ZLM BESTUUR VERGADERDE Afvoerregeling kwikrestanten DINGEN AN DE WEEK 6 (Vervolg van eerste pagina) BETREFFENDE het oriënterende gesprek over de hoofdlijnen uit het rapport Little tussen Minis ter van Landbouw en Landbouwschap concludeerde de heer Goud dat een en ander bijzonder teleurstel lend is verlopen. Alhoewel verwacht kon worden dat de minister zijn beleid op de conclusies uit dit rap port zou baseren is hiervan, tijdens dit onderhoud wei nig gebleken. Het rooien en inplanten van boomgaar den zoals daarin voorgesteld moet naar de mening van de minister op basis van het huidige beleid ge realiseerd worden. Elke wijziging of aanvulling van de EEG-rooiregeling werd door hem resoluut van de hand gewezen evenals een aanvullende Nederlandse rooiregeling bij sanering of ontmenging. Ook voelt de minister weinig voor een voortzetting van de over bruggingsregeling voor perspectief biedende bedrij ven, zowel voor oude als nieuwe gevallen. Afhanke lijk van de resultaten van het bewaarfruit in de ko mende maanden kan over 'een aantal incidentele ge vallen nog gepraat worden. In februari zal de minister zijn standpunt bekend maken ten aanzien van de voor gestelde 3%-2%-l% -regeling voor het bevor deren van veilingsamenwerking en centrale afzetbe vordering. De vergadering achtte een en ander bijzonder te leurstellend en merkte dienaangaande onder meer op dat indien eerst de resultaten van de Europese rooi- IN het afgelopen najaar zijn er nieuwe gebruiks voorschriften voor de ontsmetting van aardap pelen met kwik gekomen. Deze hielden onder meer in dat het kwik uit de dompelbaden moest worden af- gefiltreerd. Het is duidelijk dat wanneer deze restan ten op de bedrijven achterblijven de hele nieuwe werkwijze weiniig zin zou hebben. Inmiddels is het mogelijk geworden om de restanten af te voeren naar een plaats waar deze definitief onschadelijk worden gemaakt. Het Landbouwschap is van mening dat even als in de bollensector is gedaan er ook voor de aard appelsector voor dit seizoen een afvoerregeling tot stand moet worden gebracht. In het kort is het de bedoeling dat degenen die deze restanten bezitten deze binnenkort brengen naar een bepaalde centrale verzamelplaats. Het verdere trans port naar de eindbestemming zal centraal worden ge regeld en gefinancierd door het Landbouwschap, het Bedrijfschap voor de Handel in Aardappelen en het Produktschap voor Aardappelen. 'DIJ de uitvoering van de yegeling zal onderscheid moeten worden gemaakt tussen provincies en ge bieden waar meer intensief wordt ontsmet (Friesland, Groningen, Noord-Holland en N.O.P.( Flevoland) en de overige provincies, waar dit een meer incidentele zaak zal zijn. Voor de vier met name genoemde gebieden zal de volgende regeling gelden: regeling afgewacht zou moeten worden op zijn vroegst begin 1974 weer een regeling zou kunnen gaan wer ken. Dan zou er geen sprake zijn van effectief ingrij pen, en dit voor velen te laat zijn. VEEHOUDERIJ INZAKE de recente ontwikkelingen in de veehou- derijsector werd medegereeld dat de prijzen van de melk- en kalfkoeien op dit moment enigszins ge drukt worden, hetgeen toegeschreven moet worden aan de dalende melkprijs. Het guste vee blijft bij een niet te groot aanbod duur; er wordt vrij vlug overgeheveld naar de slacht- sector. Deze ontwikkeling zal ook wel consequenties hebben voor de prijzen van de weide-dieren dit voor jaar, waarvan men moet verwachten, dat ze hoog zul len worden. Voor de tijd van het jaar blijven de nuchtere kal veren duur. Op de slacht veemarkten is de aanvoer niet erg groot, doch de prijzen liggen niettemin wat lager. Op de varkensmarkt zijn de prijzen de laatste we ken wat aangetrokken en bij een gelijkblijvende aan voer zal deze ontwikkeling zich nog wel wat voort zetten. per gebied worden één of enkele centrale verza melplaatsen aangewezen, welke nader zullen wor den békend gemaakt. de kwikbevatf ende koolstof en slib moeten döor de telers e.a. in stevige en afgebonden plastic zakken (bijv. gebruikte kunstmestzakker.) worden ver zameld. de telers zullen zorg moeten dragen voor het in leveren van deze restanten bij de bedoelde verza melplaatsen. de inlevering zal waarschijnlijk moeten plaats vinden in de eerste helft van maart. De