TUINBOUW- KLANKEN Kanttekeningen bij de a.s. jaarvergadering veiling Walcheren Tulpenteelt, bepaald geen zorgeloze teelt Sterke daling appelprijzen DINGEN VAN DE WEEK 6 Vrijdagavond, dus juist met het verschijnen van ons blad, is het in de Middelburgse veiling in WALCHE REN de jaarvergadering van onze veiling. Het is lo gisch dat wij aan dit voor onze tuinderswereld op ons eiland belangrijke feit aandacht besteden. Reeds in één onzer vorige artikeltjes attendeerden wij er op dat over 1971 een beter resultaat verwacht kon wor den. We stelden al meer dat regeren tegenwoordig geen senicure is, omdat men als bewindsman vaak verplicht wordt beleidsbeslissingen te nemen waar men gevoelsmatig wellicht niet achter staat. Ook in het bedrijfsleven, dus ook in ons veilingbedrijf is het voor de besturen soms moeilijk om de toekomstige ontwikkeling te kunnen voorspellen en ook nog daar bij de financiële eindjes aan elkaar te knopen. We denken in dit verband ibijv. ook aan een Enka van AKZO en andere bedrijven. Al met al doet het deugt dat men in ons bedrijf het verlies van 30.000, over 1970 heeft om weten te buigen tot een matig batig saldo van ruim 9.000,,Het is ons bekend dat er beslissingen genomen zijn waarop we boven reeds zinspeelden. Een coöperatie is, ondanks de oor spronkelijke idiëele opzet in 1972 uitgegroeid tot een Medio april wijst de kalender, maar voorjaarsweer is het 'beslist niet. Eir staat een stormachtige wind af gewisseld met buien en echt koud. Op SCHOUWEN EN DUIVELAND was men na een natte periode van een dag of 10 weer gestart met het zaaien en planten. Er moeten hier nogal wat gladiolen worden geplant en diverse kontraktteelt-zaadsoorten aan de grond worden toevertrouwd. Zoals reeds va ker voorgekomen, is ook dit jaar weer een behoorlijk verschil in zaaitijd van enkele gewassen opgetreden vanwege de regen. Gelet op de koude periode zou het verschil straks wel eens heel gering kunnen zijn. De prijs van de uien trok deze week plotseling met enkele centen aan. Er zullen echter weinig telers van profiteren. De goede kwaliteit is een eindweegs ge ruimd. Hoewel op Schouwen en Duiveland ook steeds afnemend, worden hier en daar nog wat uien in de traditionele uienren bewaard. Dat is dit seizoen bij de meesten bijzonder tegengevallen. We spraken af gelopen week nog een collega, die pas had geruimd uit de cel. Een gedeelte van zijn opbrengst was op geslagen in de ren. Bespoten uien van hetzelfde per ceel. Vanuit de cel nog vrij behoorlijk van kwaliteit, vanuit de ren beslist niet meer te leveren. De celbe- waring heeft hier duidelijke revenuen afgeworpen, ondanks de lage prijs. De telers van irissen in onze regio hebben de laat ste tijd alle aandacht moeten besteden aan het zoveel mogelijk virisvrij maken van het gewas. Bij het koude en gure weer van de laatste dagen beslist geen pretje, maar wel noodzakelijk, om in de running te blijven. De telers die bij aankoop een goede partij hebben thuisgekregen, is veel armoede bespaard gebleven. In verband met de virusaantasting vorig jaar, schijnen nogal wat afnemers van onze irissen minder goede broeiresultaten te hebben gehad. We zullen met el kaar moeten proberen de kwaliteit goed te houden, willen we de naam van de Hollandse irissen hoog houden. Met de handel in tulpen wil het de laatste weken niet van de grond komen. De oorzaak is duidelijk. De financiële resultaten van de broeiers in 'binnen en buitenland zijn dusdanig, dat de kooplust voor de nieuwe oogst is gedrukt. Mogelijk dat de sterke uitbreiding van de cuhivar apeldoorn ook een prijsdrukkend effect sorteert op vele andere soorten. De bloei van de buitentulpen ligt nogal wat vroe ger dan vorig jaar. Voor de telers die snijbloemen plachten te leveren van het veld is de matige prijs nog niet aantrekkelijk tot heden. Het ziet er naar uit dat voor de aanstaande Moederdiag nog weinig tulpen leverbaar zullen zijn, althans uit ons gebied. Op Schouwen en Duiveland zijn de tulpentelers tot heden gespaard gebleven voor de grillige hagelbuien. Althans niet in die mate dat van direkte schade kan worden gesproken. Hier en daar heeft wel de kwa liteit van de bloem wat geleden. Bepaald zwaar getroffen zijn enkele tulpentelers in de contreien van Goes, waar op zaterdag 8 april een flinke hagelbui in een minimum van tijd enorme schade toebracht. Voor de getroffen telers brengt een en ander ibuiten de financiële strop, veel ongemak en moeite mee. De tulp is een edele bloem, maar de teelt verloopt in vele gevallen vaak niet zorgeloos. keiharde