Vorstperiode is welkom Bescheiden begin met centrale kalveropfok Bij akkerbouwstands op R A I was het rustig Wijze zelfbeperking bij uienteelt nodig Rond de S< helde 5 Tot nu toe kunnen we in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN spreken van een zeer zachte winter. Vorst en sneeuw zijn nog van vrijwel geen betekenis ge weest. Bovendien is er ook weinig regen gevallen, waardoor er van piasvorming of grondverslemping nog geen sprake is geweest. Mogelijke piasvorming en verslemping zijn een paar belangrijke factoren die de aardappeltelers er van weerhouden het aardappelland twee maal te cul- tivateren i.p.v. ploegen. Als met een vaste-tandculti- vator wordt gewerkt blijft het overgrote deel van de rooiverliesknollen zodanig aan de oppervlakte liggen dat deze ook al bij een zachte winter meestal wel zullen bevriezen. Twee vorstdagen aaneen zijn al vol doende gebleken. Ervaringen op beoordelingspercelen leidden tot veel minder aardappelopslagplanten in de nagewassen. Bij ploegen komt de massa van de knollen op een zodanige diepte, dat deze met winters zoals wij die hier de laatste jaren meemaken, niet of veel te weinig beïnvloed wordt. Een aantal percelen in ons gewest zijn niet geploegd. Het is gewenst dat dergelijke percelen goed worden gevolgd, daar er voor de praktijk voorlopig een gedeeltelijke oplossing van dit steeds groter wordende probleem in kan zit ten. Op vele bedrijven veroorzaakt het grote moei lijkheden, daar deze opslagplant in vooral rooi- en peulvruchten zeer hinderlijk zijn en nog slechts me chanisch kunnen worden verwijderd. Dit kost veel tijd en is daarom niet altijd goed te doen. Verder wordt van jaar op jaar het aantal knollen in de bouwvoor zó groot, en daarmede ook de opslag, dat er grote gevaren dreigen, m.n. voor de aardap- pelmoeheidssituatie. Laten we hopen, dat met de komende vorst, zoals voorspeld, het probleem wordt verlicht. WANNEER deze regels neergeschreven worden is het inmiddels al weer 2 weken geleden dat de Land- en Tuinbouw RAI geopend werd. Velen zul len, evenals schrijver dezes op NOORD-BEVELAND ook dit jaar weer de landbouw RAI hebben bezocht. Er zijn verscheidene punten die ons opvielen tijdens ihet bezoek. Twee daarvan willen wij hier noemen. Ten eerste was het vrij rustig, beduidend minder bezoekers en hoogstwaarschijnlijk ook minder aspi rant-kopers dan voorgaande jaren. Dit was in het bijzonder het geval bij de op de akkerbouw gerichte stands te bespeuren. Voor de veehouderij-sector bleek beduidend meer belangstelling te bestaan. Dit is dan ook conform aan de huidige situatie in de landbouw. Ten tweede vindt de schaalvergroting bij de land bouwwerktuigen in zo'n snel tempo plaats, dat door de bedrijven een dergelijke schaalvergroting niet te volgen is. Het is daarom dan ook bijzonder toe te juichen dat de Stichting Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de landbouw de „Bijdrageregeling samenwerkingsvormen" met één jaar heeft ver lengd. Naar aanleiding van de RAI heeft de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" een drukbezochte vergadering gehouden waar de heer T. T. Miedema, specialist landbouwwerktuigen van het C. A. R. te Goes, een zeer verhelderende beschou wing hield. Tot heden hebben we nog maar weinig winterweer gehad. Nu lijkt het er echter op dat „Koning Winter" de teugels stevig in handen zal nemen. Een strenge vorstperiode kunnen we wel gebruiken in verband met het probleem van de aardappelopslag. Dit pro bleem is tot heden niet langs chemische weg op te lossen. Met cultuurmaatregelen kunnen we er echter al heel wat aan doen door in plaats van het aardap pelland te ploegen het te cultivateren. Dit neemt ech ter niet weg, dat we de hulp van de natuur hierbij nodig blijven hebben in de vorm van vorst. Vanuit dit oogpunt is het dan ook te hopen dat de isolerende deken, in de vorm van sneeuw, zo lang mogelijk achterwege blijft om de vorst voldoende diep in de grond door te laten dringen. Op WALCHEREN krijgen we ook nog een portie van de koude en sneeuw toegedeeld. De laatste dag van januari worden we er nog eens aan herinnerd dat het nog hartje winter is. We krijgen dus nog alle tijd om de zaken betreffende onze bedrijfsvoering