De maand februari op het zuid westelijk landbouwbedrijf de voorgestelde wijzigingen rijksstudietoelagenstelsels kunnen ook voor u van belang zijn 14 VEE EN VLEES GEEN HEFFING MEER IMPORT SLACHTVEE De .gemiddelde E.E.G.-marktprijs voor slachtrunde- ren is in de week tot 28 januari gestegen tot een peil, waarbij de invoer uit derde landen niet meer belast wordt met een ex tra-heffing boven het normale doua nerecht van 16 'Z-. Ook de gemiddelde marktprijs in Nederland is hiet-onaanzienlijk gestegen. De Neder landse prijs is de hoogste in de E.E.G.wat ertoe leidt dat nogal wat levende dieren uit de partnerlanden in gevoerd worden. In de week tot 21 januari waren diat 164 stuks uit België; 164 stuiks uit Duitsland en 97 uit Frankrijk, buiten een invoer van 389 stuks uit Enge land en 120 uit Hongarije. Uit België kwam bovendien 183 ton rundvlees en uit Frankrijk 177 ton vatn de to tale invoer van vers vlees van 448 ton, waarbij inbe grepen een 34 ton Deens kalfsvlees. Aan bevroren vlees werd 548 ton ingevoeld. Betreffende het prijs verloop in de E.E.G. geeft het overzicht op de markt- pagina nadere bijzonderheden. KALVERPRIJZEN OMHOOG De gemiddelde E.E.G.-marktprijs voor kalveren is niet onaanzienlijk gestegen, terwijl de gemiddelde marktprijs in Nederland wat terugliep. De prijzen zoals die door Brussel zijn becijferd lopen voorde ver schillende lidstaten nogal uiteen. Bijzonderheden dien aangaande op de marktpagina. Inde week tot 21 janu ari werd 1283 ton kalfsvlees, in hoofdzaak naar de partnerlanden afgeleverd: Duitsland 614; Italië 504; Frankrijk 94 ton. Naar Italië gingen 345 levende mest- kalveren en naar België 50 stuks. Voor de mesterij kwamen 1377 nuchtere kalveren binnen, waarvan 1064 uit Duitsland en 313 uit Frankrijk. VARKENSPRIJZEN 10 CENT OMHOOG De coöperaties en de inkoopcombinaties van de ver werkende industrie hebben de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 5 februari over te nemen varkens met 10 cent verhoogd. Voor de NCB (Boxtel), VAKO (Oss) en HOVA (Cuyk) geldt een uitgangsprijs van ƒ3,13 per kg voor geslachte varkens van 75/85 kg, kwaliteitsklasse I en op basis van af-mesterij. Voor varkens van 86/88 kg geldt een korting van 1 cent per kg en voor 89/100 kg een korting van 2 cent per kg. Voor de kwaliteitsklasse E geldt een toeslag van 5 cent per kg, voor de klassen II, III en IV gelden kor tingen van resp. 15. 25 en 30 cent per kg. De Goveco gaat uit van een prijs die 4 cent hoger ligt en waarbij voor de gewichtsklasse 86/100 kg een korting van 2 cent per kg wordt toegepast. Er wordt daar I's r/r in gehouden voor kosten. In de week tot en met 22 januari werden ca 197.000 varkens geslacht; 9000 minder dan in de voorgaande week. In de week tot 21 januari gingen 39.714 ige- HET IS MAAR EEN WEET! £ONTROLEER regelmatig de draineerbuizen en laat ze bij minder goede werking direct doorspuiten. Op tijd doorspuiten kost minder tijd en geld dan wachten tot ze totaal verstopt zitten. Als de grond het toelaat is het wenselijk zomertarwe en haver zo vroeg mogelijk te zaaien. Vooral bij dieze gewassen bestaat er een vrij sterke relatie tussen zaaidatum en opbrengst. Het gebruik van ongekeurd zaaizaad vergroot het risico op verspreiding van gevaarlijke onkruiden. In dien zaaizaad van eigen bedrijf wordt gebruikt, moet dit vaak nog een keer extra geschoond worden. Alleen ontsmet zaaizaad gebruiken! slachte en 11.437 levende varkens naar de partnerlan den, waarvan resp. 19.491 5309 naar Frankrijk; 14.485 1968 naar Duitsland; 5738 +2141 naar Italië en 2019 levende naar België. Aan magere delen gin gen 1215 ton de grens o ver, alsmede 360 ton buikspek, waarvan 174 ton naar Polen. Bij magere delen is een onbegrijpelijke concurrentie van de kant van de Bel gische export op te merken, die het vermoeden doet rijzen dat hier met bepaalde toeslagen wordt gewerkt. Uit Duitsland