UIT DE PRAKTIJK Houdt uw koolzaadpercelen in Beter voorkomen dan genezen de gaten! Eerste klap is daalder waard! Walcheren weer „op de schop" KORTE WENKEN Rond de Schelde 5 In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN zijn de eerste voorjaarswerkzaamheden op het land weer reeds geschied. Alhoewel er weinig regen is gevallen in de afgelopen periode, droogt het toch ook weer te wei nig om in een hoger tempo door te gaan. Zo zitten velen te wachten op een paar nachtvorsten om een cultivatorbewerking uit te voeren. Met deze methode van bewerking hebben we hier over het algemeen goede ervaringen. Behalve dat er onkruid wordt bestreden, wordt het zaaibed m.n. voor uien en bieten er beter op. Er is in de afgelopen dagen reeds een enkel per ceel gerst gezaaid. Ook zomertarwe werd er al ge zaaid. Met het kunstmeststrooien op grasland en de wintergewassen zijn eveneens velen reeds begonnen. Er is een snel toenemende tendens waar te nemen naar gedeelde N-giften op wintertarwe. Zoals bekend heeft dit bepaalde belangrijke voordelen als minder legeringskansen, waardoor CCC vaak niet meer nodig is; wellicht minder kans op een zware meel- dauwinfectie en andere graanziekten. Het bouwplan voor 1972 zal er nogal anders uit zien dan de laatste jaren het geval was. Zo zijn Deze winter zijn op verschillende plaatsen, ook voor ZUID-BE VELAND, al meerdere gegevens vrij gekomen over de in 1971 behaalde resultaten van de bestrijding van meeldauw in de wintertarwe. De resultaten zijn wel erg mooi, maar misschien was het toch wel beter om te trachten de aantasting van valse meeldauw te voorkomen. Laten we in ieder geval beginnen om de hoeveel heid N dit jaar zodanig té beperken dat we in het begin een wat minder welig gewas krijgen. U hebt toch ook al op verschillende plaatsen het N advies gelezen. Door de droge winterperiode is er weinig N uitgespoeld en zal er daarom vrij vlot voldoendu N voor de planten beschikbaar kunnen komen, laten we nu het advies dan volgen en ook echt zo'n 20 a 25 kg N minder uitstrooien. Later, half tot einde mei kunnen we desnoods en desgewenst nog een aanvul ling geven. Bij de zomergerst is er nogal wat belangstelling voor het ontsmetten van het zaad met Milstem tegen meeldauw. Het ontsmetten moet goed geschieden, daarna zal de zaaimachine met dit zaad opnieuw af gedraaid moeten worden, omdat het zaad wat kleve- wintertarwe en koolzaad zeer sterk uitgebreid. Aard appelen en uien komen er minder, terwijl het areaal bieten eerder toe- dan af zal nemen. Blauwmaanzaad en karwij staan goed in de belang stelling. Dit is ook zo met de bruine bonen. Groene erwten daarentegen zullen zeer sterk in oppervlakte afnemen. De handel doet grote moeite om bij veel boeren kapucijners te kontrakteren; eerst tegen een prijs van 61 ctykg, nu nog plm. 55 ct. per kg. Over het algemeen is van deze erwtensoort de kg-opbrengst wat lager dan van droog te oogsten groene erwten, zodat het saldo ook aan de lage kant zal blijven. We zagen in de afgelopen weken, in veel koolzaad percelen een meer of minder ernstige aantasting van de larven van de koolzaadaardvlo. We hadden dit eigenlijk al een paar jaren verwacht. Nu is het dan zover en zullen we het koolzaad goed in de gaten dienen te houden. Hoewel de resultaten nogal eens tegenvallen, is 1 of 2 X spuiten met 2 a 3 1 Parathion het overwegen waard. Hier moet dan niet meer te lang mee worden gewacht. rig is en zeer traag loopt. Het risico dat men een te geringe hoeveelheid zaad verzaait is vrij groot. Op de meeste percelen graszaad is de stikstof al gestrooid. Tijdig strooien het liefst in de tweede helft van februari is gewenst. Het ziet er naar uit dat de oppervlakte korrelmais dit jaar weer groter zal worden. Dit is ook het geval met de oppervlakte snijmais. Voor beide teelten is het wel gewenst om tij'dig contact op te nemen voor het zaaien en het oogsten van deze produkten. Zeker is dit het geval voor de snijmais. Het is nu reeds bekend dat er een flinke oppervlakte gezaaid zal worden. Het is wel gewenst dat diegenen die snijmais willen verbouwen dit opgeven bij hun bedryfsvoor lichter zodat een totaalbeeld over de te verwachten oppervlakte verkregen kan worden. Zover thans be kend is, is er dan ook een loonwerker bereid wat voor de oogst van de snijmais te gaan investeren. Samenwerking op dit gebied is noodzakelijk, willen de kosten