business, waar weinig idealisme aan te pas komt. Wat ons zeer beslist ergeren kan in onze coöpera tieve wereld, zoals bijv. ook in hoge mate in het bank wezen het geval schijnt te zijn, is dat met de bestuur ders onderbetaald. Vergoedingen van bijv. ƒ2.000,— voor een voorzitter van een miljoenenzaak vindien we in 1972 beslist onder de maat! Het hoeft geen brood winning te zijn, en een zeker idealisme mag men ver wachten. Dit geldt in zijn algemeenheid praktisch voor alle bestuurders. Maar gezien de gevraagde ken nis, de tijd en de verantwoording lijkt een betere honorering voor bestuurders ons beslist verantwoord en nodig. We lazen in onze convocatie o.a. dat er normale af schrijvingen hebben plaatsgevonden. Ergens is dit goed. Maar we vragen ons toch wel eens af of het niet beter zou zijn om het met afschrijvingen wat rustiger aan te doen. We zouden in dit verband wil len dat wij geen goedkope veiling zijn. Lagere kosten door lagere afschrijvingen zou betekenen een mindere last voor de hedendaagse leden. Uiteraard zal dan het geslacht dat ons zal opvolgen, de lasten erven die wij nu niet kunnen opbrengen. Maar waarom zal men na een x-aantal jaren de opvolgers een rijk, onbelast bezit nalaten? Uit het jaarverslag blijkt de gelukkige tendens dat de totale loonsom niet veel gestegen is. Meer en meer blijkt dat vele bedrijven gebonden zijn aan een zeker bedrag aan lonen en sociale lasten. Een gevolg van de stijgende lonen is, dan ook dat er automatisch mensen aan de kant komen te staan. Persoonlijk vinden we dat een beangstigend facet. We lazen ook dat er 14 mille vooruit betaald is op nieuwe kantoormachines. Hier zal wel niemand be zwaar tegen hebben! Investeringen in een bedrijf, mits nodig en verantwoord, kunnen ervoor zorgen dat de kostenstijgingen later beter in de hand wor den gehouden! We hopen toch allen dat er ook „later" nog veel arbeid in ons bedrijf nodig zal zijn. Resume rend geloven we te mogen zeggen dat de veiling, als bedrijf op zich, weer een wat opgewekter beeld biedt dan we enkele jaren gewend waren. De matige om zet ver hoging heeft hier slechts weinig toe bijgedra gen. Jammer, maar het is niet anders! (Zie verder pag. 12) Het was een weinig opwekkend beeld dat vorige week werd vertoond op de appelveilingen in ons gebied. Gol den Delicious nam de belangrijkste plaats in. Er werd flink geruimd uit de c.a.cellen maar met de afzet ging het niet en de prijzen liepen terug. De beste kwaliteiten Golden Delicious kwamen eind vorige week in de grote maten aan 45 cent per kg, maar veel werd verkocht rond 40 cent en de maat 6570 mm klasse I kwam niet ver der dan 30 cent, terwijl de kleinste maat dikwijls door draaide op 19 cent. De klasse II kwaliteit in de grote maten bleef beneden 30 cent per kg. De maat 6570 mm klasse II kwam niet verder dan 25 cent Dat betekent vooral voor de grote maten in vergelijking met een maand geleden een prijsdaling van 10—15 cent per kg. Het is een wel erg sombere situatie en een gevolg van de sterk afgenomen vraag voor export. Frankrijk schijnt op het ogenblik volop te ruimen uit de c.a.cellen en doet dat tegen lage prijzen. De aanvoer van de overige appel rassen was op de veilingen in ons gebied niet van be tekenis. Winston was er hier en daar nog wat te koop en afhankelijk van de kwaliteit werd daarvoor tussen 65 en 80 cent per kg betaald voor wat de grote maten betreft. Met de peren ging het beter. De Conference bleef goed op peil op een niveau van 85 tot 90 cent per kg voor de grote en middelmaten en 7074 cent voor de kleine maat klasse I kwaliteit. De maat 5055 mm bleef stabiel op 5051 cent per kg. Saint Remy stoofperen bleven onveranderd op ongeveer 65 cent per kg voor de goede kwaliteit. De aanvoeren van kasaardbeien namen toe, maar de prijs liep geleidelijk terug en eind vorige week lag de prijs van de beste kwaliteit gemiddeld niet hoger dan 1,15 per doos met 200 gram inhoud. De klasse kwaliteit deed tussen 80 en 90 cent en dat is gezien de teeltkosten, een te lage prijs. QP de groenteveilingen is het de vorige week druk geweest met de aanvoeren van sla en spi nazie. Vooral in Limburg was het aanbod bijzonder groot en de afzet had dan ook niet direct een opge wekt verloop. Voor de Paasdagen was het aanbod niet zo groot en er was behalve vraag voor West-Duits- land, Engeland, Frankrijk en Zweden, ook vraag voor Oostduitse rekening. Dat bij elkaar hield toen de prijs er in, maar vanaf begin april was het goed fout. Daar bij kwam bovendien het aanhoudende koude weer met veel regen, dat ook