<~Door de <~Drouw Zomerwoningen wegwijzer Inasleerlingen ZLM huishoudschool Z.erikzee de praktijk in Veilig met elektriciteit 21 FEIN wij van de zomer in ons zomerhuisje zaten kwam mijn dochter van 15 met een paar meis jes binnen, die met hun ouders in een huisje logeer den, gelijk aan het onze. Hun uitroep: „Gunst wat is het hier leuk", maakte me er echter op attent, dat er kennelijk wel verschil bestond tussen de huisjes onderling. Na mijn opmerking: „Maar deze huisjes zijn toch vrijwel gelijk?", kwamen de opmerkingen los, zoals: „O nee, er staat 'bij ons bijna niks in en er zijn geen kasten of bergruimten, want de koffers staan gewoon op de vloer en de geyser is kapot en de platgeslagen muggen van 't vorige jaar zitten nog op 'het behang, enz, enz." Het was deze ouders dan ook bar tegen gevallen 'en ze waren niet van plan het volgende jaar weer terug te komen. TOEN ik pas geleden de wegwijzer voor het inrich- ten van zomerwoningen, uitgegeven door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland in handen kreeg was ik het er mee eens, dat wat voorlichting on dit gebied geen overbodige luxe is. Er wordt in dit boekje gewezen op de in ventaris, speciaal de keuken, de bedden, matrassen, dekens, sanitair en stoffering. Door het meubilair en de stoffering wordt de woning gezellig gemaakt. Slaapkamers dienen eenvoudig doch doelmatig inge richt te zijn, evenals de keuken. Bergruimte is daar bij een belangrijk punt. Gedacht moet worden aan verlichting, verwarming en warmwatervoorziening. Het visitekaartje van de zomerwoning wordt tenslot te mede bepaald door het sanitair. Een deugdelijk toilet, een douche en één vaste wastafel zijn beslist noodzakelijk. AVER al deze en vele andere zaken wordt in de V brochure de nodige adviezen gegeven, terwijl een volledige inventarislijst voor een zomerwoning voor 6 personen hierin is opgenomen. De brochure „Zomerwoning" kan bij het secretariaat van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland Landbouw- huis Postbus 46 te Goes, besteld worden. De kosten bedragen ƒ1, Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren Ik hoop, dat degenen die zomerwoningen verhuren of van plan zijn dit te gaan doen met bovenstaande 'hun voordeel zullen kunnen doen. Bedenk dat zij, die in een zomerwoning hun vakantie doorbrengen er een 'behoorlijk bedrag voor moeten betalen en dat de huisvrouwen van deze gezinnen net als thuis toch voor het eten moeten zorgen, de bedden moeten op maken en de boel een beetje schoon moeten houden. Help hen daarbij door de huisjes zo gemakkelijk en comfortabel mogelijk in te richten, zodat het voor het hele gezin een fijne vakantie wordt! C. v. d. BOSSE-MEIJERS Axel. sterren stralen levend licht in de nederige nacht roep enkelingen wek ze teder maar zeker pel hun verdriet wikkel watten om harten laat handen ander werk doen dan werken alle lopende klokken jagen op tijd roep enkelingen wek ze wek ze teder weinigen denken bevrijd atty leys BRABANTSE PLATTELANDSVROUWEN HIELDEN JAARVERGADERING HE voorjaarsvergadering van de afdeling Noord- Brabant van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen wordt afwisselend in de verschillende afdeling gehouden. Deze keer was de afdeling Lage Zwaluwe aan de beurt om gastvrouw te zijn. Deze afdeling herdenkt bovendien dit jaar haar 35-jarig bestaan. De presidente van de ontvangende afdeling, mevr. G. Middelkoop-van der Ploeg schetste in haar wel komstwoord de historie van de gemeente Hoge- en Lage Zwaluwe, van ouds een agrarische gemeente. Sinds enkele jaren is het gemeentegebied ook mede betrokken bij de ontwikkeling van het industrieplan Moerdijk. De vergadering stond onder leiding van de pro