officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant URGENTIEPROGRAMMA LANDBOUWSCHAP VOOR 1972 In dit nummer o.m.: -fc Sociale belangen behartiging, geen weg die over rozen gaat Pagina 3 Verpakte landbouw prijzen Pagina 5 Tuinbouw Pagina 6 7 Koprotbestrijding in zaai-uien en sjalotten Pagina 8 Kontrakten in de varkenshouderij Pagina 9 Verwarmings systemen voor varkensstallen Pagina 11 Gezondheidsdienst voor dieren in Noord- Brabant Pagina 15 Vee en vlees Pagina 17 PJZ-Geluid Pagina 23 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1972 60e Jaargang - No. 3118 land en tuinbouwblad De internationale Bloemententoonstelling „Floriade" 1972, die van 30 maart tot 1 oktober ir. Amsterdam zal worden gehouden, zal op 29 maart door H. M. de Koningin officieel worden geopend. Om de grote ruimte van de tentoon stelling zo goed mogelijk te kunnen vullen staan reeds 500 containers met bomen gereed, die vooraf werden gekweekt. Bovenstaande foto toont de voorraad bomen die opgeslagen staan o>p het achterterrein van de „Floriade". Op die manier kan men ongemerkt de tentoonstellingen aanpassen aan de verschillende seizoenen. WOOR de aanvang van de nieuwe kabinetsperiode vorig jaar schetste het Landbouwschap in een meerjarenprogramma en problemen waar de land bouw mee te maken heeft. Tevens werd de richting aangegeVen waarin oplossingen gevonden dienen te worden. Aan een aantal wensen, zoals de invoering van de belastingvrije pensioenreserve voor zelfstan digen, het nemen van een proef met de grondbank en enkele fiscale wijzigingen is inmiddels voldaan. Er blijven echter nog vraagstukken die niet opgelost zijn. Daarom heeft het Landbouwschap voor 1972 weer een lijst van wensen opgesteld die aan de Neder landse regering zal worden voorgelegd. De urgentie programma werd door het bestuur in zijn openbare vergadering van 2 februari j.l. vastgesteld en zal bin nenkort in brochurevorm verschijnen. Het Landbouwschap stelt als eerste punt dat het voor de Nederlandse land- en tuinbouw van het groot ste belang is, dat de nu al jarenlang aanhoudende in flatoire ontwikkeling wordt tegengegaan. In de land bouw'kunnen kostenstijgingen veelal niet in de prijzen worden doorberekend. Het inkomen in de agrarische sector is daardoro de laatste jaren achterop geraakt bij de algemene inkomensontwikkeling. Bovendien is de landbouw een sector die veel exporteert. Deze uit voer komt in gevaar wanneer Nederland in de EEG met de inflatie voorop blijft lopen. De landbouw kan de kostenstijging en inflatie niet alleen opvangen door stijging van de produktiviteit. Daarom vindt het Land bouwschap het wenselijk, dat het overheidsbeleid ten behoeve van land- en tuinbouw zich baseert op de punten, die in het urgentieprogramma 1972 worden ge noemd. r)E monetaire en economische samenwerking in de EEG waarvoor in Brussel reeds besluiten zijn genomen mag niet verder uitgesteld worden. Het EEG-markt- en prijsbeleid di'ent goed geleide agra rische bedrijven in staat te stellen de algemene in komensontwikkeling bij te houden. De opgelopen ach terstand van de laatste jaren zal ingehaald moeten worden. In het nationale prijsbeleid mogen agrarische produkten of voedingsmiddelen niet meer in een uit zonderingspositie worden geplaatst. De problematiek van de zelfstandigen zal verlicht moeten worden door o.a. het instellen van een on belaste pensioenreserve met handhaving van de zelf standigenaftrek en een volksverzekering inzake ar beidsongeschiktheid. /~}M de algemene economische en sociale groei te blijven volgen, moet voor de landbouw een belangrijke herstructurering plaatsvinden. Het Land bouwschap dringt nog steeds aan op