life i SIm m CEBEC0 HEEFTV00R U DE GESCHIKTSTE H00IB0UWMACHNES e SCzlm JF SNELHOOIER VICTORIA TROMMELSCHUDDER NEDELANDSE VERENIGING „WATER, LAND EN RUIMTE" De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft haar naam en doel stelling gewijzigd. Zij heet thans Nederlandse Vereniging „Water, land' en ruim te". Haar doel was voorheen het bevorderen van de landaanwinning. Nu is haar doel belangstelling te wekken en te bevorderen voor de waterstaat van land en gewest, zoals die door het rijk, provincies en waterschappen wordt bedreven. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan de ftópring van buiten- en binnen water, aan de waterhuishouding zowel (ten aanzien van de kwaliteit (de strijd tegen de waterverontreiniging) als de kwantiteit en andere water staatsaspecten, waaronder begrepen de verantwoorde uitbreiding van het grond gebied in zee. De Vereniging ziet een directe samenhang tussen de eeuwenlange ontwik keling van de waterstaat en de aardrijkskundige situatie van ons land als delta land. Zij ziet de waterstaat als een middel om een bijdrage te leveren aan de ruimtelijke inrichting van ons land, opdat dit als leefgebied aan hoge eisen kan voldoen. De Vereniging wil belangstellenden in haar verband samenbrengen (natuur lijke personen èn rechtspersonen), voorlichting geven door lezingen, excursies en de uitgifte van geschriften. Zij wil een klankbord zijn voor zienswijzen van particulieren en ambtelijke zijde, teneinde een juist begrip te kweken voor een verantwoord beleid en zonodig de betrokken instanties haar wensen en in zichten kenbaar maken. De contributie (bedraagt voor natuurlijke persolnen; 10,en voor rechtspersonen minstens 25,Adres: Raamweg 26, Den Haag, tel. 070656920. In de op 2 maart j.l. te Utrecht gehouden herdenkingsbijeen komst van het 25-jarig bestaan der Vereniging is ir. H J. Louwes uit Ulrum het voorzitterschap van ir. C. Staf overgenomen. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Drees jr., bood de jubile rende vereniging zijn gelukwensen aan. Sprekende over enkele actuele water staatkundige zaken merkten de bewindsman op dat voor het Deltaplan de vei ligheid hoeksteen blijft. De Markerwaard zag spreker als een afronding van het Zuid'erzeeproject. Het agrarisch gebruik is niet meer hoofdschotel. Deze nieuwle polder is belangrijk voor de waterhuishouding en om leefruimte te scheppen voor allerlei activiteiten waarvoor op het oude land geen plaats is. De kwestie van een luchthaven in de Markerwaard' is daarbij nog in beraad. Over de Waddenzee zei spreker dat hier geen factoren van veiligheid of water huishouding een rol spelen. Het püan is dan ook wel om de Waddenzee te be houden, wat eventueel kleinere ingrepen niet uitsluit. Minister Drees toonde kennelijk veel plezier te hebben in zijn werk, waarbij hij een positieve en kri tische begeleiding ook die van de vereniging wel op prijs stelide. AF deze vergadering sprak mej. mr. A. P. Schilthuis, die een boeiende in- leiding hield over die geschiedenis van de waterschappen. In 1648 gingen de waterschappen los van de gemeenten een meer eigen plaats innemen in het waterschapsbest el dat méér is dan de som van de waterschappen. De spreekster, lid van de commissie Waterschappen (de zgn. Diepdelverscommis- sie), stond ook stil bij verschillende actuele vragen. In 1973 zal deze commissie wellicht een rapport aan de minister uitbrengen. Mej. Schilthuis verwachtte persoonlijk dat dit niet de gedaohe zal inhouden van een opdoeken van het watersch apswezen Belangrijk is de vraag wat de plaats van de waterschappen zal zijn tussen de andere organen. Ook de plaats van de provincie en van de gemeente is in discussie. Wat de waterschappen betreft blijft de vraag wat onder „waterschap pen nieuwe stijl" moet worden begrepen. Spreker was van mening dat het kwa- liteits- en kwantiteitsbeheer van het water in één hand moeten zijn. Dat ver onderstelt wel de aanwezigheid van grote waterschappen. Aan de orde is ook wel de vraag van miiieuschiappen. Mej. Schilthuis geloofde niet dat uit een oog punt van efficiëncy van de besturen het juist is alle aspecten van het milieu in één orgaan onder te brengen. Daarvoor liggeni ook de methoden te ver uit een. Een vraag is ook