voor Ihet aanstaande oogstjaar rustig te bekijken. Het samenstellen van het bouwplan is ook nu weer een heel gepuzzel. Om het land weer vol te krijgen met zoveel mogelijk gewassen waarvan een goed finan cieel resultaat kan worden verwacht en daarnaast niet in de knoei te komen met de vruchtwisselings- eisen, nu en in de toekomst, is nogal wat denkwerk nodig. We hebben de indruk dat er een neiging is om de suikerbietenteelt nog wat uit te breiden. Op wat langere termijn gezien is dat voor veel bedrijven niet verantwoord. Op veel bedrijven wordt al 2530 van de oppervlakte bouwland met bieten beteeld. Het gevaar voor uitbreiding van de bietenmoeheid neemt dan sterk toe wanneer dit percentage nog hoger wordt. Met de centrale kalveropfok is deze winter een be scheiden begin gemaakt. Op één bedrijf zijn een aan tal kalveren voor de opfok geplaatst. Ondanks dat er nu een jaar lang over gepraat is, blijkt de belang stelling voor deze wijze van kalveropfok in ons ge bied toch nog gering te zijn. Ook hiervoor zal wel een zekere aanloopperiode nodig zijn. We hopen dat deze gunstig zal verlopen, zodat de belangstelling zodanig wordt dat de beide beschikbare bedrijven spoedig een volledige bezetting zullen hebben. Van enkele gemeenten wordt in een officiële publikatie meegedeeld dat het „bestemmingsplan bui tengebieden" ter inzage ligt. Van andere gemeenten zal dit in de toekomst nog wel volgen. Als overwe gend bewoners van en belanghebbenden bij de be stemming betreffende de buitengebieden is het toch wel van groot belang dat we ons op de hoogte stellen hoe men één en ander denkt te regelen. De mogelijk heden die ons als agrariërs worden geboden en de be perkingen die ons worden opgelegd, worden in dit bestemmingsplan geregeld. Ieder die het niet eens is met deze plannen dient onverwijld bij de gemeente raad zijn bezwaren schriftelijk in te dienen. De mo gelijkheid is dan ook aanwezig om dit later bij hoge re instanties te herhalen, bij Ged. Staten en bij de Kroon. Het is mogelijk te overwegen, dat indien de bezwa ren van algemene aard zijn men zijn bezwaren collec tief indient door middel van de plaatselijke afdelin gen van de landbouworganisaties. Ook op deze wijze is het mogelijk tijdens een koude winterperiode uw tijd nuttig te besteden; niet alleen in een warme stal, maar ook in een warm vertrek van uw gemeente secretarie. Neem indien gewenst contact op met het bestuur van uw plaatselijke afdeling van uw land bouworganisatie. Dachten we op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND vorige week nog dat we waarschijnlijk niet veel vorst meer zouden krijgen, nu ziet het er naar uit dat er toch nog een flinke vorstperiode in zit. De weersvoorspellingen wijzen nogal uitgesproken op een koufront en verwachtingen van 10° C liegen er dan ook niet om. Velen, al of niet koffie dikkijkers, herinneren zich voorgaande winters die net zo verliepen. Persoonlijk weten we nog dat 1956 ook een strenge vorstperiode te zien gaf in februari, maar van 1929 weten we het alleen van horen zeggen en toen lag er in mei nog ijs in de sloten zo hier en daar. Maar ja, da's ook hééél lang geleden! Hopelijk trekken door de vorst de prijzen van onze produkten nog flink aan, want die is met name voor de uien toch wel heel erg slecht. En eenmaal februari gaat de kwaliteit meestal ook flink hard achteruit. We zullen ons met z'n allen, dachten wij, voor de toekomst een wijze zelfbeperking op moeten leggen, willen we de uienteelt weer rendabel maken. Al is er dan voor vele bedrijven de noodzaak van intensi veren, we zien toch duidelijk dat een ongebreidelde uitbreiding van de uienteelt ons alleen van de wal in de sloot helpt. Iets wat we allang wisten en erva ren hadden, maar wat we moeilijk schijnen te leren. Jammer dat het ineens wat hard vriest, want met zware nachtvorsten hadden we de kali over het land kunnen rijden, voor zover dit in 't najaar nog niet 'het geval is. Óp de onlangs in St. Maartensdijk ge houden aardappeldag bleek wel duidelijk dat we ruim aandacht aan de kalibemesting moeten be steden. Uit de grondmonsters blijkt wel dat over het alge meen de kalitoestand van de grond eer achter- dan vooruitgaat en dat er verschillende percelen zijn