(mknud- pV. De HoZuBra stierenkeuring uitgedokterd door BASF 1972 Eén van de grootsten op het gebied van gewasbescherming! BASF VEE EN VLEES I. HAMMING, specialist fokkerij C.A.R. - Goes. De centrale keuring van zwartbon te stieren uit Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland, vond dit jaar op 14 april plaats te Utrecht in de nieuwe veemarkthallen, die een uitstekende accomodatie boden, zowel voor de stieren, als voor de verzor gers. De lange afstand, die de stieren uit het zuiden moesten afleggen duurde nog extra lang, doordat het verkeer opgehouden werd door een ernstig verkeersongeval. Van de 160 aange geven stieren waren er 31 afwezig. Verder werden er van een 6-tal stie ren een groep dochters getoond. De publieke belangstelling voor deze keuring was tamelijk goed. Het keuren van de stieren in drie ringen verliep zeer vlot. Van de op gelopen achterstand van 2 uur op het tijdschema kon 1 uur ingehaald wor den. Aan het einde van de keuring was er een défilé van bijna alle le prijs-winnaars en tenslotte werden de 6 dochtergroepen in de ring getoond met een korte toelichting, die helaas niet helemaal duidelijk overkwam. aantal aantal aantal verdere tweede aan- la lb eerste prijzen wezige prijzen prijzen prijzen stieren aantal stier vaders met aantal zonen ingedeeld naar de vererving van de vader DE RESULTATEN VAN DE KEURING De kwaliteit van de stieren was dit jaar -beslist goed te noemen. De helft van de aangevoerde stieren kreeg dan ook een le prijs. Uit Zeeland waren 2 stieren aan wezig, die een 2a en 2b-prijs behaalden. De eigenaren van deze door L. P. Brasser te Vrouwenpolder gefokte stieren waren resp. J. de Visser te Gapinge en de fokker. De resultaten van de K.I.-stieren zijn in onderstaande tabel verwerkt. Noord-Brabant Z.W. Nederland Utrecht 6 17 19 5 2 3 3 2 1 7 8 2 2 7 stiervaders aantal zonen (tot 4 jaar) totaal K.I.-stieren Het is duidelijk te zien dat de K.L-vereniging Zuid- West Nederland een zeer goede beurt gemaakt heeft. De 5 stieren, die in hun rubrieken vooraan stonden wa ren: Anna's Frans 2 (vader: Frans 356 van Groenhoven), Frans Y 385 (vader: Blitsaerdi Setske's Keimpe), Unie 4 van de Vriendenhof (vader: Pan 50), de stier, die op dit moment proef stier voor Zeeland is, Mieneke's Adema 18 (vader: Blitsaerd Setske's Keimpe), deze stier is gefokt door L. P. Brasser te Vrouwenpolder en tenslotte Kuyck Infanterist (vader: Blitsaerd Keimpe). De demonstratiegroepen bestonden uit jonge melkrijke koeien. De groepen van 2 fokstieren van de K.I. „Zuid- West Nederland": Frank van Egmond en vooral van Blitsaerd Sendy lieten een goede indruk achter. DE FOKTECHNISCHE WAARDE VAN DEZE KEURING Het is verheugend dat het initiatief genomen is om op deze keuring dochtergroepen te tonen van jonge fokstie ren, zodat het publiek zich een oordeel kan vormen om trent de vererving van deze stieren. Immers, de verer ving bij de afstammelingen bepaalt uiteindelijk de waar de van de stier. Wat het keuren van stieren betreft, een stier zal ook aan bepaalde exterieureisen moeten vol doen. Daarom worden ze ook gekeurd. Maar het is jammer dat het voor de veehouders in het algemeen niet gemakkelijk was om uit -het verloop van de keuring af te leiden waarom een stier geprefe reerd werd boven een andere stier. Door bij het plaatsen een toelichting te geven zou de voorlichtende waarde van de keuring verhoogd kunnen worden. De veehouders moeten wel bedenken dat ze de beste kansen op waardevolle koeien krijgen bij gebruik van stieren, die reeds bewezen hebben goede productieve dochters te fokken. En om die oudere, goed fokkende stieren te krijgen, moeten jonge éénjarige stieren met een -beste afstamming, op kleine schaal getest worden. Het gebruik van stieren, die op keuringen hoog geplaatst werden, maar waar nog geen vererving van bekend was, heeft de veehouders al veel geld gekost. Er is nagegaan of van de stieren in de leeftijdsgroepen tot 4 jaar, die aangegeven