Precisiezaaien van stamslabonen neemt hand over hand toe Peulvruchtenaktualiteiten 10 Gezien de belangstelling uit de praktijk en van de loonwerkers zal er dit jaar op zeer grote schaal stam- bonen met precisiezaaimachines ge zaaid worden. Proeven hebben in de afgelopen jaren duidelijk aangetoond, dat door precisiezaai een betere ver deling van de planten in de rij wordt verkregen. Door op regelmatige diepte te zaaien en tevens de grond door drukrollen aan te drukken wordt een betere opkomst verkregen. Deze fac toren hebben er toe geleid dat een belangrijke zaaizaadbesparing moge lijk Is. A. REMIJN, Specialist landbouwwerktuigen en arbeid, Axel C.A.R. - Goes. Om het oogstrisico zo klein moge lijk te houden en het onkruid enigs zins te onderdrukken zijn rijenafstan- den boven de 37*4 cm niet aantrekke lijk. Hoewel met enkele bietenpreci- siezaaimachines stambonen kunnen worden gezaaid, gaat de belangstel ling steeds meer uit naar de speciale precisiezaaimachines voor grofzadige gewassen. Afhankelijk van het zaai- mechanisme kan het noodzakelijk zijn voor afwijkende partijen een andere zaaischijf te monteren. Nadere bijzon derheden en gegevens hierover In on derstaande bijdrage. Ir. Lammers antwoordde hierop van mening te zijn dat een en ander afhankelijk is van de soort peulvrucht. Groene erwten liggen moeilijk, omdat ook in andere delen van Europa en met name in Frankrijk, grote hoe veelheden worden geteeld, kapucijners zijn een puur Nederlands produkt, zodat de omvang afhangt van de consumptie als al of niet voorbereid produkt. Met de Nederlandse bruine bonen gaat het momenteel vrij goed; misschien zal in de toekomst die buitenlandse witte boon, die in Nederland niet concurrerend is te telen, een con currentie gaan betekenen voor de bruine boon. Voors hands ziet het daar niet naar uit, zo meende hij. Uit het jaaroverzicht dat ir. Lammers gaf bleek onder meer dat het areaal droge peulvruchten de laatste 10 jaar is gehalveerd, vooral door teruggang van erwten en veldbonen. In 1960 24.000 ha, in 1971 13.000 ha. Met de conservenpeulvruchten erbij bedraagt de oppervlakte peulvruchten 30.000 ha, tegenover in 1960 45.000 ha. De doperwten-situatie is met name bij blikconserven somber door de concurrentie uit België en Frankrijk. Overigens is 't bij de Franse en Belgische industrie toch ook geen koek en ei. Verschillende grote fabrieken zou den in moeilijkheden verkeren. Aldus ir. Lammers vol gens een desbetreffend verslag in Peulvruchtenaktuali- teiten No. 27, waarin ook een interessant overzicht over de Franse produktie, rassen, teeltmaatregelen en pro- duktiecentra is opgenomen. 7[0 is de Franse doperwtenproduktie van 35.000 ha (135.000 ton korrel 1964/'67) in 1970 opgelopen tot 42.000 ha (160.000 ton of 3,8 ton/ha). Men adviseert 1 x erwten in de 7 jaar op het zelfde perceel en streeft naar de teelt van slabonen of herfstspinazie als 2e gewas. De rijenafstand is 17 18 cm terwijl betreffende het plantgetal wordt gestreefd naar 130/imi2 voor vroege ras sen als Alaska, 110/m2 voor middenvroege rassen, 85/m2 voor hoofdseizoen en halflate rassen en 75/m2 voor late rassen. Stikstofbemesting van 30 kg N/ha acht men slechts nodig op minder goede percelen. Voor de oogst worden 10 vts zwadmaaiers toegepast met een capaciteit van 1 ha/uur, waarmede 2 3 zwad- dorsers bediend kunnen worden. Het toepassen van een vijzel geeft de mogelijkheid van snel rijden. Met zwad- dorsers wordit ca. y4 ha per uur gedorst en met een sta tionaire ca Ys ha. In 1971 werd meer dan 50 van het Franse areaal met zwaddorsers geoogst. Voordelen: arbeidsbesparing, snellere oogst, lagere transportkosten en de mogelijkheid met het zelfde wagenpark een groter areaal te kunnen verzorgen. De telersgroeperingen nemen een aanzienlijk deel (5070 van de leveringen voor hun rekening aan de fabrieken, waarvan 75 