Langs de melkweq (LVIII) Meetglazen in doorloopmelkstallen 17 Ij—g» J. H. LANTINGA Consulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij Goes BIJ de verdere uitbreiding van de mechanisatie rond de melkwiiming staat de machine van het melk- leidingtype sterk in de belangstelling. Dirt type ma chine geeft in verhouding tot het gebruik van appara ten een belangrijke arbeidsverlichting en ook tijdsbe sparing. Gecombineerd met het melken in een vis- graatmelksital is de melker in staat een nog groter aan tal koeien per uur te melken. Dit varieert al naar de mechanische uitrusting en de melkbaarheid van de koeien van 30 tot 50 stuks p»er manuur. Bij 'het gebruik van een melkleiding zowel in een grupstal als in een doorloopmelkstal wordt het vaak als een gemis ge voeld dat de produktie per melkmaal van de indivi duele koeien vrijwel niet is waar te nemen. Bij het imelken in een doorloopmelkstal is het mogelijk om door het plaatsen van meetglazen of containers in dit gemis te voorzien. Vooral op bedrijven die de door-' loopmelkstal gedurende het gehele jaar kunnen benut ten is er belangstelling voor meetglazen of containers. IJE voordelen zijn o.a: 1. Er is zicht op de hoeveelheid melk per koe. Dit is belangrijk voor de hoeveelheid te verstrekken krachtvoer. Diit geeft mede een controle op de ge zondheidstoestand van de dieren. 2. Er wordt 'een betere indruk verkregen aangaande de melkbaarheid van de individuele koeien. 3. Het „uit" zijn van de dieren is beter zichtbaar. Blindmelken kan hierdoor beter worden beperkt. 4. De (biest) melk van eventuele pasgekalfde koeien of van dieren met uierziekte kan gemakkelijk uit de maatglazen afzonderlijk worden afgetapt. Op eenvoudige wijze kunnen deze glazen na het af tappen worden gespoeld voordat er een volgende koe wordt gemolken. 5. Het verloop van het melkproces is stabieler door een constanter vacuum onder de spenen. Tijdens het melken is immers de afvoer gesloten, waar door de melk wordt verzameld als in een appa raat. Melken en melktransport is dus gescheiden. Vacuum schommelingen in de leiding door het melktransport, hebben dus geen invloed op het melken. 6. De meetglazen kunnen ook worden benut voor de officiële controle van de melkproductie. Hiertoe moeten de glazen wel voldoen aan de eisen van nauwkeurigheid voot het vaststellen van de hoe veelheid melk en een gemiddeld monster moet doelmatig afgetapt kunnen worden. Voor het ge bruik van meetglazen ten 'behoeve van de con trole van de melkproduktie is goedkeuring van de Centrale MelkcGntrole Dienst (C.M.D.) nodig. De te verstrekken goedkeuring is alsnog voorlopig. Hiertoe worden alle meetglazen op nauwkeurig heid gecontroleerd. Een vaste stevige bevestiging is noodzakelijk. De schaalverdeling moet duidelijk zijn en gemakkelijk af te lezen. Maatstrepen per 0,2 kg is voldoende. 'De eerste melk van het melk maal heeft het laagste vetgehalte en de laatste Het gebruik van meetglazen in doorloopmelkstallen heeft vele voordelen. melk het hoogste percentage. De melk met het laagste vetgehalte komt dus onder in de meetgla zen. Voor het nemen van een gemiddeld monster moet daarom het melkmaal goed kunnen worden gemengd. Dit mengen moet kunnen plaatsvinden door in het nog afgesloten meetglas gedurende 10 seconden lucht in te laten. Er zijn dus meerdere factoren die pleiten voor het gebruik van meetglazen in doorloopmelkstallen. De melker heeft 'echter na het melken van elke koe twee extra handelingen uit te voeren, n.l. het openen en het sluiten van de slang aan het meetglas voor afvoer van de melk. De prijs van de meetglazen bedraagt 450 a 500 per stuk. Het ligt voor de hand dat uitbreiding van de melkwinningsapparatuur met deze waardevolle hulp middelen door deze investering wordt geremd. In En geland wordt h'et gebruik van meetglazen al sinds ja ren op ruime schaal toegepast. In ons land zijn inmid dels op enige honderden bedrijven deze glazen aan geschaft. Vooral voor de nieuwe stallen, die meestal gebouwd worden op de grotere melkveebedrijven, heeft men in toenemende mate belangstelling voor de