Vereenvoudigd ventilatiesysteem in alveestal et kan verkeren 12 Door de afschermplaat la ger of hoger in het roos ter in te hangen, kan de luchttoevoer via meer of minder spleten worden geregeld Enige tijd geleden werd door de Afdeling Land- bouwfbedrijfsuitr listing van Cébeco Deventer een nieuw type alveestal (type E) geïntroduceerd. In de ze stal wordt voor de luchtinlaat niet meer gewerkt met verstelbare kleppen in de zijwanden. In plaats daarvan zijn z.g. TP-luchtinlaatroosters gemonteerd. Deze roosters zijn zodanig geconstrueerd dat de lucht onder alle omstandigheden, dus ook bij, harde wind in gelijke hoeveelheden en gelijkmatig in de stal wordt binnengevoerd. Dit betekent dat men af is van het voortdurend verstellen van kleppen. TP- roosters leveren derhalve voor de veehouder een be langrijke arbeidsbesparing. Slechts bij zeer extreme weersomstandigheden of sterk veranderende veebe zetting, die normaal gesproken hooguit enkele ma len per jaar kunnen voorkomen, kan het gewenst zijn op eenvoudige wijze een afschermplaat (zie tekening 1) in de roosters aan te brengen om de luchtinlaat te beperken. VOORDELEN VAN DE LAMELLENVORM De in de alveestal gemonteerde TP-roosters zijn 3 Tekening 2 De TP-roostera worden direct onder de dakrand aangebracht. De binnentredende lucht wordt door de bovenste lamellen het verst van de stal inge voerd. Geleidelijk zakken de elkaar ondersteu nende luchtlagen naar hun bestemming. gemaakt van kunststof en opgebouwd uit lamellen in W-vorm. Ze kunnen worden geleverd in een licht werende uitvoering. De lucht kan de roosters van beide uitvoeringen vanzelfsprekend ongehinderd pas seren. De lichtwerende uitvoering is uitermate ge schikt voor toepassing in donkerstallen. Het toetre den van het licht wordt daadwerkelijk volledig ge blokkeerd zonder belemmering van de luchttoevoer. De lamellen zorgen voor een optimaal luchtverver singspatroon over de gehele oppervlakte van de stal. De lucht wordt door de bovenste lamellen het verst de stal ingevoerd, door de onderste lamellen 't minst ver. Als luchtdekens worden de luchtlagen door el kaar ondersteund en zakken geleidelijk naar hun be stemming (zie tekening 2). Elke vierkante meter van de stal krijgt evenveel frisse lucht. WEINIG ONDERHOUD TP-inlaatroosters vergen nagenoeg geen onder houd. Ze zijn eenvoudig schoon te houden. Voor het reinigen en ontsmetten kan men ze gemakkelijk ver wijderen en onderdompelen of met een waterstraal afspuiten. Het weer op z'n plaats brengen van de roosters levert ook geen enkel probleem op. Wil men de stal ontsmetten, b.v. met formaline, dan worden de afschermplaten aan de buitenzijde van het ge bouw in de roosters aangebracht. - SO VENTILATIECAPACITEIT NAUWKEURIG BEREKEND De lamellenroosters zijn geplaatst in een frame van hoge kwaliteit hout. Ze worden zodanig in de stal- wand ingebouwd dat men van binnen een fraai uit ziend glad wandvlak krijgt. De roosters en hun fra mes worden vervaardigd in eenheidsmaten, aange past aan de bestaande bouwconstructies. Het aantal in te bouwen roosters wordt afgestemd op het aantal en op de capaciteit van de ventilatoren in de nok van de stal. Omdat de onderdruk in de stal niet te hoog mag oplopen moet worden gezorgd voor voldoende luchtdoorlaten. Het Instituut voor Land bouwbedrijfsgebouwen en het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, beide te Wagenin- gen, höbben dienaangaande berekeningen gemaakt voor varkensstallen met resp. zeugen met biggen, dragende en guste zeugen, mestvarkens en voor pluimveestallen met resp. slachtkuiken-moederdie- ren, slaChtkuikens, leghennen en diverse leeftijden kalkoenen. En tenslotte eveneens voor mestkalver- stallen. De uitkomsten van de berekeningen van de genoemde Wageningse instituten worden door Cebe- co Deventer als sleutel gehanteerd bij de inbouw van TP-rcosters in de modellen alveestal voor de verschil lende diersoorten. TUINBOUWKLANKEN Ook op het eiland THOLEN is er in de eerste helft van april flinke stagnatie ontstaan in het afwerken van het nog niet voltooide zaaiplan. Zag het er in maart naar uit, dat het zaaien en poten een uitzonder lijk vlot verloop zou hebben,, nu schijnt het, dat door het wisselvallige weer het nodige werk nog flink wordt opgehouden. Gelukkig zijn de gevallen regen- hoeveelheden nooit bijzonder groot geweest, zodat de struktuur van de grond, tot heden toe, goed gebleven is. Een gewas als winterbloemkool heeft zelfs nog ge profiteerd van de regen en is dit jaar wel vroeg aan de veiling. Reeds in de tweede week van april kon den sommige telers reeds van de vroege soorten een mooie kool oogsten. Het ziet er wel naar uit, dat deze teelt dit jaar een goede opbrengst zal geven, zodat de gedane moeiten en zorgen beloond kunnen worden. Nog steeds worden er, via de veilingen, zaaiuien ex- portklaar gemaakt, want de prijs is toch nog wat aan- getrokken zodat de met anti-spruit behandelde par tijen vorige week ruim ƒ0,19 per kg opbracht. De niet behandelde lagen ruim acht cent lager in prijs, zodat door het grote uitschotpercentage er veel sor- teerwerk, en voor de teler maar