Langs de melkweg (LV) VEE EN VLEES KORTE WENKEN 17 bus geleverd'. Het benodigde middel is o.a. verkrijg baar bij de Zuivelfabrieken. J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes VOORKOMEN, VAN ZERE SPENEN, IS BETER DAN GENEZEN Bij de aanvang van de weidetijd is extra aandacht voor de spenen van de koeien nodig. Tijdens de stal- periode zijn deze immers niet blootgesteld geweest aan de weersomstandigheden. Ze zijn dus door de be schutte omgeving van de stal minder bestand' tegen weersinvloeden. Vooral droog en zonnig weer op de eerste weidedag geeft gemakkelijk aanleiding tot schraal worden of verbranding van de speenhuid. Dit veroorzaakt voor het dier pijn 'bij 'het melken. Dit euvel komt het meest voor bij de voorste spenen. De voorste spenen staan vooral bij grote uiers meer aan deze invloed bloot. Bij zere spenen verloopt ihet mel ken minder vlot en is er in meer of mindere mate aan leiding tot produktiederving van het melkmaal. Het is daarom waardevol om gedurende de eerste dagen van de weidetijd na de morgenmelking de spenen te behandelen met wat uierzalf of dierlijk vet. Hiermee wiordt dan bescherming aan de speenhuid gegeven. Overdrijf echter de hoeveelheid niet. Door het toepas sen van deze voorzorgsmaatregelen wordt de kans op zere spenen belangrijk beperkt. UITBETALING NAAR KWALITEIT Voor de uitbetaling van de melk naar kwaliteit wordt de melk onderzocht op reinheid, geur en de bac teriologische gesteldheid. Voor het laatstgenoemde onderzoek wordt voor de bussenmelk de reductase- proef uitgevoerd terwijl van diepgekoelde melk uit boerderij tanks het kiemgetal wordt vastgesteld De gestelde eisen voor eerste kwaliteit zijn voor diepge koelde melk veel zwaarder dan voor de bussenmelk. Dit onderzoek, waarop de uitbetaling naar kwaliteit is gebaseerd, gebeurt een keer per 14 dagen. Eens per vier weken vindt bovendien onderzoek plaats op mo gelijke aanwezigheid van penicilline en van het celge tal. De zuivelindustrie en dus de melkveehouders zijn het meest gebaat met melk die tenminste voldoet aan de huidige kwaliteitsnormen van eerste klas. Immers eerste klas melk is een goede en veilige grondstof voor de bereiding van consumptiemelk, melk- en zuivel- produkten. Er is een blijvend streven en zelf tucht no dig om dit te bereiken of te behouden. Bij niet voldoen aan de eisen van de eerste klas geeft dit een direct •financieel nadeel. In dit geval dienen spoedig maat regelen te worden getroffen. Roep desgewenst voor het opsporen van de oorzaak (oorzaken) de hulp in van de melkwinningsadviseur van de Zuivelfabriek of de bedrijfsvoorlichter van de Gezondheidsdienst voor Dieren. UIERH Y GIËNE Een goede uierhygiëne heeft een gunstige invloed op het behouden van gezonde uiers en spenen. Na elke melktijd kan men de spenen sprayen (besproeien) of dippen (dompelen) met oen vloeistof bestaande uit 800 gram water, 200 gram glylerine en 5 gram chloor- amine. Deze 'behandeling bevordert het gezond hou den van uier en spenen. Dit werkt namelijk ontsmet tend en houdt bovendien de spenen gaaf en soepel. Voor het sprayen kan een bloemenspuit worden gebruikt. De vloeistof wordt ook wel in een spuit- TIJDIG VERNIEUWEN VAN TEPELVOERINGEN Door de wisselingen van drukverschillen in de pulsatieruimte (tussen tepelvoering en -beker) wordt de tepelvoering platgedrukt en vervolgens ontspan nen. Deze wisseling van onderdruk en buitenlucht wordt opgewekt door de pulsator. Al naar de zuig-rust ver houding is er 40 a 60 keer per minuut een zuigslag en een rustslag. Deze bewegingen (platdrukken ontspannen) vinden dus een groot aantal keren plaats. Bij 50 pulsatieslagen per minuut, een gemiddelde melktijd van 4 minuten per koe en 10 koeien per keer, vindt dit in drie maanden tijd rond 360.000 ke ren plaats. Daar het vrijwel regel is dat het dichtleg- gen van de voering op dezelfde plaats gebeurt ont staan er op de duur in de ontstane vouwen barstjes. Melkteahnisch gaat dan de bruikbaarheid achteruit. In de vouwen ontstane scheurtjes, die zeer moeilijk voldoende zijn te reinigen, blijven gemakkelijk melk- resten achter. Ook de melkbestanddelen, voorname lijk het vet, werken in op rubber. Ook de reinigings middelen tasten op de duur rubber aan. Ook te heet water bij de