verbetering van de infrastructuur van het platteland. Ruilverkaveling is hierbij een zeer belangrijk instrument. Het Land bouwschap is zich bewust van het feit dat grond en ruimte die een belangrijke rol spelen bij de agrarische produktie, niet-agrarische functies krijgen. Het wette lijk instrumentarium van de ruilverkaveling zal moeten worden getoetst en aangepast aan modern agrarische en algemeen planologische inzichten, met name zal meer nadruk moeten liggen op vergroting van de agra rische bedrijven. Ook met de specifieke problemen van de tuinbouw dient rekening gehouden te worden. (Zie verder pag. 4.) VOORSTELLEN NIEUWE EEG LANDBOUWPRIJZEN GEMIDDELD 8 VERHOGING r\E Europese Commissie in Brussel heeft don- derdag officieel bekend gemaakt wat ze met de prijzen voor landbouwprodukten in de gemeen schappelijke markt van plan is. De commissie-voor stellen komen neer op een gemiddelde prijsverhoging met 8 procent. Vergeleken met de van juni vorig jaar daterende eerste voorstellen die neerkwamen op prijs verhogingen met 2 3 procent bepaald een verbete ring. De oommissie heeft het Europees parlement ge volgd, dat in oktober vorig jaar ook adviseerde tot een verhoging van rond 8 procent. De nieuwe prijsvoorstellen van EEG-corrjmissie hou den het volgende in. Voor zachte tarwe gaat de richt prijs met 5 procent omhoog (eerst 4 en een jaar later nog eens 1 procent) en de. basisinterventieprijs met 4,6 procent (eerst 31/2 en later 1,1). Voor gerst gaat de richtprijs met 6,3 pet omhoog, gesplitst in 4,3 en 2 procent en de basisinterventieprijs met 6 procent, gesplitst in 3,8 en 2,2 procent. VooT rogge gaat de richtprijs met 6 procent omhoog, gesplitst in 4 en 2 procent en de basisinterventieprijs met 5 procent, ge splitst in 2,9 en 2,1 procent. Voor mais zal de richt prijs 71/2 procent hoger komen te liggen ook in twee jaar, namelijk eerst 41/2 en later 3 procent. De mini mumprijs voor suikerbieten gaat met 3 procent om hoog en de richtprijs zowel als de interventieprijs voor witte suiker stijgt met 2,6 procent. De richtprijs voor kool- en raapzaad gaat met 4 procent omhoog en de basisinterventieprijs voor zonnebloemzaad even eens met 4 procent. Vlas en hennep worden niet in prijs verhoogd. Wat de melk betreft: de richtprijs voor melk gaat met 8 procent omhoog, de interventie prijs voor boter zal niet stijgen maar die voor magere melkpoeder daarentegen met 20,4 procent. De vlees- prijzen tenslotte zullen met de volgende percentages verhoogd worden. De oriëntatieprijs voor volwassen runderen gaat met in totaal 13,2 procent omhoog, in het eerste jaar met 9 en in het tweede jaar met 4,2 procent. De oriëntatieprijs voor varkensvlees zal stij gen met 3,1 procent. Wat er tenslotte voor definitiefs uit de bus komt, zal worden uitgemaakt in de Europese landbouwraad die in de komende weken verschillende malen gaat vergaderen en die deze problematiek wil afronden in een marathonzitting op 13, 14 en 15 maart. Intussen gaat de Europese Commissie ook werken aan een do cument dat alle aspecten van het gemeenschappelijk landbouwbeleid nog weer eens onder de loupe zal nemen. Daarbij zal rekening gehouden worden met de opvattingen van het commissielid Spinelli die vo rige week 'n conflict geraakte met landbouwcommis saris Mansholt omdat hij niets voelde voor een ver hoging van de graanprijzen. De nieuwe prijsvoorstel len gaan ook naar de vier landen die op 1 januari van het volgend jaar lid worden van de EEG, Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Als die landen daarom vragen zullen ze geconsulteerd worden al vorens er definitieve besluiten vallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1