Beroepsverandering en gezin (Hl) landbouw werktuigen show Redaktieraad land- en tuinbouwblad vergaderde Cehave nv Veghel Drs. J. J. J. KLOPROGGE, LJ2.I. Den Haag. Het vinden van een geschikt be roep kan de voormalige agrarische be- drijfshoofdeo heel wat moeilijkheden opleveren. Door het meestal specifiek agrarische karakter van de gevolgde opleiding is de kans aanwezig dat men in een ongeschoold beroep te rechtkomt. Ook kunnen zich in de leefwijze van het gezin veranderingen voordoen, b.v. doordat de man de hele dag van huis is. De aard van het nieuwe beroep en de wijzigingen in het gezinsleven zijn vooraf niet mak kelijk te overzien, zodat men achteraf een andere kijk op de beroepsverande ring kan krijgen dan men eerst had. We zullen nu nagaan hoe de vrouw het achteraf vindt dat haar man geen boer meer is, welke beroepen zij al dan niet voor haar man geschikt acht, en hoe zij het huidige beroep van haar man waardeert. yOALS we al eerder zagen waren de meeste vrouwen indertijd niet tegen de beroepsveran dering van haar man gekant. Ook achteraf blijkt twee derde van de vrouwen het niet te betreuren dat haar man geen boer meer is. Maar onder de vrouwen die achteraf niet zo blij zijn met de beroepsverandering zijn er verschillende die er eertijds wel voor waren! Opvallend is dat 55 van de vrouwen tussen de 40 en 50 jaar niet zo tevreden is met de nieuwe situatie; in de andere leeftijdsklassen is dat ongeveer 25 Ook onder de vrouwen die nu nog graag op de boer derij meewerken, zijn er relatief weinig die het pret tig vinden dat haar man geen boer meer is. Dit zijn juist de vrouwen die sterk gebonden zijn aan het le ven op de boerderij; mogelijk willen zij haar man het liefst als boer werkzaam zien. Zij kunnen de beroeps verandering kennelijk bijzonder moeilijk verwerken. GESCHIKT EN ONGESCHIKT WERK VOOR DE MAN ■yUDENS de enquête werd geïnformeerd welk .werk de vrouw ongeschikt dan wel geschikt voor haar man vindt. De mannen hadden echter al een beroep op het moment dat de mening van de vrouw over geschikt en ongeschikt werk werd gepeild Toch is het interes sant te weten welk werk volgens de vrouw voor haar man in aanmerking zou komen, of in welk beroep zij hem liever niet zou zien. Ruim de helft van de vrouwen noemt werk dat met de landbouw te maken heeft geschikt voor haar man. Alle ander werk wordt veel minder genoemd. Een tiende acht werk in de bouwsektor geschikt, sommigen werk op kantoor of in de fabriek. Vrij veel vrouwen konden geen werk noemen dat zij voor haar man geschikt zou den vinden. Bij de vraag welk werk men ongeschikt acht, springt vooral het fabriekswerk naar voren; de helft vindt dat niet geschikt voor haar man. Vrij veel vrouwen konden ook hier weer geen beroep noemen. Men kan dus konkluderen dat deze vrouwen van afgevloeide 'boe ren vooral werk dat met de landbouw te maken heeft geschikt, en werk in de fabriek ongeschikt voor haar man vinden Over ander werk heeft men doorgaans geen mening. DE MENING VAN DE VROUW OVER HET HUIDIGE WERK VAN DE MAN I |N de vragenlijst waren enkele uitspraken opgenomen die betrekking hadden op het werk van de man. De vrouwen konden telkens aangegeven of ze het met een bepaalde uitspraak eens waren of niet. Ongeveer 90 beaamt de uitspraken „het aantal vrije dagen is redelijk", en „de werktijden zijn goed". Drie kwart is van mening dat de man het nu makkelijker heeft dan toen hij nog boer was, en dat het werk goed wordt be loond. Iets meer dan de helft is het ermee eens dat de man een