VAN DER HAVE voor graszaadteelt tel. 01102-1441' VEE EN VLEES - Opnieuw stijging omzetten bij Coveco KORTE WENKEN 19 VARKENSPRUZEN 10 CENT OMLAAG flYE /coöperaties en; inkoopcombinati'es hebben de uit- betalingsprijzen voor de in de week tot 4 maart over te nemen varkens met 10 cent verlaagd. Voor de NCB-coöperatie, de VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) is de uitgangsprijs 3,05 per kg voor geslachte varkens, klasse I, gewicht 75/85 kg en op basis van af-mesterij. Voor de klasse E geldt een toeslag van 5 cent per kg en voor de klassen II, HI en IV gelden kortingen van 15, 25 en 30 cent per kg. Voor varkens van 86/88 kg geldt bovendien een korting van 1 cent per kg en voor 80/100 kg een korting van 2 cent per kg. De Coveco gaat uit van een prijs die 4 cent per kg hoger ligt, echter onder inhouding van 1% voor kosten. In de week tot 13 februari werden ca. 183.000 var kens geslacht. En de week tot 18 februari werden 32.445 varkens afgeleverd, waarvan 6775 levende en 25.670 geslachte Daarvan gingen naar Frankrijk resp. 1268 11.279; Duitsland 2628 8088; Italië 859 6303 en België 2020 levende. Aan magere delen gingen 1056 ton naar de partnerlanden in de E.E.G., terwijl 454 ton buikspek de grens over ging, waarvan 121 ton naar Polen. De afzet naar de partnerlanden is niet ge heel onbevredigend, doch het is zeer moeilijk verant woorde prijzen te realiseren met name voor deelstuk- ken, wat overigens ook voor de binnenlandse afzet geldt. Voorlopige cijfers voor de week tot 25 februari ge ven een uitvoer aan van 35.536 varkens, waarvan 8828 levende, alsmede van 1265 ton deelstukken en 634 ton buikspek, waarvan bijna 200 ton naar Polen ging. Voor de week vanaf 7 februari was de gemiddelde E.E.G.- referentieprijs ƒ3,20 (3,18). In de lidstaten waren de referentieprijzen de volgende: Nederland ƒ3.00 (2,90); België ƒ3,12 (3,10); Luxemburg ƒ3,38 (3,42); Duits land ƒ3,10 (3,08); Frankrijk ƒ3,15 (3,13): Italië ƒ3,47 (3,45). In 1971 bedroeg de prcduktie van varkensvlees 749.950 ton vergeleken 'met 700.825 ton in 1970 en 432.525 ton in 1964. SLACHTVEEPRUZEN GEDAALD De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen is voor de week tot 25 februari 0,70 lager becijferd dan voorgaande week. De gemiddelde marktprijs in de E.E.G. evenwel werd op 1,53 hoger 'becijferd. De in voer van rundvee/vlees uit derde landen blijft vrij van heffing buiten de normale douane-heffing. In de andere lidstaten waren de prijzen, behoudens in België, hoger dan voorgaande week. In de week tot 18 februari kwamen 1009 levende slachtdieren ons land binnen, waarvan 316 uit Frank rijk., 126 uit Duitsland en 21 uit België. Voorts kwa men 323 stuks uit Engeland, 205 uit Hongarije en 18 uit Denemarken. Aan vers gekoeld vlees kwam 599 ton binnen, 266 ton uit 'Frankrijk, 209 ton uit België en 21 ton uit Duitsland. Voorts o.a. 71 ton uit Dene marken, vanwaar ook nog 30 ton kalfsvlees werd in gevoerd. Aan bevroren vlees werd 620 ton ingevoerd, goeddeels uit Zuid-Amerika. KALVERPRUZEN De gemiddelde kalverprijs bleef gehandhaafd op het niveau van voorgaande week, zij het dat de gemiddel de E.E.G.-prijs met 1,31 daalde. In België was een opmerkelijke teruggang van de gemiddelde markt prijs te constateren. In de week tot 18 februari werd 1093 ton kalfsvlees uitgevoerd, waarvan 470 ton naar Duitsland, 162 ton naar Frankrijk en 640 ton naar Italië, waarheen ook nog 679 levende slachtkalveren werden uitgevoerd. Er werd melding gemaakt van een aanvoer van 52 nuch tere kalveren uit Duitsland, terwijl daarheen 74 stuks werden uitgevoerd. Het is zo dat men momenteel in Duisland nogal eens wat betere prijzen kan realiseren dan hier! BELGIE De varkensmarkt was kalm gestemd. De afzet naar Frankrijk verloopt wat moeizaam, terwijl de afzet naar Duitsland en Italië vrij normaal verloopt. Wel is •er in Frankrijk een redelijke goede vraag naar ham men op te merken, doch voor buikspek is de Franse markt zwak. In Duitsland is weliswaar vrij algemeen een redelijke belangstelling op te merken, doch men bespeurt toenemende druk op de prijzen van die kant. Italië blijft een goed