waren voor deze keuring, de vererving van de vader bekend! was. Het is immers be langrijk dat de vererving van de vader van een stier zeer goed is, want daardoor wordt het risico, dat die jonge stier tegenvalt, veel kleiner. Daar er van veel oudere stieren een goede vererving bekend is, moet men het risico, dat een jonge stier tegenvalt, niet nodeloos groter maken, door stieren te gaan gebruiken, die een vader hebben, waarvan de vererving niet bekend is. Als men stelt dat zoons van goed verervende vaders een kans van 1 op 5 hebben om fokstier te worden, dan heb ben zoons van een vader met onbekende vererving een kans van 1 op 25. Daarom is het zo jammer, dat er nog veel stieren aangegeven waren, die een vader met een onbekende vererving hadden. Zie volgende tabel: 26 met -bekende vererving 100 5 met gedeeltelijk bekende vererving 5 32 met onbekende vererving 40 Totaal 145 35 1 2 38 We zien dat de stieren die een vader hebben met on bekende vererving, op 2 stieren van de K.I. Vereniging „Utrecht" na, allemaal een particuliere eigenaar hebben. Het is zeer de vraag of de kosten aan deze stieren be steed, ook goed besteed zijn. Als stiervader trad Blitsaerd Setske's Keimpe met 39 zonen vooral bij die jonge stieren op de voorgrond. Daar na volgde Blitsaerd Keimpe met 18 zonen, vooral in de categorie 3- en 4-jarigen. Van Pan 50 waren 8 zonen aangegeven. Het is belangrijk dat een stierenkeuring op zijn juiste waarde geschat wordt. Er moet voor gewaakt worden, dat de foktechnische voorlichting, die er van een stie renkeuring kan uitgaan, de fokkerij geen afbreuk doet. BASF Nederland N.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem, Tel.: 085 - 45 06 91. LICHTE DALING SLACHTVEEPRIJZEN De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen in Nederland is in de week tot 21 april met ca 2 per 100 kg gedaald, terwijl de gemiddelde EEG-marktprijs met ruim 3 opliep. In de EEG was alleen in Ne derland de gemiddelde marktprijs lager dan voor gaande week. De invoer blijft omvangrijk. In de week tot 14 april kwamen 1456 levende slachtdieren binnen, waarvan 703 uit Hongarije, 497 uit Engeland en de overige uit de partnerlanden. Aan vers/ge koeld vlees kwam 558 ton binnen, waarvan 236 ton uit België en 260 ton uit Frankrijk. Voorts kwam 1233 ton bevroren vlees binnen, goeddeels uit Z-Amerika. In januari was het aantal slachtingen van runderen uit de veestapel ruim 29 kleiner dan vorig jaar en bedroeg 54.232 vergeleken met 76.214 vorig jaar. Het aantal slachtingen van geïmporteerde runderen steeg van 756 tot 7106. De produktie van rundvlees uit 'bin nenlandse slachtingen daalde van 20.575 ton tot 15.000 ton. KALVERPRUZEN GESTEGEN De gemiddelde marktprijzen voor slachtkalveren in Nederland zowel als de gemiddelde EEG-marktprijs was in da -week tot 21 april hoger dan voorgaande week. De prijsstijging liep in de verschillende lid staten vrij sterk uiteen. Evenals bij slachtrunderen blijft de invoer van kalveren en vlees vrij van hef fing, buiten de normale douane-heffingen. In de week tot 14 april werd 1983 ton kalfsvlees uitgevoerd waarvan 978 ton naar Italië; 735 ton naar Duitsland en 201 ton naar Frankrijk. Aan levende mestkalve ren werden 1626 stuks afgeleverd naar Italië en 201 naar België. Er kwamen 47 mestkalveren binnen uit België en Frankrijk, terwijl uit Duitsland 43 nuchtere kalveren werden aangevoerd. Voorts vond invoer plaats van 62 mestrunderen voor de weiderij. Deze waren afkomstig uit België en Frankrijk. VARKENSPRIJZEN MET 5 CENT VERHOOGD De coöperaties en inkoopcombinaties voor de in dustrie hebben de uitbetalingspr ijzen voor de in de week tot 29 april over te nemen varkens met 5 cent verhoogd. Voor de NCB (Boxtel); VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) geldt een uitgangsprijs van 2,90 per kg voor geslachte varkens van 75/85 kg, klasse I en op basis van af-mesterij. Voor de klasse E geldt een toeslag van 5.cent; voor de klasse Et, III en IV gel den kortingen van 15, 25 en 30 cent per kg. Bovendien wordt 1 cent per kg gekort voor 86/88 kg en 2 cent per kg voor 89/100 kg. De Coveco gaat uit van een prijs die 4 cent hoger ligt, doch men houdt op de uitbetaling 'IV2 in voor dekking van kosten. In de week tot 16 april werden ca. 191.000 varkens geslacht, ca 30.000 meer dan vorige week. In de week tot 14 april gingen 13.791 levende en 37.030 geslachte varkens naar de partnerlanden waarvan resp. 3888 -f 20.2600 naar Frankrijk; 1647. 