AKKERBOUW IN DE KNEL 3 TUINBOUW TWE heer M. J. Goud ging, na zijn algemeen over- 1/ zicht over de ontwikkeling van de tuinbouw sector in Zeeland-Brabant, in op de teleurstellende gesprekken met de Minister naar aanleiding van het rapport Little. Uiteindelijk is alleen de 3-2-1 regeling ten aanzien van de fusie van veilingen gerealiseerd. Wel is er nog hoop op een mogelijkheid dat ook de fruitteeltsector alsnog voor rentesubsidies in aan merking zal komen. Wanneer ook dat tegenvalt kun nen de vooruitzichten voor de 'Nederlandse fruitteelt slecht genoemd worden. In collectief verband ligt er voor de fruitteelt een grootse taak in het moderni seren van de afzet. In dit verband is 'het verheugend dat de fusiebesprekingen tussen de veilingen in het zuidwesten weer op gang zijn gekomen. Ir. Knottnerus wees er in zijn antwoord o.m. op dat een eensgezind optreden van de fruittelers een eerste vereiste is om iets te kunnen bereiken. Daarnaast is een bezinning over de afzetmogelijkheden een noodzaak. Worden (hiervoor wegen gevonden, dan is wellicht de minister ook bereid de behulpzame (sub sidie) hand te bieden. VEEHOUDERIJ BEIREFFENDE de veehouderijsector merkte de heer J. M. van Heyst in zijn overzicht op, dat de EEG-prijsbeslissing voor rundvlees als teleurstel lend en onbegrijpelijk wordt ervaren. In het licht van de vrees voor zuiveloverschotten en ruimte voor de rundvleesproduktie is een 4 prijsverhoging met later nog eens 3 onvoldoende om de rundvlees produktie te stimuleren en rendabel te doen zijn. Alhoewel mestvee op een akkerbouwbedrijf bij zonder goed past, zijn de financiële uitkomsten, mede door de hoge aankoopprijzen van jongvee, niet zo danig dat er van de kant van de akkerbouw veel be langstelling kan worden verwacht. Vandaar dat er nogal wat boeren zijn die overwegen om op de melk veehouderij over te schakelen. Een en ander vraagt echter de nodige vakbekwaamheid en ervaring. Daar naast rijst de vraag of men op den duur niet in af- zetmoeilijkheden komt, want al is er geen boterberg meer, de afzet van zuivelprodukten baart geregeld toch zorgen. Vervolgens werd door de heer Van Heyst stilge staan bij de concentratie van de zuivelfabrieken. Na enkele jaren van voorbereiding is door de fabrie ken V.C.Z. (Roosendaal;Wouw), Etten-^Zundert— Rijsbergen—'Middelburg, IJzendijke en Kloosterzan- de op 21 maart j.l. besloten tot fusie over te gaan onder voorbehoud dat een van te voren vastgesteld kwantum melk ingebracht zou worden. 'Dit vastge stelde kwantum is behaald en op 3 mei a.s. zal de nieuwe V.C.Z. officieel worden opgericht met in to taal 197 miljoen kg melk. Om de melk in dit verspreide gebied tot waarde te brengen zal het noodzakelijk zijn om kostenbe sparende voorzieningen te treffen. De prijs die de melk in Zeeuws-Vlaanderen ombrengt ligt belangrijk beneden het gemiddelde, nl. 3 a 4 ct per kg. De hoge aanvoerkosten en de verwerking in te kleine fabrie ken zullen hiervan wel de oorzaak zijn. Deze voor zieningen zullen geld gaan kosten, ook op bet melk veehouderijbedrijf. De grote melkveehouders hebben behoefte om te melken in een diepkoeltank maar dit betekent dat, wanneer zij uit een melkroute vallen, de ophaalkosten van de overige melk nog hoger worden. De situatie zou dan kunnen onstaan dat in bepaalde gebieden alleen de melk van diepkoeltanks rendabel kan worden opgehaald, zoals Nestlé van plan is te gaan doen in Zuid-Beveland! Ook voor Tholen zijn besprekingen gaande met Nestlé en de V.C.Z.