zeer weinig over schoot. Toch blijkt het wel dat voor de maaniden april en mei er toch altijd vraag blijft voor een dan nog redelijk goede ui. Iemand die met dit artikel wil spe culeren, zal er toch goed aan doen, om een gedeelte van (een goed gewas) met anti-spruit te behandelen. Een voordeel van de natte periode die wij gehad heb ben is ook wel, dat de toegepaste onkruidbestrijdings middelen vóór opkomst, een goed resultaat boeken. Een bezwaar was wel, dat de spuitmaChines wel eens wat te smerige wielsporen achter lieten. Men moet echter, van twee kwaden dikwijls de minste kie zen, want voorkomen moet wordep. dat er teveel wiedwerk 'met de hand moet gebeuren. Dit werk is in zijn oude vorm, tegenwoordig niet meer te beta len en het gehele werkschema is er niet meer op in gesteld. Met een juiste toepassing van deze kostprijs- besparende teeltwijze, kan er door de telers van de verschillende produkten nog wel iets verdiend wor den, mits er niet te vlug een overproduktie op volgt. Naar het ons voorkomt zal er ook dit jaar weer een flinke oppervlakte bloemzaden geteeld worden On danks het feit, dat er in deze teelt een grote oogst- risicofaktor zit, past het dikwijls op de kleine bedrij ven. Doordat het altijd nogal wat handwerk en extra zorg vraagt, zullen veel bloemzaadsoorten niet vlug naar het grote akkerbouwbedrijf venhuizen. De be drijven idie zich de laatste jaren in deze teelt wat meer specialiseren komen er gemiddeld toch goed uit. Slechts de ondernemers die er de moeite voor wil len doen om de vakkennis voor hun bed lijfsteelten, op een zo hoog mogelijk peil te houden, zullen zich in deze tijd kunnen handhaven. BESTEMMINGSPi ANNEN St. Philipsiand. Vanaf 6 april liggen gedurende een maand ter inzage de bestemmingsplannen „Buitengebied" en „Recreatieterrein „De Krammersweg". In het plan Buitengebied is in het ontwerp een wijziging aange bracht. Gedurende deze termijn kunnen zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijziging van het plan „Buitengebied" bij G.S. bezwaren indienen. Prinsenbeek. Vanaf 5 april liggen gedurende een maand ter inzage de bestemmingsplannen „Natuurgebieden 1971" en „Omgeving Gageldonkseweg". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Vanaf 5 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Industrieterrein Zuid 1971". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Eersel. Vanaf 5 april ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van het bestemmingsplan „Duizel 1971". Gedurende bovengenoemde termijn kunnen schrif telijke .bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Vanaf 13 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Natuurgebieden". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, als mede zij die bezwaren hebben tegen in het ontwerp aan gebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwa ren indienen bij G.S. Giessen. Vanaf 11 april ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „De Rietdijk". Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Bergen op Zoom. Vanaf 11 april ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Scheldepark". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. AxeL Vanaf 14 april ligt gedurende een maand ter in zage het bestemmingsplan „Smitsschorre". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Wouw. Vanaf 13 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan le herziening Heerle-Noord. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeente raad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Vlissingen. Vanaf 17 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan Vlissingen Oost-II. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indie nen bij G.S. Veere. Vanaf 17 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan „Watersportcentrum Veerse Meer". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Waalwijk. Vanaf 14 april ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan ,,'t Zanddonk". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Valkenisse. Vanaf 17 april ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan Zoutelande Duinstreek. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Vanaf 17 april ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Bebouwde Kom Zoutelande". Zij, die zich tijdig met bezwaren zo wel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ont werp aangebrachte wijzigingen en een ieder die bezwa ren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goed keuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep in stellen bij de Kroon. Domburg. Vanaf 19 april ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „Ten oosten van de Molenweg". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Oud en Nieuw Gastel Vanaf 18 april ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „West". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Wouw. Vanaf 18 april ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de le herziening van het bestem mingsplan Martel. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeen teraad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 12