f Nieuwe bedrijfsgebouwen in Zeeland (III) Ruim aanbod van appelen 7 Specialist boerderij bouw, J. H. VAN NIEUWENHUIZEN C.A.R. Goes Alvorens te gaan bouwen is het verstandig eerst eens een aantal nieuwe gbouwen te bekijken. Om veel overbodig werk en teleurstellingen te voorkomen, is het eveneens verstandig om de bouwplannen vroegtijdig met de gemeente door te praten. Bouw bij voorkeur een gebouw met veel m2 vloeroppervlak, met span ten met een vrije overspanning en let op de isolatie en het onderhoud van de te gebruiken materialen. Probeer tijdens de bouw zoveel mogelijk mee te helpen of veel zelf te doen. meter breed en 28 meter lang. De zijwanden zijn 2,20 meter hoog en evenals de eind gevels gebouwd met dubbelwandig ply wood. Dit systeem wordt o.a. gbouwd door de firma Muller te Sint Maartensdijk. In het gebouw is een stal gebouwd voor mestvee. Op het bedrijf van de heer M. Risseeuw te IJzendijke werd in 1971 een gebouw ge plaatst van 17 meter breed en 30 meter lang. De zijwanden zijn 4 meter hoog en evenals de eindgevels gebouwd met 6 cm dikke betonplaten van 5 meter lang en 1 meter hoog. Zowel de spanten, wanden en gordin gen zijn van beton. Op het bedrijf' van de heer ,T. van Driel te Kats werd in 1971 een gebouw geplaatst van 20 meter breed en 35 meter lang. De zijwanden zijn 4 meter - hoog en evenals de eindgevels gebouwd met dubbelwandige P.V.C.-schroten. Deze schro ten zijn in diverse kleuren leverbaar en eenvoudig zelf aan te brengen. De dubbel wandige P.V.C.-schroten kosten aan mate riaal ca. 25,per m2 wand, inclusief B.T.W. en vragen geen onderhoud. In het gebouw wordt een bewaarplaats aangebracht voor circa 400 ton aardappelen. De drukvaste en geïsoleerde wanden zullen worden uitgevoerd met panelen die zijn ontworpen door het I.L.B. Deze panelen zijn gebouwd van hardboard (Masonite) en geïsoleerd met kunstharsschuim. Voor het beluohtingssysteem worden ondergrondse luchtkanalen aangelegd, die 150 cm van elkaar liggen. Een gebouw met gelijmde houten spanten en wanden met P.V.C.-schroten werd even eens gebouwd op het bedrijf van de heer W. Dieleman te Kamperland. De afmetin gen zijn hier 20 meter breed, 30 meter lang en met zijwanden ter hoogte van 4 meter. Bouwjaar 1971. Tot slot werd o.a. in 1969 op het bedrijf van de heer F. Fase te St. Annaland een werktuigenloods gebouwd van 20 meter breed, 40 meter lang en met zijwanden ter hoogte van 4 meter. Alle wanden werden gebouwd met betonplaten. Er werden 11 stalen spanten geplaatst met een vrije over spanning. Dit systeem wordt in Zeeland veel ge bouwd door o.a. N.V. BIO en N.V. Verschu ren. De gebouwen kunnen in elke gewenste afmeting worden geplaatst, zowel enkel als dubbelwandig en met of zonder steen- motief in de kleuren geel en rood. De ge bouwen worden snel gebouwd en zijn be trekkelijk goedkoop, vooral met opgelegde spanten. Het gebruik van opgelegde houten of stalen spanten betekent ecihter, dat bij een wandhoogte van bijvoorbeeld 3,16. meter de doorrij hoogte onder de spanten maar circa 3 meter bedraagt. Dit laatste kan hinderlijk zijn bij gebruik van kipwagens en trans porteurs. Vandaar de voorkeur voor span ten met een vrije overspanning, zodat de wandhoogte eventueel beperkt kan blijven tot 3% meter. Bedrijfsgebouw van de heer J. Markusse te Vlake. Bedrijfsgebouw van de heer Ir. M. A. Geuze te Poortvliet. Bedrijfsgebouw van de heer J. van Driel te Kats. Bedrijfsgebouw van de heer F. Fase te St. Annaland. |N de vorige artikelen is aandacht be steed aan een aantal nieuwe gebou wen met wanden van bakstenen en gasbe- tonstenen. Het is echter ook mogelijk om vóór de wanden andere materialen te gebrui ken zoals hout, plywood, betonplaten, as- bestcementgolfplaten, kunststofgolfplaten, kunststofschroten etc. In alle gevallen geven we, ook bij gebruik van deze materialen, de voorkeur aan het plaatsen van gelijmde houten