WELZIJN EIST BEPERKING officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Beroepsverandering en gezin en het verslag van de redaktieraad- vergadering Pagina 4 Aansprakelijkheid bij hoogspannings- en gasleidingen Pagina 5 Het oogsten van witlof met transportbanden Pagina 7 Recreatie-commissie ZLM vergaderde Pagina 8 Fruitteeltnotities Pagina 8 Veehouders let op Uw zaak Pagina 9 Hoe doen anderen het? Pagina 10 Koolzaadbelagers en hun bestrijding Pagina 11 Landbouwwerktuigen en veiligheid Pagina 12/13 Langs de melkweg en Vee en vlees Pagina 17 VRIJDAG 7 APRIL 1972 60e Jaargang - No. 3126 land en tuinbouwblad Voor de bespuitingen op landbouwgewassen wordt om verschillende redenen ook gebruik gemaakt van kleine vliegtuigen. In 1971 werd ruim 84.000 ha op deze wijze bespoten. De kosten varieerden toen afhan kelijk van de omstandigheden tussen de f 22,en f 30,per ha. De gemiddelde perceelsgrootte en lig ging alsmede het gewas spelen hierbij ondermeer een rol. Voor de landbouw is het achterwege blijven van opbrengstderving door wielschade in het gewas één van de belangrijkste redenen om tot vliegtuigbespui- ting over te gaan. Ook de mogelijkheid om een groot areaal in korte tijd te kunnen behandelen kan daar toe aanleiding zijn. We raken steeds verwarder in een tweeslachtige situatie. Moet de ekonomische groei gestimuleerd wor den of moeten we die, terwille van het leefbaar hou den van ons land, nu maar afremmen? De milieuver vuiling neemt in sommige gebieden verontrustende vormen aan. Daarbij komt nu ook nog de progno ses van de „Club van Rome" ten aanzien van de wereldreserves aan grondstoffen. Die beide punten, met alle ongemakken en kostenopvoering die ze kun nen veroorzaken, stimuleren de aandrang tot afrem ming van de industriële groei. De idealisten worden een beetje beu van de welvaart, die immers in zekere zin bijdraagt tot verdere vervuiling van ons leefmilieu. Maar wanneer de ekonomische groei zou worden af geremd komen we wel voor problemen te staan die ook niet zo gemakkelijk zijn op te lossen. We hebben in ons land nu circa 140.000 werklozen. Wat zien we als gevolg daarvan gebeuren? Aandrang van de linkse partijen en de vakbonden op de regering om daar iets aan te doen, geld beschikbaar te stellen om werken uit te voeren, meer arbeidsplaatsen te kreëren. Tege lijkertijd komt er echter, ook uit die kringen, de drang om terwille van ons milieu de ekonomische groei af te remmen. Die afremming houdt natuurlijk automa tisch in ook minder arbeidsplaatsen dan bij een nor male groei zouden ontstaan. Dat betekent dus, mede gezien de bevolkingstoeneming die juist méér ar beidsplaatsen vergt, een grotere en konstanter werk loosheid. We kunnen toch ook niet terug naar vroeger tijden: minder machines, minder automatisering, dus meer handwerk. Dat zou wel mooi zijn, als het kon. Maar het kan niet omdat dit, door de opgejaagde lonen, de produkten onbetaalbaar zou maken in de huidige we- reldekonomie. Met de hogere loonkosten, die iedere werknemer meer welvaart, hogere konsumptie brengt, haalden we ook de drang tot verdere mechanisering en automatisering van het produktieproces in huis. Dus minder arbeidsplaat#pn. Laten we hierbij de voortsluipende inflatie buiten beschouwing, die toch ook het aantal arbeidsplaatsen doat afnemen, dan blijkt uit dit alles toch dat het eventueel afremmen van de ekonomische groei tot nare konsekwenties kan leiden. De oplossing van de problemen lijdt onder een sterke emotionele inslag. De vakbonden menen een sterke afremming, laat staan een geheel stoppen van de groei van het besteedbaar inkomen niet te kunnen verkopen. Politici echter maken van de tendens