KNLC Zilveren A.S.A Goed fruit bleef gevraagd Brengt geleerdheid mensen tot razernij 16 VAN „WERKGEVERSBELANGEN" TOT „SOCIALE AANGELEGENHEDEN" UORIGE week werd in dit blad gememoreerd, dat 25 jaar gel'eden, op 1 februari 1947, de heer drs. N. A. Vaandrager in dienst trad van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité. Met hem viert echter ook de afdeling Sociale Aangelegenheden (kortweg ASA) van het K.N.L.C. haar zilveren jubileum. Tij dens de vergadering van d'e ASA op 1 februari j.l. heeft de heer K. Oosterhuis, voorzitter van de afde ling, daarbij in zijn opandngswoord stilgestaan. De eerste vergadering van de nieuwe afdeling van het K.N.L.C. had destijds plaats op 14 februari 1947 Zij kreeg de naam Werkgeversbelangen en ze bleef zo heten tot 1966. Toen pas werd haar naam in over eenstemming gebracht met het inmiddels zeer ver brede werkterrein. Als opdracht werd in 1947 al geformuleerd „het be studeren van de sociale vraagstukken in het algemeen en die in de land- en tuinbouw in het bijzonder" en de afdeling kreeg een adviserende stem in het hoofd bestuur. De Provinciale Land'bouwmaatschappijen wensten nauwer bij de sociale problematiek te wor den betrokken om meer invloed te kunnen uitoefenen op het K.N.L.C.-beleid. Het werd als een leemte aangevoeld, dat de K.N.L.C.- vertegenwoordiger in de sociale afdeling van de voor malige Stichting voor de Landbouw, destijds de heer B. Zinkweg te Numansdorp, niet beschikte over een secretariaat om ruggespraak te houden met de Land- bouwmaatschappijen over ds problematiek waarvoor hij in de Stichting voor de Landbouw stond. De Pro vinciale Landbouwmaatschappijen gingen merendeels ook zelf over tot de instelling van een afdeling Werk geversbelangen. Als eerste voorzitter trad op de heer Joh. Lokhorst te Driel, die in 1948 werd opgevolgd door de h'eer H. C. Smit te Usquert. Deze werd op zijn beurt in 1952 opgevolgd door de heer A. H. Dam. Van 1954 tot he den treedt als voorzitter op de heer K. Oosterhuis te Haren. De jonge drs. Vaandrager werd uiteraard toen tertijd secretaris van de nieuwe afdeling Werkgevers- belangen. MEER ALGEMENE SOCIAAL-ECONOMISCHE PROBLEMEN AANVANKELIJK lagen de werkzaamheden hoofd zakelijk bij de sociale problematiek in de land en tuinbouw. In 1947 was er sprake van loonachter stand. Besloten werd met de landarbeidersbonden te streven naar de z.g. relatieve gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare groepen van werk nemers in de industriële bedrijfstakken ten platte- lande. Inhaal van de loonachterstand bleek in 1947 niet mo gelijk vanwege het stringente loon- en prijsbeleid, dat werd gevoerd ter bevordering van het economisch herstel na de tweede wereldoorlog. Een situatie even wel die leidde tot een versnelde invoering van de be- drijfspensioenverzekering in de land- en tuinbouw. De vraag of ook de zelfstandigen in deze verzekering dienden te worden opgenomen werd ontkennend be antwoord. Ook werd in 1947 een eerste stap gezet naar cen tralisatie van de loonvorming in de land- en tuin bouw. In de Stichting voor de Landbouw n.l. was over eenstemming bereikt over een aantal mantelbepalin gen voor de provinciale c.q. regionale c.a.o.'s. De in voering van de landelijke c.a.o. voor de landbouw zou evenwel nog vele jaren op zich laten wachten. In de jaren '50 kwam in de Afdeling Werkgevers- belangen de sociaal-economische problematiek, zoals deze op nationaal niveau aan de orde was, meer cen traal te staan. Het K.N.L.C. immers werd vertegen woordigd in organen als de Stichting van de Arbeid, de S.E.R., de Sociale Verzekeringsraad en de Zieken fondsraad. Tenslotte zou ook, zij het op bescheiden schaal, de sociale problematiek in E.E.G.-verband tot het werkterrein van de A.S.A. gaan behoren. EN ZELFSTANDIGENBELEID |HE adviserende en belangenbehartigende taak van de A.S.A. heeft zioh in de loop der jaren sfeeds meer gericht op de sociale positie van de zelfstandi gen. Een ontwikkeling die een gevolg is enerzijds van het kleiner geworden aantal werknemers in de land en tuinbouw en anderzijds van het feit dat met name ca zelfstandigen successievelijk meer bij de werkings sfeer van de sociale verzekeringswetgeving zijn be trokken. Veel omvattend waren de bemoeiingen die de A.S.A. heeft gehad met het overleg over veranderingen in de sociale verzekeringswetgeving. Als nieuwe wetten kwamen successievelijk tot stand A.K.W>, A.O.W.