Opslag van losse kunstmest op het akkerbouwbedrijf 9 IR. C. 'T HART Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen in „Bedrijfsontwikke ling", De mogelijkheden voor levering van losse kunstmest nemen in ons land momenteel sterk toe. De boer betaalt voor losse kunstmest minder dan voor verpakte kunstmest. Verdere voorde len zijn arbeidsbesparing, arbeidsver- lichting en hoge verwerkingscapaciteit. Voor de opslag van kunstmest in vloei bare of korrelvorm zijn reeds goede oplossingen gevonden die in het vol gende artikel worden beschreven. Fig. 1 Opslag van stikstofoplossing in een polyester silo met een inhoud van 19 m3. Op de grond staan twee transporttanks van 3200 liter voorzien. De zak moet aan de bovenzijde gesloten zijn tegen het stuiven bij het vullen. Verder moet er een vulpijp en een ontluchtingspijp worden aan gebracht. Een deskundige zal moeten beoordelen of de gebinten de extra belasting kunnen verdragen. Men heeft nog geen ervaringen met de „overwinte ring" van een partij mest die op deze wijze bewaard is. Buitenopslag in een hoog geplaatste polyester silo. Met glasvezel gewapend polyester is een materiaal dat goed corrosiebestendig is en tevens lucht- en waterdicht. Er zijn echter wel een paar punten die speciale aandacht verdienen. De ervaring heeft ge leerd dat bij een silo waarvan de helften om een mal worden gemaakt de binnenzijde te glad is en er condens optreedt. Dit bezwaar deed zich niet voor bij silo's waarvan de buitenzijde met een mal ge vormd is. De binnenwand is dan kennelijk nog vol doende vochtabsorberend. De silo moet een lichte kleur hebben bij voorkeur wit om warmte te reflecteren. Door te hoge temperaturen kunnen er in kunstmest chemische omzettingen plaatsvinden die de kwaliteit nadelig kunnen beïnvloeden. Uiter aard is dit het meest van belang bij opslag gedurende de zomer. De schuif onderin de silo moet liefst van roestvrij staal zijn vervaardigd, daar anders reeds spoedig vervanging noodzakelijk is. Binnendringing van af druipend regenwater moet worden voorkomen door een regenkap (zie figuur 2). Het statief moet vol doende vrije ruimte waarborgen om met een strooier of wagen met transportbak onder de silo te kunnen komen; de minimale doorrij breedte is 2,50 m. Voor een trekker met kooiwielen of dubbellucht is 2,75 a 3,00 m vereist. Tevens moet het statief voldoende sterk en stijf zijn, ook om weerstand te kunnen bie den aan zijdelingse belasting door wind. De in figuur 2 afgebeelde silo met een inhoud van 19 m:t kost ca. 5.000, inclusief betonfundering en BTW. Op het bedrijf waar deze silo staat, wordt ze in één jaar achtereenvolgens voor drie verschillende meststoffen gebruikt. Voor een silo van 12 a 13 m:l (figuur 3) zijn de kosten ca. 4.000. Een ander punt dat bij gebruik van een silo aan dacht verdient is het vermijden van brugvorming in de kunstmest. Dit verschijnsel treedt speciaal op in de trechter. Als materiaal uitstroomt, maar de afvoer van bovenaf stagneert door gewelfwerking in het materiaal, kan een grote schokbelasting optreden als de gevormde brug instort. Dit heeft wel beschadiging van silo en stalen steunconstructie tot gevolg ge had. Het kan aanbevelenswaardig zijn de silo bii het aftappen licht in trilling te brengen door tegen het statief te kloppen. Buitenopslag in Trevira zakken. De korrelmest kan ook buiten in Trevira zakken worden opgeslagen. Voor buitenopslag moet het Trevira-weefsel van een coating worden voorzien en wel om twee redenen, namelijk ter bescherming tegen sterktereductie van de vezel door inwerking van ultraviolet licht en om de gewenste regendichtheid te verkrijgen. Fig. 2 Polyestersilo met inhoud van 19 m3 voor de opslag van kunstmest in korrelvorm. Doorrijhreedte van het statief 2.50 m, vrije hoogte 3,00 m. Het statiefis zijdelings afgeschoord Fig. 3 Polyester silo van 12 a 13 m3 inhoud met een statief bestaande uit twee stijve staalportalen, waartussen kruisverbanden. Doorrijhreedte van het statief 2,50 m. vrije hoogte 2.00 m Fig. 4 Opslag van losse kunstmest in Trevira zakken a 15 ton. Een wagen met transportbak slaat onder een van de .zakken Hg. 6 Prototype van een relatief goedkoop statiemet Trevira zak IN dfe laatste decennia gaat men in de industrie en andere bedrijfstakken geleidelijk over naar op slag en transport van vele produkten in losse vorm. Het verwerken van het produkt kan dan veel effi ciënter geschieden. Ook voor kunstmest is deze ontwikkeling in de af gelopen jaren op gang gekomen. De industrie levert dit produkt voor het grootste deel in bulk. Voor de handelaar is het dan de aangewezen weg zeker in de toekomst los door te leveren, zonder te moeten opzakken. Ook voor de verbruiker is het vaak aantrekkelijk ihet produkt in losse vorm te ontvangen. Een opslag en verwerkingsmethode die afgestemd is op het. in losse vorm ontvangen van kunstmest vergt wel in vesteringen, maar leidt tot een beduidende arbeids