Minister van landbouw en Landbouwschap spraken over fruitteeltproblemen Goede vraag naar Conference DINGEN VAN DE WEEK 6 3, 2, 1 %-REGELING PER 1 APRIL A.S. VAN KRACHT r woensdag 8 maart j.l. vond de maandelijkse be spreking van het Landbouwschap met minister Lardinods plaats waarbij ook de fruiitteeltaangelegein- hed'en mede aan de hand van het rapport Little en de aanbevelingen van het bedrijfsleven dienaangaande, aan de orde zijn geweest Het Landbouwschap heeft in de eerste plaats voor stellen gedaan om het aanbod van fruit in de EEG te verminderen. Daartoe zouden de rooiaktiviteiten in versterkte mate moeten doorgaan. Het bedrijfsleven heeft de bewindsman gevraagd om opnieuw maar dan uitdrukkelijk voor één jaar de mogelijkheid open te stellen voor het aanvragen van de EEG-rooi- premie. Voorts zou deze premie dan geheel uit de ge- meenschapsgelden gefinancierd moeten worden. Al leen op die wijze zal de rooiaiktie ook in Frankrijk en Italië tot het beoogde doel leiden. De wens om in Nederland een aanvullende rooipre- mie te verstrekken, die in overeenstemming zou zijn met de gestegen rooikosten, bleek voor minister Lar dinois uit beleidsoverwegingen een onaanvaardbare zaak. Het Landbouwschap betreurt, dat de minister weinig nieuwe openingen geeft om het aanbod van fruit in de EEG te verminderen. rDAT er verband bestaat tussen het rooi- en het interventiöbeleid zal de minister bij d"e komende besprekingen over het EEG-groente- en fruitbeleid opnieuw met nadruk wijzen op de bezwaren, die van Nederlandse zijde tegen de interventieregeling be staan. Bij die besprekingen zal de heer Lardinois even eens aandacht schenken aan een wens van het Neder landse bedrijfsleven een effectieve invoerpolitiek te bevorderen tegenover niet-EEG-landen. Om de in de fruitteelt noodzakelijke structurele aan passing te bevorderen, heeft het Landbouwschap 'bij de minister aangedrongen op ontwikkelingsmaatrege len in het kader van het EEG-structuurbeleid. De mi nister zag wel mogelijkheden voor rentesubsidies in de fruitteeltsector, mits deze niet leiden tot produktie- uitbreidingen. Het Landbouwschap vreest, dat de Ne derlandse interpretatie van rentesubsidies niet altijd zal overeenstemmen met de uitleg in andere EEG- landen. Aan de wens van het bedrijfsleven om een herfinan ciering te bevorderen voor moderne bedrijven, die weliswaar nog niet in liquiditeitsmoeilijkheden ver keren, maar wel een achterstand in de noodzakelijke investeringen hebben opgelopen, is volgens de minis ter te voldoen via de bestaande mogelijkheden, die het Borgstellingsfonds en de landbouwkredietinstellingen bieden. |\E door toet Landbouwschap bepleite 3, Z, 1% re- geling voor nieuwe producentenorganisaties in de fruitteeltsector is door de minister aanvaard. Deze startsubsidie die gedurende drie jaren met een dalend percentage over de omzet verstrekt wordt zal vanaf 1 april 1972 van kracht wenden, voor zover sprake is van reële veilingsfusies. De 3, 2, 1% rege ling heeft voorts alleen maar betrekking op de fruit- aanvoer (appelen en peren). Hot Landbouwschap heeft voorts bij de minister aangedrongen op financiële medewerking voor ver beterde bewaar- en opslagruimten van fruit. De be windsman acht een dergelijke ondersteuning zinvol mits het bewaarfruit centraal afgezet wordt. De ge vraagde steun Is volgens de heer Lardinois alleen te rechtvaardigen in het kader van een verbeterde af- zetstructuur. Het bedrijfsleven is van mening, dat zowel het on derzoek als de voorlichting in het verleden te veel op de produktie gericht geweest is. Het Landbouwschap neeft er bij de minister op gewezen, dat een accent verschuiving in de richting van de oogst, bewaring en afzet gewenst is. De heed Lardinois ondersteunt deze gedachten en verwijst hiervoor naar de bespre kingen over het meerjarig onderzoek. Aan het slot van de bespreking wees de minister er nog eens op, dat de overheid gedurende de laatste ja ren diverse maatregelen getroffen heeft om de moei lijkheden in de fruitteelt op te vangen. Voorzover een steunbeleid voortgezet wordt, zal dit hoofdzake lijk toegespitst moeten worden op verbetering van de afzetstructuren in de Nederlandse fruitteeltsector. LEERLINGENAANMELDING SCHOOLJAAR 1972-1973 GROENE SCHOOL „GOES" PROVINCIALE SCHOOL VOOR NATUUR- TECHNISCH ONDERWIJS, GEVESTIGD TE KAFELLE BIEZELINGSEWEG 10 Deze school biedt een zowel theoretische als praktische beroepsopleiding voor jongelui, die werkzaam willen zijn op het terrein van d'e land- of tuinbouw in de meest