tot milieuverbetering gebruik om te verkondigen dat de ekonomie maar afgeremd moet worden. Maar ze schreeuwen ook moord en brand als de werkloosheid stijgt! Men weet in alle sektoren eigenlijk niet meer goed waar men heen wil. Tegenstrijdige verlangens worden zonder blikken of blozen als politieke eisen naar voren geschoven. Milieuvervuiling kan voor een groot deel worden tegengegaan. Maar dat zal enorme investeringen vergen, zowel bij de betreffende be drijven als bij de overheid. Dat maakt de produkten dus duurderl Prijsstijgingen die weer teruggevonden worden in loonsverhogingen, met als gevolg steeds verder gaande inflatie met alle gevolgen vandienl i EKONOMISCH HERSTEL De regering is bezig de financiële „eindjes" voor 1973 op een planbord aan elkaar te knopen maar kan die „eindjes" niet aan elkaar krijgen. Nu worden er van verschillende zijden voorstellen gedaan om tot een aanvaardbaar financieel patroon te komen. In een onlangs gepubliceerd „herstelplan" wordt gepleit voor het verder aandraaien van de belastingschroef, door verhoging van de vermogensbelasting, B.T.W. en enkele accijnzen. En dit niettegenstaande bekend is dat in Nederland het totaal van belastingen en sociale premies reeds bijzonder hoog is. In het algemeen kan geconstateerd worden dat ver hoging van de vermogensbelasting de besparingen afroomt. Het meeste inkomen uit vermogen wordt be spaard. Daarmee wordt dus het investeren per saldo getroffen. Verhoging van B.T.W. en elke accijns treft het verbruik. Bij stijgende werkloosheid wordt dus het verbrui kaangetast en de investeringen verder afge remd. Men treft daarmee vooral de kleine ondernemers, die al op de rand van de afgrond staan! Maar door de afwenteling van de B.T.W. prijsverhogingen zullen ook de lonen verder worden opgeschroefd en laait het in- flatievuur nog feller op! FISKUS-GREEP Tenslotte, zo hebben wij gelezen, zal de kontrole op aangiften van de belasting worden geïntensiveerd. Staatssecretaris Scholten wordt daarbij gedreven door zijn rechtvaardigheidsgevoel. Hij meent dat er door allerlei manipulaties teveel mazen in het belas- tingnet zijn gekomen. Voorts zal de staatssecretaris van financiën een werkgroep instellen die de proble matiek van de belastingvlucht onder schot zal nemen. Er schijnen nogal wat aspekten aan verschillende vor men van belastingvlucht te kleven. Uit het voornemen van de bewindsman kunnen ver schillende konklusies getrokken worden. In de eerste plaats is het zeker dat bij de zeer hoge tarieven ve len zullen proberen hun inkomens langs ondergrond se banen te leiden. In zoverre is hier slechts sprake van een bekentenis van hetgeen mocht worden ver wacht. Voorts erkent de regering tussen de regels door dat de belastingvlucht een faktor is die het be studeren waard is. Dit is in het verleden wel eens ontkend! Het komt ons voor dat het leven sterker is dan de leer en dat de regering hier de konklusie uit zou moeten trekken dat men bezig is met de hef fing van de belasting te ver te gaan. Uit zo'n ontboe zeming van een bewindsman mag nu wel lijken alsof de boosdoeners bij de „kapitalisten" zitten, de werke lijkheid is dat aan de voet van de belastingpaal het reeds ingeburgerde gewoonte is geworden dat voor beloningen aan werksters en allerlei diensten en werkzaamheden geen loonbelasting kan worden inge houden op straffe van het feit dat er niemand meer te vinden is die deze (extra) werkjes wil verrichten! Van de voet tot de top wordt de fiskus blijkbaar als een onaanvaardbare mee-eter gezien. Onze belasting tarieven zijn zo onredelijk hoog geworden dat de wal het schip gaat keren!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1