niet direct gunstig is voor de af zet. Al deze faktoren bij elkaar zorgden voor een flin ke prijsdaling. In de tweede week van april lag de prijs van de goede zware kwaliteit export sla meestal niet boven 15 cent per kg en er vond zelfs op grote schaal doordraai plaats. De minimumprijs van de sla was 12 cent per krop en wanneer daarvoor niet ver kocht kan worden is er weinig benijdenswaardigs aan deze teelt over gebleven. De vooruitzichten voor de afzet zijn ondertussen wat beter geworden want de hoop is aanwezig dat de grootste concurrentie van de Italiaanse en Spaanse sla op de West-Europese markten voorbij is. Volgens een overzicht van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen was de slaprijs op de belang rijkste veilingen van ons land in de eerste week van maart gemiddeld ongeveer 5 cent per krop lager dan het vorig jaar in dezelfde periode namelijk 15 cent dit jaar tegen 20 cent het vorig jaar. De aanvoer op de belangrijkste sla-veilingen lag gemiddeld wat lager dan het vorig jaar. Dat komt in hoofdzaak door het kleinere areaal dat werd uitgeplant. Volgens het pro- duktschap voor Groenten en Fruit ligt de oogstraming van glassla lager dan het vorig jaar omdat het areaal nog al wat is ingekrompen. Het areaal kassla in ons land dat in april geoogst kan worden wordt geschat op 541 ha tegen het vorig jaar 655 ha. Daar stond wel tegenover dat er in maart 700 ha werd geoogst tegen het vorig jaar 631 ha dus een vervroeging van de oogst in het algemeen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte be kend dat het aanwezige areaal kastomaten op 1 magrt van dit jaar 9 lager was dan het vorig jaar. Tot nu toe werden er ruim een derde minder late stookto- maten geplant dan het vorig jaar. Het areaal tomaten dat in februari in de kassen werd geplant bedroeg 298 ha en het C.B.S. noemt dat ongebruikelijk weinig. II IT de cijfers van het C.B.S. bleek ook dat het areaal kasaardbeien in ons land weinig afwijkt van dat van het vorig jaar namelijk 250 ha tegen het vorig jaar 243 ha. Ondertussen is de oogst van kas aardbeien in volle gang en ook in ons gebied geeft dat plaatselijk de nodige drukte. De aanvoeren be gonnen in de tweede week van april behoorlijk toe te nemen, maar met de prijsvorming zat het niet zo best. Op de meeste dagen van de vorige week moes ten de aardbeien worden verkocht tegen prijzen die nauwelijks de kostprijs haalden. Meestal werd tussen 1,10 en ƒ1,30 per doosje met 200 gram aardbeien betaald voor de klasse I kwaliteit en de klasse II kwa liteit noteerde tussen 80 en 90 cent per doosje. Wan neer we zien welke kosten vanaf begin januari ge maakt moeten worden voor deze zeer vroege teelt, dan zijn dergelijke prijzen te laag. Nu waren de weersomstandigheden in de eerste twee weken van april allesbehalve aangenaam en voor een vlotte afzet van kasaardbeien is warm en zonnig weer meer geschikt. We horen echter ook over toe nemende aanvoeren van dit produkt in België en de Belgen waren altijd onze belangrijkste afnemers. Ze komen nog wel aardbeien kopen op onze veilingen, maar ze kunnen er ook steeds meer in het eigen land halen en zo groeien we ook voor dit produkt naar een Europees prijspeil. Dat hebben we al voor het fruit. We bemerken het maar al te goed aan de appelen die vanaf begin april drastisch in prijs zijn gedaald. Direct na Pasen ging het nog. Toen was er nergens een aanbod van bete kenis. Daarna is het behoorlijk misgelopen. Vorige week deden de beste kwaliteiten Golden Delicious nauwelijks 40 cent per kg. We zagen verschillende goede partijen uit de c.a. cellen komen waarvan de gemiddelde prijs niet verder kwam dan 3235 cent. Wanneer we bedenken dat de bewaarkosten op min stens 15 cent per kg gesteld moeten worden, dan is duidelijk hoe somber de situatie van dit moment is. Gelukkig dat er nog wekelijks vrij veel fruit wordt verladen naar de DDR maar de voorraden zijn nu een maal erg groot. Het Produktschap voor Groenten en Fruit berekende per 1 april samen met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de appelvoorraden in ons land en kwam voor wat de Golden Delicious betreft aan 72 miljoen kg tegen het jaar daarvoor 49 miljoen kg en twee jaar geleden 64 miljoen kg. Op zichzelf zou het nog niet zo erg zijn dat er een der gelijk kwantum beschikbaar is, maar het loopt met de export bijzonder stroef. Frankrijk biedt grote hoe veelheden aan op de West-Europese markten en er komen ook volop appelen van de nieuwe oogst uit zuidelijke landen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6