meetglazen. De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen in de EEG liep met 2,71 op in de week tot 10 maart, ter wijl een ongeveer gelijke stijging was op te merken van de gemiddelde marktprijs in Nederland. De invoer uit derde landen blijft vrij van heffing. De gemiddel de marktprijs van derde landen ligt slechts weinig on der het niveau van de oriëntatieprijs. Door de hoge prijzen en de betrekkelijk korte aan voer van slachtrunderen neemt de invoer toe. In de week tot 3 maart kwamen 1324 levende slachtdieren ons land binnen, waarvan 352 uit Duitsland; 223 uit Frankrijk en 1'58 uit België, terwijl bovendien 199 stuks werden ingevoerd uit Engeland en 392 uit Hon garije. Bovendien kwam aan vers/gekoeld vlees 513 ton binnen, waaronder 38 ton Deens kalfsvlees. Aan 'bevroren vleees kwam, hoofdzakelijk uit Zuid-Ame- rika, 658 ton binnen. Ook in de partnerlland van de EEG was de slachtveemarkt oplopend en vast gestemd. De gemiddelde marktprijs voor slachtkalveren in de EEG bleef gelijk aan die van voorgaande week, terwijl de gemiddelde marktprijs in Nederland een fractie lager was dan voorgaande week. Nederland bleef in de EEG het land met de hoogste gemiddelde marktprijs. De uitvoer van kalfsvlees handhaaft zich op redelijk peil, met 1302 ton in de week tot 3 maart, toen 642 ton naar Italië ging; 496 ton naar Duitsland en 130 ton naar Frankrijk. Aan levende mestkalveren gingen 239 stuks naar België en 538 naar Italië, ter wijl naar Duitsland 42 nuchtere kalveren werden af geleverd. Uit België kwamen 70 mestkalveren binnen, terwijl aan nuchtere kalveren 45'5 stuks werden aan gevoerd, waarvan 364 uit België; 41 uit Duitsland en 50 uit Frankrijk. Na vrij forse prijsverlagingen in de laatste weken heeft de afzet van varkens/varkensvlees naar de part- nerlanden zich vrij gunstig ontwikkeld. Zo werden in de week tot 3 maart 9041 levende en 32.423 geslachte varkens naar de partnerlanden afgeleverd, waarvan naar Frankrijk resp. 3840 16.883 stuks; Duitsland 2199 10.751; Italië 1316 4789 en België 1686 le vende. Aan magere delen gingen 1313 ton naar de part nerlanden, alsmede 418 ton buikspek en 160 ton fabri- cagespek. Uit de partnerlanden werd ca 70 ton spek/vlees aangevoerd. De coöperaties en inkoopcombinaties van de indus trie hebben de voor de week tot 18 maart uit te beta len prijzen voor slachtvarkens met 5 cent verhoogd. Voor de NCB-coöperatie (Boxtel; VAKO (Oss); HOVA (Cuyk) wordt de uitigangsprijs 3, per kg voor geslachte varkens, klasse I 75/85 kg en op basis van af-mesterij. Voor de klasse E geldt een toeslag van 5 cent per kg en voor klasse H, III en IV gelden kortin gen van resp. 15,25 en 30 cent per kg. Voor zwaardere varkens gelden de gebruikelijke kortingen van 1 cent per kg voor 86/88 kg en 2 cent per kg voor 89/100 kg. De Coveco heeft een uitgangsprijs die 4 cent hoger ligt, doch waarop een korting wordt ingehouden van 1% voor kosten. De verhoging van 5 cent volgt op een ver laging met 10 cent voorgaande week, een verlaging die o.a. niet gevolgd werd in de later tot stand gekomen notering van de Utrechtse beurs. Het zig-zag-prijsbe-. leid is weinig bevorderlijk voor een zeer gewenste stabiliteit in de mesterij. In de week vanaf 27 februari was de gemiddelde EEG-refe.rentieprijs ƒ3,18 (3,21). In de lidstaten wa ren de referentieprijzen de volgende: Nederland 2,92 (3,00); België 3,13 (3,15); Luxemburg 3,36 (onver.); Duitsland ƒ3,08 (3,10); Frankrijk ƒ3,17 (onver.); Ita lië ƒ3,44 (3,48). Voorlopige cijfers voor de week tot 10 maart geven een uitvoer aan van 42.375 varkens, waarvan 12.070 levende, alsmede van 1450 ton magere delen en 355 ton buikspek, waarvan nog 60 ton naar Folen ging. VEE- EN VLEESMARKT IN DE E.E.G. België: De varkensmarkt was zeer kalm gestemd. Er was weinig 'belangstelling voor export, wat leidde tot een druk op de prijzen. De invoer blijft ongeveer op peil, doch de afzet naar het buitenland is weinig be vredigend. Dat geldt voor carcassen alsook voor deel- stukken. Bij afzet naar het buitenland moet men met laffere prijzen genoegen nemen. De slachtveemarkt was v,rij stabiel. Voor de goede kwaliteiten was de markt nauwelijks