reiniging is nadelig. Voeringen die slijtage vertonen melken minder vlot. Niet tijdig vervangen van de voeringen is vaak de oorzaak van een slechte uitslag van de reductase- proef of kiemtelling bij het kwaliteitsonderzoek van de melk. De gebruiksduur van de voeringen is zeer verschil lend. Dit is mede afhankelijk van o.a. de gebruiksme- thode en de verzorging. Al naar de omstandigheden is de gebruiksduur 3a 5 maanden. Controleer de voe ringen periodiek op de bruikbaarheid. Vernieuw ze tijdig en voorkom daarmee de kans op een lagere kwaliteitsklasse van de melk. ONDERHOUD DOORLOOPMELKSTALLEN Het schoonspuiten van de melkplaats in doorloop- melkstallen gebeurt in de regel na elke melktijd. Dit schoonmaken vraagt enige tijd. Een vlotte reiniging wordt verkregen door vóór het melken de vloeren van de melkersput, koestanden en wanden even nat te spuiten. Het reinigen gaat dan na het melken veel eenvoudiger en sneller. De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen daalde met f 13,67 en lag daarmee 'beneden het peil van de gemiddelde EEG-marktprijs, die in de week tot 30 maart met 2 omhoog ging. De daling van de gemiddelde marktprijs in Nederland vindt voor een deel zijn oorzaak daarin dat voor de berekening van deze prijs een andere samenstelling z.g. pakket is ge hanteerd. In de genoemde week bleef België het land met de hoogste gemiddelde marktprijs. De invoer uit derde landen van vers-gekoeld en bevroren vlees blijft vrij van heffing. Met ingang van april is de oriëntatieprijs voor slacht runderen verhoogd van 260,64 tot ƒ271,50 per 10Ö kg levend gewicht. In de week tot 24 maart werden 607 levende slachtdieren ingevoerd, waarvan 389 uit Engeland, 94 uit België, 72 uit Duitsland en 32 uit Frankrijk. Aan vers/gekoeld rundvlees kwam 364 ton binnen, alsmede 30 ton kalfsvlees. Frankrijk was met 234 ton de grootste leverancier. Aan bevroren vlees kwam 802 ton binnen. In februari waren de aanvoe ren van slachtrunderen op 10 a 11 grote veemarkten ca 19 'kleiner dan in de overeenkomstige week van vorig jaar. Ook in maart was de aanvoer belangrijk kleiner. KALVERPRIJZEN OMLAAG Zowel de gemiddelde marktprijs voor gemeste kal veren in Nederland als in de EEG was in de week tot 30 maart rond 2 lager dan in de voorgaande week. Zoals 'bekend is, in tegenstelling tot bij rundvlees, de oriëntatieprijs voor kalfsvlees niet verhoogd. Hoewel dit vooralsnog geen directe betekenis heeft, omdat de gemiddelde marktprijs aanzienlijk boven de oriëntatieprijs ligt, betekent het toch een zekere ten dens van een ombuigen van het beleid. De uitvoer is redelijk. In de week tot 24 maart werd 1574 ton kalfs vlees uitgevoerd, waarvan 800 ton naar Italië en 664 ton naar 'Duitsland. Er kwamen die week slechts 40 nuchtere kalveren uit Frankrijk binnen. VARKENSPRIJZEN MET 7 CENT VERLAAGD De coöperaties en inkoopcombinaties voor de in dustrie hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 8 april over te nemen varkens met 7 cent ver laagd. Voor de NCB (Boxtel), de VAKO(Oss) en HO VA (Cuyk) wordt de uitgangsprijs 2,98 per kg voor ge slachte varkens van 75/85 kg, klasse I, op basis van ,af-mesterij. Voor de klasse E geldt een toeslag van 5 cent per kg, voor de klassen II, IH en IV gelden kortin gen van 15, 25 en 30 cent per kg. Bovendien wordt 1 cent per kg gekort voor varkens van 86/88 kg en 2 cent per kg voor varkens van 89/100 kg. 'De Coveco gaat uit van een prijs die 4 cent hoger is, echter onder inhouding van IV2 korting voor kos ten. In de week tot 19 maart werden ca 17^.000 var kens geslacht. Er gingen in de week tot 24 maart 5697 levend'e en 27.699 gesiacnte varkens naar de partner- landen, waarvan resp. 1258 11.075 naar Frankrijk; 1093 5586 naar Italië; 1398 4- 11.038 naar Duitsland en 1948 levende naar België. Voorts gingen 1092 ton magere delen naar de lidstaten en 396 ton spek, waar onder 348 ton buikspek. VEE EN VLEES IN DE E.E.G. België. De varkensmarkt was vrij stabiel. Dat was vooral te danken aan een redelijk goede binnenlandse vraag en een vrij matige aanvoer. Er werd weinig voor export aangekocht. De afzet naar Frankrijk is matig, die naar Duitsland niet onbevredigend 'en die naar Ita lië oplopend. Voor deelstukken waren de prijzen voor hammen en caribonaden