niet te hoog oplopen. Een wel bekend gezegde, ook op NOORD-BEVE LAND, is „de eerste klap is een. daalder waard". Voor de komende oogst, zo hebben we kunnen lezen, kunnen we op de stikstofgift zo'n 20 a 25 kg per hectare besparen. Uitgedrukt in geld betekent dit (dat van de toegerekende kosten de post bemesting 20,per hectare lager zal ligger, dan voorgaan de jaren. Vooral bij de granen, in het bijzonder de gerst en het vlas, doet men er verstandig aan om met dit stikstofadvies rekening te houden. Doordat we tot nu toe zo goed als geen nachtvorst hebben gehad is er nog maar weinig kunstmest gestrooid. Een vroegtijdige aanwending, ongeveer 3 weken voor het zaaien, van de kunstmest komt de gewassen zeker ten goede hetgeen uit vele proeven is gebleken. Het tetraploï'de Italiaans raaigras is de laatste jaren een belangrijke plaats in gaan nemen als groenbemestingsgewas. Zo ook in Noord-Beveland waar lang de voorkeur aan klaver als groenbemes tingsgewas werd gegeven. Het vroeg hooitype van tetraploïde Ehgels raaigras vormt in het jaar van uitzaai geen zaad en kan tegelijk met de zomer granen worden uitgezaaid, daar het minder hoog opgroeit in het gewas. Als het zaad van het Engels raaigras goed door het zaaigraan is gemengd treedt er namelijk geen ontmenging meer op. Tetraploïide Engels raaigras geeft minder blad dan het tetraploid Italiaans raaigras. MESUROL AFWEERMIDDEL TEGEN VOGELS IN PAS-GEZAAIDE MAIS Bayer-Agrochemre nv te Arnhem meldt ons, dat Mesurol-slakkenkorrels in poedervormige samenstel ling in de praktijik maiszaad dat daarmee behandeld is, voor de vogels oneetbaar is en Mesurol dus vogel- schade in pas-gezaaide en kiemende mais daarmee kan worden voorkomen. Door deze behandeling van de uit te zaaien maïs korrels is er tevens sprake van een krachtige neven werking tegen de maden van de fritvlieg, hetgeen in proeven tijdens het afgelopen seizoen tot opbrengst verhogingen van de groene massa (8 tot ca. 13 en van de gedroogde korrels (14 heeft geleid. De gegevens over de toepassing van esurol-zaadbehan- deling zijn opgenomen in een speciale folder, die op aanvraag gaarne wordt toegezonden. Het adres luidt: Bayer-Agrochemie nv, Postbus 195, Arnhem. C.A.R. ZEVENBERGEN. DE SNIJMAIS ZAL DIT JAAR weer sterk uitge breid wordenSlempige natte grond is voor snijgras funest. Ook op grond met te weinig kalk groeit de mais slecht. Zorg dus dat de kailktaestand in orde is. Een goed gewas snijmais geeft de hoogste opbrengst aan voederwaarde. IN VEEL NIEUW INGEZAAIDE graslanden komt muur voor. Bij een dichte muurbezetting krijgt U een holle zode. Geeft de muur daarom geen kans. Bij open weer kunt U steeds de muur bestrijden. 3 a 4 kg M.C.P.P. geeft een prima resultaat. De tijd gaat snel. We leven alweer in de 10e week van 1972 en staan aan het begin van de lentemaand. Op WALCHEREN zijn we nooit zo ongeduldig om te beginnen, maar het voorjaar begint toch al wat te kriebelen. Vooral na de droge wintermaanden zullen we na wat drogend weer ook vlug kunnen beginnen. Voor de kringvergadering te Middelburg1 was er een goede belangstelling. Bij de behandeling van een vraag over de wenselijkheid van een ruilverkaveling op Walcheren, ging de vergadering accoord met een voorstel van het bestuur om stappen te ondernemen de aanvraag van een ruilverkaveling te bevorderen. De spreker over riet- of bietsuiker deelde o.a. mee dat de vraag naar suiker per jaar stijgt met 2% mil joen ton. Het wordt een schaars produkt in de toe komst, omdat de vraag aanzienlijk groter zal zijn, dan de wereldproduktie. Vermoedelijk maakt men er zich dan niet meer druk over of het riet- of biet suiker is. Bij het onderwerp boter of margarine spitste de discussie zich toe op het prijsverschil. Nederland heeft het laagste boterverbruik van Europa. De mar- garineindustrie heeft haar produkt beter aan de man gebracht dan de zuivelindustrie. Nu wordt er weer wat meer reclame gemaakt voor boter. Beide onderwerpen werden op duidelijke wijze door de spreker belicht en bevatten interessante mededelingen, die echter niet door de pers wenden overgenomen, voorzover we hebben kunnen nagaan. Jammer! Het advies over de stikstofbehoefte voor 1972 is ook weer verschenen. De kern van het verhaal is dat we 20 a 25 kg N/ha minder kunnen geven dan normaal. Bij de opstelling van het bemestingsplan zal men hiermee rekening dienen te houden, maar