werden 84 mestbiggen aangevoerd. Het betrekkelijk korte aanbod en de aanhoudend goede vraag deed de prijzen oplopen, zij het dat in de week tot 28 januari aanzienlijk minder varkens werden uit gevoerd. Het totaal was in die week 41.050 stuks, waar van 10.160 levende. Daarbij valt op de zeer hoge ex port van levende varkens. In de week tot 28 januari daalde de export van deeistukken tot 960 ton. Er werd die week 513 ton buikspek uitgevoerd, waarvan 141 ton naar Polen. In de week vanaf 10 januari was de ge middelde referentieprijs in de E.E.G. ƒ3,14 (onver.). In de lidstaten waren deze prijzen de volgende: Ne derland ƒ2,71 (onver.); België ƒ3,01 (2,96); Luxem burg ƒ3,41 (3,39); Duitsland ƒ3,20 (3.25); Frankrijk ƒ3,06 (3.05) en Italië ƒ3,46 (onver.). De varkensmarkt in België was vast gestemd. In Anderlecht werd ncgal wat uit de markt genomen voor de levende export. De prima kwaliteiten waren op de markt slechts matig vertegenwoordigd. Deze zijn kennelijk buiten de markt omopgenomen. De afzet van geslachte en levende varkens naai' Duitsland en Frankrijk handhaafde zich, die naar Italië was wat minder. Er is ook 'n goede afzet van magere delen naar de partnerlanden, met name van hammen en in iets mindere mate van ribben en schouders. Wel was er in Duitsland wat vraag naar schouders. De slacht veemarkt was oplopend. Op Anderlecht was er voor het eerst ook maandag markt, doch bij gebrek aan kopers moest een deel van de reeds betrek kelijk kleine aanvoer weer teruggenomen worden. De aanvoer van woensdag was betrekkelijk kort en voor alle categorieën liepen de prijzen op. Er waren nogal wat buitenlandse kopers. Er is een wat ruimer afzet naar Nederland en een vrijwel gelijkblijvende afzet naar Duitsland, Italië en Engeland. Dat is het. geval met levende zowel als met geslachte runderen en deei stukken daarvan. Uit Ierland en Engeland werden ca. 475 levende slachtdieren aangevoerd. De markt voor „FISCALE KINDEREN" In bovenstaande tabel wordt gesproken over het aantal andere fiscale kinderen, d.w.z. het aantal kin deren waarvoor u kinderaftrek van de inkomstenbe lasting geniet exclusief de aanvrager. Bij de toepas sing van de voorschriften t.a.v. de kinderaftrek geldt de situatie aan het eind van het kalenderjaar. In dit geval 31 december 1971. De kinderaftrek is van toepassing voor: a. eigen kinderen b. aangehuwde kinderen (stiefkinderen) c. pleegkinderen indien het als eigen kind wordt onderhouden en opgevoed. Voor kinderen tot 16 jaar geldt een enkelvoudige aftrek. Verblijven kinderen beneden 16 jaar in ver band met het volgen van onderwijs of in verband met ziekte of gebreken buitenshuis (internaat) dan geldt een tweevoudige aftrek mits deze kinderen voor meer dan de helft op kosten van belastingplich- Als er pootaardappelen thuiskomen bewaar ze dan niet in een ruimte, die behandeld is met kiemrem- mingsmiddelen. Een zaaizaadbehandeling met 12 ml Milstem per kg zaad houdt de zomergerst praktisch het gehele sei zoen vrij van meeldauw; vooral bij meeldauwgevoe- lige rassen kan een zaaizaadbehandeling op zijn plaats zijn. Is bij het ploegen van de wendakkers Italiaans of Engels raaigras niet goed ondergeploegd, dan kan dit nu met Gramoxone worden doodgespoten. Door op tijd reeds een hoeveelheid kunstmest thuis te hebben en een aantal percelen reeds nu uit te zet ten, kan ieder moment dat geschikt is benut worden voor het strooien van kunstmest. Melkcontrole, K.I. en fokvereniging bieden de ge legenheid om tot goede selectie te komen in de melk veehouderij. Melkveehouders, die zelf hun aanfok aanhouden en daarbij geen individuele gegevens van hun dieren hebben, zullen in de toekomst met de produktie ach terop raken. De veehouders met melkcontrole kunnen uit hun standaardproduktie aanwijzingen halen be treffende de goede en de minder goede voedings perioden. De mogelijkheden van centrale kalveropfok