afnemer van hammen, doch min der van buiken. Ook de slachtveemarkt was vrij kalm gestemd. In net algemeen waren de prijzen vrij stabiel, zij het dat voor de beste kwaliteiten er toch wel eniige weerstand was bij kopers tegen de gevraagde prijzen. Er kwamen uit Engeland en Ierland ca 750 slachtdieren binnen. De afzet naar het buitenland handhaafde zich onge veer op het peil van de voorgaande week. Voor wolvee bleef de markt oplopend, voor slachtpaarden vrii sta biel. FRANKRUK Op de marktplaatsen in de verschillende departe menten liepen de levendprijzen op met 1 tot 10 centi mes. In Parijs liepen de noteringen voor de z.g. belle coupe iets op, doch voor hammen bleven de prijzen vrij stabiel rond de Fr. 6,90—7,00. Er is de laatste weken enige verbetering in de afzet op te merken. Door de interprofessionele Commissie werd de gemiddelde var- kensprijs becijferd op onveranderd Fr. 3,68 voor de prima vleesvarkens en Fr. 3,38 voor de vettere var kens. Thans is ook in Frankrijk het nieuwe classificatie systeem enkele weken van toepassing. Een 'gunstige omstandigheid is dat de invoering daarvan plaats vond in een periode van een vriendelijke markt. Bij slacht vee was er duidelijk van een kortere aanvoer sprake op La Viellette. De prijzen voor bepaalde categorieën trokken daardoor aan, met name voor de middenkwali teiten. Wat de beste kwaliteiten betreft bleven de no teringen onveranderd, doch werd meer verkocht tegen prijzen dichter tegen de hoogste prijs van de notering dan voorgaande week. Ondanks korte aanvoer van slachtkalveren bleven de prijzen nagenoeg onveran derd vergeleken met voorgaande week. DUITSLAND Bij ruimer aanvoer in slachtvee was de handel niet temin willig. Voor A-stieren steeg in NRW de gemid delde marktprijs met DM 5.40 tot 331,60, terwijl voor het gehele gebied van de BRD de verhoging op gemid deld DM 3 a 4 te becijferen is. Voor A-vaarzen lieo de gemiddelde prijs met een kleine DM 5 od tot 279,20, voor B-koeien met DM 5,80 tot DM 249,90, voor zover het Rijn-Roergebied betreft. Men rekent met een betrekkelijk korte aanvoer, met name van koeien en vaarzen in de komende weken. De kalverprijzen liepen in de deelstaten vrij sterk uiteen. Zal er globaal weinig veranderd zijn aan de gemiddelde prijs, in NRW liep de gemiddelde markt prijs met DM 17,50 op tot DM 483,20, doch in Hamburg noteerde men gemiddeld DM 437,50, dat is DM 1,30 lager dan voorgaande week. Voor varkens was er eveneens een vrij sterk uiteen lopende ontwikkeling, waarbij voor het gehele gebied van de BRD de gemiddelde marktprijs wellicht ca DM 1 lager geweest zal zijn dan voorgaande week. DE omzetten bij Coveco van alle kategorieën dieren zijn gedurende 1971 in totaal met ruim 18 ge stegen in vergelijking met de omzetten in 1970. Voor de slachtvarkens beliep deze stijging bijna 18 tot ruim 1,7 miljoen varkens. De landelijke stijging was ruim 13 De hieruit resulterende stijging van het marktaandeel is mede het gevolg van de doorwerking van de integratieregeling in de varkenshouderij en niet minder van de alleszins vruchtbare samenwer king met de aan-en verkoop-coöperaties. Door een. ge richt afzetbeleid voor de verschillende sektoren, ook op langere termijn is Coveco in staat geweest het steeds stijgende aanbod slachtvarkens regelmatig af te nemen. HE omzetstijging in de kategorie fokvarkens en big- gen bedroeg ruim 20 De rechtstreekse leve ring van biggen van fokker naar mester, hetgeen met name in de integratie het geval is, de grotere eenheden die hierbij betrokken zijn en de voor de hand liggende funktie, die Coveco hierbij vervult, hebben tot resul taat gehad, dat ongeveer 80 van de aangevoerde slachtvarkens reeds als biggen aan de mestbedrijven werden toegeleverd. De totale omzet runderen was 125.000 stuks en lag daarmee enkele procenten lager dan in het voorgaan de jaar. Dit is het gevolg van het kleinere landelijke aanbod, dat zich zowel in de slachtvee-, als in de ge- bruiksveesektor voordeed. Het Coveco-aandeel in de landelijke export van fok- en gebruiksvee steeg daar- entegen niet onbelangrijk. De omzet in de schapensek- tor liep als gevolg