uitgebreide zin. Aan hen, die zonder reeds een beroepskeuze te hebben gedaan 'belangstelling hebben voor alles wat met het gebeuren in de natuur te ma ken heeft, biedt deze school een algemeen krea- tief gerichte natuurtechnische vorming. Ook zij, die over een grotendeels manuale begaafdheid beschikken en een praktische instelling hebben, zullen in dit onderwijs hun talenten moeten kunnen ontplooien. Het betreft hier dus jonge mensen, die niet een uitsluitend technische op leiding wensen. Het diploma van deze school geeft de moge lijkheid tot toelating aan een Middelbare Agra rische School, alsmede aan Vakscholen in het kader van het leerlingstelsel en vervolgcursus sen. Aan daarvoor in aanmerking komende leer lingen kan een toelage in de reis- en studie kosten worden verleend, welke niet behoeft te terugbetaald. De reisverbindingen met Kapelle zijn goed; de school ligt slechts 5 minuten van het station. Verdere informatie wordt gaarne verstrekt door de direkteur der school: J. op 't Hof, Vij verstraat 1 te Kapelle, tel. 01192 - 1603 (huis); 01102 - 1812 (school). Voor inlichtingen kunt U ook terecht bij de provinciale contact-adressen: J. A. Kooiman, Grachtweg Zierikzee, tel. 01110 - 3127; A. C. van Heusden, La-ban Deurloostraat 27, Scher- penisse, tel. 01666 - 540; W. Fase, Koudekerk- seweg 115, Middelburg, tel. 01180 - 4622; P. J. L. de Rijk, Dorpsstraat 52, Sdhoondijke, tel. 01173 - 289 en E. J. C. Rademakers, Tabaks straat 18, Hulst, tel. 01140 - 3275. Op de fruitveilingen was vorige week het aanbod van Conferenceperen aan de ruime kant en ook de vraag was goed, zodat de prijzen verder konden aantrek ken. iDe grote en middelmaten van dit ras werden don derdag in Goes verkocht tegen prijzen van 8085 cent per kg en de maat 5560 mm klasse I steeg tot 63 cent. De maat 5055 mm klasse II Ibleef vrij stabiel op ongeveer 40 cent per klg. Aangenomen moet worden dat na volgende week het aanbod van de Conference minder gaat worden, want er zijn er veel geruimd in de afgelopen weken. Landelijk is er nog al wat voor raad maar in Zeeland is dat toch niet zoveel meer is de algemene indruk. De Doyenné du Cornice deed het niet zo goed, want de belangstelling voor dit ras, die de laatste weken toch al was gedaald, nam nog verder af. De beste kwaliteiten uit de c.a.cellen kwamen nog aan 50 cent maar over het algemeen mocht men al blij zijn met een prijs van 35 cent per kg voor de goede kwaliteiten en soms was er zelfs doordraai van dit ras. Wat de appels betreft bleef opvallend de grote vraag en stevige prijzen voor Cox' Orange Pippin, Winston en Laxton Superbe. Van beide rassen was het aanbod gering. Cox's van goede kwaliteit noteerde in de grote maten rond 90 cent per kg. De maat 6570 werd rond 70 cent per kg verkocht en voor de klasse I 6065 mm lag de prijs rond 45 cent. Winston met een goede kleur klasse I kwaliteit noteerde tussen 75 en 85 cent per kg en de maat 6570 mm deed rond 65 cent. Golden Delicious bleef uiteraard de eerste plaats in nemen bij de appelaanvoeren. De goede partijen klas se I kwaliteit deden in de grote mat'en tussen 45 en 52 cent per kg. De maat 6570 mm, die er ook nog al wat os, werd verkocht rond 35 cent en voor de maat 60—65 mm lag de prijs rond 25 cent. Goudreinette kwam er weinig. De grote maten klas se I kwaliteit noteerden tussen 55 en 60 cent per kg. UITBREIDING LUXAN-ASSORTIMENT De N.V. Luxan breidt in 1972 het assortiment met de volgende produkten uit: Zolone vloeibaar en spuitpoeder, een insekticide voor de bescherming van appel, peer, koolzaad, aardappelen, karwij en spruitkool. Asulox vloeibaar, beschermt blauwmaanzaad tegen onkruiden. Kilval vloeibaar, beschermt appel en peer, bieten, pootaardappelen en boomkwekerij tegen luizen. Legurame vloeibaar, beschermt luzerne, karwij en kla vers tegen onkruiden. Genoemde produkten zijn afkom stig van Rhöne Poulenc. Dosanex spuitpoeder, beschermt de wintertarwe-rassen Cama, Caribo, Felix, Stella, Carsten VII en het winter- gerst-ras Pella tegen onkruiden, m.n. diuist, windhalm en straatgras. Dosanex is een produkt van Sandoz. het moment dat we dit schrijven is er nog betrekkelijk weinig bekend over het resultaat van de besprekingen tussen het Landbouwschap en de Minister van Landbouw en Visserij over de moei lijkheden in de fruitteelt en wat de minister daaraan wil doen. We beschikken enkel over het A.N.P. be richt over deze zaak en dat maakt niet al teveel dui delijk. Wel dat de Minister niets voelt voor een aan vullende rooipremie die in