13 Interieur van een goedgekeurde experimentele ligboxenstal. In dit geval de Alveestal van Cebeco, de stalinrichting in eigen kontruktiebedrijf te Steenwijk wordt vervaardigd. ONKRUIDBESTRIJDING A. Kweekgras Voor bestrijding van kweek op voor bieten bestemde percelen kan begin februari op de kweekplekken nog gespoten worden met 2030 kg TCA/ha. Tot 14 dagen voor de zaai 1520 kg per ha. Spuiten geeft een betere verdeling dan het strooien met granulaat. De dosering is afhankelijk van de zwaarte van de grond. De meeste merken granulaat kunnen ook verspoten worden. Bij strooien 25 meer gebruiken. Waar in het najaar TCA werd toegepast kan een grondbewerking in februari, over de vorst, het effect van de TCA behoorlijk versterken. B. Wintertarwe Hoewel het zwaartepunt van de duistbestrijding in wintertarwe in het najaar behoort te liggen, kan toch in die gevallen, waar in de herfst geen bestrij ding is uitgevoerd in het voorjaar een bespuiting worden toegepast. 23 kg Eptapur Speciaal per ha alleen toepassen op gronden met minstens 30 slib en 2 «humus 2 kg Gesaran aan te wenden op gronden met maximaal 40 slib en minstens 2 humus Deze middelen bestrijden tevens de breedbladige on kruiden. Omdat alleen op zeer kleine duist een goed resultaat verwacht mag worden, dient direct na de winter een behandeling met dieze middelen te wor den uitgevoerd. Bij rustig donker weer zonder vorst kunnen de breedbladige onkruiden in de wintertarwe eind februari al met DNOC bestreden worden. Een vroege bespuiting heeft het voordeel, dat het onkruid nog klein en dus gevoeliger is. Een behan deling en diat geldt ook voor de eerder genoemde middelen is echter dan alleen verantwoord a]s het gewas na de behandeling de kans krijgt zich te herstellen. Te vroeg spuiten na een vorstperiode of na veel nattigheid kan moeilijkheden geven bij het herstel van het gewas. C. Karwij en luzerne Gedurende heel de maand februari en begin maart, maar in elk geval vóór de hergroei van de karwij en luzerne begint, kan een bespuiting uitgevoerd worden met 1015 kg IPC per ha tegen duist. Als in genoemde gewassen geen duist, maar vooral muur en straatgras voorkomen geeft een bespuiting met 46 liter Chloor IPC per ha meestal een goed resultaat. D Duist in winterkoolzaad In winterkoolzaad dat er gezond voorstaat wordt in Een andere mogelijkheid is om in de loop van de win ter een grondbewerking met een cultivator (met vaste tanden) op het op wintervoor geploegde land uit te voe ren. Vooral de zware kalkrijke, goed ontwaterde gronden verdragen een cultivatorbewerking bij het optreden van lichte vorst zeer goed. Op andere meer slempgevoelige gronden zal men wat voorzichtiger te werk moeten gaan. De ervaring heeft wel geleerd, dat op deze gronden een dergelijke bewer king ook gunstig kan zijn, mits het vrijwel zeker is, dat direct na de bewerking nog enige vorst komt. Flinke neerslag daarentegen kan verslemping sterk in de hand werken. Verder kan een bewerking in de winter gunstig zijn om een gelijkmatiger zaaibed te krijgen voor fijnzadige gewassen. yOORAL dit jaar nu de aardappelen vanwege het lange groeiseizoen zeer blauwgevoelig zijn dient men voorzichtig te zijn bij het afleveren van aardappe len. Liefst 14 dagen en uiterlijk een week voor het af leveren moet begonnen worden met het opwarmen. Ook binnen in de knol moet de temperatuur bij de verwer king minimaal 15° C zijn. Vooral nu de prijzen maar mogelijk om hiervoor subsidie aan te vragen. De aan- vraagteimijn sluit definitief op 1 april 1972. Nadere in formatie kunt U verkrijgen bij uw bedrijfsvoorlichter. VEEVOEDING EN VOEDERVOORZIENING W zijn nu weer halverwege de stalperiode. We weten nu hoeveel ruwvoer dit stalseizoen ge voerd is. Als we de voörraad opnemen, dan is te bereke nen of deze voldoende is tot het einde van het stalsei zoen. Op enkele bedrijven komen nog grote hoeveelheden voederbieten voor. Ook in 1972 zullen de overgebleven voederbieten per 1 april weer spruitvrij moeten zijn. Het is dan ook maar beter om nu al te berekenen hoeveel men moet voeren om ze voor deze datum opgevoerd te hebben. Bij grotere eenheden vee zal de teelt van voederbieten relatief afnemen. Om voldoende voer (zetmeelwaarde) te winnen zou de teelt van snijmais die van voederbieten geheel of gedeeltelijk kunnen vervangen. Eén ha snij mais brengt 1V2 maal de zetmeelwaarde op van een ha grasland en 2.000 ZW-eenheden minder dan een ha voederbieten. In de Zeeuwse veehouderijgebieden is in 1971 een be gin gemaakt met de teelt van snijmais. De resultaten zijn nu op de bedrijven te bezichtigen. Wilt U mee>- we ten over de teelt, dan kunt U zowel bij de zaadverkopers als bij uw bedrijfsvoorlichter terecht. Mocht U zelf geen grond beschikbaar hebben om snijmais te telen, probeer SCHIETEN UITSTOEUNG UITKOMEN VAN OE AAN GROEISTADIA VAN GRANEN tiaar Feekes) De laatste jaren werkten hoge N-giften op de wintertarweopbrengst verminderend Door de voorjaarsgift te verlagen en een gedeelte van de stikstofgift in stadium 7 door het optreden van meeldauw en andere schimmelziekten. te geven kregen vele landbouwers een gezonder gewas en een hogere opbrengst. noodgevallen tegen duist 12 kg TCA «per ha aange raden. GRONDBEWERKING op, veel vroeg op wintervoor geploegde percelen, komt al een flinke onkruidbezetting voor. Met chemische onkruidbestrijdingsmiddelen zijn de meeste onkruiden wel te bestrijden, «b.v. door kort voor de grond- bewerlcing te spuiten met Reglone of Gramoxone. matig zi^n, stellen de verwerkingsbedrijven hoge eisen aan de kwaliteit. VEEHOUDERIJ yELE agrariërs lopen momenteel met plannen rond om melkvee te gaan houden of de bestaande melk veestapel u:t te breiden. Bedenk echter dat grotere melk vee-eenheden veel vakmanschap vereisen. Voor hen, die een experimentele ligboxenstal willen bouwen is het dan eens met een akkerbouwer daarvoor een afspraak te maken. Op de best ontwaterde graslanden zal eind februari of begin maart de eerste stikstof worden gestrooid. Zet echter eerst een voederwinnings- en een bewerkingsplan op. Om vroeg een voordroogkuil te kunnen aanleggen is toch wel een 100 kg zuivere stikstof per ha als eerste gift nodig. Overweeg nu ook of U in 1972 uw hooi gaat ventileren. Veel veehouders hadden vorig jaar rond pink steren beter hooi gewonnen als ze hadden kunnen ven tileren! (Zie verder pag. 14).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 13