daarnaast ook met andere omstandigheden die van bedrijf tot bedrijf kunnen verschillen. Als er één tere juffer is wat betreft de N-hoeveelheid dan is dit wel het ge was vlas. Enkele kilogrammen zuivere stikstof per ha teveel kan al voor honderden guldens schade aan richten. Laten we vooral t.a.v. dit gewas waarvan de teelt in ons gebied nog van aanzienlijke betekenis is voorzichtig zijn! De tijd breekt aan dat diverse bestrijdingsmidde len worden verspoten. Deze middelen komen vrijwel alle op de markt in een éénmalige verpakking. De waarde is dus nul! Het gevolg: men laat het overal achter waar het gebruikt is. Daardoor bestaat de kans dat de verpakking van giftige middelen, indien ze in verkeerde handen komen, dit tot ernstige ge volgen kan leiden. Het slootwater kan ook veront reinigd worden en de afvoer gestagneerd. Bovendien wordt ook het landschap ontsierd. Hetzelfde geldt ook voor de verpakking van kunstmest. Laten alle gebruikers van genoemde middelen zich nog eens goed realiseren dat het ook anders kan. Dat we ons niet scharen onder het leger van hen die de sloten en bermen met huisvuil vervuilen en dus ook het milieu bederven! IIET vergaderseizoen nadert zijn einde. De scheur- kalender wijst al weer de maand maart aan en wanneer het even droogt, kunnen we volop met het voorjaarswerk aan de gang. Een ongekend zachte en droge winter hebben we gehad en het resultaat is, dat het land er prima en gezond bij ligt. Tevens hebben we nog het voordeel, dat er nog een behoorlijke hoeveel heid stikstof in de grond is achtergebleven. Deze voorraad komt wel niet meer in onze boekhouding voor, maar. toch zullen we er terdege rekening mee moeten houden. Te zware graangewassen zijn uiter- .mate gevoelig voor meeldauwaantasting. Het een is het gevolg van het andere en wat voor de een een voor deel is, is voor de ander weer een nadeel. Juist dit werd mij weer overduidelijk toen ik deze week in gesprek was met een fabrikant van overjassen. De man klaag de steen en been daar hij met een grote voorraad was blijven zitten.' Als aardappelteler heb ik hem gewe zen op de nieuwe verkoopmethoden in de landbouw. Door je voorraden reeds vroeg in een zgn pool aan te bieden, raak je ze in de loop van het seizoen wel kwijt en tevens ben je nog verzekerd van een gemid delde prijs. Dankbaar voor dit advies heeft hij af scheid genomen en hoopt binnenkort als ik de afre kening binnen heb, nog eens terug te komen. yORIG jaar hebben we op de proefboerderij „De Rusthoeve" de proeven in de bi'eten met rijénaf- standen va 50, 60 en 70 cm gezien. Bij het rooien bleek bij 70 cm rijenafstand de opbrengst één ton per ha lager te zijn dan bij 50 cm rijenafstand. In de Flevo- polder was er echter geen verschil in opbrengst van dito proeven. Nu de structuur van de grond zo goed is, zou het beslist te waigen zijn om voor ons zelf zo'n proef eens aan te leggen, want bij het rooien zit er «een grote besparing in en alleen besparingen stellen ons nog in staat boer te blijven. Zo is ook het op eind- afstand zaaien van de bieten deze winter nogal eens in discussie geweest. Meerdere telers zijn er nog hui verig van, maar toch gaat een vrij groot aantal op de wat zachtere grond het wagen om op 15 cm in de rij te zaaien. Als het lukt geeft ook dit een flinke be sparing. Een tussenvorm voor de twijfelaars lijkt mij om om de andere rij de bieten op eindafstand te zaaien. Hiermede wordt het risico tot meer dan de helft ver minderd, daar men later nog kanbeslissen hoeveel planten men in de niet op eindafstand gezaaide rijen wenst weg te slaan. Het is een exp'eriment dat zeker de moeite waard is en waar nog wat ervaring mee dient te worden opgedaan. DE belangstelling aan onze laatst gehouden afde- lings- en kringvergadering was zeer miniem. Zijn we als leden tevreden en hebben we ons bestuur niets meer te vertellen? Vinden we het huishoudelijk gedeelte van de vergadering te onbelangrijk en staat de spreker en het te behandelen onderwerp ons niet aan? Het zijn alle symptomen welke or> bloedarmoe de wijzen en van een zekere zwakheid getuigen. In een vereniging vormen de leden de hoogste macht. Ge zamenlijk moet er heel wat te dragen en te bereiken zijn. Laten we het bestuur niet in de kou staan, want het kan altijd nog kouder worden dan koud. Eendracht maakt macht; ook nu!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5