officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant AKKERBOUW IN DE KNEL KNLC op werkbezoek in Zeeland VRIJDAG 28 APRIL 1972 60e Jaargang - No. 3129 land en tuinbouwblad IN het kader van de werkbezoeken die het Dage lijks Bestuur van 't Koninklijk Nederlands Land bouw Comité regelmatig bij toerbeurt aan het werkge bied van één der aangesloten landbouwmaatschap- pijen brengt, viel ditmaal de ZLM de eer te beurt om als gastheer op te treden. Maandagavond 24 april ver gaderde het D.B. van het KNLC met het ZLM-Hoofd- bestuur, waarbij de verschillende problemen die in de land- en tuinbouw in het algemeen en in Zeeland- Brabant in het bijzonder leven, aan de orde kwamen. Tevens werd aan de hand van een korte inleiding van de heer W. Koster een globaal inzicht gegeven in de planologische problemen waar de landbouw in Zee land (en O-Zeeuws-Vlaanderen) mee geconfronteerd wordt. Daarmee werd ingehaakt op het op dinsdag voor het D.B. v.h. KNLC uitgestippelde excursiepro gramma naar Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens deze excursie werd onder meer een indruk verkregen van het Verdronken Land van Saeftinge, het binnendijkstracé van het plan Baalhoekkanaal, de ruil- verkavelmgsgebieden in Oost Zeeuws-Vlaanderen en de industrialisering langs het kanaal GentTerneu- zen. Tenslotte werd de rondrit door West Zeeuws-Vlaan deren besloten met een tweetal bedrijfsbezoeken, n.l. het akkerbouwbedrijf van de heer J. Dees te Cadzand en van I. de Hullu te Nieuwvliet. Tijdens dit bezoek werd door drie jonge boeren uit de kring Tholen - St. Phi- lipsland heWesultaat van een handtekeningenaktie aan KNLC-voörzitter Knottnerus aangeboden. Daarin wordt met klem aangedrongen om met spoed maatre gelen te treffen die de landbouw uit de moeilijke posi tie kan brengen en wordt steun aangeboden aan de georganiseerde landbouw bij hun moeilijke taak. Tot de eisen, waarvoor de boeren uit Tholen en St. Philipsland tekenden, behoren: Verhoging van de BTW voor landbouwprodukten; Het onverwijld en soepel in werking stellen van de rente-subsidie-regeling; Een gegarandeerde teelt van vrije produkten; Een prijsverhoging van 7 voor de akkerbouw- produkten. De heer Knottnerus nam de handtekeningen in ont vangst en beloofde ze te zullen doorspelen aan de minister. De volgende week komen we nader op de excursie en de bezochte bedrijven terug. AKKERBOUW f)OOR ZLM-voorzitter de heer J. B. Becu werd in een kort overzicht de akkerbouwproblemen en het akkerbouwbeleid aangestipt, waarbij het zuidwes ten ten nauwste betrokken is. Hij bracht de teleurstel lende EEG-prijsbeslissingen in herinnering, die voor de akkerbouwsector onvoldoende mogelijkheden bie den om uit de zorgen te geraken. De rentabiliteit van de bedrijven gaat steeds verder achteruit en de akkerbouwers zien de toekomst met steeds grotere zorg tegemoet. Vandaar dat op een aantal nationale maatregelen aangedrongen is om de ontbrekende 3 in de prijsverhogingen van de ge garandeerde produkten op te vangen. De kosten-op- briengsten-verhouding in de akkerbouwsector is de laatste jaren van dien aard dat het netto-overschot zeer gering is en het netto verteerbaar inkomen te laag om uit de besparingen voldoende eigen vermo gen te kunnen vormen. De bijzondere lage aardappel prijzen zijn daarbij één van de belangrijkste oorzaken van de moeilijkheden. Uit de rentabiliteitsberekeningen voor een akker- bouwbedrijf van bijv. 50 ha blijkt dat een verhoging van de graanprijs met 1 cent/kg slechts enkele tien tallen gulden per ha meer aan netto-overschot ople vert. Hetzelfde geldt voor de suikerbieten die bij een verhoging van de bietenprijs met f 1,een hoger netto-overschot van f 10,per ha geeft. Voor de peulvruchten en het vlas zijn deze netto-overschotbe dragen resp. f 4,en f 8,ha. •Geheel anders ligt dat bij de consumptieaardappe len. Bij een gemiddelde rentabiliteit van f400,/ha kan een prijsverschil van 5 cent dit netto-overschot zowel verdubbelen als geheel te niet doen. Regule ring van de afzet tegen een redelijke prijs voor de teler verdient daarom alle aandacht; nauw daarmee Bij de viering van haar 63e verjaardag zondag 30 april a.s., bieden wij Hare Majesteit Koningin Juliana onze hartelijke gelukwensen aan. Gaarne spreken wij de wens uit dat zij deze heuglijke dag nog vele jaren temidden van gezin, land en volk zal mogen vieren. samenhangend de aardappelafzetstructuur en midde len om de oppervlakte in zijn totaliteit tot een verant woord niveau terug te brengen. Mogelijkheden naast het markt- en prijsbeleid om in de akkerbouwsector structuurverbeteringen tot stand te brengen, zag de heer Becu vooral in schaal vergroting. In de combinatie van een aantal bedrijven dan wel in het tot stand komen van samenwerkingsbanden lig gen mogelijkheden om tot günstige exploitatie-een heden te komen, die in een individuele opzet veelal niet uitvoerbaar zullen zijn. Tijdens de discussie over de vraag wat de akker bouw voor de naaste toekomst aan maatregelen ver wachten kan om enigszins uit de moeilijkheden te ge raken benadrukte KNLC-voorzitter ir. Knottnerus, dat men vanuit Brussel niet te veel verwachten moet, maar zelf via samenwerkingsvormen tot lagere produktie- kosten zal moeten zien te komen. Aan rentesubsidie mogelijkheden en belastingfaciliteiten wordt door het Landbouwschap hard gewerkt om deze zo spoedig mogelijk gerealiseerd te krijgen. In dit verband merk te de vergadering op dat het subsidiebeleid bij samen werkingsvormen veelal ontaard in een juridisch steek spel, waar betrokkenen de dupe van zijn of worden. Door de Landelijke Raad voor Bedrijfsontwikkeling zal, naai de mening van de vergadering, tot de Brus selse regering op 1 januari 1973 van kracht wordt, voor een soepeler beleid gepleit moeten worden. Vooral de voorwaarde tot inbreng van gebruik en ge not of het gebruik van de grond blijkt veelal de belang rijkste hinderpaal te zijn om voor subsidie bij samen werking in aanmerking te komen. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1