10.799 naar Duitsland; 974 5971 naar Italië en 4295 levende naar België. Aan magere delen gingen 1549 ton naar de partner landen, alsmede een 500 ton spek, waarvan 384 ton buiken. Voorlopige cijfers voor de week tot 21 april geven een uitvoer aan van ca 42.500 varkens waarvan ca 10.840 levende. Opmerkelijk is de grote uitvoer van levende slachtvarkens. In de week vanaf 3 april was de gemiddelde EEG-referentieprijs ƒ3,10 (3,12). In de partnerlanden waren de reflerentieprijzende volgen de: Nederland 2,75 (2,82); België ƒ3,03 (3,04); Lu xemburg ƒ3,31 (3,32); Duitsland ƒ2,99 (3,00); Frank rijk ƒ3,09 (onver.)en Italië ƒ3,10 (3,12). VEE EN VLEES IN DE E.E.G. België. De varkensmarkt was vrij prijshoudend, ook voor de zware varkens waarvoor in Anderlecht de prijs opliep tot Fr. 25 voor dieren zwaarder dan 150 kg. Het aanlbod in zware varkens was kort. Op de markt in Tongeren handhaafden zich, de prijzen vergeleken met vóórgaande week. Er was wat meer aanvoer uit Nederland. Voor deelstukken, met name voor hammen was een afbrokkelen van de prijzen te constateren, vooral bij afzet naar het buitenland. Voor slachtrunderen was de markt oplopend. Het aanbod was, gemeten aan de goede vraag, kort, waardoor de prijzen aantrokken. Alleen voor stieren was de tendens van de markt wat zwakker. Het aanvoerpatroon vertoonde weinig verandering. Niet onbelangrijke hoeveelheden dieren komen bin nen uit Duitsland, Frankrijk en Luxemburg alsmede uit Engeland, van waar ruim 900 levende runderen werden aangevoerd alsmede bijna 400 uit Ierland. De markt voor slachtpaarden was stabiel. Door een ster ke terugval van de aanvoer van Ierse en Schotse schapen, trok de prijs voor inlandse schapen (vlees) aan. Het aanbod in inlandse schapen is nauwelijks van enige betekenis. Frankrijk. Op de levendmarkten in de verschillende departementen liepen de noteringen met 17 cen times terug. De markt is lusteloos gestemd. De ge stegen binnenlandse produktie en de ruime aan voer uit de partnerlanden oefenen een gestage druk op de prijzen uit. Zowel de noteringen- vcor hele/hal ve geslachte varkens, als voor deelstukken als ham men en ribben, liepen terug. Voor goede vleesvarkens ligt de interprofessionele notering rond de Fr. 3,40 met een prijs van Fr. 3,05 voor de vettere varkens, aldus meldt men uit La Vielette. De aanvoer van slachtvee was ruimer, doch de markt bleef vast. Voor de middenkwaliteiten os sen, vaarsen, koeien zowel als stieren, liepen de prij zen op met 10 tot 20 centimes, in bepaalde gevallen zelfs met 30 centimes. Op te merken was ook een oplopen van de kalverprijzen met 20 tot 50 centimes pér kg tot Fr. 13,20 voor de extra's en Fr. 8,50 0,50) voor de 3e kwaliteiten. Voor het eerst sedert jaren heeft Frankrijk de mo gelijkheid geopend tot import (uit derde landen) van lams/schapevlees. Het gaat voorlopig slechts om een 2000 ton, doch niet onmogelijk is het dat op wat lan gere termijn de Franse markt mogelijkheden biedt voor grotere leveringen, met name uit N. Zeeland, nadat Engeland tot de E.E.G. is toegetreden. Tot nu toe vond in Frankrijk alleen aanvoer van lams/scha pevlees uit de partnerlanden van de E.E.G. plaats, waarbij men nogal vrijmoedig nationalitaitsbepalin- gen hanteerde. In Parijs kost Frans lamsvlees 42 p per lb, terwijl in Londen Brits lamsvlees 30 tot 32 p per lb kost en Nieuwzeelands lamsvlees van goede kwaliteit slechts rond 16 p per lb. v. d. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 14