officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant ÜCzlm Hoofdbestuur vergaderde PRIJSVERHOGING AKKERBOUW DIENT TENMINSTE 7°/0TE ZIJN In dit nummer o.m.: Uit de praktijk Pagina 5 Kleinfruittelers moeten streven naar kwaliteitsverbetering Pagina 6 Nieuwe bedrijfs gebouwen in Zeeland Pagina 7 Van hel Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten Pagina 8 Tarieven loonwerk Zeeland 1972 Pagina 10 *r Belangrijke aspecten rond de voorjaarsgrond bewerking Pagina 11 De maand maart op het Z.W. landbouwbedrijf Pagina 12-13 Pluimvee-, varkens- en rundveehouderijnieuws Pagina 15 - 17 - 18 VRIJDAG 3 MAART 1972 60e Jaargang - No. 3121 land en tuinbouwblad De Coöp. Telersvereniging Schouwen-Duiveland die in poolverband voor de aardappeltelers aldaar de op slag, het sorteren en de afzejt verzorgt maakte met een aantal leden een excursie naar de A.V.I.K.O. te Hoog-Kep'pel. Een bijzonder modern verwerkingsbedrijf waar de aardappel tot voorgebakken frites, chips, en verschillende andere aardappelprodukten verwerkt wordt. Een reportage hierover op pagina 9. IN de Hoofdbsstuursvergadering van de ZLM, die op maandag 28 febrari j.l. te Goes werd ge houden, is uitvoerig aandacht besteed aan de bijzon der teleurstellende prijsvoorstellen der Europese Commissie, vooral met betrekking tot de akkerbouw- produkten. De voorzitter, de heer J. B. Becu, gaf een overzicht van de definitieve prijsvoorstellen der Commissie, die voor de akkerbouw neerkomen op een te verwaarlozen verhoging en voor de veehouderijprodukten op een verhoging, die veel lager dan 8 is. Tegen de ach tergrond van deze volstrekt onaanvaardbare prijsvoor stellen heeft de laatste weken, aldus de heer Becu, druk overleg plaatsgevonden binnen de georganiseer de landbouw. Dit overleg heeft er toe geleid dat het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap volledig het standpunt van de Hoofdafdeling Akkerbouw, in houdende een prijsverhoging van minimaal 7 (1972/ '73) voor akkerbouwprodukten onafhankelijk van een eventueel opwaarderen van de rekeneenheid, heeft overgenomen. In een op 24 februari j.l. verzonden brief aan de Minister-president en alle ministers en staatssecreta rissen en een op 25 februari belegde persconferentie heeft het Landbouwschap dan ook een dringend be roep op het Kabinet gedaan om zowel de prijsvast stelling en monetaire beslissingen zodanig te beïn vloeden, dat een verslechtering van de inkomenspo sitie in de land- en tuinbouw wordt voorkomen. Daar bij wordt er met klem op aangedrongen dat minister Lardinois al het mogelijke zal doen om de door het Landbouwschap voorgestelde prijsverhogingen in Brussel te verwezenlijken. Indien de prijsverhogingen in Brussel niettemin teleurstellend mochten zijn, zul len aanvullende maatregelen op nationaal niveau nood zakelijk zijn om de minimale prijsverhoging van 7 mogelijk te maken. De vergadering onderschreef ge heel het standpunt van het Landbouwschap en was van mening dat zonodig de prijsverhoging via natio nale maatregelen moet worden verwezenlijkt. Gezien de duidelijke standpuntbepaling der gehele georganiseerde landbouw was de vergadering van mening dat vooreerst de prijsbeslissingen in Brussel en Den Haag afgewacht dienen te worden. Indien evenwel de prijsvoorstellen van het Landbouwschap niet zouden worden gehonoreerd, achtte de vergade ring het noodzakelijk dat de ZLM, al of niet samen met andere landbouworganisaties, zich onmiddellijk zal beraden over de wijze waarop onze zeer nood zakelijke en gerechtvaardigde wensen krachtdadig naar voren gebracht zullen worden. GRONDAANKOPEN ZUID-SLOE JOOR de voorzitter werd een overzicht gegeven van de procedure, die bij de grondaankopen in het Zuid-Sloe ter verwezenlijking van de 2e fase werd gevolgd. Nadat in 1e fase aankopen hadden plaatsgevonden op basis van f 3,75 m2, kwamen twee onafhankelijke schattingscommissies tot de konklusie dat de grondaankopen in de 2e fase dienden plaats te vinden op basis van f 3,25. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap heeft dan ook met grote te leurstelling kennis genomen van het standpunt van de overheid, dat grondaankopen in 2e fase dienden plaats te vinden op basis van f 2,voor verpacht en f2,25 voor onverpacht land. De Raad heeft dan ook gemeend alle belanghebbenden volledig over deze ontwikkeling te moeten inlichten en te adviseren tot een gezamenlijke onteigeningsprocedure te komen. Daarbij zal ervoor gezorgd worden, dat de beste des kundigen, waarover de Raad kan beschikken, worden ingeschakeld. De vergadering onderschreef volledig het standpunt van de Gewestelijke Raad en besloot dat de ZLM in de te volgen procedure haar volledige steun aan de Gewestelijke Raad zal verlenen, zodat voor de be langhebbenden de beste oplossing, die mogelijk is, kan worden verwezenlijkt. AKKERBOUW heer Becu deelde in zijn overzicht over de ontwikkelingen in de akkerbouwsector mede dat de afzet van granen, aardappelen en uien slecht verloopt met onbevredigende prijzen. De teelt van graszaad lijkt iets betere perspectieven te bieden, hoe wel afgewacht moet worden wat de invloed zal zijn van de toetreding van Denemarken tot de E.E.G. De in E.E.G.-verband te verwachten toeslag op de gras zaadteelt zal volgens Brussel geheel ten goede van de telers dienen te komen. De heer Becu zei te ver wachten dat de subsidie daarbij voor alle grassoor ten zal gelden. TUINBOUW P)E heer Goud wees in zijn overzicht betreffende de tuinbouw op een stijgende aanvoer van sla en komkommers met als gevolg daarvan teruglopen de prijzen. Niettemin lagen de prijzen tot nu toe op een hoger niveau dan vorig jaar. Voor wat de grove tuinbouwsector betreft is de vraag naar kool uiter mate zwak als gevolg van de zachte winter. De prijs is dan ook laag. Met betrekking tot de fruitsector, deelde de heer Goud mede, dat de aanvoer van appelen groot blijft. De prijs van Goudreinette en Cox blijft daarbij vooral voor de grotere maten op een redelijk peil, de prijs voor Golden Delicious blijft evenwel teleurstellend. Van dit ras zijn nog grote hoeveelheden in de koel huizen aanwezig. Bij de peren is het opmerkelijk dat zo laat in het seizoen nog grote hoeveelheden Doyen ne du Cornice worden aangevoerd. Dit grotere aan bod heeft helaas een aanzienlijk lagere prijs tot ge volg in vergelijking met andere jaren. Verder deelde de heer Goud nog mede dat naar aanleiding van een gesprek, dat op 6 maart a.s. tus sen Landbouwschap en minister Lardinois zal plaats vinden-, door de 3 C.L.O.'s in Zeeland en Noord-Bra bant en de kring Zeeland der N.F.O. een eensluidend standpunt werd geformuleerd betreffende het rapport Little. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1