TUINBOUW- KLANKEN Goedkope groenteprjjzen Bouwplan 1972 geen eenvoudige zaak Omschakelingspremie aardgas en voorschot op stookolie omzetten DINGEN VAN DE WEEK 8 Het spijt ons helaas erg maar uit WALCHEREN (en helaas niet alleen, uit Walcheren) kunnen we M niet zoveel opgewekts laten horen. De hoofdproduk-van profiteert ten een goede vraag, omdat er slechts beperkte aan voer is, maar het is een kleine minderheid die daar- ten van de winterschotel als witlof, prei, spruiten, uien en koolsoorten brengen momenteel praktisch geen prijs op. Voor lof op de veiling gelden werke lijk afbraakprijzen. Om 5075 cent per kg te halen moet het al beslist goed zijn om niet te zeggen extra. Dit is een aanfluiting voor de zéér bewerkelijke wit lofteelt. En als dit nu eens een enkele veiling be treft, dan is dat nog daaraan toe want we leven van de vrije prijsvorming. Maar deze afbraakprijs geldt eigenlijk al vanaf begin december. Ieder verstandig mens weet dat dit méér dan bar is. Maar liever dan het feit con stateren (hadden we de remedie, helaas ook wij heb ben de oplossing niet! Nu speelt de zachte winter ons ook parten, want bij vorst willen de prijzen soms flink stijgen. Hoe wel dit een vaststaand en bekend feit is vinden we het een droeve zaak dat onze hoofdwinterteelten af hangen van onberekenbare weerfaktoren. De enkelingen die sla en andijvie hebben ontmoe- Vanwege een pittige griep moesten we vorige keer verstek laten gaan met de bijdrage voor SCHOUWEN en DUIVELAND. Wanneer we deze regels neerschrij ven, zijn inmiddels weer al 3 weken van Ihet nieuwe jaar verstreken. Tot heden nog weinig wintersweer meegemaakt in onze regio. Begin van de week leek het er even op dat koning winter heerschappij zou gaan voeren, maar het was van korte duur. De prijzen van de specifieke wintergroenten zijn even aangetrokken, maar hebben nu reeds weer neiging tot dalen. Er zijn nog wat uien verkocht voor 5 cent per kg telersprijs, maar thans is die prijs niet meer te bedingen. Het gaat er op lijken dat we met de uien in de misère blijven. Hoewel 1971 voor vele boeren en tuinders bedrijfs matig niet heeft gebracht waarop ze hebben gehoopt, n.l. een redelijke beloning voor hun geleverde ar beid en ondernemerschap, vraagt thans weer het ko mende seizoen onze aandacht. Het is de tijd voor het samenstellen van het bouw plan 1972. De basis waarop voortgebouwd kan wor den is echter betrekkelijk smal. Voor de produkten waarvan heden de prijs in het slop zitten o.a. de uien, biedt op kontraktbasis geen perspectief. De handel stelt zich na de behaalde stroppen zeer voor zichtig op en dat is een logische zaak. Over het al gemeen zal het raadzaam zijn bij het maken van het bouwplan de vruchtwisseling in de gaten te hou den. De vertegenwoordigers van de diverse zaadfirma's zijn ook weer op pad cm de kontrakten af te slui ten. Het aanbod van de kontraktgevers is beperkt en de te bieden prijzen veelal niet hoger. Voor ver schillende teelten zelfs lager. Ondanks dat hebben ze weinig moeite met het plaatsen van hun aanbod. In de sektor bloembollen is het rustig. Regelmatig worden nog gladiolen-veilingen gehouden. Sommige soorten zijn nog behoorlijk in prijs gestegen, zodat de opslag is beloond. De handel in tulpenbollen, nieuwe oogst, is zeer rustig. Voor enkele gevraagde cultivars worden nog wel transakties afgesloten. Mogelijk dat de huidige ma tige prijzen van de bolbloemen hierin een rol spe len. Op Schouwen en Duiveland, met name op Sirjans- land hebben een paar bedrijfsgenoten het afbroeien van bloembollen ter hand genomen. Ze beschikken over een kas met moderne apparatuur, mede nodig om tijdig een goede kwaliteit snijbloemen op de markt te brengen. We vernamen van hen persoon lijk, dat ondanks de matige prijzen, de start als ge slaagd mag worden beschouwd. Dat is voornamelijk te danken aan het feit dat een tulp is getrokken van goede kwaliteit met een gering percentage aan uit schot. Een voordeel voor deze ondernemers is wel, dat ze de bollen bestemd voor de broeierij zelf de nodige