Getoonde nieuwe ontwikkelingen gebruik erV3fl Landbouwwerktuigen en Arbeid, HET zaaien van bieten wordt, met de grotere zaaiafstanden, meer en meer echt precisie werk. De eisen die moeten worden gesteld aan diepte instelling en -handhaving, de vorm van het zaaikou- ter en de werking van de drukrol, zijn hoog. In dit licht is het begrijpelijk, dat de zogenaamde snelzaaiers nog niet een onverdeeld gunstig resultaat geven. 15 LAND- EN TUINBOUW R.A.I. p»-* hof" T. MIEDEMA, CM ,ICL CAR. Goes. Specialist voor Op vrijwel elk gebied werden op de R.A.I. vernieuwingen getoond. Algemene tendensen zijn: schaalvergroting; door de inflatie worden ook de landbouwmachines duurder, bij sommige machines, vooral de trekkers neemt het aantal modellen per merk toe. Bij de machines hebben de veranderingen vooral betere kwa liteit van het werk en eenvoudige bediening tot doel naast het streven naar meer capaciteit. De volgende Land- en Tuinbouw RAI. zal waarschijnlijk tonen dat deze ontwikkelingen door gaan. rjAT elk jaar een aantal mensen de landbouw vaarwel zegt, hetzij als ondernemer hetzij als werknemer, houdt in, dat de oppervlakte cul tuurgrond per man geleidelijk stijgt. Voor afzon derlijke bedrijven gebeurt zo'n verandering sprongsgewijs en moet bij een vertrek van een medewerker of bedrijfsuitbreiding plotseling de produktie per man aanmerkelijk stijgen. De landbouwmechanisatie past zich bij deze schaalvergroting aan; op de R.A.I. werd getoond dat er trekkers en werktuigen leverbaar zijn op iedere schaal, van klein naar groot, tot zo groot, dat het de vraag is of er op het ogenblik in Ne derland wel plaats is voor dergelijke machines, vooral gezien de jaarcapaciteit en de jaarkosten. Zowel wat de akkerbouw al« de veehouderij be treft, toonde de tentoonstelling een overvloed van mogelijkheden. De gewassen, die in ons gewest verbouwd worden vragen allemaal een gemecha niseerde teelttechniek. Het is mogelijk, aan de hand van deze gewassen de ontwikkelingen de revue te laten passeren. GRAAN ET nieuws in de graanteelt spitst zich toe op de oogstmachines, waarbij de capaciteitsvergro ting op de voorgrond staat; snijbreedtes groeien tot 6,00 meter. Dit speelt door op alle onderdelen van de machine; de stijging van het motorvermogen en de inhoud van de graantank zijn slechts een paar voor beelden hiervan. Vervolgens is er een verdergaande verfijning in de 'bediening en controle van de machi nes. Een aspect hiervan is de oplossingen die voor het stofprobleem worden gezocht. Enkele merken heb ben ventilatoren die een luchtstroom opwekken, waar door de bestuurder slechts weinig stof inademt; dit zijn o.a. Laverda M 150, MF 525 en 625. New Holland tracht dit probleem op te lossen met een overdruk- caibine. Braud is de enige die het probleem bij de wortel aanpakt. Hier is een zuigmond boven het in- voerkanaal geplaatst die het stof afzuigt en onder de machine afvoert. De rijaandrijving is ook een punt waar veranderin gen optreden. De zwaardere machines met meer mo torvermogen kunnen allemaal word m geleverd met een hydrostatische aandrijving. BIETEN gIJ de bietenteelt vraagt de voorjaarsmeohanisa- tie aandacht. De vele soorten aangedreven werktuigen kunnen worden ingezet voor o.a. zaaiklaar maken van bieten- en uienland, maar er zijn een paar beperkingen. Het gevaar van deze machines is, dat gemakkelijk te diep gewerkt kan worden. Bovendien kan de grond met een aangedreven eg onderin ge makkelijk „versmeerd" worden, zodat de aansluiting met de ondergrond verstoord wordt. De meer conven tionele combinatie-werktuigen met egge en verkrui- meiral verdienen meer aandacht. Hiermee kan men een heel mooi zaaibed klaarmaken. Capaciteit moet bij dit werk vooral in de werkbreedte gezocht wor den. Een raam, dat voor transport opgeklapt kan wor den is wel vereist. VOORJAAR Het aantal merken tastdunners is weer met één uitgebreid. De werking hiervan is in principe gelijk aan die van de bekende Monomat. Het versohil van deze Savary of TELAM-machine met de Monomat is de electro-pneumatische werking, met perslucht dus, en dat de machine gaat perken als het contact met een bietenplant verbroken wordt. In' de praktijk blijkt