LIGTERMOET CHEMIE NV Eptam 51granulair! P. J. ZUID-GELUID Jongerenaktiviteiten Produktschap voor vee en vlees 23 PJ.Z.-JUWEEL iDe winnaar van de PJ.Z.-toneelwedistrijd brengt haar winnende toneelstuk op zaterdag 8 april in zaal „Irene" te Willemstad op de planken. De avond begint om 20.00 uur precies. Na de opvoering van het winnende toneel stuk, prijsuitreiking aan de winnende toneelgroep en de beste toneelspeler en -speelster. De avond wordt besloten met een geanimeerd bal m.m.v. „The Crabtown Three" Entree: 2,50 voor leden; 3,50 voor niet-leden. VELDKEURING 1972 OPENGESTELD De Stichting Keuringsdienst Delta-Nederland deelt mede dat de aangifte voor de veldkeuring 1972 is open gesteld. Aan telers van zaaizaad en pootgoed van vorig jaar zijn de benodigde formulieren toegestuurd. Kwekers, licentiehouders en nieuwe contracttelers, alsmede nieu we telers van vrije rassen kunnen formulieren aanvragen bij: Stichting Keuringsdienst Delta-Nederland, Postbus 122. Goes, tel. 01100—5810 en 5812. Alle certificaten van 'het uitgangsmateriaal moeten worden ingeleverd; de sluitingsdatum is bepaald op 22 april 1972 (stambonen 1 juni). WIE WIL DRIE MAANDEN OP CANADEES BEDRIJF? i Gediurende mei, juni en juli willen 25 Canadese studen ten (jongens en meisjes) in Nederland verblijven bij families op het platteland. Zij hebben te kennen gegeven op boerderijen mee te willen werken. Daarmee hopen ze wat zakge'd te kunnen krijgen 25,per week). Verder zijn ze erg benieuwd naar onze manier van leven en werken op het platteland. Zij, die graag een Canadees willen ontvangen, worden verzocht zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de Stichting Uitwisseling, Eeuwige Laan 1 in Bergen (022083101) of de P.J.Z. te Goes 01100—5010. STAGES Van ca. 15 juni tot ca. 15 augustus kunnen 9 Neder landse jongeren (jongens en meisjes) van 18 tot 25 jaar bij plattelandsgezinnen in de Verenigde Staten verblijven. Dit gebeurt in samenwerking met de 4-H. Club Foundation in Washington. Zij worden in families opgenomen en maken zo van zeer nabij kennis met verschillende facetten van het Amerikaanse plattelandssituatie gewenst, om zó tot een zinvolle uitwisseling van gedachten en ervaringen te komen. Gedurende de maanden juni en juli kunnen 5 Neder landse jonge boeren een stage doorbrengen op een zgn. agrarische combat landbouwbedrijf, waar verschillende agrarische werkvormen te vinden zijn) in Belgrado (Yoegoslavië). Zij worden geplaatst in de veeteeltsektor en wonen in speciale „units", waar allen, die op de comhinas werken, leven en wonen. Je ontvangt f 90,— zakgeld per maand (450 nieu we dinar) plus kost, inwoning en ziekte- en ongeval lenverzekering. Voor hen, die werkzaam zijn in de veeteelt, middel bare landbouwschool hebben doorlopen, minstens 18 jaar oud zijn en geïnteresseerd zijn in het organisatie patroon van een Yoegoslavische combinat, een unieke kans! Voor deelname aan één van de bovengenoemde stages opgave vóór 15 april a.s. bij de Stichting Uitwisseling, Eeuwige Laan 1, Bergen (N.-H.). Tel. 022083101. OPVOERING RUNDVLEESPRODUKTIE E.E.G. STRUCTUURMAATREGELEN PREMIE VOOR ACHTERBLIJVERS REM VOOR GOEDE BEDRIJVEN FT de openbare bestuursvergadering van het Pro duktschap voor Vee en Vlees is een eerder aan de orde geweest zijnde nota inzake de mogelijkheden tot grotere produktie van rundvlees in Nederland op nieuw in discussie geweest. In het algemeen was men van mening dat van een stimulering van de vleesproduktie in Nederland bij de gangbare be drijfsvoering wegens onvoldoende rentabiliteit geen groot succes te vèrwachten is. Bij de stimulering van de vleesproduktie kwam uiteraard aan de orde het mesten van rundvee op akkerbouwbedrijven, wat eöhter volgens onderzoek niet bijzonder aanslaat. Dat neemt niet weg, en de heer C. Hoogendoorn wees hierop, dat toch thans aanzienlijk meer jongvee door de veehouders wordt aangehouden. Daardoor zal toch een grotere vleesproduktie kunnen plaats vinden. Algemeen afgewezen werden maatregelen die de kalvermesterij zouden moeten terugdringen ten gunste van de jongveemesterij. Wel heeft Brus sel de oriëntatieprijs voor kalveren niet verhoogd en al heeft dat dan al geen direct effect, enig effect heeft het toch wel, al was het maar dat daaruit blijkt