vinciale presidente mevr. A. de Rooij-Gookjes en werd door ongeveer 200 leden bijgewoond. Uit het jaarverslag van de secretaresse mevr. De Koning- de Niet bleek o.a. dat het ledental van de afdeling Noord-Brabant mede dank zij de gehouden leden werfactie, nog steeds stijgende is. De afdeling Sprang- Capelle won in het afgelopen jaar 21 nieuwe leden en de afdeling Willemstad 19. Blijkens het verslag van de penningmeester esse mevr. A. de Lint-Korteweg sluit de rekening over het jaar 1971 nog met een klein batig saldo. Niette min blijkt een contributieverhoging noodzakelijk om de stijgende kosten te kunnen opvangen. Bij de bestuursverkiezing i.v.m. ontstane vacatu res, werden gekozen mevr. A. Leijs-van de Merbel, mevr. M. Hendriks-Konings en mevr. Hoogstade-den Broeder. Herkozen werd mevr. A. Kant- van Rijswijk. De verslagen van commissies en het afscheid van de scheidende bestuursleden werden afgewisseld met het optreden van het zangkoor „De Zwaluwen". Voor al het Biesiboschlied sloeg in. In verband met de des middags te maken boottocht 'door de Biesbosch, hield de iheer Kemperman een causerie over dit gebied en daar op gang zijnde aanleg van de waterspaarbek kens. De 's-middags gehouden boottocht werd een volledig succes, zodat de afdeling Noord-Brabant op een alleszins geslaagde voorjaarsvergadering mag terugzien. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee; „Der Boede" te Koudekerke; „Bergzicht" Ziekenhuis te Goes: „Bethesda" te Vlissingen; Sophia Kinderzie kenhuis te Rotterdam. Voor bejaarden tehuizen zijn aangewezen: „Borrendamme" te Zierikzee; „Irene" te Zierikzee; „De Goede Ree" te Sommelsdijk; „Poel- wijck" te 's-Heer Arendskerke; Pensiontehuis Noord Beveland te Kortgene en „Ons Huis" te Zierikzee. Koop bij voorkeur toestellen of ander elektrisch materiaal zoals snoeren, en kontactstoppen, met een Kemakeur. E M A EUR Toestellen, die u in keuken of badkamer of andere „natte" ruimte gebruikt of daar, waar stenen vloeren zijn, moeten veiligheidshalve geaard zijn en ook aan gesloten worden op een geaarde wandkontaktdoos. Ook willen wij nog eens extra in uw aandacht aan bevelen de looplamp en allerlei ander elektrisch werk- of hobbymateriaal dat buiten of in schuren wordt gebruikt. Aarding en goede isolatie is bij al deze apparaten van levensbelang. Bij een geaard toe stel ziet u aan de stop metalen strips zitten, bij ge aarde wandkontacktdozen ook. Kleinere toestellen zoals scheerapparaten, elektrische koffie molens en stofzuigers hebben vaak een dubbele isolatie, dat is ook veilig. U her- kent deze toestellen aan het tekentje 1 Wie zelf op het gebied van elektriciteit wil repare ren moet wel bedenken, dat ondeskundigheid hier met recht levensgevaar kan betekenen. Eenvoudige reparaties kunt u leren doen, maar kiest u wel een deskundige leermeester of meesteres. S. H. V. P. ANLANGS werd op de Huishoudschool „Juliana" te Zierikzee van 41 Inas-meisjes voorlopig af scheid genomen. Op 1 april begon hun stagetijd die doorgebracht zal worden in resp. een gezin (2 maan den), een bejaarden tehuis (3 maanden) en in een ziekenhuis (6 maanden). Het was een gewichtig moment toen de directrice, mej. Van Liere, in tegenwoordigheid van leden van de commissie van Bijstand en leerkrachten, aan de a.s. stagiaires de officiële dokumenten kon overhan digen, o.a. hun stageboekjes. In deze feestelijke bijeenkomst wees de directrice de meisjes er op dat deze periode heel belangrijk voor hen wordt. Ze gaan, onder het wakend oog van de school en de diverse inrichtingen, de maatschappij in. De maatschappij die niet altijd even gemakkelijk is, maar waarin ze gedurende deze tijd op de school kunnen teruggrijpen. Ze