landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van ZEEUWEN EN BRABANDERS OP DE NEDERLANDSE MELKWEG VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 60e Jaargang - No. 3120 land en tuinbouwblad Sociale verzekeringen in land'- en tuinbouw Pagina 4 Gunstige resultaten bij stalmest op bouwland Pagina 5 ■*- Zaailijnzaad oogst 1972 Pagina 5 Melkveehouder in het groot Pagina 7 Akkerbouw: met stikstof behoefte 1972 en blauwmaanzaad Pagina 9 Kan het opbrengst niveau van suikerbieten nog worden verhoogd en de kwaliteitstarweteelt Pagina 12/13 Vee en vlees en Langs de melkweg Pagina 15/17 Voor de vrouw over he? milieu Pagina 21 zlm Bij het kamperen op de boerderij dat, naar verwacht kan wordien ook in verschillende gemeenten in Zee land mogelijk zal worden, zullen ook in bepaalde gevallen eisen aan de sanitaire voorzieningen worden gesteld. Het plaatsen van een kant en klaar vervaardigde toileteenheid kan één van de oplossingen daar toe zijn. Op een en ander wordt op pagina 10 en 11 nader ingegaan. De foto geeft Portakabin's verplaats bare toiletgebouwtjes weer. LIET is lang betrekkelijk rustig geweest aan het zuidwestelijk deel van de Nederlandse melk weg. Kort geleden is daar verandering in gekomen. Over enige tijd gaat ook de zuivelstructuur van Zee land en West-Brabant veranderen. Verder naar het oosten was men al langer bezig de zaken in breder verband aan te pakken. Er komt steeds meer tekening in de structurele veranderingen van de Nederlandse melkveehouderij en zijn coöperatieve zuivelindustrie. Wanneer alles loopt zoals men zich dat voorstelt, dan kan het gebeuren dat in Zeeland en West-Bra bant de coöperatieve zuivelondernemingen te Roosen daal, Etten-Leur, Rijsbergen, Zundert, benevens die te Middelburg, Kloosterzande en IJzendijke, met terug werkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar, een fu sie aangaan. Mede naar aanleiding daarvan vroeg de redactie van het ZLM Land- en Tuinbouwblad ons een voorlichtend artikel over de concentratie in de coöpe ratieve Nederlandse zuivelindustrie te schrijven. We hebben daar graag aan voldaan. We willen hier niet naar volledigheid streven en doen slechts een greep, al is het een flinke, uit de gegevens die voorhanden zijn. CONCENTRATIE AL EEN EEUW AAN DE GANG IN feite begon de concentratie van de melkver- werking al omstreeks 1880, toen de verwerking van melk op de boerderijen tot boter en kaas eerst langzaam en later sneller ging verhuizen naar kleine zuivelfabriekjes. Bovendien ontstonden in de steden melkinrichtingen met eigen venters dié de plaats in kwamen nemen van zelfslijtende veehouders en melk- grossiers. In de zuivelannalen staat opgetekend dat het eerste kleine onderlinge dagkaasfabriekje, dat in 1882 werd opgericht, in 't Zand in Noord-Holland ge staan heeft. De eerste particuliere boter- en kaasfa- briek werd in 1879 te Veenwouden in Friesland ge sticht. In 1882 vestigde de N.V. Hollandia te Vlaar- dingen de eerste condensfabriek. Tot de eeuwwisse ling ging de concentratie van de melkverwerking van C. P. DOGTEROM Afd. Redaktie en Voorlichting F.N.Z. boerderij naar fabriek razendsnel In nauwelijks twin tig jaar was een net van 450 grotere en kleinere zui velfabrieken, benevens melkinrichtingen over Neder land uitgespreid. Toen was het reeds zo dat de coöperatieve melk verwerking die van de particuliere ondernemers reeds ver overvleugeld had. In de eerste twintig jaar van deze eeuw nam het aantal coöperatieve fabrieken nog verder toe. Vooral in de zandgebieden was dat het geval. Het aantal bij de landelijke organisatie van coöperatieve zuivelondernemingen de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ aangesloten fabrieken bereikte in 1909 een maximum van 502 stuks. Toen bedroeg de hoeveelheid in ons land geproduceerde melk nog maar 2,5 miljard kg, tegen 8,3 miljard kg in het afge lopen jaar. Bovendien moet bedacht worden dat om streeks 1909 nog een belangrijk deel van die lande lijke melkproduktie op de boerderijen tot waarde werd gebracht. Gewezen mag worden op de zelfkazende gebieden, terwijl de boterfabrieken praktisch alle on- dermelk nog aan de veehouders terugleverden. Thans is de hoeveelheid melk die op de boerderijen achter blijft of daar verwerkt wordt minimaal en vindt ook teruglevering van ondermelk bijna niet meer plaats. CONCENTRATIE-INVLOEDEN WERSCHILLENDE invloeden hebben hun uitwer- v king niet gemi-st op de concentratie van de zuivelindustrie. Te noemen zijn de ontwikkeling van de zuivelapparatuur en de verdere outillage van de fabrieken, de opleiding van het personeel in de zui velindustrie en niet te vergeten de motorisatie van het vervoer. Ook de verbetering van de wegen heeft een rol gespeeld. Eerst werd de „actieradius" van de fabriek bepaald door de afstand die met paard en wa gen kon worden afgelegd. Daarna deed de steeds toe nemende verbetering van het autovervoer zijn invloed gelden. Momenteel zijn we bezig aan de toenemende verbreiding van de rijdende melkontvangsten. Wat de LANDBOUWORGANISATIES TEN ZEERSTE VERONTRUST In verband met de jongste prijsvoorstellen van de Europese Commissie is maandag 21 fe bruari j.l. een bijzondere bijeenkomst gehouden met de 3 C.L.O., waarbij alle gewesten in ruime mate vertegenwoordigd waren. Men toonde zich hevig verontrust over deze prijsvoorstellen, in het bijzonder voor de akker- bouwprodukten. De vergadering stemde volle dig in met het standpunt, zoals dit door het Landbouwschap aan Minister Lardinois kenbaar is gemaakt. De vergadering achtte het noodzakelijk dat het D.B. van het Landbouwschap dit standpunt ook rechtstreeks onder de aandacht van het ge hele kabinet brengt. Verder zal het nodige wor den gedaan om via het COPA en Europees Par lement de jongste beslissingen in gunstige zin te beïnvloeden. Het Hoofdbestuur der ZLM onderschrijft vol ledig het standpunt dat in bovenstaande bijeen komst is ingenomen. In de Hoofd bestuursver gadering van maandag 28 februari zal dan ook ruime aandacht worden besteed aan de bijzon der teleurstellende prijsvoorstellen van de Euro pese Commissie, in het bijzonder met betrek king tot akkerbouwprodukten. Tevens zal het Hoofdbestuur zich in deze ver gadering beraden over de wijze waarop de ge organiseerde landbouw in Z.W.-Neder!and haar standpunt nogmaals op korte termijn duidelijk kenbaar za! maken bij regering en parlement. toegenomen melkproduktie in ons land betreft, moet gewezen worden op de invloed van de georganiseer de rundveefokkerij, betere gezondheid van het vee, sterk toegenomen vakbekwaamheid van de boeren en de nog steeds verder toenemende mechanisatie op de boerenbedrijven, zowel op stal als bij de voe der- en weidebouw. (Zie verder pagina 8)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1