juiste data zullen nader worden bekend gemaakt. VOOR de overige provincies en gebieden zal in principe dezelfde regeling-gelden, Hier zullen evenwel de kwikrestanten moeten worden gemeld bij de gewestelijke keuringsdiensten van de NAJK. Na derhand zal dan afhankelijk van de aangesnelde hoe veelheden een regeling worden getroffen voor de ver zameling van deze verspreide restanten. Tot slot kan worden opgemerkt, dat 'het van het grootste belang is alle medewerking te verlenen aan deze regeling. Het gaat niet alleen om de bescherming van het milieu, maar ook om het vooralsnog onmis bare gebruik van deze middelen. Nadere mededelin gen inzake de aanmelding van restanten in de ver schillende gebieden, het registreren van de ingelever de hoeveelheden, enz. zullen volgen, aldius de afdeling Voorlichting van het Landbouwschap. Wat de zuivelmarkt betreft werd medegedeeld, dat de melkprijs dalende is, hetgeen meet worden toege schreven aan een toenemende aanvoer en aan de wat minder vlotte gang van zaken op de kaasmarkt De boterproduktie neemt toe, terwijl de afzet wat min der gunstig verloopt. Hoewel er dus weer wat grotere voorraden komen, bedroeg deze per 21 januari toch nog maar 303 ton, tegen 2.713 ton in 1971. De fusiebesprekingen tussen de Coöperatieve Zui velfabrieken in Zeeland en West-Brabant verlopen naar wens en men mag verwachten, dat in de loop van maart de leden hierover een positief oordeel zul len uitspreken. GOEDKEURING STATUTEN IJET bestuur hechtte zijn goedkeuring aan de re- 11 dactie van de nieuwe statuten van de afdeling Terneuzen der ZLM. BENOEMINGEN TIET bestuur besloot in de verschillende op de agen- 11 da vermelde vacatures als volgt te voorzien: a. In de vacature van de heer Iz. de Bruijne te Cad- zand als lid van de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap werd besloten de heer M. C. J. Kosten te Tholen voor te dragen; In de hierdoor ontstane vacature van de heer Kos ten als plaatsvervangend lid van de Gewestelijke Raad voor de heer H. T. v. d. Zande zal worden voorgedragen d'e heer Ir. D. Luteijn; b. In de vacature vati de heer Iz. de Bruijne als lid van de Bestuurscommissie van de Gewestelijke Raad werd besloten de heer S. J. Dees te Wissen- kerke voor te dragen; i c. Het bestuur besloot voorts in de vacature van de heer Iz. de Bruijne als lid van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland de heer J. Nieuwenhuyse te Lewedorp voor te dragen; d. In de vacature van plaatsvervangend Hoofdbe stuurslid van het K.N.L.C. voor de heer J. B. Becu werd door het 'bestuur benoemd de heer Ir. D. Lu teijn; e. Het bestuur besloot vervolgens de heer A. H. Mun ters te Fijmaart voor te dragen in de vacature van plaatsvervangend lid van de Coöperatieve Vereni ging Gropatax voor de heer G. A. Knaap te Raamsdonk; f. Besloten werd de heer A. Koster te Waterland- kerkje te benoemen tot lid van het bestuur van de Huishoudschool „Prinses Marijke" te Schoon- dijke, zulks in de vacature, die is ontstaan door het bedanken van de heer M. C. Risseeuw te IJzen- dijke; g. Tot slot 'besloot het bestuur mej. A. v. d. Leeden voor een nieuwe zittingsperiode te herbenoemen als lid van de Commissie voor huishoudelijke voor lichting ten Plattelande in de provincie Zeeland. LIET gaat niet best met de afzet van verschillen de produkten uit onze land- en tuinbouwsektor, maar een produkt dat het er wel helemaal bij laat zitten is de uien. Af en toe is er heel even een kleine opleving geweest, maar dat had niets te betekenen. Op het moment dat we dit schrijven worden de export geschikte middel uien verkocht voor 67 cent per kg en dat is ook wat het alleen al kost om het produkt exportgeschikt te maken! Het betekent in de prak tijk dat de teler oen vrijwel waardeloos produkt heeft. Nimmer tevoren was het zo somber gesteld met de afzet als deze winter en het ziet er helaas niet naar uit dat hierin verbetering gaat komen. Er zijn veel te veel uien geteeld. Ze kunnen eenvoudig niet allemaal worden verkocht. