SOMBERE GELUIDEN UIT BRUSSEL officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 24 MAART 1972 60e Jaargang - No. 3124 land en tuinbouwblad Op donderdag 18 mei wordt op de proefboerderij Westmaas een demonstratie gegeven van de machinale aanleg van betonnen bedrijfswegen, zoals ook in O. Flevoland op verschillende bedrijven het afgelopen jaar door een wegenbouwbedrijf werden gelegd. Doordat in toenemende mate landbouwwagens met gro tere spoorbreedte en laadvermogen wordjen toegepast en ook zware vrachtauto's van de wegen op het bedrijf gebruik maken geeft men meer en meer de voorkeur aan verharding over de volle wegbreedte. De foto geeft belastingproeven weer met een aslast van bijna 5 ton op een betonweg van 210 cm breed op een weid^bedrijf in het veenweidegebied (proefboerderij Zegveld). Nadere bijzonderheden betreffen de deze demonstratie op blz. 2. In dit nummer o.m.: O. V.M.-verzekeringen: Voorlichting moet goed zijn Pagina 3 Schadevergoeding seismisch bodemonderzoek Pagina 5 Tuinbouwklanken Pagina 6 Onkruidbestrijding in granen Pagina 7 Aspekten voorjaars- mechanisatie suikerbieten Pagina 9 Mechanisatienieuws Pagina 11 Veiligheidseisen landbouwwagens en veiligheid in de landbouw Pagina 12-13 Langs de melkweg - Vee en vlees Pagina 15 Charolais x F.H.- stieren voor de vleesproduktie Pagina 17 LIET gemeenschappelijk landbouwbeleid van de 1 1 E.E.G. schijnt elk jaar opnieuw door een kri tieke fase geloosd te moeten worden. Maandag 13 maart waren de Europese landbouwministers aan een drie of vier dagen durend overleg begonnen dat had moeten uitmonden in besluiten over de hoogte van de nieuwe landbouwprijzen en de hervormingen in de Europese landbouwstructuur. Bekend was toen reeds dat de standpunten zeer ver uit elkaar lagen en het bereiken van overeenstemming moeilijke en langdu rige onderhandelingen zou vragen. Het prijzenbesluit dat de ministers moeten nemen wordt aanzienlijk be moeilijkt door de monetaire ontwikkelingen, doordat Duitsland en de Benelux hun munteenheid op een ho ger plan waardeerden en de anderen dit niet deden. Teneinde de hierdoor ontstane ongelijkheid weg te nemen werd er een stelsel van compenserende hef fingen en restituties aan de E.E.G.-binnengrenzen in gevoerd, maar daarmee was de Europese landbouw markt, waarvan een der hoofdzaken het vrije en on belemmerde verkeer van landbouwprodukten is, vrij wel gevloerd. Er zijn nu lidstaten die de Europese ge meenschappelijke markt zo snel mogelijk terug willen, maar andere vonden dat men eerst de kat maar eens uit de boom moet kijken. Tot diegenen die zo spoedig mogelijk de gemeen schappelijke Europese landbouwmarkt terugwillen, behoorde minister Lardinois. Hij ging naar Brussel met de gedachte dat de meest ideale oplossing zou zijn: revalueer de groene dollar met 2,76%, het per centage waarmee de Benelux-munten opgewaardeerd werden. Aan zijn zijde vond hij de Belgen die daar ook voorstander van zijn. De Europese Commissie had over deze kwestie nog geen duidelijk standpunt, hoewel men de laatste tijd in Brussel meer en meer "TIJDENS de besprekingen de vorige week kwa men de ministers dan ook niet uit het prijzen- kon vernemen dat de commissie eigenlijk liever geen revaluatie van de rekeneenheid wilde. en structuurprobleem. Wel werd de Raad het erover eens dat de prijzen slechts voor één jaar moeten gel den en niet, zoals de Europese Commissie voor som mige produkten voorstelde, een prijsverhoging ver deeld over twee jaar. Minister Lardinois hield zich, niettegenstaande de protesten van het georganiseer de landbouwbedrijfsleven aan zijn oorspronkelijke standpunt n.l. een prijsverhoging van gemiddeld 5 6 Ook de andere delegaties zetten hun standpun ten uiteen. De Duitsers wilden voor granen prijsverhogingen tussen de 5 en 7 procent; ten aanzien van melk en rundvlees konden zij zich wel met de voorstellen ver enigen. De Belgen, gesteund door de Luxemburgers, wilden een grote prijsverhoging voor melk, namelijk 12 procent. De Fransen en Italianen vonden dit alles veel te hoog! Wel bereikte men overeenstemming dat de reken eenheid waarop in Europa de landbouwprijzen geba seerd zijn niet gerevalueerd zal worden en dat, als de afdeling oriëntatie van het Europese Landbouwfonds (nu 285 miljoen dollar per jaar, plus een reserve van 340 min dollar te verdelen over 5 jaar) onvoldoende zal blijken te zijn om de stroomlijning van de Euro pese landbouwstructuur te financieren, de Europese ministerraad met gekwalificeerde meerderheid beslui ten over de verdere financiering zal dienen te nemen. Minister Lardinois vond begrip voor zijn standpunt dat de grensmaatregelen die binnen de E.E.G., als ge volg van de herwaardering van een aantal E.E.G.-mun- ten, moesten worden genomen (compensatoire heffin gen en restituties), die voor Nederland een uitgave van 10 miljoen gulden per maand betekenden, voor taan voor rekening van het Europese landbouwfonds zullen zijn. IMADAT vorige week donderdagmiddag de minis ters het overleg tot deze week hadden opge schort waarbij donderdagochtend nog besloten was om de subsidiëring van de pluimveesector voorlopig uit te sluiten van de landbouwstructuurregeling, om dat een en ander een structureel hoge produktie in de hand zou werken werd deze week weer verder ge gaan. (Zie verder pagina 3) SLUITINGSTERMIJN VOOR O.- EN S.-FONDS-REGELINGEN EXPERIMENTELE RUNDVEESTALLEN (b.b. 73) Aanvragen om een bijdrage ingevolge ge noemde regeling moeten vóór 1 april 1 9 7 2 worden ingediend bij de Provinciale Di- rektie voor de Bedrijfsontwikkeling in de provin cie, waar het bedrijf van de veehouder is ge legen. Bij de aanvraag moet een koopovereen komst in drievoud worden bijgevoegd. Adres voor Zeeland: Landbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1