dat men in Brussel de lijn indien mogelijk wat zou willen ombuigen. Door het extensief karakter is voor Nederland geen 'belangrijke uitbreiding van de rund veemester ij te verwachten, was wel de algemeen aanvaarde conclu sie. Betere mogelijkheden zouden zich voordoen in Frankrijk, doch ook daar lijkt de rundveemesterij een zaak te zijn die moeilijk vlot van de. grond komt. De heer Hoogendoorn pleitte voor een snellere af wikkeling bij de import van kalveren (uitgangsmate riaal) uit derde landen. Met de heer F. W. Mikkers had ook hij oog voor de gevaren die dreigen in ver band met de gezondheidstoestand van de veestapel. Deze is door investering van miljoenen guldens op een goed peil en alles dient gedaan om dit zo te hou den. KALVERSTERFTE Een punt van belang is ook de aanzienlijke kalver- sterfte die momenteel ca 225.000 stuks per jaar be draagt, Overwegend nuchtere kalveren. "Hen jaar ge leden was dit nog slechts 4 thans is dit ongeveer 10 Deze sterfte betekent een aanzienlijk verlies aan vleesproduktie. Voorzitter ir. G. A. Meyer zag veel aanleiding dit probleem diepgaand te onderzoeken. In hoofdzaak acht men de bedrijfsvoering als de belangrijkste oor zaak van deze grote sterfte. STRUCTUURMAATREGELEN De structuurmaatregelen inzake de ontwikkelings bedrijven bieden weinig mogelijkheden de rundvee mesterij op akkerbouwbedrijven de stimuleren. Men wil daarom de minister vragen de mogelijkheid daar toe toch onder ogen te zien. Gewezen werd ook op het feit dat een uitbreiding van de rundveemesterij steeds gepaard moet gaan met een uitbreiding van de melkproduktie, althans in Nederland waar het systeem van zoogkalveren of „moerlopers" economisch niet kan. Een uitbreiding van de melkproduktie brengt weer extra zorg en las ten. Ander punt van belang is hoe de komende zomer zal verlopen. Wordt het een uiterst droge zomer en is er weinig gelegenheid tot het winnen van voldoende ruwvoeder van goede kwaliteit, dan dient het najaar met een grote uitstoot gerekend te worden, wat zeker niet zonder invloed zal blijven op de prijzen, ook al zijn deze thans nog zo hoog. VARKENSPRIJZEN De regelingen in Brussel houden een verhoging van de basisprijs voor varkens in met 3,1 een maatregel die weinig gewaardeerd werd. Naar ver luidt zou deze verhoging overeenkomen met de ge stegen prijzen van het voederrantsoen. Niettemin vreest men dat een verhoging, waar men in Neder land bepaald niet om zat te springen, het gevaar in zich bergt van een te grote stimulans tot opvoering van de produktie. Ir. Meyer had ook nog kritiek op de te verlenen rentesubsidies op de varkenshouderij, onder voorwaarde dat deze subsidie wordt toegekend aan bedrijven die minstens 35 van het benodigde voer op eigen bedrijf (kunnen) telen. De heer Grif fioen zag de structuurmaatregelen als een premie voor de achterblijvers en een rem op de ontwikke ling van goede bedrijven. Wel zag hij als lichtpunt dat de regelingen mogelijk een einde kunnen maken aan de concurrentievervalsing. VARKENSMARKT De heer F» Bikker gaf een overzicht van het ver loop op de varkensmarkt, waar de uitvoer achter blijft bij vorig jaar. De heffingen ten aanzien van de import uit derde landen, alsmede de sluisprijzen zijn voor een periode van drie maanden van 1 mei af on gewijzigd. De restitutie bij uitvoer van geslachte var kens en buiken naar derde landen is verlengd tot 15 mei. De slacht veemarkt blijft duur. Vanaf 1 april zal het nieuwe systeem inzake prijsvaststelling doorge voerd worden. De invloed op de gemiddelde markt prijs van de E.E.G. bedraagt ongeveer Va De in voer van vers-bevroren-gekoeld rundvlees van le vende slachtdieren uit derde landen blijft vrij van heffing. v. d. W. het kweekbestrijdingsmiddel met een meerjarig effect. Behandel rondom 4 smalle stroken van uw aardappelperceel met Eptam 5% granulair en het voorkomt de ingroei van kweek. Op deze manier toegepast is Eptam 5G een van de goedkoopste middelen tegen kweek. Ook zaadonkruiden worden vernietigd. Bovendien kan Eptam 5G in het voorjaar nog kort voor het poten worden toegepast. Vraag onze folder aan. Geregistreerd handelsmerk van Stauffer Chem. Comp., New York. POSTBUS 699 - ROTTERDAM - TELEFOON 010-235420,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 23