steeds meer, dat het werk van dit soort machines beter is te vergelijken met dat van een blinde dunner dan met handwerk. Gezien de grote investering, de Zaaimachme voor maïs met opgebouwde kunstmeststrooier. Met een gecombineerde bietenrooier-lader spaart men één man en één trekker uit. relatief kleine capaciteit en het korte gebruiksseizoen lijkt tastdunnen geen algemeen aantrekkelijke metho de. De mechanische onkruidbestrijding heeft er met het systeem Steketee een eenvoudig wiedstel bijge- kregen met een grote capaciteit. Uit overwegingen van kostenbesparing tendeert men weer meer naar rijenbespuiting. De eisen die aan dergelijke appara tuur gesteld moeten worden qua gelijkmatige spuit- breedte en verdeling van het middel liggen hoog; er werd rijenspuitapparatuur getoond met een aan kleine hoeveelheden vloeistof aangepaste pomp en spuit- doppen. BIETENOOGST |JE bietenoogst is een gebied met een zeer grote keus in rooisvstemen en uitvoeringen. De één- rijige rooiers tonen vooral veranderingen voor de oo»st van koppen en blad. De bladhakseluar is op de lichte gronden in ons land al een bekend apparaat. Het blad wordt bij deze machine verzameld in een bunker die óf op de trekker (Unknog) óf op de rooier zit. Bij de tweerijige rooiers werden de machines van Stoll en Kleine niet getoond. Nieuw was de drierijige zelfrijder van Vicon die is uitgerust als waeenrooier; de proefmachine heeft vorig seizoen gedraaid. Het in teressantste aspect aan deze machine is dat er geen wielen in het gewas lopen voordat de bieten gerooid zijn. Bij de zesrijige systemen is een tendens naar kop- n°l:ng van de verschillende werkgangen. S.M.C. toon de een verbeterde rooier-lader. Bij de meeste merken kunnen kopper respectievelijk ontbladeraar en rooier rond één trekker worden gebouwd, of, zoals Heriau en Moreau toonden, aan een werktu:°dra"er. Moreau toonde een volledige éénmans zesrijige hladhakselaar - nakopper - rooier-lader, motorvermo"en 135 pk en vele aandriiffuncties hydraulisch. Het is overigens niet zo, dat alleen met grote dure rooicombinaties goedkoop werk kan worden geleverd. Bij aankoop van een machine moet men er rekening mee houden dat de capaciteit van de machine en het te rooien aantal ha's op elkaar zijn afgestemd. AARDAPPELEN - VOORJAAR gIJ de aardappelen wordt een steeds groter deel van het areaal met een aangedreven werktuig pootklaar gemaakt. Bij deze werktuigen wordt d.m.v. een grotere werkbreedte naar een grotere capaciteit gestreefd. Deze ontwikkeling vereist meer motorver mogen. Het aantal systemen breidt zich niet verder uit. Bij de pootmachines streeft men naar correctorloze macfrnes om het poten met één man uit te voeren. De precisie van het poten wordt dan door afstelfou- ten beïnvloed. Anderszins probeert men de pootcapa- citeit te verhogen door dubbele bekersystemen, die een hogere rijsnelheid toelaten bij een maximale poot- kettingsnelheid. Door pootgoed los te verwerken zou bij de vu'Mjd een aanmerkelijke tijdwinst gemaakt kunnen worden. De hiervoor vereiste bunkerpoot- machines zijn al leverbaar. Dit los verwerken van pootgoed wordt uiteraard beperkt doordat vrijwel alle poters in balen worden aangevoerd. Wat het aanaarden betreft kan opgemerkt worden, dat op de meeste gronden met een rijenfrees in één of meer keren een kluitvrije aardappelrug opgebouwd kan worden. De rijenfrezen hebben allemaal aan de rijenafstand aan te passen haaktanden. De meeste frezen kunnen op de één of andere manier worden omgebouwd tot loofklapper. AARDAPPELOOGST ^^AT de rooiers betreft bracht de R.A.I. enkele I interessante nieuwe machines. Het grote nieuws werd gevormd door Vicon die de aar-teooel- rooier toonde, die net als hun bietenrooier zelfrijdend is, d.w.z. rond een trekker gebouwd. De aardappelen worden gerooid voordat wielen de ruggen hebben aangeroerd. Als aan de machine ook nog een loof klapper wordt gebouwd kunnen de aardappelen uit ,,maagdelijke" grond worden geroofd. (Zie verder pag. 17) Opgebouwde bietenbladhakselaar voor het winnen van veevoer. De maaidorsers worden steeds groter. Bij een grote wagen behoort een grote stortbak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 15