vrij vast, vooral door een goede buitenlandse vraag. De omzetten in spek zijn zeer ma tig. De slachtveemarkt was wat onoverzichtelijk. De binnenlandse afzet viel niet mee, wat men vooral toe schrijft aan een waarschijnlijk kleine omzet met Pa sen, als vele stedelingen de stad mits goed weer zullen verlaten. In het patroon van de afzet naar bui tenland kwam weinig verandering. Uit Ierland wer den 460 en uit Engeland ca 230 levende slachtdieren aangevoerd. De markt voor wolvee was wat aflopend, terwijl de markt voor slachtpaarden gekenmerkt werd door een kalme 'handel. De varkensmarkten in de verschillende Franse de partementen waren alle lager dan voorgaande week. De markt is uitzonderlijk kalm geweest in de weken voor Pasen, zo meldt men uit Parijs. Op te merken is een wat kleinere aanvoer, niet echter van geïmpor teerde varkens, met name uit België en Oost-Duits- land. Hammen liep-en wat in prijs op. Het verbruik in Parijs is met feestdagen steeds niet groot, als gevolg van de gewoonte van de Parijzenaars de stad te ver laten naar vakantie-oorden met deze dagen. Globaal kan men zeggen dat in de prijzen van geslachte var kens en deelstukken weinig veranderde, bij matige omzetten. Men kampt momenteel met het probleem van de nieuwe noteringswijze, zoals die in Nederland sinds enige tijd vrij geruisloos werkt. Bij betrekkelijk korte aanvoer was de markt voor slachtrunderen vriendelijk. Voor goede kwaliteiten vaarzen en ossen werden doorgaans wat hogere prijzen betaald, alsook voor koeien in de middenklasse. De prijzen van kalveren bleven gelijk voor de extra-kwaliteit, terwijl voor de le kwaliteit de gemiddelde prijs 10 cent afbrokkelde tot Fr. 11,40 en die voor de tweede kwaliteit met 10 cent aantrok tot Fr. 10,00. Voor nuchtere kalveren was de markt willig. De aanvoeren van Duitse slachtrunderen waren veel al groter dan voorgaande week. De handel was uiteen lopend en globaal zal de gemiddelde prijs die gereali- eerd werd ca DM 0,50 lager hebben gelegen dan voor gaande week. Brussel gaf in Nederlands geld een prijs aan van gemiddeld ƒ28,91, vergeleken met 288,08 voorgaande week. De aanvoer van kalveren steeg, in NRW met weinig minder dan 100%. De handel was matig, behbudens in Beieren waar de kooplust goed was. De gemiddelde prijs heeft wat hoger gelegen dan voorgaande week, ook al meldde Brussel een gemiddelde prijs van 453,05 vergeleken met 458,41 voorgaande week. De aanvoer van varkens was in NRW 12 groter dan voorgaande week, terwijl ook in het zuidwesten de aanvoer doorgaans groter was. De handel was matig, met licht afbrokkelende prijzen. Op vele plaatsen ging de hoogste prijs van de notering wat terug. Naar ra ming zal de gemiddelde prijs ca DM 3 tot 4 lager zijn geweest dan voorgaande week. De aanvoer van wolvee was ruimer, doch werd tegen redelijke prijzen gepla- ceerd. Voor Paaslammeren lagen de prijzen op ca DM 400 per 100 kg levend. v. d. W. C. A. R. - ZEVENBERGEN EEN GOEDE BOEKHOUDING is noodzakelijk om niet een te hoge aanslag voor de inkomstenbelasting te krijgen. Wilt U de bedrijfsresultaten op de juiste waarde kunnen beoordelen dan is een bedrijfsecono mische of een deelboekhouding bijzonder nuttig. 1 mei is een geschikte aanvangsdatum daarvoor. DE LAATSTE TIJD komt het herhaaldelijk voor dat de melk te veel watervesten bevat waarvoor wordt ge kort op de melkprijs. Ga uw installatie eens na of er ergens spoelwater achterblijft dat later in de melk terecht komt. I DOOR DE UIERS VLAK .voor het melken nat te sproeien en onvoldoende af te drogen kan ook water in de melk komen.Overleg eens met een melkwin- ningsdeskundige als U moeilijkheden op uw bedrijf hebt. C.H.V.-LAND- EN TUINBOUWMECHANISATIESHOW TE VEGHEL Op vrijdag 14, zaterdag 15 van 9 tot 18 uur en zondag 16 april a.s. van 10 tot 18 uur organiseert de C.H.V. te Veghel een grote land- en tuinbouwimechanisatieshow. Getoond worden land- en tuinbouwwerktuigen, trekkers, onderdelen, bedrijfsbenodtfgdheden, alsmede gebruikte werktuigen en trekkers getoond. Vooral aan de varkens houderijsector wordt grote aandacht besteed maar ook voor de rundvee- en pluimveehouderijsector en land bouwwerktuigen wordt een grote sortering getoond.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 17