met een K-getal lager dan 20. Op dergelijke percelen is de aardappelteelt zeer riskant in verband met blauwgevoeligheid. En om een zo groot mogelijke oogst te behalen zullen we toch moeten zorgen dat onze gronden in optimale toestand verkeren. We hebben allemaal onze machines weer nagezien en vervangen wat versleten was. We staan weer gereed om vol goede moed straks aan „Oogst '72" te beginnen en oogst '71 maar zo gauw mogelijk te ver geten. Al zal dat altijd niet gemakkelijk zijn als de rekeningen binnenkomen. MEDE georganiseerd door de loonwerker hebben we een busreis naar de R.A.I. in Amsterdam gemaakt. Op de heenreis kregen we een stencil aan geboden, waarop meerdere stands, welke voor ons speciaal van belang waren, vermeld stonden. Bijzon der belangrijk is het om als klanten gezamenlijk zo'n bezoek aan de landbouwtentoonstelling te brengen en nadien er nog een avond ter discussie aan te wijden. Wat moet de loonwerker aanschaffen en waaraan geven wij in deze als klanten de voorkeur? Op deze vragen dienen we mede een antwoord te kunnen geven, want dit is er bij het steeds maar groter worden van machines en tractoren niet een voudiger op geworden. Het afgelopen jaar hebben we in onze gespreks groep de afspraak gemaakt om het aantal gewerkte tractoruren per week bij te houden. Uit de samen vatting hiervan is nu gebleken, dat op de bedrijven omgerekend naar gemiddeld 50 ha in totaal 1350 1500 tractoruren. zijn gemaakt. Meerdere van deze bedrijven beschikken over drie tractoren, zodat zo'n overzicht ons wel wat te denken geeft. Enkele jaren geleden heeft een eigenaar van een tractorreparatie- bedirijf mij deze opmerking gemaakt, dat wanneer men in zijn bedrijf slechts een paar weken per jaar voor een draaibank werk heeft, men zo'n apparaat niet moet aanschaffen, maar beter dat werk door een ander kan laten doen! Nog steeds schuilt in deze opmerking een grote mate van waarheid en ik meen te mogen stellen, dat dit ook van toepassing is op bovengenoemde studie aangaande de gewerkte trac toruren. HUURMAN is deze keer niet mee geweest, naar de R.A.I. Zijn thuisblijven is niet vanwege een gebrek aan belangstelling of door inflatore omstan- juist die dag 50 jaar werd. Zo'n belangrijk kroonjaar juist die dag jaar werd. Zo'n belangrijk kroonjaar moet gevierd worden en van heinde en ver is de familie dan ook komen opdagen om deze heuglijke gebeurtenis luister bij te zetten. Daar het nogal een praatzieke familie is werd er veel van buurmans keel gevergd en trachtte hij door geregeld nat hou den de gesprekken toch in goede banen te leiden. Wij echter waren apart uitgenodigd en zijn later een hele dag te gast geweest. Je hebt dan ook meer aan elkaar en we geven ook niet veel om die al te grote drukte. De gastvrouw had goed gezorgd en 's mid dags tijdens de maaltijd werd er zelfs kip geser veerd. Deze was in buurmans cadeau, een nieuwe bakoven, piekfijn klaar gemaakt. Het was eer. kan jer van een kip en het zag er allemaal wel vet maar toch wel lekker uit, maar jammer genoeg was het beest vreselijk taai. De gastvrouw stak het op haar onervarenheid met het nieuwe fornuis en buurman onderstreepte nog dat 'het dier drie jaar lang heel goed gelegd had, maar d§ laatste weken wat slecht ter been was en daarom voor deze gelegenheid maar geslacht was. Hij zorgt altijd goed voor zijn kippetjes en weert zelfs alle ratten uit het hok, maar de laatste weken vertoonden de hennen wat verlammingsver schijnselen in de benen, maar waren verder goed gezond. Dus zijn ze maar geslacht en in de diepvries gestopt. Deze wijze van handelen sluit ook helemaal aan bij het advies van het boekhoudbureau n.l. dooi er steeds voor te waken, dat de privé uitgaven niet onnodig hoog opgeschroefd worden. Tijdens de maal tijd had ik gelukkig geen „poot" genomen doch slechts v/at witte bout van de borst. Desondanks voelde ik me toch niet kiplekker en heb bij het toetje maar veel pudding verorberd, want ik heb wel eens gehoord dat melk op bepaalde punten heel goede eigenschappen bezit. Nimmer tevoren had ik mijn mes bij buurman op tafel gelegd, maar zo ziet men weer, waartoe samenwerkingsvormen soms wel kunnen leiden!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 5