is voor elke veehouder het overwegen waard. Voor enkele melkveehouders ligt hier de mogelijkheid om door minder te werken toch een betere einduitkomst te slachtpaarden en wolvee vertoonde weinig verande ring vergeleken met voorgaande week. Op de verschillende markten in Frankrijk warende varkensprijzen vrijwel overal hoger en wel 1 tot. 7 centimes vergeleken met voorgaar do week De belle-coupe in La Vielette bleef Fr. 4.81. zij het dat de prijzen voor hammen iets aantrokken. De interprofes sionele notering handhaafde zich od Fr. 3 60 voor de goede vleesvarkens en op Fr. 3,32 voor de vettere var kens. Overigens is de marktsituatie uiteenlopend en wat ondoorzichtig. Er zijn faktoren die zowel op een zwakkere als op een vastere tendens duiden. Voor slachtvee was de markt aanvankelijk oplopend, doch later weer licht aflopend' tot ongeveer het peil van de voorgaande week. De aanvoer van kalveren was nogal wat groter dan voorgaande week, waarbij de prijzen zich onge veer wisten te 'handhaven, zij het dat een zwakkere tendens van de markt toch wel bleek. f Er was vrijwel overal in Duitsland een wat korter aanvoer van slachtvarkens. Wel rekent men met een normale aanvoer in de komende weken, vooral nu de prijzen vrij vast zijn. Wat de noteringen betrefi wer den in het algemeen de hoogste prijzen van de note- ring gehandhaafd op het peil van voorgaande week, doch werden de laagste prijzen veelal wat hoger vast gesteld. zodat een hoger gemiddelde resulteerde, mo gelijk rond de DM. 3 boven voorgaande week. In NRW liep de gemiddelde prijs voor C-varkens co met DM. 1,90 tot DM. 255,60; in Hamburg met DM. 8,10 tot DM. 246,30. De aanvoer van slachtvee was ook kleiner- in NRW zelfs 14 De handel was willig in het algemeen behoudens in het zuidwesten. Voo- A-stieren liep de gemiddelde prijs in NRW od met DM. 2,80 tot DM. 325,00; voor B-koeien met DM. 4,80 tot DM. 328,00. De aanvoeren van slachtkalveren waren veelal wat ruimer dan voorgaande week: in NRW bedroeg de toe neming ca. 12 De handel was vrij vlot tot matig, doch in het algemeen waren de gemiddelde prijzen lager dan voorgaande week. Men rekent met een da ling van DM. 23 over het gehele gebied van de BRD vergeleken met voorgaande week. In NRW steeg de gemiddelde prijs eyenwel met DM. 0.80 tot DM. 445,20, terwijl in Hamburg de gemiddelde ©rijs daalde met DM. 10,40 tot DM. 438,60. Van der W. tige worden onderhouden. Voor kinderen van 16 tot 27 jaar die dagonderwijs volgen of vanwege ziekte en gebreken niet in hun onderhoud kunnen voorzien en voor meer dan de helft ten laste van de ouders ko men, geldt een tweevoudige aftrek. Een kind dat de huishouding verzorgt kan onder bepaalde voorwaar den eveneens in aanmerking komen voor een enkel voudige aftrek. Indien een kind van 16 tot 27 jaar in verband met het volgen van een studie buitenshuis verblijft, geldt een drievoudige aftrek indien de kos ten geheel of nagenoeg geheel ten laste van de ouders komen. SOEPELE REGELING De Minister heeft meegedeeld dat de datum voor het indienen van de aanvraag n.l. 31 januari soepel gehanteerd zal worden gedurende de maand februa ri. Mocht u op grond van de gewijzigde regeling me nen in aanmerking te komen, dan adviseren wij u een aanvraag in te dienen. Voor nadere inlichtingen kunt u zich. wenden tot de voorlichting van uw orga nisatie. Voorlichting ASV/ESV M. VERBOON Nu wij weer halverwege de stalperiode zijn, is het raadzaam om de voedervoorraad opnieuw vast te stellen en de rantsoenen te controleren. verkrijgen. In een gebied met gemengde bedrijven liggen nog mogelijkheden om door meer melkvee te houden een beter inkomen te verkrijgen. Alleen vak bekwame, veeliefhebbers met ondernemerschap en de wil om ook in de weekends te werken, zullen hun kans (aan)grijpen om in de toekomst boer te kunnen blijven!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 14