HERA Gunstige ontwikkeling Coöp. Raiffeisen-Boerenleenbank W.A. Neem qeen risico, verbouw 157 riL 4 Zowel in het aktieve als in het passieve bedrijf van de georganiseerde coöperatieve banken heeft de zich in de loop van 1971 steeds duidelijker aftekenende verzwakking van de conjunctuur een belangrijke rol gespeeld, aldus dr. A. J. Verhage voorzitter van de Hoofddirectie van de Coöperatieve Raiffeisen-Boeren leenbank W.A. Tijdens een in Amsterdam gehouden persconferen tie van de gemakshalve aan te duiden als Utrechtse en Eindhovense coöperatieve banken heeft dr. Ver hage een overzicht gegeven van het wel en wee van de banken in het afgelopen jaar, waarbij ondanks kos tenstijgingen en verhoogde kosten in verband met het voorgenomen samengaan, het totale bedrijfsoverschot over 1971 na voorziening voor 'belastingen volgens voorlopige berekeningen vrijwel gelijk is aan dat over 1970. Dr. Verhage wees erop dat in het aktieve 'bedrijf de nominale kredietvraag weliswaar maar weinig be neden het niveau van 1970 lag, maar dat er toch dui delijk sprake was van een daling van de investerings- animo zowel in de meeste agrarische bedrijven als daarbuiten. Naarmate het jaar vorderde werd deze ontwikke ling steeds duidelijker. Door de minder goede bedrijfs resultaten in de laatste twee jaren is de conjunctuur invloed sterker gevoeld, met name in de veredelings- sektoren en op de gemengde landbouwbedrijven. Kon in 1970 reeds gesproken worden van een da lende groei van de kredietvraag van de grondgebon den bedrijven in de akker- en weidebouw, in 1971 werd die tendens door de conjuncturele ontwikkelin gen nog verder versterkt. De verstrekkingen van nieuwe leningen aan tuin bouwbedrijven vertoonden in het verslagjaar abso luut gezien nog een toeneming. In de tuinbouwsektor, behoudens de bloementeelt, was sprake van een da lende geneigdheid tot investeren. De kredietvraag van de zijde van de land- en tuin- bouwcoöperaties was na de sterke stijging in voor gaande jaren eveneens lager. Desgevraagd werd mee gedeeld dat zeker 90 van het landbouwkrediet ver zorgd wordt door de beide coöperatieve instellingen. De geringere geneigdheid tot investeren in de land- bouwsektor is ook af te lezen uit een iets grotere toe neming van het sparen op d'e plattelandsbanken ver geleken met de meer stedelijke banken. Verwacht wordt dat komend voorjaar aan de Al gemene Vergadering van de beide Centrale Banken de geharmoniseerde statuten ter goedkeuring kunnen worden voorgelegd. Indien de beide Algemene Ver gaderingen in mei van dit jaar definitief tot het aan gaan van de fusie zouden besluiten zal de volledige eenwording van de beide Centrale Banken voor het einde van 1972 een feit kunnen worden. Van dat tijd stip af zal de gemeenschappelijke Centrale Bank dan fungeren als een Centrale Bank voor alle bij de beide Centrales aangesloten banken. Gebleken is, dat door de gezamenlijke publiciteit, die door de beide orga nisaties wordt gevoerd, verwachtingen zijn gewekt met 'betrekking tot het op korte termijn samengaan van plaatselijke banken. In verband hiermede werd nogmaals 'benadrukt, dat met het tot stand komen van eventuele fusies tussen plaatselijke Raiffeisen- banken en Boerenleenbanken in gebieden waarin deze beide zijn gevestigd, gewacht dient te worden tot de Cijfers In milj. guldens 1971 1970 Balanstotaal 23.455 20.128 Uitzettingen: sohatkistpaper 1.912 1.651 'beleggingen (kort) 905 411 effecten 1.241 1.154 debiteuren 14.785 12.965 beleggingen (lani) 2.466 2.081 Toevertrouwde middelen middelen lange termijn 729 758 spaargelden 16.905 14.596 rek. ert privé rek. 1.417 997 overige 1.984 1.706 Reserves Winst en reserve 107 111 De cijfers van 1971 zijn voorlopige cijfers, oprichting van de definitieve gemeenschappelijke Cen trale Bank zal zijn gerealiseerd. Het nieuwe kantoorgebouw „Krooe- stede" te Amstelveen van de samen gaande Centrale Coöp. banken. Wel is in vele gevallen reeds het gegeven advies opgevolgd de onderlinge contacten te versterken en te trachten reeds tot een onderlinge afstemming van het beleid te geraken en een praktische samenwerking na te streven. In een aantal gevallen heeft dit reeds geleid tot het formuleren van een intentieverklaring waarin de principiële bereidheid tot het aangaan van een fusie n de nabije toekomst tot uitdrukking wordt gébracht. In toenemende mate wordt door de cliënten van de banken gebruik gemaakt van de 'bemiddelingsdiensten op het gebied van het effectenverkeer. Ook de activi teiten op verzekeringsgebied namen snel toe. Het reis- assortiment is uitgebreid en ontwikkelt zich gunstig. Er werden naar raming ca. 50.000 reizen geboekt, welk aantal in 1971 zal kunnen oplopen tot 75.000 of meer. In 1971 werden 18 miljoen betaalchèques verwerkt. Het is de vraag of in de toekomst gratis behandeling van de betaalchèques kan worden voortgezet. v. d. W. RUILVERKAVELING KOEWACHT De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling Koewacht houdt een viertal voorlichtingsvergaderingen waarin onder meer aan de orde komen de 1. toedeling der gronden binnen de ruilverkaveling; 2. bedrijfsbeëindiging via het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds. Deze vergaderingen zullen worden gehouden te: Koewacht, op donderdag 17 februari 1972 te 2 uur nm. in café De Schepper, Nieuwstraat 103; Zuiddorpe, op donderdag 17 februari 1972 te 7 uur nm. in café 't Gemeentehuis, Dorpsplein 6; Hulst, op woensdag 23 februari 1972 te 2 uur n.m. in De Koning van Engeland, Houtmarkt 2; Heikant, op woensdag 23 februari 1972 te 7 uur nm. in café Block, Julianastraat 13. Ingaande 1 januari 1972 is tot voorzitter van de Plaat selijke Commissie de heer K. J. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande benoemd, terwijl als secretaris aan de Commissie is toegevoegd de heer J. W. C. Koek te Axel. De voorzitter van de Plaatselijke Commissie zal in prin cipe spreekuur houden in het kantoor van de Ruilverka veling Vlasstraat 51 te Koewacht de le woensdag van elke maandi van 912 uur v.m. Het secretariaat van de Plaatselijke Commissie is nu gevestigd te Axel, Burcht laan 1. Axel, 31 januari 1972. CEBECO-FILM GRASLANDVERNIEUWING Het feit dat graslandvernieuwing, waardoor opbrengst verhogingen van 2025 mogelijk zijn, in de belang stelling staat en dat aan deze vernieuwing veel facetten ritten, heeft Cebeco doen besluiten om de bekende cineast J. van Essen te Amsterdam een film te laten maken over dit onderwerp. Deze 20 minuten durende kleurenfilm toont op een duidelijke wijze het hoe en het waarom van graslandvernieuwing. De film heeft »»en voorlichtend karakter en is gebaseerd op de kennis en de ervaring die Cebeco in de loop der jaren met gras landvernieuwing heeft opgedaan. Aan te vragen Cebeco, afd. Voorlichting, tel. 010142211. KLEINFRUITTEELTMIDDAG TE KAPELLE Op woensdag 23 februari a.s. zal in de kantine van het veilinggebouw in Kapelle-Biezelingè een kleinfruit- teeltimfiddag worden gehouden. Aanvang 13.30 uur. Programma: 1. Opening door de voorzitter, de heer B. Leys te Krui- ningen. 2. „De afzet, gericht op verse consumptie", door P. G. Vermaire, adjunkt-direkteur van de veiling „Kapelle- Biezelinge en Omgeving". 3. „Arbeidsbehoefte kleinfruitgewassen", door J. Ruis- sen, medewerker van het Consulentschap voor de Tuinbouw te Goes. 4. „Teelt van kwaliteitsfruit" over glasaardbeien spreekt de heer L. Nijsse, chef van de proeftuin voor klein- fruitteelt in Kapelle en over het overige kleinfruit de heer C. Geense, medewerker van het consulentschap voor de Tuinbouw te Goes. 5. Samenvatting door ir. H. Sytstra, consulent voor d'e Tuinbouw in Zeeland. 6. Sluiting. GRONINGER GRAANDAG De Stichting Nederlandse Graan-centrum houdt op vrijdag 25 februari 1972 in het Postiljon Motel, Emma- laan, te Haren (Gr.) een Graandag. Aanvang 10.00 uur. Doel van deze dag is een aantal problemen met be trekking tot de graanteelt en in het bijzonder die teelt van tarwè ter discussie te stellen. Programma: Opening door dr. ir. W. Feekes, voorzit ter Stichting Nederlands Graan-centrum. De perspectie ven van de graanteelt in de EEG en in Nederland door de heer G. A. I. Wijne, adj. directeur van het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Ontwikke lingsmogelijkheden voor de graanteelt, door ir. G. J. de Jong, Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De invloed van teeltmethoden op opbrengst en kwaliteit van tarwe, door dr. ir. K. Dilz, mede namens G. H. Arnold, ing. (In stituut voor Bodemvruchtbaarheid te Haren (Gr.). De invloed van teeltmethoden op de kwaliteit van tarwe, door ir. E. K. MeppeMng, Instituut voor Graan, Meel en Brood/TNO te Wageningen. Tot slot een discussie met forum en een samenvatting door ir. M. Sanders, HID, Groningen. Sluiting van de bijeenkomst ca. 16.30 uur. BESTEMMINGSPLANNEN Veldhoven. Vanaf 27 januari liggen een maand ter in eage de bestemmingsplannen „Gedeelten d'Ekker"; „Ge deelte Meerveldhoven" en „Omgeving Nieuwstraat- Goorstraat-Kromstraat". Zij, die zich tijdig met bezwa ren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de in het ontwerp aan gebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwa ren indienen bij G.S. Middelburg. Vanaf 28 januari ligt een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan Klarenbeek Ha. Ge durende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Bergeyk. Vanaf 28 januari ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan Lijsterbesdreef. Geduren de deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend) bij de gemeenteraad. Oosterhout. Vanaf 31 januari liggen een maand ter in zage de bestemmingsplannen „Arendstraat e.o. 1971", „Wegverbinding TilburgsewegBenelux" en „Uitbrei dingsplan in onderdelen Strijen". -Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, resp. be zwaren hebben tegen in het ontwerp aangebrachte wij zigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Vanaf 31 januari ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Strijen-I noord". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijks onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Valkenisse. Vanaf 28 januari ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „Zoutelande-Noord". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Vught. Vanaf 2 februari ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „Buitengebied 1970". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewené, als mede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand be zwaren indienen bij G.S. fJANSK 5ÜRKSR mAR t a ~vmwy.-/x, De Deense suikerindustrie bestaat op 20 april a.s. 100 jaar. Door het uitgeven van een speciale postzegel besteed de Deense P.T.T. hieraan aandacht! Ylasteelt 1972 I ^/Tv N Het ras met de grootste oogstzekerheid!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 4