ZELFSTANDIGEN ONDER GROTE SPANNINGEN! officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Verzeker U tegen hagelschade! Pagina 3 Autorubriek Pagina 4 Onkruidbestrijding in bieten na-opkomst van het gewas Pagina 5 Tuinbouwklanken; Bij het planten van knolselderij en Onkruidbestrijding na opkomst van gezaaide uien Pagina 6/7 ^Wisselbouw: Oplossing voor mestoverschotten in het zandgebied Pagina 8/9 Precisiezaai stamslabonen en Waarom een Engelse boer kon gaan zonnebaden op Majorca Pagina 10/11 Veehouderijzaken als: Langs de melkweg; Vee en vlees; enz. Pagina 12/13/15 De fruitoogst 1971 moet nog voor een belangrijk deel verkocht worden en reeds kondigt de oogst 1972 zich weer al aan. De peren en pruimen staan in bloei en over een paar weken zullen de appels volgen. Denkt U er om U tijdig te verzekeren tegen hagelschade? Bijzonderheden hierover op pagina 3. VRIJDAG 21 APRIL 1972 60e Jaargang - No. 3128 land en tuinbouwblad IN brede kring leeft de mening dat werknemers veel vaker en ook veel langer ziek zijn dan zelfstandigen, die de verantwoordelijkheid voor het eigen bedrijf dragen. De werkelijkheid is echter dat ook onder de zelfstandigen het ziekteverzuim de laat ste tien jaar zeer sterk is toegenomen. De premies voor de particuliere arbeidsongeschiktheidsverzeke ring zijn dan ook minstens zo sterk gestegen als die van de werknemers. Zo op het eerste gezicht lijkt het niet zo vreemd dat dikwijls wordt gesuggereerd dat de ziektewet aan leiding kan geven tot ongemotiveerd ziekteverzuim. Het loon van de werknemer wordt, zij het met een be paald inhoudingspercentage, immers gewoon doorbe taald. Doordat over de ziekengelduitkering geen so ciale verzekerings- en pensioenpremie wordt ingehou den, verschilt in bepaalde gevallen het netto-uitke ringsbedrag niet in belangrijke mate met het netto verdiende weekloon en komt daar in bepaalde geval len zelfs iets boven. Ongetwijfeld zal het voorkomen (en ieder meent wel uit zijn omgeving dergelijke ge vallen te kennen of ervan gehoord te hebben) dat in derdaad een werknemer iets simuleert en/of bij de ge ringste klacht de brui aan zijn werk geeft. Anderzijds wordt er zelden gesproken over die grote categorie van medewerkers, die door blijven werken, ook al zijn ze min of meer ziek en komt dit hun gezondheid niet ten goede. Veel artsen en specialisten zouden het kun nen beamen dat sommige werknemers eerder te laat dan te vroeg een dokter consulteren. y^L is dan mogelijk het kortdurend ziekteverzuim van zelfstandigen iets minder, ten opzichte van het verzuim op lange duur blijkt er weinig verschil te zijn. Redelijkerwijze ervan uitgaande dat een zelfstan dige, vooral de kleine die met geen of weinig perso neel werkt, nauwelijks in zijn bedrijf gemist kan wor den, zal deze in het algemeen pas gaan verzuimen als het echt nodig is. Een griepje of verkoudheid zal voor hem dan ook geen aanleiding zijn in bed te blij ven. Integendeel zij werken vaak totdat zij er „onder door" gaan. Al moeten we er eerlijkheidshalve aan toevoegen dat er, evenals bij de werknemers, onder de zelfstandigen die een arbeidsongeschiktheidsver zekering hebben afgesloten, ook zullen zijn die in een minder drukke periode van hun verzekering profiteren en gaan trekken al zijn ze niet bepaald „ziek". Nu kunnen de sociale werknemersverzekeringen niet over de gehele linie met de particuliere arbeids ongeschiktheidsverzekering van de zelfstandigen ver geleken worden. Er zijn verschillen