KIEM KRACHT officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant ZLM BESTUUR VERGADERDE VRIJDAG A FEBRUARI 1972 60e Jaargang - No. 3117 land en tuinbouwblad Zon en regen kunt U niet bestellen, gekeurd zaaizaad en pootgoed wel! Door het gebruik van ongekeurd zaaizaad en pootgoed wordt het risico vergroot. Hierop en op vele andere belangrijke zaken wordt in het artikel „De maand februari op het Z.W. landbouwbedrijf" gewezen, dat in dit nummer op pagina 12 en 13 is opgenomen. In dit nummer o.m.: Wie kent de verkeersvoorschriften voor landbouwwegverkeer niet Pagina 3 Ui! de praktijk Pagina 5 Nieuwe bedrijfs gebouwen in Zeeland Pagina 7 Jfr Bestrijding koprot bij uien Pagina 8 Opslag van losse kunstmest op het akkerbouwbedrijf Pagina 9 Hinderwetproblemen en -vergunningen Pagina 10 Tankmelken - economisch en sociaal Pagina 11 Vee en vlees Pagina 14 Mechanisatienieuws op de R.A.I. Pagina 15/17 IN de Bestuursvergadering van de ZLM, die op maandag 31 januari j.l. te Bergien op Zoom werd gehouden, richtte de voorzitter, de heer J. B. Becu, een speciaal woord van welkom tot de heren Ir. M. A. Geuze en Jae. Scheele, welke laatste zijn vader als voorzitter van de Kring Hulst en tevens als lid van het Hoofdbestuur is opgevolgd. Tevens kon de voorzitter begroeten de nieuwe secretaris, de heer Ir. D. Luteijn. De heer Luteijn dankte het bestuur voor zijn 'benoemingsbesluit en zei zich volledig te zullen inzetten voor de ZLM. AKKERBOUW |}E voorzitter deelde betreffende de akkerbouw- sector mede dat in de onlangs plaatsgehad hebbende vergadering van de EEG-Landbouwminister- raad dat door meningsverschillen ten aanzien van de vaststelling van de landbouwprijzen '72/73 en het EEG-structuurbeleid e.e.a. nog niet tot resultaten heeft geleid. België, Duitsland en Luxemburg wensten de prijzen zo spoedig mogelijk vast te stellen, in ieder geval vóór 1 april 1972, ongeacht de besluiten over de monetaire kwesties. Frankrijk en Nederland waren van mening dat eerst de monetaire moeilijkheden moe ten worden opgelost en pas daarna de prijsvaststel ling. Italië achtte overeenstemming over het gemeen schappelijk structuurbeleid noodzakelijk voordat over de prijzen gesproken kon worden. Wel is betreffen de de prijsvoorstellen, waarover in de Europese Com missie nog geen overeenstemming kon worden be reikt, bekend dat daarin rekening wordt gehouden met het feit dat in twee jaar de achterstand van de afgelopen drie jaar zal worden ingehaald. Globaal komt dit neer op een verhoging van de prijzen met iets minder dan 8 en wel voor granen 4.6 (73/74 1-7%), de suikerbieten met 3.5% in prijs omhoog en de richtprijs en interventieprijs voor witte suiker met resp. 2.9 en 3.1 De maisprijs zou voor 1972/'. '73 met 6.3% (73/74 1.9%) en de richtprijs voor melk met 8 en die voor magere melkpoeder met 20.4 stijgen. De oriëntatieprijs voor rundvlees met 9 procent en nog eens met 13.2% in het seizoen 1973/74. De richtprijs voor kalfsvlees met 2.4% en de basisprijs voor varkens met 4.1 Het geheel overziende zou het verhogingspercen tage voor de akker'bouwprodukten liggen tussen de 3% en 41/2 Rekening houdende met de valuta- moeilijkheden met Frankrijk zal er in de praktijk voor de akkerbouw niets gebeuren en de positie nog verder worden ondermijnd. Voor de Hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap is dit aanleiding ge weest met kracht te bepleiten dat in het kader van de verschillende EEG-valuta's en rekeneenheid een aannemelijk verhogingspercentage in de landbouw prijzen zal moeten doorwerken. Daarbij komt nog dat de Europese Commissie bepalingen achter de hand houdt om de uitvoer van suiker aan banden te leggen omdat op de wereldsuikermarkt een tekort aan het ontstaan is. De vergadering onderschreef volkomen de mening van de H. A. Akkerbouw dat de nu voor gestelde prijsverhogingen in de akkerbouwsector vol strekt onvoldoende zijn en de konsekwenties van het aanvaarden daarvan zouden zijn dat de akkerbouw- produkten nog verder achterop zullen geraken. En dit niet alleen door de steeds teruglopende rentabili teit van de basisprodukten, maar daarnaast ook door de steeds sterker wordende neiging om andere pro- dukten te gaan verbouwen met als gevolg een toe nemende 'wanverhouding van produktie- en afzetmo gelijkheden. De slechte situatie op de aardappelmarkt en het debacle ten aanzien van de uienprijzen zijn hiervan sprekende voorbeelden. Een onvoldoend prijs beleid werkt dit in de hand. In Duitsland is er blijk baar al sprake van om, indien de prijsvoorstellen in de akkerbouwsector inderdaad voikomen onbevredi gend zijn, op andere wijze in de inkomenssfeer naar oplossingen te streven. TUINBOUW N zijn overzicht betreffende de tuinbouw deelde de heer M. J. Goud mede dat in de groente teeltsector de spruitenaanvoer voorlopig nog goed op peil blijft. Alhoewel door de vorst de prijs zich wel licht iets zal herstellen is er overwegend sprake van een teleurstellend financieel resultaat. Gunstiger ligt dit bij het witlof. Niettegenstaande de aanvoeren in januari 30 groter zijn geweest t.o.v. die van het vorig jaar hebben de prijzen zich goed kunnen hand haven. De vraag naar witlof komt hoofdzakelijk van de binnenlandse markt. Betreffende de fruitsector deelde de heer Goud mede dat de appelaanvoer in de eerste helft van januari bijzonder ruim zijn geweest. Het betrof hier vooral voorraden van Golden Delicious die in opslag waren bij de telers thuis. Door de gevolgde bewaar methode was de kwaliteit dan ook veelal maar matig en vele partijen reeds te ver afgeleefd. De aanvoer uit de koelhuizen daarentegen liet een kwalitatief goed produkt zien. De prijzen t.o.v. vorig jaar in deze zelfde periode enkele centen per kg hoger. Wat de peren betreft is de aanvoer van Conference de laat ste weken iets opgevoerd terwijl die van de Doyenne du Cornice werd afgeremd. De handel toont zich voor al de laatste week wat gereserveerder. Wellicht is de opkomende vorstperiode hierop van invloed. Mede door export naar Duitsland en Zweden is er tot op heden sprake van een bevredigend prijspeil, met name voor Conference. Daarentegen is in doorsnee de prijsontwikkeling voor Doyenne du Cornice teiuerstel- lend, waaraa'n het vrij grote aanbod wel de oorzaak is geweest. Het prijsverloop van de appels is nog moeilijk te voorspellen. Rassen als Cox en Goudrei- netten ontmoeten een vriendelijke markt maar van Golden Delicious zal het aanbod in de naaste toe komst nog groter zijn dan het vorig jaar, in verband met de grotere hoeveelheden in opslag. (Zie verder pag. 6)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1