mooi beroep heeft het afwisselend werk, en tevens dat hij er „beter tegenop kan" dan tegen het boe- renberoep. Ongeveer een kwart van de vrouwen gaat akkoord met uitspraken als „er zijn kansen om vooruit te komen", en „ik zou als man liever een ander beroep hebben gekozen". Dat men over het algemeen redelijk tevreden is met het beroep van de man komt ook tot uitdrukking in de beantwoording van de vraag: „Had U liever gezien dat uw man een ander beroep had gekozen dan hij nu heeft?" Ruim drie kwart bleek het eens te zijn met de keuze van haar echtgenoot. De overigen hadden een ander, meestal landbouwverwant, beroep voor ogen. Tevens kan nog worden vermeld dat vrijwel alle geënquêteerde vrouwen het inkomen, dat die man in zijn nieuwe beroep verdient, voldoende vinden, f IN GROTE LIJN WEL TE VREDEN! Men krijgt op basis van bovenstaande gegevens de indruk dat de meeste vrouwen wel tevreden zijn met het nieuwe beroep van haar man. In een aantal gevallen heeft de beroepsverandering toch diverse problemen op geroepen. Dit blijkt alleen al hieruit dat ruim een vijfde van de vrouwen het betreurt dat haar man geen boer meer is, waarbij opgemerkt kan worden dat meer dan een derde van hen indertijd wel vóór de beroepsveran dering was. Kennelijk heeft de overgang naar het nieu we beroep voor deze vrouwen nieuwe en onvoorziene problemen met zich meegebracht! IN de begin maart gehouden redaktieraadsvergade- ring van het ZLM Land- en Tuinbouwblad is af scheid genomen van de voorzitter, de heer J. W. Scheele. Daar de heer Scheele afgetreden is als voor zitter van de Kring Hulst der ZLM, had hij te kennen gegeven ook het voorzitterschap van de Redaktieraad te willen neerleggen. De heer Scheele werd aan het slot van de vergade ring namens de Redaktieraad toegesproken door de heer J. Nieuwenhuyse te Lewedorp, aan het Hoofd bestuur door de Redaktieraad voorgedragen om het voorzitterschap in de plaats van de heer Scheele op zich te nemen. Teneinde de binding Hoofdbestuur en Redaktieraad te handhaven, kwamen zowel de heer G. J. de Jager als de heer J. Nieuwenhuyse voor deze voordracht in aanmerking. De grootst mogelijke meerderheid van de aanwezige redaktieraadsleden sprak zich in een schriftelijke stemming uit om de heer J. Nieuwenhuyse aan het H. B. ter benoeming voor te dragen. AFSCHEID IJE heer Nieuwenhuyse richtte zich tot de scheiden- dè voorzitter, de heer J. W. Scheele, en bracht in herinnering dat deze kort na het instellen van de Redaktieraad als zodanig was benoemd en sinds april 1958 het voorzitterschap had vervuld. Van de leden die toen zitting hadden heeft alleen de heer P. K. van Rooyen nog in de Raad zitting. De heer Nieuwenhuy se wees er in zijn korte toespraak op dat bij het door bladeren van de notulen van de vergaderingen die in de afgelopen 13 jaar zijn gehouden, geconstateerd kan worden dat de in deze vergaderingen besproken problemen weinig verschillen met die van nu van de ze vergadering. Steeds terugkerende zijn de vraag stukken van aktualiteit, inhoud en opmaak van het blad, kostenstijging en teruglopend advertentieaan bod. Op de U bekende plezierige en charmante wij ze heeft U al deze jaren leiding gegeven aan onze vergaderingen, aldus de heer Nieuwenhuyse, die Afscheid van redaktieraad- voorzitter J. W. Scheele. daarvoor onder aanbieding van een herinnering na mens de Redkatieraad dank bracht. De heer Scheele dankte in zijn afscheidswoorden de leden van de Redaktieraad voor de bijzonder prettige samenwerking en onderstreepte