in uitkering, in wachttijd, enz., maar deze verschillen zijn betrekkelijk gering. De totale premie die samen voor ziektewet en arbeidsongeschiktheidsverzekering voor werkne mers wordt geheven bedraagt 12,7 De premie voor een vergelijkbare particuliere verzekering ongeveer 14%. ("JFSCHOON dus in het algemeen gezegd kan wor den dat de zelfstandigen de laatsten zijn die „profijt" trekken van hun ziekteverzuim (vaak moet de zaak dicht, staat het bedrijf stil, of als dat niet mogelijk is, moet een vervanger gevonden worden), is ook onder de zelfstandigen het ziekteverzuim sterk ge stegen. Dat wijst er overduidelijk op dat zelfstandigen het in deze tijd niet gemakkelijk hebben. In de econo mische machtsstrijd, die de werknemers en werk gevers vaak op het scherp van de schede voeren, vallen zij doorgaans tussen de wal en het schip. Dat veroorzaakt een gevoel van voortdurende onzeker heid, dat nog wordt aangewakkerd door talloze be richten over sluiting van allerlei bedrijven. Veel (klei ne) zelfstandigen leven onder grote spanningen die uiteraard invloed hebben op hun gezondheidstoestand. Twintig procent van de arbeidsongeschikte zelfstan digen lijdt aan een ziekte van het hart of van de bloed vaten, hetgeen in dit verband al voldoende zegt. Ook allerlei andere ziekten als astma en darm-, rug- en maagklachten komen onder zelfstandigen veel voor. Aangezien de positie van een groot aantal zelfstandi gen in de komende jaren steeds onzekerder dreigt te worden, kan dit ziekteverzuim wellicht nog groter wor den. OOK de ondernemer in de land- en tuinbouw staat, al realiseren ze zich dit niet altijd zo direkt, onder grote druk van de vele, vaak bijkomende fak- toren die het bedrijfsgebeuren beïnvloeden en zijn bestaan op de een of andere manier bedreigen. Dit geldt praktisch voor alle sectoren in onze bedrijfstak, zij het wisselend en bij de ene sektor soms meer dan bij de andere. Zeker het zelfstandig ondernemerschap brengt be paalde risico's met zich mee en deze worden dan ook aanvaard en ingecalculeerd. Maar er zijn vanzelfspre kend ook grenzen aan het incasseringsvermogen van boer en tuinder. Zo zijn de marktsituatie en daarmee samenhangend de prijzen, die voor de verschillende produkten gemaakt worden, van direkte invoed op de bedrijfsresultaten. Daar hangt vanaf of die mee- of tegenvallen, een redelijk inkomen wordt behaald of met verlies wordt gewerkt en verrichte arbeid dus niet betaald wordt. Zo doen de teleurstellende aardappel en uienprijzen en de onlangs vastgestelde E.E.G.-ak kerbouwprijzen velen de moed in de schoenen zinken. Het toenemend aantal protesten en het aandringen op akties zegt genoeg! p)AARNAAST moet toch ook de sluipende inflatie genoemd worden waarvan de gevolgen steeds verder doorwerken en merkbaar worden. Het is de be kende kringloop waar niemand uit schijnt te kunnen komen. De vakbonden blijven reële loonsverhogingen vragen, de kollektieve voorzieningen moeten verbe terd worden. De loonkosten blijven dus maar door stijgen. Willen we ons niet helemaal uit de markt prijzen dan is een matiging een eerste vereiste. Rege ring, werknemers en werkgevers geven elkaar de schuld, dat de situatie niet beter in de hand wordt ge houden. Het resultaat is echter dat de ondernemer die zijn kostenstijgingen niet in prijsverhogingen kan doorberekenen, met al diegenen die een vast inkomen hebben „het kind van de rekening zijn"!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1