- A.W.W. en A.W.B.Z. De Algemene Bijstandswet werd verbeterd, terwijl vcor de kleine zelfstandigen een K.K.Z.. tot stand kwam die onder bepaalde voorwaarden voorziet in de mogelijkheid van de kinderbijslag voor het le en 2e kind. Momenteel is in voorbereiding een V.A.O., die de zelfstandigen bij blijvende invaliditeit een niet lang te missen voorziening zal moeten verschaffen. Voor de werknemers kwam een Werkloosheidswet tot stand, bovendien werd een W.A.O. ingevoerd met gelijktijdige aanpassing van de Ziektewet en afschaf fing van de voormalige ongevallenwetten. Het zieken- fondsenbesluit 1942 maakte plaats voor een nieuwe Ziekenfondswet. TOEKOMSTIG WERK IN het begin lag de voornaamste nadruk dus op de werkzaamheden van de hoofdafdeling Sociale Zaken van he Landbouwschap. Dat zal in de toekomst Op de fruitveilingen in ons igebied waren vorige week meestal flinke partijen appelen en peren te koop van overwegend goede kwaliteit. Er komt op het ogen blik nog wel versleten fruit dat te lanig bewaard is gewonden in de schuren van de telers, maar toch lang niet meer zoveel als in de afgelopen maanden steevast het geval was. In de kamende weken mag op een toe nemende verbetering van de kwaliteit van het aanbod van fruit worden gerekend en dat is ook hard nodig om onze plaats als fruit leverancier te behouden en uit te breiden. Vooral Co^'s OrangePippin was er de vori ge week in ruime hoeveelheden te koop op vrijwel alle veilingen. De vraag was groot, zowel voor de binnen landse markt als voor export en de allerbeste partijen in de grote maten kwamen aan 90 cent per kg. Nu mag men zich daarop niet verkijken want het percentage grote maten is erg klein. Het meest wordt aangevoerd de maat 6570 mm en hiervoor werd vorige week tus sen 50 en 60 cent per kg betaald, terwijl de maat 60 65 mm toen werd verkocht rond 35 cent per kg. Ten opzichte van de eerste weken van januari steeg de prijs van dit ras met ongeveer 5 cent per kg. steeds minder het geval zijn. Immers, het werknemers bestand in de agrarische bedrijfstakken zal blijven afnemen, terwijl voor de behartiging van de belangen der zelfstandigen op sociaal gebied, andere organen van overleg betere mogelijkheden bieden voor een doeltreffend beleid. Wel moet het van belang worden geacht ook in het Landbouwschap te blijven streven naar een goede samenwerking met de werknemers. Het vraagstuk van de loonachterstand in de landbouw zal zijn actualiteit niet verliezen. Ook werkgelegenheids-, scholings- en herscholings vraagstukken zullen de voortdurende aandacht van de Hoofdafdeling Sociale Zaken vragen. In het B.P.L. zal het overleg over een herstrukturering van de be- drijfspensioenverzekering worden voortgezet. De be drijfsvereniging zal ni'et kunnen ontkomen aan een verdere aanpassing van haar apparatuur aan de ge wijzigde omstandigheden. In de Stichting van de Ar beid zal worden voortgewerkt aan de voorbereiding van een aanvullende pensioen plicht voor werknemers. Via de Ziekenfondsraad zal de A.S.A. betrokken blij ven bij een streven naar verbetering van de gezond heidszorg. Een vraagstuk, dat met name ook voor de zelfstandigen van grote betekenis is. De voortdurende stijging van de sociale lasten zal met zich brengen^ dat aan een herwaardering van de bestaande sociale voorzieningen niet valt te ontko men. Ook de huidige struktuur van de uitvoerings organisatie van de sociale verzekeringen zal naar moet worden aangenomen weldra aan een kritische beschouwing worden onderworpen. Met het dagelijks bestuur zal de afdeling Sociale Aangelegenheden van het KNLC de sociaal-economische ontwikkeling van ons land, zoals dit vooral in de Sociaal-Economi sche Raad aan de orde komt, op de voet moe ten volgen. Rest nog te noemen het overleg in EEG-verband; geleidelijk zal de betekenis van het Brusselse beleid toch wel gaan toe nemen. Werk genoeg voor de kloeke 25-jarige! Goed betaald werd ook de Winston. Hiervoor werd tussen 60 en 70 cent per kg bctc ald voor de igro+e ma ten en rond 30 cent voor de maat. 6570 mm. De klas se Il-kwaliteit van «dit ras bracht sterk wisselende prijzen op. Soms draaide deze door en soms werd er rond 40 cent per kg voor betaald. Goudreinette bleef vrijwel onveranderd op ongeveer 55 cent. per kg voor de igrote maten en 3035 cent voor de klasse I 7075 mm. Wat de peren betreft was er sprake van een ruim aanboid van Doyenné du Cornice waarvan de prijs grote moeite had om zich te handhaven. De