-Roosendaal om deze richting op Maandagmiddag werd in hotel „De Wittebrug" te Den Haag door de voorzitter van de Ned. Vereniging van Meelfabrikanten ir. P. Taselaar de zilveren broodmand overhandigd aan ir. J. A. P. Franke. De zilveren broodmand wordt uitgereikt aan diegenen die zich in bijzondere mate verdienstelijk hebben gemaakt voor de voedselvoorziening in Nederland. De heer Franke heeft in dit verband vooral tijdens de watersnoodramp in februari 1953 veel voor de getroffen gebieden gedaan. te gaan. Indien men niet tot diepkoeling zou willen overgaan, zullen de extra kosten in rekening ge bracht moeten worden. Verschillende leden zien ech ter op tegen de hoge kosten van de investeringen. Hopelijk zullen de rentesubsidies, die in het vooruit zicht zijn gesteld, hier soulaas kunnen bieden. En dan rentesubsidies niet alleen voor grote bedrjjven. Juist voor de kleinere bedrijven is de melkveehoude rij belangrijk en vaak één van de peilers van het bestaan. In Zeeland wordt ongeveer 80 miljoen kg melk geproduceerd, waarvan ongeveer 46% miljoen bij de Coöperatieve fabrieken, '16 miljoen kg bij de C.M.C. en 17% miljoen kg bij Nestlé in Oud-Gastel. Spreker zei persoonlijk van mening te zijn, dat verder fuse ren fiodig zal blijken te zijn omdat deze verdeling niet van dien aard is dat de hoogst mogelijke melk prijs kan worden behaald. Alhoewel naar aard de particuliere en coöperatieve zuivelindustrie vanzelf sprekend verschillen, liggen de problemen op hetzelf de vlak. Waar een wil is, is echter een weg, ook op dit terrein! ZEELAND EN DE PLANOLOGIE Het overzicht dat de heer W. Koster over de plano logische problemen in Zeeland gaf, waarbij de land bouw ten nauwste betrokken is, kon niet meer zijn dan een globaal en informatief aanstippen van de vele vraagstukken die er op planologisch gebied nu eenmaal liggen. De ontwikkelingen gaan snel en zijn in ruime kring in discussie. Uitgangspunt is het zgn. „Paarse boekje", het in 1971 verschenen Rapport van de Rijks planologische Commissie over de te verwachten ont wikkeling van Zuid-West Nederland. Daarna zijn er alweer verschillende nota's, geënt op deze ontwikke- lingsschets Zeeland van 't provinciaal bestuur (waar in minimale aandacht aan de landbouw is «besteed), nota Zeehaventerreinen en de nieuwe nota Noord- Zeeland in de midden-delta. Vooral voor O. Z. Vlaan deren is de samenhang met hetgeen in België wordt gepland van groot «belang. Volgens de plannen moet nog ca. 1000 ha industrieterrein in Zeeland gecreëerd worden en de keus lijkt voorlopig op Oost Zeeuws- Vlaanderen te vallen. De ontwikkeling staat ook in de uitwerking daarvan niet stil en recent is de sug gestie om in de Westerschelde op zandplaten een in dustriegebied te vestigen, met als voordelen het behoud van het Land van Saeftinge en het gebied bij Ossenis- se, en daarbij een „vaste" verbinding met Zuid-Beve land. De deskundigen zullen ham oordeel over dit pas gelanceerde plan eerst moeten geven, voordat een ver antwoord standpunt in deze kan worden ingenomen. In ieder geval wordt er door de landbouw bij een keu ze omtrent een industrievestiging tussen het gebied bij Ossenisse en dat langs het Baalhoekkanaal de voor keur aan het laatste gegeven! HUISHOUDELIJKE ZAKEN Omdat maandagavond in de gezamenlijke vergade ring van de besturen van ZLM -en K.'N.L.C. de punten akkerbouw, tuinbouw, veehouderij en planologie aan de orde kwamen, werden in de namiddagvergadering enkele huishoudelijke zaken behandeld. Zo werd o.m. besloten de heer A. M. Gakeer te St. Annaland namens de Kring Tholen en St. Philipsland te benoe men tot lid van de Redactieraad der ZLM en de iheer A. Bal te Oosterland namens de Kring Schouwen-Dui- veland tot lid van de Tuinbouwcommissie der ZLM Tevens stemde het bestuur in met het voorstel van de Commissie van Toezicht van de Lagere Agrarische school te Goes, gevestigd te Kapelle om deze naam te wijzigen in: „Provinciale school voor Agrarisch en Na- tuurtechnisch onderwijs te Kapelle". Tenslotte nam het bestuur kennis van het schrijven van het Ministerie van Justitie waarin wordt medege deeld dat de wijziging van de statuten