besparing en arbeidsverlichting, wat vooral tegen woordig van het grootste belang is. Losse kunstmest kan ook door de verbruiker sneller worden verwerkt. Een overgang op losse kunstmest is voor de boer uiteraard pas mogelijk als er in het gebied waar hij woont 'n leverancier is die ingesteld is op het leveren van dit produkt. De besparingen die de leverancier door de levering in losse vorm bereikt, kunnen de boer eventueel weer als korting op de prijs ten goede komen. Losse kunstmest kan nog in twee verschillende een silo met 19 m3 inhoud op een stalen statief. Als het vat eenmaal gevuld is, kan men door middel van de zwaartekracht de meststof snel en betrouw baar overbrengen in een op een wagen geplaatste transporttank naar het te spuiten perceel. Tevens kan men het reservoir op de trekker uit de trans porttank vullen. De afgebeelde silo vergde een inves tering van ca 5.500, inclusief betonfundering en BTW. KUNSTMEST IN KORRELVORM Voor de opslag van kunstmest in korrelvorm zijn er ook weer verschillende oplossingen. Opslag op betonvloer. Als er in een bestaand ge bouw voldoende ruimte is, dan is het het goedkoopst de losse kunstmest op een betonvloer op te slaan. Het beton moet beschermd worden met verf of iets der gelijks, b.v. een teer-epoxy produkt. Bestaande mu ren zijn in het algemeen niet sterk genoeg om het materiaal tegenaan te storten. Als er een beperkte oppervlakte als opslagruimte beschikbaar is, zijn druk vaste wandconstructies, b.v. betonnen keerwanden, noodzakelijk. Houten wanden (organische materialen in het algemeen) moeten be schermd worden tegen indringen van kunstmest- vormen geleverd worden, namelijk in vloeibare en in korrelvorm. Deze beide vormen vergen natuurlijk elk hun eigen wijze van opslag en verwerking. VLOEIBARE KUNSTMEST Vloeibare kunstmest is momenteel minder gebrui kelijk dan kunstmest in korrelvorm. Voor dezelfde bemestingswaarde als voor korrelmest is minder op slagruimte nodig. De opslag kan op verschillende ma nieren geschieden. Uiteraard moet rekening worden gehouden met de agressiviteit van de kunstmest. Opslag in reservoir op de grond. Een mogelijkheid is opslag in een cirkelvormig reservoir dat in of op de grond staat b.v. een butylrubber zak in een meta len omwanding. In beginsel vormt dit een goede mo gelijkheid voor een goedkope opslag. Het is wel ge wenst de reservoirs vóór het vullen goed te reinigen en na het vullen aan de bovenzijde af te sluiten om vervuiling van de vloeistof en daarmee eventuele verstoppingen van pomp enz. te voorkomen. Opslag in hoog geplaatst vat. Een andere mogelijk heid is een hoog geplaatst vat van met glasvezel ge wapend polyester. Figuur 1 geeft een voorbeeld van vocht, daar zelfontbranding niet is uitgesloten. De kunstmest moet tegen vochtig worden goed worden afgedekt met folie. Er moet voldoende manoeuvreerruimte zijn om de kunstmest met een voor- of achterlader op te schep pen. Een goede bereikbaarheid kan verkregen wor den door de opslagplaats direct achter een voldoend brede buitendeur aan te leggen, mits deze deur niet voor andere doeleinden gebruikt behoeft te worden. Een oude paardenstal kan bij voorbeeld goed bruik baar zijn. Met deze opslagmethode zijn reeds op meerdere bedrijven goede ervaringen opgedaan. De kunstmest kan door de afdekking geen vocht aantrekken en blijft goed strooibaar, ook als zij van november tot maart bewaard moeten worden. Opslag in een Trevira zak. Een andere oplossing in een bestaand gebouw is. een in de gebinten opge hangen zak van de kunststofvezel Trevira. Zakken van dit materiaal vervaardigd, worden veel gebruikt in maalderijen en bakkerijen voor de opslag van meel, en in varkens- en pluimveebedrijven voor de opslag van veevoer. Het Trevira-weefsel behoeft bij gebruik binnenshuis niet van een coating te worden Een groot voordeel van de Trevira zak is dat er geen brugvorming in kan ontstaan cn dat hut oudste materiaal als de silo is nagevuld er bij het lossen het eerst uitkomt. Het verdient aanbeveling onder Trevira zakken die van een coating zijn voorzien een veiligheidsring aan te b.engen. De kosten van het statief, afgebeeld in figuur 4, zijn vrij hoog geweest, zodat een dergelijke opstel ling geen directe navolging verdient. Figuur 6 toont een nieuwere Nederlandse ontwik keling met een relatief goedkoop statief. De zak is aan de bovenzijde gesloten met Trcvira-doek. Ge durende de winter 1971/'72 zal een partij kunstmest in deze silo worden bewaard om na te gaan of over wintering mogelijk is. Een nieuwe Duitse ontwikkeling is de Totzke-Falt- silo. Deze silo is gemakkelijk te monteren en te de monteren, door gebruik te maken van overdruk in de Trevira zak door oppompen. Plaatsing in een ge bouw is goed mogelijk doordat de kleine onderdelen apart kunnen worden binnengebracht. De prijs is echter niet geschikt voor toepassing in de agrarische sector.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 9