VOEDERNORMEN LANDBOUWHUISDIEREN VOEDERWAARDE VEEVOEDERS 13 4°. iDuist, wilde haver in bieten, erwten en vlas. Hiervoor kan men 3,5 liter Avadex gebruiken (spuiten vóór het zaaien op bewerkte grond en goed inwerken). Voor duistbestrijding in bieten is het ook mogelijk om 34 kg IPC aan de Pyra- min toe te voegen. GRANEN IYOOR het gebruik van bodemherbiciden loopt het U gebruik van DNOC tterug in de granen, hoewel dit middel vroeg toegepast goede resultaten kan geven op niet-grasachtige zaadonkruiden in kiemplantsta- dium. Het is dan wel mogelijk om gras of klavers in te zaaien. Tegen iets grotere (kamille wordt Basagran P of Faneron M3CPP geadviseerd, ook de muur wordt hiermee bestreden. Als er nog zeer kleine duist- plantjes voorkomen (1ste blad) kan Tribunil worden gebruikt. toonden dit aan. Door echter speciale aandacht te schenken aan het ontmengen in de zaaibak, b.v. door niet te veel zaad tegelijk in de bak te doen, biedt deze menging toch mogelijkheden. Het onkruidbestrijdings middel Asulox kan in een hoeveelheid van 6I V2 l./ha gespoten worden kort na het zaaien. De laatste jaren bleek een behandeling na opkomst bij een gewasleng- te van 5 a 6 cm uit het oogpunt van de onkruidbestrij ding minstens zo goed. Bij het inzaaien van karwij als ondervrucht dient men echter de vroege behandeling te kiezen. Gras is over het algemeen erg gevoelig voor Asulox, rondzwenk echter wat minder maar dan ook alleen als kort na het zaaien wordt gespoten. Asulox werkt tegen een groot aantal onkruidsoor ten. De bestrijding van ganzevoeten (melde, meiën, blauwkoppen) is echter totaal onvoldoende, zodat met name op de oudere (poel)gronden, ook wel rode grond genoemd, waar vaak veel ganzevoeten groeien, het middel erg tegenvalt. Varkensgras is alleen in zeer jong stadium te bestrijden. De onkruidbestrijding heeft plaats vanaf zaaien tot een week voor opkomst met Butisan of Ramrod. Ali- cep moet alleen op zware grond worden gebruikt. BIETEN ERWTEN IN erwten zonder ondervrucht gebruikt men voor zaadonkruiden en duist simazin (merknaam Gesatop-50). Op zware grond werkt Camparol wat beter. Bij onderzaai van karwij Campagard gebruiken. Spuiten direct na zaai. Ook Tribunil en E'ptaour zijn goedgekeurde middelen. Zaait men graszaad in dan alleen DNOC vlak voor opkomst en DNBP, eventueel Ivosit, na opkomst toepassen. VLAS PAS op voor te veel stikstof. Denk aan de prijs per (kilo. Als dekvrucht voor graszaad en luzerne is vlas een gewaardeerde vrucht. De chemische on kruidbestrijding gaat m'eer in de richting van de bo demherbiciden. 1,53 kg Eptapur of 0,75'1,5 kg Ven- zar of 0,60,75 linuron 50 Wordt tegelijk met het vlas luzerne ingezaaid dan verdiént Venzar de voor keur. Als men gras in wil zaaien als ondervrucht kan men het beste geen bodemherbiciden gebruiken, maar Na-DNOC of ioxynil, eventueel gemengd met MCPA. Ook wordt wel bij gebruik van bodemherbiciden gras ingezaaid bij een gewaslengte van 5 cm. Informeer voor U uw vlas zaait in elk geval hiernaar bij de gras zaadfirma bij wie U contracteerde! Speciaal tegen duist en wilde haver wordt Avadex aangeraden. Inzaai van gras gelijk met het vlas blijkt dan nog al riskant te zijn, luzerne levert geen bezwaar op. KOOLZAAD IYEZE zaait men zo vroeg mogelijk, rond half maart. Zorg voor een goed zaaibed. Voor een regelma tige opkomst is het nodig dat het zaad op de vaste grond komt te liggen. In 1971 hebben op de wat zwaar dere gronden veel zaden in de losse grond gelegen. Door het indrogen van die grond was de stand te hol. Vooral diegenen die op een afstand zaaien dienen daar rekening mee te houden. Waar men schade door het bietekevertje verwacht, wordt aangeraden een strook van minstens 20 meter breed (tegen het perceel waar vorig jaar bieten ston den) te spuiten met 5 l./kg lindaan 21 of 7,5 l./kg lindaan 14 Spuiten op bewerkte grond en vóór het zaaien inwerken. Het zaad, ook van de rest van het perceel, kan dan behandeld worden met 15 gram hep- tachloor 25 of 10 gram Carbaryl 50 per kg zaad. Verwacht men ook springstaarten dan heeft Carbaryl dë voorkeur. Tegen ritnaalden en emelten kan men volstaan met 5 gram lindaan 20 of 5 gram heptachloor 25 Om tegelijk met de ritnaalden ook