POLYRAVE VU lllf W 1 Gebouwen met wanden van baksteen suifcert^^ precisiezaad v van hoge kwaliteit Nieuwe bedrijfsgebouwen in Zeeland KAPELLE-tel. 01102-1441 7 J. VAN NIEUWENHUIZEN, specialist boerderijbouw, CA.R. Goes. Gebouw van de heer J. Gaanderse te Nieuwerkerk. LIOEWEL de bouwkosten vooral de laatste Ja- 1 'ren sterk zijn gestegen, worden er ieder jaar nog een groot aantal nieuwe gebouwen geplaatst. Over het algemeen is tegenwoordig bij nieuwbouw een gebouw gewenst met veel m2 vloeroppervlak, hoge en brede schuifdeuren en spanten met een vrije overspanning. Behalve met de te stellen eisen is het vooral be langrijk rekening te houden met de totale bouwkosten. Zo worden in advertenties wel goedkope gebouwen aangeboden, maar in werkelijkheid liggen de prijzen veel hoger, terwijl de doelmatigheid wel eens te wen sen overlaat. Alvorens te gaan bouwen is het verstandig om eerst een aantal nieuwe gebouwen te bekijken en dan aan de hand van de financiële mogelijkheden een keuze te maken. In dit artikel wordt aandacht besteed aan e'en aan tal nieuwe gebouwen, welke zijn gebouwd met gelijm de houten spanten en wanden met bakstenen. QP het bedrijf van de heer J. Gaanderse te Nieuwer kerk werd in 1968 een gebouw geplaatst van 20,76 meter breed, 30 meter lang en met zijwanden ter hoogte van 3,50 meter. In dit gebouw werd een aardappelbe waarplaats gemaakt voor circa 400 ton aardappelen met een volledig ondergronds beluchtingssysteem en twee buitendeuren. De drukvaste en geïsoleerde wanden van de bewaar plaats werden gebouwd met holle bouwstenen en hout- vezelcementplaten. In 1970 werd op het bedrijf van de heer A. HL Mol te 's-Heer Arendskerke een gebouw geplaatst van 20 meter breed, 30 meter lang en met zijwanden ter hoogte van 3 meter. Ook in dit gebouw werd geen aardappelbewaar plaats gemaakt. Eveneens in 1970 werd op het bedrijf van de heer P. Scheele te Biezelinge een gebouw geplaatst van 20 meter breed, 35 meter lang en met zijwanden ter hoogte van meter. Ook in dit gebouw werd geen aardappelbewaar plaats gemaakt. Op het bedrijf van de heer C. Prins te Geersdijk werd in 1970 een gebouw geplaatst van 24 meter breed, 28 meter lang en met zijwanden ter hoogte van 4 meter. Tot slot werd in 1971 op het bedrijf van de heer W. Leendertse te Kamperland een gebouw geplaatst van 22 meter breed, 27,50 meter lang en met zijwanden ter hoog te van 3,50 meter. In de laatste twee genoemde gebouwen werden twee volledig gesloten bewaarplaatsen gemaakt met een vol ledig ondergronds beluchtingssysteem. De drukvaste en geïsoleerde wanden werden gebouwd met houtvezel- cementblokken en mineraalwolplaten in de spouw. |N al deze gebouwen werden gelijmde houten spanten toegepast met een vrije overspanning en grote schuifdeuren in die eindgevel(s). Alle wanden werden gebouwd met bakstenen als spouwmuur. Verder werd in alle gebouwen een aparte werkplaats gebouwd, welke in de winter is te verwarmen. Genoemde gebouwen zijn doelmatig ingericht en zeer goed gebouwd. Door de sterk gestegen bouwkosten zijn dergelijke gebouwen helaas duur geworden en wordt op veel bedrijven gezocht naar goedkopere oplossingen. Zo bouwde de heer De Winter in de Calandpolder te Lewedorp in 1971 een gebouw van 20 meter breed, 40 meter lang en met zijwanden ter hoogte van circa 3 meter. Er werden gelijmde houten spanten toegepast, ter wijl de wanden met bakstenen werden gebouwd als half- steensmuur. Een