overeenstemming zou zijn met de gestegen rooikosten. Nu is dat geen nieuws, want al bij herhaling is gezegd dat daarop niet te re kenen valt, dus dat wisten we al. We hebben ook ge lezen dat de minister mogelijkheden ziet voor rente subsidies in de fruitteelt in het kader van het EEG- structuurbeleid. Investeringen in de fruitteelt zullen dus op basis van de bestaande EEG-regeling voor sub sidie in aanmerking komen en dat is op zichzelf al een winstpunt want aanvankelijk was naar voren gebracht dat deze EEG-subsidies niet zouden gelden voor sec toren met een te grote produktie, waartoe de fruitteelt behoort. Wel heeft, weer volgens het persbericht, de minister gezegd dat deze subsidies voorlopig niet zullen gel den voor modernisering van bestaande aanplantingen. De mogelijkheden om van deze subsidie gebruik te maken zouden in dat geval wel zeer ernstig worden verminderd, want juist voor degenen die fruitteler wil len blijven zullen de meeste gelden in de toekomst nodig zijn voor deze investeringen. Met belangstel ling wachten we af wat hieromtrent uit de bus gaat komen. CERDER is de zaak van de z.g. 3-2-1 regeling L aan de orde geweest. Op 1 april a.s. zal deze regeling in ons land van kracht worden. We waren er van uitgegaan dat deze regeling ook zou gelden indien er een samen-werking tot stand zou komen tus sen veilingen in een bepaald gebied, maar dat blijkt niet het geval te zijn. De Minister heeft uitdrukkelijk vastgesteld dat deze subsidie voor de veilingen alleen gegeven zal worden ingeval van een werkelijke fusie tussen veilingen in een bepaald gebied. We 3-2-1 regeling geldt voor de appelen en peren. Ze betekent dat er na een veilingfusie het eerste jaar drie procent van de omzet aan appelen en peren als subsidie aan de veilingen worden verstrekt, in het tweede jaar twee procent en in het derde jaar één procent, in totaal dus 6 van de omzet aan appelen en peren. Het kan niet anders of de fusiebeweging in de fruitsektor zal hierdoor worden aangewakkerd. Er is hierover al veel gezegd en geschreven, maar nu staat als het ware de stok achter de deur. Er is een subsidiemogelijkheid maar dan zullen er eerst daden gesteld moeten worden op het fusiefrontl We zijn benieuwd hoe dat zich gaat ontwikkelen! Er zullen ook voorwaarden komen ten aanzien van de centrale afzet van fruit. Gefuseerde veilingen die de 3-2-1 regeling ontvangen zullen wellicht een deel van het bewaarfruit beschikbaar moeten hebben voor centrale afzet. Op welke wijze zich dat zal moeten ontwikkelen weten we niet maar het zal wel een eis zijn, waaraan niet ontkomen kan worden. We hebben ook begrepen dat de Minister bereid is om subsidie te geven voor de modernisering van de bewaarinrichtingen voor fruit, maar ook dan zal weer als eis worden gesteld dat het fruit dat hierin wordt opgeslagen, centraal wordt afgezet. De telers die willen profiteren van de subsidies van het rijk zullen dus hun zeggenschap over een deel van hun fruit moeten afstaan. I N de komende weken zullen we over dit alles meer te horen krijgen. In elk geval is het van grote betekenis dat er getracht wordt subsidies birr- nen te krijgen wanneer dat mogelijk is. Wanneer we ons beperken tot Zeeland dan mag in deze provincie onder normale omstandigheden bij de gezamenlijke veilingen een appel- en perenopbrengst worden ver wacht van ongeveer 25 miljoen gulden. Wanneer door het opgeven van de zelfstandigheid van de veilingen en het opgaan in één afzetorganisatie het mogelijk is de eerstkomende drie jaren voor de afzet een subsi die te krijgen van 1,5 miljoen gulden, dan moeten er wel zeer dringende redenen zijn om dat te laten schie ten. Benieuwd zijn we ook naar de afzet van appelen in de komende maanden-. Er is nog een zeer grote voorraad beschikbaar. Het Produktschap voor Groen ten en Fruit berekende in samenwerking met het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen dat er begin maart in ons land nog een appelvoorraad was van 145 miljoen kg tegen het vorig jaar op hetzelfde tijdstip 104 miljoen kg. Vooral Golden Delicious is er nog veel namelijk 95 miljoen kg tegen een jaar geleden 67 miljoen kg. Wanneer we aankijken tegen deze cij fers dan is het eigenlijk onbegrijpelijk dat er niet in een sneller tempo wordt geruimd. We hopen van harte dat het goed zal gaan met de afzet van de appelen in de komende maandenl Hele maal gerust zijn we er niet op, al willen we toch voor de betere kwaliteit ook weer niet al te somber zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6