springstaarten te be strijden wordt aangeraden de hoeveelheid lindaan te verdubbelen, dus 10 gram per kg zaad te gebruiken. Voor alle zaadbehandelingen bij bieten geldt: Zorg voor een goede menging. Pillenzaal kan niet behan-® deld worden! Pyramin is nog altijd het meest gebruikte middel voor zaadonkruiden. Toe te passen na de zaai. Bij een flinke duistbezetting en of varkensgras is het mogelijk 24 kg IPC bij te voegen. Venzar is alleen toegestaan bij humusgehalten van boven 4M> Men kan dan afhankelijk van slib en humus IV2kg per ha gebruiken. UIEN GRAS-GROENBEMESTING OP sommige percelen blijkt een zware aantasting voor te komen van larven van de koolzaadaard- vlo. Met name tegen de larven die zich in het groei- punt van de planten bevinden is een bestrijding nu nog op zijn plaats. Men gebruikt in dit geval 2 liter parathion. Uiteraard is het zaak te spuiten bij niet te lage temperaturen en met veel water. Ook tussen de merken parathion is er wat indringend vermogen be treft, waarschijnlijk nog wel enig verschil. VOOR gr oenbemesting wordt over het algemeen 12 tot 15 kg Noordfranse rode klaver per ha ge bruikt. Deze klaver is sterk tegen groeistof. De beste zaaitijd is eind maart. Velen schakelen uit het oogpunt van chemische onkruidbestrijding over op grasgroen bemesting. De meest gangbare rassen zijn het Ita liaans- en het Engels raaigras. De laatste heeft op de zwaardere gronden bij het onderwerken bepaalde voordelen. Deze levert minder bovengrondse massa en heeft toch een uitstekende ondergrondse produktie van organisch materiaal. Engels raaigras geeft geen zaadvorming en kan daardoor gemengd met de zomer granen gezaaid worden. Italiaans raaigras daarentegen 'ken pas gezaaid worden als de dekvrucht 20 cm lang is. De hoeveelheid zaaizaad van Italiaans raaigras be draagt 2030 kg en die van Engels raaigras ongeveer 15 kg per ha. Ook in het hoofdgewas graszaad voor zaadwinning is soms in maart nog een onkruidbestrij ding mogelijk. Vooral na een zachte winter als deze steekt zowel muur als kamille plaatselijk danig de kop op. Neem hierover tijdig contact op met de contracte rende firma met name voorwat betreft de gevoeligheid van de verschillende soorten en typen gras voor de nog te gebruiken middelen. VEEVOEDING VOOR bestrijding van de uievlieg zijn verschillende middelen in diverse uitvoering beschikbaar. Het meest wordt gebruik gemaakt van Phytosol in de vorm van granulaat of als zaadbehandelingsmiddel. Beide methoden vragen nauwkeurig werken! Bij granulaat dient men bijzonder aandacht te be steden aan de afstelling van de strooier. Proefdraaien en afwegen is zonder meer noodzakelijk. Bij de zaadbehandeling dient men het zaad eerst te bevochtigen. Phytosol heeft het voordeel dat het ook nog enige nevenwerking vertoont tegen het stengelaaltje (kroef), zodat op percelen die bij het grondonderzoek niet he lemaal vrij waren door een Phytosolbehandeling de kans op schade door dit aaltje weer nog kleiner wordt. VOOR DE EN DER VERKORTE TABEL bewerkt aan het Instituut voor Veevoedingsonderzoek „Hoorn" en aan het Instituut voor de Pluimveeteelt „Het Spelderholt" 26ste druk 19 7 0 |YE berekening van de voederrantsoenen is .een een- voudige zaak. Toch blijkt uit de praktijk, dat er nog te weinig wordt berekend. Men gaat teveel af op schattingen, waardoor een goede eiwit/zetmeelwaarde- verhouding niet wordt gerealiseerd. Aangezien diverse bedrijven niet beschikken over voederwaardecijfers van het voer, wordt er dikwijls verkeerd krachtvoer aan de dieren verstrekt. De resultaten op 'bedrijven met mestvee vallen tegen als er mestmeel wordt ge geven (aan dieren, die geen goed rantsoen hebben, zal meestal de eiwit/zetmeelwaarde-verhouding niet klop pen). Indien het basisrantsoen eens goed werd bere kend aan de hand van de werkelijke voederwaarde van het voer, dan zou men ook kunnen bepalen, welk krachtvoer er als aanvulling nodig is. Ook op deze ma nier zou er nog veel geld kunnen worden verdiend. Het voedernormenboekje kan voor velen een hulp middel zijn om een goed rantsoen voor het vee samen te stellen. Het boekje (kosten 50 ct) is verkrijgbaar bij het Centraal Veevoederbureau in Nederland, Bornse- steeg 45 te