het belang van het blad als direkt kontakt tussen ZLM en de leden. Alhoewel de meningen en opvattingen in de Redaktieraad wel eens konden verschillen, kon al tijd in goede harmonie de adviezen aan het bestuur betreffende het blad worden gegeven, aldus de heer Scheele. STIJGENDE OPLAAG DALEND ADVERTENTIE-AANBOD BU de aanvang van de vergadering werd het kort verslag van de vergadering van 11 november '71 goedgekeurd. De vergadering nam daarna kennis van het bij de agenda gevoegde vergelijkend jaarover zicht betreffende de omvang, het aantal advertentie- en tekstpagina's en de oplagecijfers over 1971 en laat ste jaren. De oplaag steeg van ca 15000 in 1970 tot 16.300 exemplaren in februari 1972. Gemiddeld werden over 1971 per nummer 18 tekstpagina's ver werkt. Het advertentieaanbod loopt, zoals met enige zorg werd geconstateerd, langzaam terug. Naar ver wacht kan worden, zal bij de huidige situatie in de landbouw, vooral in de zomermaanden een verdere daling tot uitdrukking komen. Besloten werd dat met Drukkerij Vink, die de advertentie-exploitatie verzorgt, een en ander besproken zal worden en na te gaan op welke wijze hierin wellicht verbetering kan worden gebracht. Uit de voorlopige cijfers betreffende de exploita tiekosten van het landbouwblad in 1971 bleek, dat als de werkelijke uitgaven niet te veel van de ge raamde afwijken, de kosten van het blad onder het daarvoor geraamde bedrag op de ZLM-begroting zal blijven. Doordat de nodige beperkingen omtrent de omvang in acht zijn genomen, zal naar het zich laat aanzien ook de in 1971 doorgevoerde porti verhoging van de PTT binnen de begroting opgevangen worden en geen beroep behoeven te worden gedaan op de daarvoor geraamde meeruitgave. DLTREFFBNDE de inhoud en opmaak van het blad had de vergadering slechts enkele opmerkingen. Zo werd in bepaalde gevallen verduidelijkende on derschriften bij opgenomen illustraties als een gemis gevoeld. Ook discussieerden de leden over de vraag of de leedbaarheid van het blad nog verder verbeterd zou kunnen worden door bijv. het regelmatig op nemen van een soort autorubriek, mede in verband met de vele auto-verzekerden, die het landbouwblad lezen. KLEINE REDAKTIERAAD /IN verband met de gewijzigde werkwijze van de ZLM commissies besloot de Redaktieraad als leden van de kerncommissie van de raad aan te wij zen de voorzitter de heer J. Nieuwenhuyse, mevr. M. v. d. WeelMinderhoud te Schoondijke en de heer A, H. Munters te Fijnaart. Deze kerncommissie zal zo vaak als nodig en wenselijk is de aktuele vraag stukken behandelen. Bij belangrijke beslissingen zal de voltallige redaktieraad bijeengeroepen worden, die in ieder geval eenmaal in het jaar gezamenlijk zal vergaderen. Van hetgeen in de kleine commissie be handeld en besloten wordt, zullen de andere leden schriftelijk op de hoogte worden gehouden. INTEGRATIE C.L.O. LANDBOUWBLADEN TENSLOTTE werd door de vergadering kennis ge- nomen van een aantal voorlopige en globale gegevens betreffende mogelijke kosten van een ge zamenlijk 3 CLO landbouwblad. Na uitvoerige dis cussie over de argumenten voor en tegen de opzet van een dergelijk blad en de daaraan verbonden kos ten was de Redaktieraad van mening dat veel meer gegevens bekend zullen moeten zijn, voordat een verantwoorde beslissing dienaangaande mogelijk zal zijn. BI. Vrijdag 14 april 9.00-18.00 uur Zaterdag 15 april 9.00-18.00 uur Zondag 16 april 10.00-18.00 uur Showroom land- en tuinbouwmecha- nisatie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 4