prijshoudend, gezien de terughoudendheid bij kopers, die vooral zich verzetten tegen de hoge prijzen van achtervoeten. Er kwamen uit Enigeland 370 levende slachtdieren binnen en 360 uit Ierland. Er kwamen wat minder dieren uit Duitsland binnen, doch uit Frankrijk en Luxemburg werden vrijwel gelijke aantallen aangevoerd als voor gaande week. De markt voor slachtpaarden was 'vrien delijk, mede door de hoge prijzen voor slachtrunderen. Een omvangrijke invoer van Schotse schapen leidde tot wat lagere prijzen. Frankrijk. Behoudens in de regio Parijs, waar de gemiddelde marktprijzen 7 centimes lager waren dan voorgaande week, waren op de meeste marktplaatsen de varkensprijzen slechts weinig veranderd vergeleken met voorgaande week. Aan de Parijse Hallen waren de prijzen voor carcassen en deelstukken lager dan voorgaande week. Voor hammen daalden de prijzen met gemiddeld 15 centimes. De officiële interprofessio nele notering daalde tot Fr. 3,55. voor de goede vlees varkens en Fr. 3,25 voor de vettere varkens. Men maakt melding van een ruime aanvoer uit België en Nederland. De markt voor slachtvee was vrij stabiel. De aan voer was vrij groot. De prijzen voor slachtvarkens ble ven voor de extra en le kwaliteit gelijk, doch trokken voor de 2e en 3e kwaliteit niet onaanzienlijk aan. Duitsland. Ondanks verruiming van de aanvoer van slachtvee trokken de prijzen aan. De handel was vlot en voor de meeste categorieën slachtvee waren de gemiddelde prijzen tot DM 3 per 100 kg hoger dan voorgaande week. Men rekent op een aanhoudende vaste markt in de naast toekomst. Voor varkens waren de prijzen gemiddeld DM 12 per 100 kg lager dan voorgaande week. In de verschillende deelstaten was de marktsituatie uiteenlopend. De aanvoer was vrijwel gelijk aan voorgaande week, zij het dat in Ham burg de aanvoer belangrijk groter was, doch de markt daar betrekkelijk vriendelijk tendeerde. Voor kalveren waren de prijzen tot DM 2 hoger dan voorgaande week, zij het dat hier in de verschillende deelstaten de situa tie vrij sterk uiteenliep. In Hamburg liep de gemid delde prijs met DM 10 op. Er is in Duitsland momen teel enige 'belangstelling voor invoer van uitgangs materiaal voor de mesterij. De laatste tien jaar is in Duitsland het aantal vee houders sterk gedaald. Het aantal varkenshouders liep met 44 terug, dat van rundvee met 35 paarden met 72 schapen met 15 en kippen met 55 De meeste runder-, varkens- en kippehouders vindt men in Beieren. De paardeteelt heeft in Neidersaksen en Nordrhein-Westfalen haar zwaartepunt, evenals de schapehouder ij VEE- EN VLEESMARKT IN DE VER. STATEN De prijzen van varkens en slachtvee in de Verenigde Staten zijn de laatste maanden vrij sterk gestegen. Bij varkens is dat vooral te danken aan de betrekkelijk korte aanvoer en bij slachtvee aan de grotere vraag- naar rundvlees. Men rekent met een kortere aanvoer van slachtrijpe varkens tot aan de zomer, zij het dat de achterstand wat kleiner zal zijn dan in januari het geval was. Het aantal rundersilachtingen was in het najaar 1971 wat groter dan vorig jaar en cok in het voorjaar 1972 zal het aantal slachtingen dezelfde ont wikkeling vertonen. Aldus een verwachting uitgespro ken in een recente publikatie van het Amerikaanse ministerie van landbouw. In 1971 werden in de Ver. Staten ca 4 meer koeien geslacht dan voorgaand jaar, vooral als gevolg van de droogte in het zuid-wes ten. De prijzeni van mestvee stegen in de herfst, een pe riode dat de prijzen doorgaans de neiging tot afbrok kelen vertonen. Het aantal varkens dat oer 1 decem ber op de bedrijven werd gefokt was 4—7 kleiner dan vorig jaar. Ook het aantal jonge varkens bestemd voor de mesterij was tot ca 7 kleiner, zodat deze zo mer met een duidelijk kleiner aanbod te rekenen valt. Ook voor de tweede helft van 1972 is met een duide lijk kleiner aanvoer van slachtrijpe varkens te reke nen. Hoewel door de lage voerprijzen te verwachten is dat de aflevering op zwaarder gewicht zal plaats vinden, zal de totale aanvoer toch beduidend achter blijven bij vorig iaar. v. d. W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 17