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wijdde de zer dagen een marktoverzicht aan de uien. Daaraan ontlenen we dat de bruto uienvoorraden van Nederland en Engeland tezamen bij het begin van dit jaar naar schatting ongeveer de helft groter waren dan het vo rig jaar en toen waren ze ook al ruim de helft groter dan twee jaar geleden. Er waren in de afgelopen en er zijn in de komende maanden eenvoudig te veel uien, met alle nadelige gevolgen van dien voor de prijsvorming, voor de in komensvorming en zelfs voor het voortbestaan van de bedrijven van die telers en exporteurs die het van de uien moeten hebben. De verdere vooruitzichten zijn zo somber als ze maar zijn kunnen. De houdbaarheid van het bewaar- produkt laat veel te wensen over. Het uitvalpercen tage ligt ruim de helft hoger dan normaal. Desondanks lijkt de leverbare voorraad te groot om zelfs tegen af leveringskosten in zijn geheel te worden afgezet. Onder deze omstandigheden behoeft men geen pro feet te zijn om te voorspellen dat er het a.s. voorjaar aanzienlijk minder plantuien zullen worden uitgeplant en ook aanzienlijk minder zaaiuien zullen worden uit gezaaid. Ook Egypte en Spanje zullen dit najaar, naar men moet aannemen, hun teelt van pootuien voor leve ring in het a.s. voorjaar met weinig enthousiame heb ben opgezet. Er zijn in ons land dit seizoen uitzonder lijk veel uien geproduceerd. De teelt van zaaiuien on derging eten verdere uitbreiding die verwondering wek te. Het Produktschap voor.Groenten en Fruit schrijft dat men de indruk had dat 1970-71 geen al te beste financiële resultaten had opgeleverd, maar blijkbaar i-s dat nog wel meegevallen. Dat laatste geloven we niet. Het is alleen zo geweest dat er zo weinig pro- dukten voor het teeltschema van de land- en tuin bouw zijn overgebleven dat men het toch weer maar met uien heeft geprobeerd waarvan de oogst en teelt vrijwel geheel gemechaniseerd is. (~\P grond van de areaal- en opbrengstcijfers komt het Produktschap voor Groenten en Fruit tot de berekening dat de totale produktie in 1971 van plant uien, zilveruien en zaaiuien heeft bedragen 467,1 mil joen kg tegen bet jaar daarvoor 375 miljoen kg. Op grond van de cijfers over verkoop en uitval komt men tot de conclusie dat er bij het begin van dit jaar in ons land nog een bruto uienvoorraad was van 238,7 miljoen kg uien tegen het jaar daarvoor 154,9 mil joen kg. Wanneer mjen dan ook nog rekening gaat houden met het te verwachten binnenlands verbruik en de uitval in de komende maanden dan komt men tot een hoeveelheid die beschikbaar is voor export bij het begin van dit jaar van 149 miljoen kg. Het vo rig jaar was dat 110,8 miljoen kg en twee jaar geleden 76 miljoen kg. De wekelijkse export ligt de Ipatste tijd tussen 5 en 7 miljoen kg per week dus het is wel duidelijk dat op grond van deze cijfers er geen af zetmogelijkheden te vinden zijn voor alle uien. Bij een analysering van de cijfers van de zaaiuien afzonderlijk, blijkt dat er van dit produkt ondanks een produktie die 69 miljoen kg groter was dan het vorig jaar, er tot nu toe in het binnenland ongeveer 3 mil joen kg minder werd afgezet en 10 miljoen kg werd er tot nu toe minder geëxporteerd dan het vorig jaar. Vooral de uitvoer naar Engeland is teruggelopen. Dat is ook geen wonder als men weet dat de produk tie van uien in dat land nog sterker is toegenomen dan bij ons. De bruto uienproduktie van Engeland wordt voor dit seizo-en geschat op 188 miljoen kg. Het vorig jaar was dat maar 119,9 miljoen kg en twee jaar geleden 96,6 miljoen kg. De oogst van dit jaar was dus in Engeland 57 groter dan het vorig jaar en dat was het resultaat van een 47 groter areaal en een 7 groter be schot. De uitbreiding van de teelt in Engeland is ge paard gegaan met een uitbreiding van het bewaar- capaciteit. De Engelse groothandelsprijzerv van uien lagen dit seizoen tot nu toe rond 40 laqer dan het vorig seizoen. Volgens Engelse deskundigen maakte de Engelse uienteler het vorig jaar nog een winst van ca. 2000,per ha maar dit seizoen heeft hij een verlies geleden van ca. f 850,per ha. Op grond hier van neemt men aan, dat ook in Engeland het areaal weer zal dalen. Allemaal erg sombere berichten dus over dit pro dukt dat ook in ons gebied zulk een belangrijke rol speelt. In elk geval is het goed om te bedenken dat men de teelt niet tot in het oneindige kan uitbreiden! De situatie van dit jaar bewijst het overduidelijk'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 6