meest gevraagde maten van dit ras werden verkocht voor 6575 cent per kg en de klasse Il-kwaliteit bleef meestal beneden de 65 cent. Goed gevraagd was cok ide Conference en dan vooral de grote maten en de kleinste. De grote ma ten werden eind vorige week verkocht rond 70 cent per kg cn de maat 6065 mm noteerde toen 68 cent. Voor de C-maat werd rond 55 cent per kg betaald en de lid-maat (5055 mm) noteerde donderdag in Goes zelfs 48 cent. Deze kleine maten worden vooral ver laden naar Noorwegen en Enigeland. INGEZONDEN IN het Land- en Tuinbouwblad van acht en twintig januari gelezen dat de Bond van Plattelandsvrou wen een stencil heeft opgesteld waarin wordt gewe zen op het gebruik van plastic en vergiftigde stoffen die milieuvervuiling veroorzaken. Geachte dames, ik heb met grote aandacht al uw punten gelezen. Per soonlijk ben ik het volkomen met u eens. Maar om alles uit te voeren lijkt mij nog zo gemakkelijk niet! Ten eerste lijkt de gehele milieuvervuiling een geval, zoals het spreekwoord zegt: Als het kalf verdronken is. dempt men de put! Misschien zijn er wel lezers van dit blad die zich herinneren dat ik in een vorig ingezonden stuk ook al eens geschreven heb „Dat de geleerdheid de mens of de mensen tot razernij brengtAls ik de maatschappij van heden zo naga en bekijk, dan zeg ik zo bij mijzelven: daar zijn we nu aangeland! Want de fabrieken die al dat materiaal vervaardigen die schadelijk zijn voor mens en dier zijn tot stand gekomen door de uitvinding van de ge leerde mens en met toestemming van onze overheid gebouwd. Dus wordt er dan ook zoveel mogelijk ge produceerd èn wordt er door boer en burger gretig gebruik van gemaakt. IN de tegenwoordige tijd toordt er maar steeds ge- zegd: we leven niet meer in de tijd van vroeger; we hebben nu een andere tijd (die veel beter is?). Vroeger werd er tegen onkruid nooit gespoten, nu doet elke boer het. Zonder er misschien bij na te denken, dat het allemaal vergif is waar hij mee werkt. Hij heeft enkel voor ogen dat hij er niet bui ten kan, omdat hij meestal alleen zijn bedrijf moet bewerken en regelen, dus het onkruid met vergif moet weren. Noodgedwongen kost hem dit elk jaar toch veel geld. Maar zo komt er over het gehele land toch wel veel vergif in de grond en op den duur ook wel in sloten en wordt natuurlijk op den duur alles besmet. Maar, geachte dames, ik geloof dat wij over het algemeen genomen hier allemaal aan meewerken, want de produkten van de fruitteler en groentekwe ker en de landbouwer zijn bij vele huisvrouwen niet gauw mooi genoeg of van goede kwaliteit. Dus zijn die wel verplicht om alle middelen te gebruiken, die kunnen bevorderen om mooie produkten te krijgen en goede kwaliteit. Dit ongeacht of de mensen dan over milieuverontreiniging denken of niet, want het gaat om lonende bedrijfsuitkomsten. Dat het door allerlei omstandigheden niet altijd gaat is dan hun schuld niet. MAAR nu over de fabrikanten gesproken die al die produkten fabriceren. Die moeten ook al weer verkocht worden, dat weet ieder weldenkend mens. En, dames, nu geven jullie het advies om die produk ten niet te kopen of te gebruiken. Stel nu dat iedere huisvrouw daar gehoor aan geeft of zal geven. Dan vraag ik mijzelven af, wat daar dan de gevolgen van zouden kunnen worden. Want, geachte dames, de maatschappij van heden is zó, dat wij met veel werk lozen hebben te kampen. Elke dag kan men weer in de krant lezen van ontslagen en dat gaat zo maar steeds door. Als nu nog vele huismoeders er aan meewerken om de produkten of materialen die hun echtgenoot op zo'n fabriek maken, niet meer te ge bruiken, werken ze zelf de werkloosheid van hun echtgenoot in de hand. Men sprak een paar jaar ge leden van grote welvaart, maar die is nu al aan het afnemen. Want als men de kranten leest, moet bijna alles met steun van de overheid gaande worden ge houden. Op den duur kan dat niet, daar zal ook een eind aan komen. Een gevolg hiervan is dat er vele bedrijven in onze maatschappij samengevoegd wor den, met gevolg hiervan minder personeel, dus steeds meer werkloosheid in de toekomst. Nu spreekt men wel over industrievestigingen vooral langs de Westerschelde. Zo hoopt men dan, als dat werkelijk heid wordt, weer veel arbeidskrachten op te kunnen vangen. Maar dat zal dan toch wel industrie moeten zijn, zonder milieuverontreiniging! P. POLDERMAN Griffioenstraat 4 Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 16