dergelijke wandconstructie is goed koper als een spouwmuur en toch geschikt voor werk tuigenberging of voor opslag van stro. Gemiddeld liggen de kosten bij deze bouwprijzen variërend) tussen de 180 en 200 de m2. Dit betreft dan de ledige schuur inclusief water- en electriciteitsaansluiting en BTW. Daarnaast blijft het mogelijk om binnen het gebouw een aardappelbewaarplaats te bouwen. In een volgend artikel een aantal gebouwen, welke werden gebouwd met stalen spanten en wanden met gasbetons tenen. Gebouw van de heer P. Scheele te Biezelinge. Gebouw van de heer W. Leendertse te Kamperland. Gebouw van de heer J. de Winter te Lewedorp. DE VOORGESTELDE WIJZIGINGEN RIJKSSTUDIETOELAGENSTELSELS KUNNEN OOK VOOR U VAN BELANG ZIJN Met ingang van het studiejaar 1972/1973 zal het collegegeld worden verhoogd van 200,tot 1.000,en het inschrijfgeld van 10,tot f 100, Deze verhoging gaat gepaard met wijzigingen van het studietoelagenstelsel. Naast volledige compensa tie voor de bestaande groep aanvragers, zal ook de groep studenten, die voor een studietoelage in aan merking komt, worden uitgebreid. Dit staat vermeld in de memorie van toelichting op 't wetsontwerp dat de verhoging van het college- en inschrijfgeld regelt. VERHOGING COLLEGEGELD Uit de toelichting blijkt dat collegegeld moet wor den betaald over alle jaren waarin een student ge bruik kan maken van de personele en ruimtelijke voorzieningen van universiteit of hogeschool. De automatische vrijstelling na vier inschrijvingsjaren vervalt dus, evenals de vrijstelling voor student assistenten en de korting, wanneer verschillende le den van één gezin staan ingeschreven. Deze verho ging van college- en inschrijfgeld zal volledig worden doorberekend in de studietoelagen. Door de verho ging van het studiekostenbudget valt een groep stu denten, die vroeger net niet in aanmerking kwamen voor een toelage nu wel onder de regeling. Ook de wijziging van de berekeningsmethode zal uitbreiding tot gevolg hebben. De te verwachten kinderbijslag en -aftrek wordt niet meer tevoren op de studietoelage gekort. Ander zijds wordt het belastbaar inkomen niet langer van de kinderbijslag gezuiverd. GROTERE GROEP STUDENTEN KOMT IN AANMERKING Ten behoeve van studenten en ouders van studen ten, die op grond van deze wijzigingen in aanmerking menen te komen voor een volledige of gedeeltelijke toelage, heeft het Ministerie een schema gepubli ceerd waarop is aangegeven welke inkomensgroepen bij een definitieve regeling vrijwel zeker in aanmer king komen voor een gedeeltelijke of volledige toe lage. Bij aantal Een maximale Een gedeeltelijke andere fiscale toelage is moge toelage' is mogelijk kinderen lijk bij een be bij een belastbaar lastbaar inko inkomen kleiner men kleiner dan: dan: 0 11.000 ƒ28.000 1 13.000 31.000 2 15.000 33.000 3 17.000 35.000 4 20.000 37.000 5 ƒ22.000 ƒ38.000 Bij een groter aantal fiscale kinderen lopen de be dragen waar beneden men in aanmerking komt nog op. Bij het bekijken van deze tabel moet er wel reke ning mee worden gehouden, dat de bijdrage uit 't ver mogen blijft gehandhaafd. Een volledige toelage zal voor het schooljaar 1972/1973 ongeveer neerkomen op ƒ6.600,De verhouding tussen het beursgedeel- te en renteloos voorschot zal worden gewijzigd in 70 beurs en 30 renteloos voorschot, waarbij eerst 1.000,als voorschot wordt afgetrokken. (Zie verder pag. 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 7