particu lier en 25 coöperatief is. Het afsluiten van contracten in de winter '71/'72 ging moeilijk. De telers vroegen 12 prijsverhoging voor doperwten. De industrie wil naar teelt in eigen beheer op gehuurd land! 12-rijige „Tank" precisiezaaimachines ingericht voor het zaaien van bonen. Deze Pneumasem precisiezaaimachine waarbij het zaaisysteem volgens het principe van machine is tevens voorzien van een kunstmeststrooier. onderdruk werkt. land en in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaanderen staat het precisiezaaien van stambonen sterk in de belangstelling. Verwacht wordt dat dit jaar op grote schaal gezaaid wordt met precisiezaaimachines. Door een uitgebreid aantal proeven en praktijkervaringen is de laatste jaren veel ervaring opgedaan over de juiste werkwijze met precisiezaai voor stambonen. Nu veel bedrijven dit jaar voor het eerst hiermee gaan wanneer de ondergrond voldoende droog is. Om het aan tal sporen te beperken dient de grondbewerking in zo weinig mogelijk bewerkingen uitgevoerd te worden. Ook het onnodig uitdrogen van de grond wordt hierdoor enigszins voorkomen. Kort voor het zaaien een éénmali ge grondbewerking met een goedie vlaklegging verdient sterk de voorkeur. Het gebruik van een aangedreven eg met een goede diepteregeling is voor dit doel bijzonder geschikt. flinke afwijkingen kan vertonen is het mogelijk dat bij eenzelfde afstelling van die machine verschillende hoe veelheden zaaizaad wordt verzaaid. Dit is echter niet van invloed op het aantal planten per m2, waarnaar gestreefd wordt. Bij het gebruik van een normale zaaimachine wordt in de praktijk dikwijls 170200 kg zaaizaad per ha gebruikt. Wanneer precisie zaai wordt toegepast is een zaaizaadbesparing van 30 mogelijk en verantwoord. Dit houdt in dat HEEFT in Nederland de teelt van peulvruchten nog toekomst, mede in verband met het feit dat voor voorbereide produkten ook buitenlandse peulvruchten worden gebruikt? Deze aktuele kwestie kwam aan de orde tijdens de rondvraag in de winterledenvergade- ring van de Peulvruchten Studie Combinatie, die be gin maart in Utrecht werd gehouden. LIET aantal gewassen dat de laatste jaren met pre cisiezaaimachines wordt gezaaid neemt steeds toe. Oorspronkelijk zag men de meeste precisiezaai toegepast voor fijnzadige gewassen zoals bieten, uien en tuinbouwgewassen. Momenteel is de belangstelling voor precisiezaai voor grofzadige gewassen zoals tuinbonen, stambonen (bruine bonen), stamslabonen (witte bonen), mais en zelfs voor erwten groot. Door de komst van veel speciale zwaardere precisiezaai machines werd het mogelijk deze grofzadige gewas sen beter te verzaaien. Speciaal door de betere ver deling van de planten in de rij en de betere opkomst kan met minder zaaizaad worden volstaan. Voor Zee- werken, lijkt het goed enkele belangrijke punten na der te bekijken. GRONDBEWERKING Om een goed resultaat van precisiezaai te verkrijgen is een doelmatige grondbewerking nodig. De juiste zaai- diepte voor stambonen is 4 5 cm. Om deze zaaidiepte te kunnen bereiken is een egale grondbewerking over het gehele perceel noodzakelijk. De zaden kunnen dan overal in de vochtige grond worden gelegd en goed wor den afgedekt en aangedrukt. Het is duidelijk dat vaste sporen van wielen dicht aan de oppervlakte funest zijn. We' zullen daarom moeten trachten alleen te werken Element van precisiezaaimachine voor grofzadige gewas sen. De schuinliggende zaaischijf is hier dwars op de rijrichting geplaatst. ZAAIZAADHOEVEELHEID EN ZAADAFSTAND IN DE RU Evenals bij bieten is de zaaizaad'hoeveelheid niet meer exact uit te drukken in kilogrammen per ha. De betref fende zaaimachines zijn namelijk niet afgesteld op een aantal kilogrammen, maar op een aantal zaden per ha. Doordat het duizendkorrelgewicht van het zaaizaad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 10