Wageningen (giro 973017). Zo mogelijk kan het boekje via uw organisatie of studieclub worden be steld. Berekening van rantsoenen geeft veelal een zeer goed rendement. VOEDERWINNINGSPLAN OPSTELLEN UITGAVE: CENTRAAL VEEVOEDERBUREAU IN NEDERLAND Gironummer 97 30 17 t.n.v. Penningmeester Centraal Veevoederbureau in Nederland Bornsesteeg 45, Wageningen Het voedernormenboekje kan voor velen een nuttig hulpmiddel zijn om een goed rantsoen voor bet vee samen te stellen. pLKE veehouder weet hoeveel dieren er de wei in- gaan. De veebezetting per ha grasland zal van be drijf tot bedrijf erg variëren. Er zullen graslanden zijn, waar in de loop van de zomer kan worden gemaaid, maar ook percelen waar moet worden bijgevoerd onï het vee te kunnen houden. Wat er moet worden bijge voerd zal op tijd moeten worden bepaald. Daarnaast zal er voor de veestapel voor de volgende winter reeds een plan moeten worden opgesteld. Dus hoeveel en welk voer er in de loop van de zomer of herfst zal moeten worden gewonnen, hetzij worden aangekocht. Naast grasland zal er bouwland worden ingeschakeld. In beide gevallen gaat het om ruwvoer met een hoge opbrengst en voederwaarde. Naast de bijprodukten van het akkerbouwbedrijf zoals bietenkoppen en bietenblad, pulp, voeraardappelen e.d. kunnen er hoofdgewassen worden geteeld. Op bedrijven waar het arbeidstechnisch mogelijk is, kunnen voederbieten een hoge opbrengst met een hoge voederwaarde geven. Vooral voor koeien is het een uitstekend voer. De be langstelling voor snijmais is dit jaar zeer groot. Dit komt mede door de gunstige ervaringen van het af gelopen jaar. Iedereen die dit gewas wil verbouwen zal het zaaizaad tijdig moeten bestellen. Men zaait 35 kg per ha. Per stuks grootvee per winterperiode wordt wel 5 are gerekend. Voor een goede organisatie van het werk dienen tijdig afspraken met uw loonwerker gemaakt te worden. Het vormen van snijmaiskernen kan hierbij een goed hulpmiddel zijn. Het verdient aanbeveling aan de bedrijfsvoorlichter op te geven hoeveel snijmais men wil gaan telen. Dit is van be lang om te kunnen bevorderen dat bij de cogst vol doende hakselmachines worden ingezet. VEEHOUDERIJ BLAUWMAANZAAD |\EZE teelt zal wel een uitbreiding ondergaan. Als men op de zaaimachine geen fijn zaaizaadrad heeft is het niet mogelijk om zo dun te zaaien dat: dunnen niet nodig is. Wel is het mogelijk om met graszaad b.v. veldbeemd of roodzwenk te mengen in een verhouding 18 kg. Ook met witte klaver ver houding 16 kg is een prima menging mogelijk. Men gen met karwij verhouding 19 kg kan wel wat ont menging geven en daardoor een onregelmatige stand. Proeven met een verhouding 110 kg in het verleden Nieuw is dit jaar de zaadbehandeling met 2 gram Benlate per kg zaad tegen koprot. Ook deze behande ling moet zeer nauwkeurig worden uitgevoerd. Infor meer bij aankoop van uw uiezaad of het door de fir ma al behandeld is met Benlate, vaak zal dit al het geval zijn en dan ook op de label worden vermeld. Benlate werkt niet tegen de kiemschimmels, de behan deling met thiram (TMTD) moet dus normaal worden uitgevoerd. Benlate en Phytosol kunnen beide enige kiemrem- ming geven. Aangeraden wordt om onder minder gun stige omstandigheden wat b.v. kiemkracht en struc tuur van de grond betreft, het reeds met Benlate be handeld zaad niet ook nog met Phytosol te gaan ont smetten. Men kan dan beter granulaat gebruiken. DEN vroege 'groei van het gras is van het grootste L" belang. Hiervoor kunnen verschillende maatrege len worden getroffen, o.a. een goede ontwatering, een goede verzorguig van het grasland en een juiste be mesting. Op verschillende bedrijven is door een sterke uitbreiding van de veestapel veel mest. Men zal na moeten gaan hoeveel er voor het eigen bedrijf kan worden aangewend en hoeveel kunstmest er dan nog nodig is. Dus bewust nagaan, waar de organische mest het best kan worden aangewend, hetzij 00 bepaald grasland voor kuil of hooi of op het bouwland, waar bieten, snijmais, aardappelen e.d. worden verbouwd. De mineralenvoorziening laat pp verschillende be drijven te wensen over. Ook op dit punt kan uw be drijfsvoorlichter U van voorlichting dienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 13