of stalen span ten met een vrije overspanning. Tot nu toe is het gebruik van prefab-ele menten vooral interessant gebleken wanneer één en ander wordt geplaatst in grote series door firma's of aannemers met ervaring met systeembouw. Niettemin is het bij gebruik van genoemde materialen mogelijk gebleken veel zelf te doen. In een aantal gevallen werd het hele gebouw door de boer zelf gebouwd. Van een aantal systemen is nog te weinig bekend omtrent het onderhoud en de levens duur. Hout en plywood vragen periodiek onder houd, terwijl golfplaten erg kwetsbaar kun nen zijn. We kunnen bovendien de vraag stellen of een goedkoop gebouw met veel onderhoud, slechte isolatie en spanten zon der overspanning wel goedkoop is! Verder kunnen we in bepaalde gemeenten moeilijk heden verwachten bij het verkrijgen van de bouwvergunning. Sommige welstandscom missies hebben nog wel eens bedenkingen tegen het bouwen van bepaalde systemen! GEBOUWEN MET WANDEN VAN PREFAB-ELEMENTEN Qp. het bedrijf van de heer J. Markusse te Vlake werd een gebouw geplaatst van 20 meter breed, 18,50 meter lang en met zij wanden ter hoogte van 3,20 meter. Alle wanden werden gebouwd met betonplaten van 150 cm lang, 60 cm hoog en 4% cm dik. In dit gebouw is een aardappelbewaarplaats gemaakt. Dit systeem is ontworpen door het I.L.B. te Wageningen en kan zowel enkel als dubbelwandig worden gebouwd. De stalen spanten staan steeds 4Vz meter van elkaar en hebben een vrije overspanning. De afgelopen jaren werden met dit sys teem in Zeeland een groot aantal rundvee stallen gebouwd. Het systeem werd ook toegepast op het bedrijf van de heer A. de Schipper te 's-Heer Hendrikskinderen en op het bedrijf van de heer W. Cevaal te Ritthem (bewaar plaats). Dergelijke gebouwen vragen weinig onderhoud en zijn snel te bouwen. Op het bedrijf van de heer M. A. Geuze te Poortvliet werd in 1970 de bestaande schuur vervangen door een nieuwe van 20 Op de fruitveilingen in ons gebied was vorige week het aanbod van appelen opnieuw wat groter dan we gewoon waren. Er kwamen nog al wat partijen die te lang bewaard waren gebleven en deze brachten weinig op. Voor goede kwaliteiten 'bestond een levendige be langstelling en Golden Delicious uit de c.a.cellen in de grote maten kwam aan 50 cent per kg of iets hoger. Ook zeer moeie partijen Cox's Orange Pippin konden goed worden verkocht. In Fijnaart kwamen prijzen voor van 1 per kg en hoger voor dit produkt. De meest aangevoerde maat van de Cox's Orange Pippin is 6570 mm en hiervoor werd tussen 50 en 60 cent per kg betaald. Golden Delicious in deze maat noteerde rond 30 cent per kg en de klasse Il-kwaliteit in die maat werd verkocht voor plm 25 cent per kg. Goud- reinette heeft de laatste weken wat moeite om zich te handhaven. Er kwamen mooie partijen van dit ras op de Zeeuwse veilingen en hiervoor werd voor wat de grote maten betreft tussen 50 en 55 cent per kg be taald. Enkele weken geleden lag de prijs van dezelfde kwaliteiten rond 60 cent. Ook in de komende weken mag op een ruim aanbod appelen worden gerekend. We zijn er van overtuigd dat de telers er verstandig aan doen om met de verkoop een begin te maken, want het gaat bijzonder traag dit voorjaar. Er staat tegen over dat de voorraden groot zijn en wanneer het een maal maart is geworden, is het bewaarseizoen al een heel eind op gang. Wat de peren betreft bleef het aanbod van Conferen ce ruim. Ook de vraag /was goed en de prijzen van de meest aangeboden maat (5560 mm) lagen rond 60 cent per kg terwijl de grote en middelmaat werd ver kocht voor 6570 cent per kg. Da kleinste maten wer den iets goedkoper op olm 43 cent per kg, dat is onge veer 5 cent per kg minder dan enkele weken geleden regelmatig werd betaald. Doyenne du Cornice brok kelde verder af en kwam rond 50 cent per kg voor de meest gevraagde maten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7