of bij de veelheid van taken die in het wfaterschap aan d!e orde is een algemene vertegenwoordiging wenselijk is, dus een stemrecht voor alle ingezetenen. De vraag is nog niet opgelost. De mening wordt ook wel eens gehoord dait de zeekeringen volledig in beheer ibij het Rijk dienen te zijn, om dat de waterschappen die zorg toch niet betalen kunnen. Dat laatste argument lijkt niet steekhoudend; toen de gemeenten financieel vastliepen heeft men deze ook niet opgedoekt, maar een Wet financiële verhouding Rijk-gemeente in het leven geroepen! Antwoordende op enkele vragen sprak mej. Schilhuis als mening uit dat een soortgelijke uniforme financiële regeling voor de verhouding Rijk-waterschap pen moeilijk is omdat de taken van waterschap tot waterschap zo verschillend; zijn. Een vasté regeling zou wel mogelijk zijn voor de waterkeringen, „met een groot aandeel in de kosten voor het Rijk". Voor wat aangaat de vraag of de zuiveringslasten bij het gebouwd betaald moeten wordën door „de eigenaar of gebruiker, merkte spreker op dat de Wet spraakt van „vervuiler". Bij be drijven zullen wel meer factoren in het gieding moeten zijn, gezien het verschil in aard van vervuiling. PRIJSVERGELIJKING VEEVOEDERS MAART Alhoewel de prijsvergelijking veevoeders van het C.A.R. te Barendreöht samengesteld door de heer P. van Nes namens de commissie voor de veehouderij betrekking hebben op prijzen van de verschillende voeders in het betreffende gebied, geeft deze verge lijking toch een bepaalde indicatie olmtrent „duurder" en „goédkóper". Vandaar dat wij er ter oriëntatie weer eens een keer aandacht aan schenken. Voor het berekenen van de voederwaardepr ijs is gerekend met een prijs, berekend door het Centraal Veevoeder bureau te Wageningen, van 45 cent per zetmeelwaar- de-eenheid en 26 cent per kg vre voor de eiwittoe slag. markt- voeder- prijs/ waarde- aardappelen appelen/peren witlof wortelen (gewassen) spruitestokken koolsoorten 100 kg 6,— 2,50 4,50 4 3, prijs 8,30 3,15 4,90 7,10 3,45 -f duurder goed koper 2,30 0,65 0,40 3,10 0,45 Er zijn ook „Stopa-aardapipelen" in de handel. Deze afgekeurde pootaardappelen zijn met methyleenblauw behandeld en de maUktprijs bedraagt ƒ5,50 per 100 kg. Afhankelijk van de rooidata en het ras, zal de zetmeelw aarde ongeveer 2030gram per kg lager 'lig gen dan van „consumptie-uitval". Met een zw-prijs van 45 cent betekent dit een 1,lagere voeder- waiardeprijs. Gezien de voederwaardeprijs in vergelijking met de marktprijs, zijn produkten als spruitestokken en aardappelen goedkoop. Van appelen/peren en witlofwortelen is de aanvoer klein, terwijl nog een vrij grote hoeveelheid kool voor veevoer in aanmerking ikotmt. Aardappelen en ook spruitestokken zijn goed leverbaar. Beste kwaliteit hooi doet f 200,en stro 80,per 1000 kg. Erwten stro kost 100,per ton. GEEFT UW ADRESVERAN DERING OP AAN DE REDAKTIE GROTE MARKT 28 GOES TEL 01100—5010 Voor schudden, keren, harken en zwadspreiden. Bijzonder geschikt voor het bijeenharken van stro Drie machines in één. Schudden - wiersen - spreiden. Werkbreedte 2.25 m. Nu ook leverbaar type 2.60. Bij uitstek geschikt voor het opnemen van brede zwaden. 'Verder leverbaar de bekende Vlcon hooibouwmachines. GOES, Dr. Philipsstraat 9, tel. 01100-8110 markt voeder duurder markt voeder prijs/ waarde goed prijs/ waarde mais 100 kg prijs koper 100 kg prijs 38,45 39,— 38,90 0,10 lijnschilfers 46,— gerst 41,— 33,85 7,15 sojaschroot 40,— 41,75 haver 38,— 31,25 -f 6,75 maisglutenvoermeel 33,— 36,10 tarwe (gedenatureerd) 38,— 36,90 -1- 1,10 kokosschilfers 31,— 40,45 maisvoermeel 32,— 34,60 2,60 erwtenmeel 36,— 36,05 gedr. pulp 26,— 29,50 3,50 tarwegries 32,— 29,40 Van de enkelvoudige krachtvoeders is gedr. pulp en ook maisvoermeel goedkoop. Gaat men gedr. pulp of maisvoermeel vergelijken met een ruwvoeder zo als aardappelen, dan is het per voederwaarde-eenheid duurder dan aardappelen, tarwegrintzemelen 29,26,60 gedr. bierbostel 30,32,10 luzerne brokjes 25,20,60 duurder goed koper 7,55 1,75 3,10 9,45 0,05 2,60 2,40 2,10 4,40 Lijnschilfers zijn duur. Het zijn vooral de produk ten zoals kokosschilfers, maisglutenvoermeel, bier- bostel en sojaschroot die gunstig in de markt zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19