van een kleiner landelijk aanbod terug tot bijna 67.000 stuks 2 De omzet nuchtere kalveren steeg met ruim 4 tot bijna 70.000 stuks. De omzet in vette kalveren gaf een verdubbeling te zien. In de loop van 1971 is Coveco overgegaan tot het instellen van verzamelplaatsen voor nuchtere kalveren en uitbetaling op basis van gewicht en kwaliteit. De rechtstreekse levering van verzamelplaats naar de mesterijen is een gunstige ont wikkeling in deze sektor, met name doordat de nuch tere kalveren korter onderweg zijn naar hun 'bestem ming, hetgeen de konditie en uiteraard de kwaliteit ten goede komt. Daar de afnemers voor de beter gesorteerde dieren veel belangstelling hebben zal deze wijze van aanpak de aan de leveranciers te betalen prijs gunstig beïn vloeden. TWE gemiddelde vark'ensprijs .lag in 1970 op gemid- deld 3,12 per kg geslacht gewicht. Dit prijsni veau kon zich gedurende de eerste maanden van 1971 vrijwel handhaven. Daarna zette een daling in, die uiteindelijk de gemiddelde prijs over 1971 op rond 2,86 bracht. Eind 1971 was er weer sprake van een stijgend prijsniveau. De prijs van de biggen liep met deze situatie parallel. Er was in 1971 een ruim aanbod van slachtvarkens, hetgeen deze prijsontwikkeling ver klaart. Op dit moment liggen de varkens en biggen- prijzen boven het niveau van 1971, terwijl de verwach ting is, dat het gemiddelde prijsniveau over geheel 1972 aanzienlijk 'beter zal zijn dan in 1971. In de slachtveesektor was de situatie omgekeerd." De gemiddelde prijs van slachtvee steeg in 1971 met onge veer 0,40 per kg geslacht gewicht ten opzichte van 1970. In het laatste kwartaal van 1971 was er zelfs sprake van een prijsstijging van rond 1 per kg in ver gelijking tot het prijsniveau in 1970. Bij de schapen en lammeren heeft zich ongeveer de zelfde ontwikkeling voorgedaan, terwijl ook de prij zen van de nuchtere kalveren iets hoger lagen dan in 1970. C.A.R. Zevenbergen WINTERGRANEN ZIJN DANKBAAR voor een vroege stikstofbemesting die U kunt geven zodra de grond en de weersomstandigheden d\toelaten. Vroeg gestrooide stikstof geeft bij het graan minder kans op legeren en een hogere opbrengst. Hoge stikstofgiften komen beter tot hun recht als ze in twee keer worden gegeven. 2/3 begin maart en 1/3 begin mei. IN DE MAAND MAART VRAAGT het pootgoed in de bewaarplaatsen extra aandacht. De temperaturen lopen vaak hoog op en dikwijls staan de poterbakjes dicht opeenzodat onvoldoende licht doordringt. Re gelmatig omzetten en alle deuren openhouden, ook 's-nachts als het niet vriest is noodzakelijk om de kie men zo kort mogelijk te houden. VOOR DE TEELT VAN CONSUMPTIE-AARDAP PELEN bevalt koel bewaard pootgoed heel goed. Om zoveel mogelijk kiemen gelijktijdig los te krijgen is een warmtestoot nodig. Een warmtestoot duurt een week bij een temperatuur van 20° C. Zodra de kiemen zichtbaar gaan uitlopen dient U de temperatuur weer te verlagen tot 8° C. De warmtestoot kunt U het bestegeven kort voor het poten. HET IS NIET ZO EENVOUDIG om aan te geven wanneer het land geschikt is om met de voorjaars werkzaamheden te beginnen. Vroege zaai wint het in opbrengst vaak van latere zaai. Wel moet de grond voldoende droog zijn, in elk geval moet U de struktuur niet bederven. Knoeien in het voorjaar is knoeien aan de opbrengst. Wees dus vroegmaar niet te vroeg. Laat uw buurman maar tobben! IN HET ALGEMEEN BEHOEFT U van de erwte teelt op zwaardere gronden en percelen met een hoog humusgehalte geen kamille te verwachten. Op derge lijke gronden paist een chemische onkruidbestrijding na opkomst van de erwten met b.v. Ivosit beter dan een bodemherbicide. In verschillende gevallen zal na gebruik van Ivosit een tweede bespuiting nodig zijn. Een tweede bespuiting is altijd nodig als U voor op komst een bodemherbicide gebruikt. BEDRIJVEN DIE WILLEN ONTWIKKELEN en hun bedrijf niet aaneengesloten hebben liggen, kun nen een keus maken uit twee mogelijkheden, n.l. in de zomer op stal gras voeren of melken in een doorloop melkwagen. Wanneer U plannen hebt, bespreek dit eens met uw bedrijfsvoorlichter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 19