vroeg de meisjes hun uiter ste best te doen opdat ze straks als volwaardige krachten zichzelf en de maatschappij tot nut kunnen zijn. Doorzettingsvermogen is hiervoor nodig en in het begin zal het wel aanpassen geblazen zijn! De INFORMATIE VOOR ZELFNAAISTER IN GOES EN OMGEVING IAE Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten y Plattelande gaat in Goes spreekuren voor kle ding- en naaiadviezen houden. Mej. N. van Elderen, die in Zeeland voor deze Stichting de cursussep en lezingen over mode en naaien verzorgt, zal met ingang van 4 mei a.s. elke donderdagmorgen van 9.30—12.00 uur in het Land bouwcentrum, Westsingel 58 te Goes aanwezig zijn otn iedereen advies te geven. Welke adviezen dat pre cies zijn, zal afhangen van wat er gevraagd wordt. Enkele voorbeelden zijn: hulp Ibij het patroon op stof leggen of bij het knippen, oplossen van pasproble men, keuze en pasklaar maken van patronen, hulp bij het maken van een moeilijk onderdeel. Misschien heeft iemand moeilijkheden met het hanteren van de naaimachine of wenst men inlichtingen over de aan schaf hiervan. Er zijn natuurlijk nog talrijke onder werpen te noemen; elke vraag is welkom! Er zal zoveel mogelijk gewerkt worden als op de diverse cursussen: men krijgt advies en wordt gehol pen, zodat men zelf het probleem kan oplossen. Er wordt per persoon ten hoogste 30 minuten uitgetrok ken, terwijl een vergoeding wordt gevraagd van 1,50 per advies. Vanaf 4 mei a.s. dus elke donderdagmorgen alle inlichtingen en adviezen voor zelfnaaisters in het Landbouwcentrum op kamer 221. jarenlange ervaring heeft echter uitgewezen dat, als de meisjes van goede wille zijn, alles vlot verloopt. De directrice wees er voorts op dat voor de meis jes, die na voltooiing van hun studie de verzorgende richting kiezen, of de verpleegsteropleiding gaan volgen, er in onze huidige maatschappij volop plaats is. Diverse inrichtingen en ziekenhuizen zitten te springen om meisjes die de handen uit de mouwen willen steken. Een goede toekomst is dan verzekerd. Door commissieleden, mevr. Huyge, mevr. v. d. Hoek, mevr. De Meester, werd hierna de meis jes, gestoken in fleurige uniformen, hun Inas-insig- ne opgespeld. Voor het le halfjaar zijn de volgende ziekenhuizen aangewezen voor het doorbrengen van de stage: TIJDENS de kursus „Karweitjes in huis" blijkt steeds dat voorlichting over veilig gebruiken van elektriciteit hard nodig is. Enkele tips volgen hier: Wind snoeren van apparaten na gebruik niet strak op; maar hang ze losjes op, zó, dat ze niet in een knik hangen. Handig is om het snoer los jes om een garenklosje of leeg conservenblikje te hangen, dat u aan de muur hebt vastgeschroefd. Vooral bij stofzuigers en strijkijzers wordt het snoer vaak strak aangetrokken, zodat steeds op een bepaalde plaats de fijne koper draadjes, die binnen in het snoer de stroom gelijden, een ster ke buiging ondergaan. Hierdoor kan breuk en daardoor kortsluiting optreden. Het gebruik van de oude driewegstekker, die uit •veiligheidsoverwegingen uit de handel is ver dwenen, maar in de huizen nog allerminst zeld zaam is, raden we u ten sterkste af. Door er twee of drie snoeren op aan te sluiten, worden ze te zwaar belast. De kans op aanraking van koperen delen is niet denkbeeldig. Koop u liever een goede snoercentrale, bij voorkeur één met een Kemakeur. VU kunt deze ophangen, daar waar u hem 1 nodig hebt. Meet u voor u naar de elek- !r\ I I c*en ^aat wel de benodigde snoerlengte op, f U^e we^en van wandkontaktdoos (de meeste Q 1/ mensen spreken nog van stopkontakt) tot aan de plaats, waar u bijvoorbeeld een lamp, een radio en een TV wilt aansluiten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 21