der ZLM, voort vloeiende uit de nieuwe organisatorische werkwijze, bij Koninklijk besluit van 5 april 1972 zijn goedge keurd. IN de kranten hebt u kunnen lezen dat er plannen bestaan om wijziging te brengen in de Ruilver- kavelingswet. Onder meer zou de ruilverkavelings rente in plaats van op 5 van de schuld die op de ka vels komt te drukken, gesteld moeten worden op 6 en de termijnen van de rente worden teruggebracht van 30 jaar naar 26 jaar. Men heeft nu gevraagd of de in trest die in de jaarlijkse rente begrepen is, (laardoor gewijzigd wordt. Onder de huidige regeling is de in trest 2 7/8 procent. Dat is bij een 26-jarige looptijd en 6 van de hoofdsom 3 5/8 procent. De rente-sub sidie zal dus als dit allemaal doorgaat, minder worden dan ze nu is. Dit alles geldt niet voor verkavelingen die al zijn afgewerkt. Daar blijft de ruilverkavelings rente zoals ze nu is. Verder zullen wij het over de ruil verkaveling niet hebben. Er zijn meer problemen in dit verband, maar die worden t.z.t. wel op andere plaatsen behandeld. I I fi1 EN geheel andere vraag betreft het schenkings- LJ recht. Als een oom schenkingen doet aan een neef of een nicht, hoeveel bedraagt dan de vrijstelling en hoeveel is, als er betaald moet worden, het schen kingsrecht? Het vrijgestelde bedrag is f 2.000Ech ter niet, zoals bij schenkingen door ouders aan kinde ren per kalenderjaar. Nee, schenkingen, die in een tijdsverloop van 2 jaar door dezelfde schenker aan de zelfde begiftigde zijn gedaan, worden als één 'schen king beschouwd. Nog een ander verschil is er met de schenking door ouders aan kinderen. Bij deze is er altijd een bedrag van 2.000,vrij, dat in bepaalde gevallen tot 5.000,en in het jaar dat een kind trouwt tot 10.000,kan oplopen. Deze vrijstellingen blijven als de schenking een hoger bedrag is. Dat is in andere gevallen, niet zo. Als de schenking groter is dan f2.000,in de twee jaar, dan vervalt de gehele vrijstelling! Het recht dat betaald moet worden is niet mis, zoals blijkt uit onderstaande tabel: 1.000,belaste schenking 27 1.000,belaste schenking 29 3.000,belaste schenking 31 5.000,belaste schenking 32 15.000,belaste schenking 25 25.000,belaste schenking 37 50.000,belaste schenking 29 100.000,belaste schenking 4.1 300.000,belaste schenking 42 lste schijf groot f 2de 'schijf groot f 3de schijf groot f 4de schijf groot f 5de schijf groot f 6de schijf groot f 7de schijf groot f 8ste schijf groot f 9de schijf groot f Hogere bedragen Bij een schenking van 5.000,- worden: over de eerste f1.000,27 over de tweede f 1.000,29 over de volgende f 3.000,31 45 moet dus betaald f 270,— 290,- 930,- Totaal f 1490,— T/ OOR schenkingen beneden f 3.272,geldt ech ter een wat gematigd tarief. Dan is het recht 75 procent van het bedrag boven f2.000,Bij een schenking van b.v. f 2.600,is dus verschuldigd 75 van f 600.is f 450,Als neef en nicht gehuwd zijn, kan men dan recht besparen door een schenking te splitsen in een schenking aan de bloedverwant (e) en aan de echtgenoot(e)? Neen, dat gaat niet. Gehuwde personen, die niet van tafel en bed zijn gescheiden, worden als één en dezelfde persoon aangemerkt, als het gaat om de be rekening van het recht van schenking. Daar zit nog meer in die bepaling dan u misschien denkt. Het zijn niet alleen de begiftigden die als ze gehuwd zijn als één gelden, maar ook de schenkers. Als oom dus ge huwd is en hij schenkt een bedrag en ook zijn vrouw doet dat, dan gelden die twee schenkingen al Is één! Men ziet, dat die belastingwetten toch wel geheid in elkaar zitten. Ze zijn in de loop van de jaren gegroeid tot wat ze nu zijn. De hele opbouw ervan zou men mooi kunnen noemen als ze niet zo duur waren! De tarieven die hiervoor zijn genoemd gelden ook voor het suc cessierecht! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 3