Oogsten van witlof met transportbanden .7 De kroppen bij overgang van de dwars- op de lange band. Prototype van een sorteert af ei Nu is deze van een beter opvangblad voorzien en de valhoogte van de band kleiner geworden. Witlof geoogst met transportbanden. V/OOR belangstellende witloftrekkers uit het ge- v bied van het Consulentschap voor de Tuin bouw te Barendrecht vond onlangs op het bedrijf van de heer J. de Bonte te Oude Tonge een demonstratie plaats met een nieuw witlof oogst-transportsysteem. Op dit bedrijf wordt per jaar de oogst van 12 ha witlofwortels verwerkt. De teelt van de wortels die in eigen beheer wordt uitgevoerd, is geheel geme chaniseerd. Alle wortels worden op ruggen geteeld. Gezaaid wordt er met een drierijige Stanhay-precisie- zaaimachine, die aangepast is aan de ruggenteelt. Voor de teelt van de zeer vroege wortels, die dit jaar geteeld worden, zijn de ruggen reeds gemaakt in het najaar van 1971. Het rooien van de middelvroege en late wortels ge beurt met een aangepaste eenrijige aardappelrooier. Voor het ontbladeren is er aan de trekker een een rijige maaikneuzer gebouwd, waarmee zeer nauwkeu rig gewerkt kan worden. Ontbladeren en rooien ge beurt in één werkgang. De capaciteit bedraagt 1 ha per dag, inclusief transport van de wortels naar de schuur. Met deze combinatie wordt reeds vijf jaar met succes gewerkt. In de kuil werkt één man. Deze breekt de wortels op en de kroppen uit. De kroppen worden verzameld in kisten en de wortels in zakken. Het schonen, sor teren, inpakken en wegen wordt uitgevoerd door 3 personen. Eén van deze personen verzorgt ook het transport van de kisten met vuile kroppen van de kuil naar de schuur. Het schonen en sorteren gebeurt aan een lange sorteertafel. Daar vooral het oogsten van het lof volgens deze methode veel arbeid vraagt, is er een onderzoek ingesteld om tot een snellere me thode te komen. Dit onderzoek is uitgevoerd door personeel van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Barendrecht. NIEUWE OOGSTMETHODE ALS uitgangspunt voor het transport van de krop- pen van de kuil naar de schuur werd gebruik gemaakt van transportbanden, die gebruikt worden bij het oogsten van sla. Na een aantal veranderingen bleken deze geschikt te zijn voor dit doel. Langs de lange zijwand van de schuur hangt nu een transportband met een lengte van ca. 70 m, die eindigt in de sorteerruimte. Boven de kuil hangt een dwarsband met een lengte van 20 m. Op de dwars- band worden de kroppen gelegd en via de lange band naar de sorteerruimte vervoerd. In de sorteerruimte vallen de kroppen op een draaiende, ronde sorteer tafel. Deze tafel is voorzien van een opvangblad met een dek van kunststofgaas met mazen van 2 bij 2 cm. Eventuele kluitjes grond, die met de kroppen mee komen, vallen door de mazen en kunnen de kroppen niet meer bevuilen of beschadigen. ARBEIDSBESPARING ANDERSTAAND overzicht geeft de arbeidsbespa- ring weer die op dit bedrijf verkregen is met de methode met trans-ortbanden ten opzichte van de genoemde traditionele methode. Traditionele methode Werk in de kuil (1 man) Handelingen: opbreken en kroppen afbreken kroppen in kisten leggen lege kisten pakken wortels in zakken gooien zakken verwisselen Tijd per 1000 kreppen: 43 min. Werk in de sorteermachine (3 man) schonen, sorteren, inpakken en wegen kisten interieuren transport naar en van de kuil Tijd per 1000 kroppen: 130 min. Methode met transportbanden Werk in de kuil (1 man) Handelingen: opbreken en kroppen afbreken kroppen op transportband leggen wortels op künsstofstrook gooien (later met 2 man wortels in zakken scheppen) 1 Tijd per 1000 kroppen: 30 min. Werk in de sorteerruimte (3 man) schonen, sorteren, inpakken en wegen kisten interieuren De kroppen en de wortels worden ver zameld in kisten. Schonen en sorteren op één van de traditionele methoden. Ook voor de opslag van de wortels voor de latere trekken is dit bedrijf goed ingericht. Men beschikt over twee luchtgekoelde bewaarcellen, waarin totaal ca. 160 ton wortels bewaard kunnen worden. Een deel van deze wortels wordt hierin bewaard tot begin april. Het forceren gebeurt in een 1600 m2 grote trek- ruimte, waarvan ca. 350 m2 is ingericht voor de trek zonder dekaarde. De oogstperiode van het lof duurt van half augustus tot begin mei. De personeelsbezetting bestaat uit drie vaste ar beidskrachten (vader en twee zonen) en één losse, die tijdens het werk in de schuur meehelpt. Vooral in de herfst, wanneer men bezig is met het opkuilen en het oogsten van het lof en ook met het oogsten van de wortels op het veld ontstaat er een grote arbeids- piek. WAAROM ANDERE OOGSTMETHODE? DIJ de oogst van de wortels op het veld is geen of zeer weinig arbeidsbesparing meer mogelijk. Het opzetten van de wortels en 'het oogsten van 'het lof gebeurt nog op één van de traditionele methoden. Het oogsten gebeurde als volgt: De valhoogte van de transportband op de tafel be draagt ca. 6 cm. De draaisnelheid van het opvangblad bedraagt ca. 1 omw. per minuut. ORGANISATIEMETHODE MET TRANSPORTBANDEN DIJ deze methode werkt men als volgt: Eén man werkt in de kuil en neemt een strook van ca. 1% m breed mee. De dwarsband hangt ca. 20 cm boven de zijkant van het te oogsten bed, dat aansluiting geeft met de nog te oogsten kroppen. De wortels worden opgebroken met een vork en de kroppen met de hand afgebroken. De afgebroken kroppen worden op de dwarsband gelegd en via de lange transport band naar de sorteertafel vervoerd. De wortels wor den op een strook kunststof (oud stoomzeil) gegooid en later in zakken geschept. Deze strook is van tevo ren uitgelegd aan die kant van de kuil waar reeds geoogst is. Aan de sorteertafel werken drie personen die schonen, sorteren, inpakken en wegen. Tevens worden lege kisten van interieurs voorzien. Er kan ook met twee personen in de kuil worden gewerkt en met meer dan drie personen aan de sorteertafel. Tijd per 1000 kroppen: 80 min. Bjj de 180.000 kroppen (dit is de opbrengst van 1 ha wortels) wordt met deze nieuwe methode een ar beidsbesparing verkregen van ca. 180 manuren. Op dit bedrijf betekent dit een besparing van ca. 2150 uren op de oogst. Deze arbeidsbesparing wordt verkregen doordat: de man in de kuil geen kisten en zakken be hoeft te verplaatsen; de werkhouding van de man in de kuil gemak kelijker is door de kleinere reikwijdten; er geen transport meer is van en naar de kuil; de kroppen op de sorteertafel gemakkelijk be reikbaar voor de sorteerders komen te liggen. Als richtlijn voor de kosten van deze installatie geldt: 30 meter transportband met aandrijvingsme chanisme en ophangbeugels f 1650, exclusief BTW. Voor elke meter die men langer of korter moet heb ben gaat er van genoemd bedrag 20 af of komt er bij. Bijvoorbeeld heeft men een lange band nodig van 50 m. en een korte van 15 meter, dan kosten deze resp. 1950 en 1350. Een sorteertafel kost ca. 700. De gehele installatie is te leveren door fa. Th. A. Smits, Eikereind 59 te Bergeyk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7