temperatuurbehandeling kunnen geven. Het is een verheugend geluid wanneer in de hui dige tijd, een bepaalde opzet vruchten af mag wer pen. We achten het een goede zaak dat in onze regio het initiatief is genomen tot het trekken van bol bloemen! Ook uit de conservenindustrie komen sombere ge luiden met als vervelend nevenverschijnsel dat deze weer uiterst voorzichtig zijn in hun contractafslui tingen voor bonen, erwten en andere blikgroenten. Met als gevolg dat de zaadhandel moeilijk zijn con tracten kwijt kan tegen een enigszins levende prijs. Het was ons lief als sommige vakbondsbestuur ders eens een jaartje, niet eens langer, in een prak tisch agrarisch bedrijf moesten werken. Dus met een flexibel inkomen, kindertoeslag vanaf het 3e kind. Geen betaalde 3 weken vakantie hoogstens 1 week onbetaalde. Voor de meesten onzer nog korter en dan meer er eens uit dan vakantie! Gelukkig is de doorsnee agrarische mentaliteit dat men veel tot zéér veel over heeft voor zijn vak. De verknochtheid aan de bedrijven doet velen blij ven. Maar 't moet niet te bar worden zoals we in de aanhef met voorbeelden stelden. Gaarne willen we onze lezers attent maken op de vergadering van onze Zeeuwse Groentetelers Orga nisatie. Deze wordt ditmaal gehouden in Middelburg op woensdag 2 februari a.s. om 9.30 uur. Dat ook onze 3 grote produkten sla, tomaten en komkommers kritisch bekeken worden moge blij ken uit de lezing die er. o.a. gehouden wordt over de mogelijkheid om ook oudere lees andere gewassen te telen dan voornamelijk dit 3-tal. We hopen dat velen nu eens niet denken dat ze ook die dag persé werken moeten zonder onder te gaan. Beslist kom! Je spreekt er collega's. Men hoort des kundigen. En ook voor het bestuur is het prettig als er belangstelling is. We Ihoren nog al eens de me ning: „De sprekers zijn ons als prakticus veel te geleerd"! Dit is nonsens, want juist 'het hoge peil dat onze land- en tuinbouw plus veeteelt bereikt heeft, heeft zijn grond in de Wageningse wetenschap. En onze inleiders weten drommels goed dat de door snee bedrijfsgenoten, hoewel geen wetenschapsmen sen, ze toch wel degelijk door hun kennis vakmen sen zijn die tot nu toe vele stormen doorstaan heb ben. Er zijn weer al diverse percelen onder spinazie gezaaid. Door de zachte winter en de geringe regen val was dit mogelijk. De eerste koudegrondsteelt is dus al weer van start! HOE TE HANDELEN? Bij een aantal glastuinders blijken nog vragen te be staan over de afwikkeling van de renteloze voorschotten, die op een deel van die stookoliekosten van het stook- seizoen 1970-1971 werden opgenomen. Ter aanvulling op eerdere publicaties over deze afwikkeling het volgende: Glastuinders die de olieleveringen over de periode 1 oktober 197015 mei 1971 reeds bij de districtsbu reauhouders hebben opgegeven, krijgen binnenkort persoonlijk bericht van het ministerie van landbouw en visserij. Daarbij wordt het bedrag van een rente vergoeding aan die glastuinders en de bijdrage, die aan groentetelers kan worden toegekend, bij omscha keling op aardgas, medegedeeld. Bovendien zal een formulier worden meegezonden waarop groentetelers die bijdrage kunnen aanvragen. Dit formulier moet vóór 1 mei 1972 bij de D.BÜ. worden ingediend. Glastuinders die de olieleveringen over de genoemde periode nog niet bij de D.B.H. hebben opgegeven kunnen dit nog tot uiterlijk 1 maart 1972 doen. Ook zij ontvangen dan bericht van het ministerie. Zij die een aanvraag voor een bijdrage indienen, nemen de verplichting op zich het bedrijf om te scha kelen op aardgas zodra dit mogelijk is, d.w.z. zodra het gasbedrijf het distributienet heeft aangelegd en het bedrijf kan worden aangesloten. LIET weer heeft vorige week de bezitters van pe- 1 ren lelijk parten gespeeld. Toen het heel koud werd in grote delen van Europa daalde de prijs van de peren in sterke mate. Nu de temperaturen weer zijn gestegen heeft zich wel een herstel voltrokken, maar toch zitten we op het moment dat we dit schrij ven nog lang niet op het uitgangspunt. We hebben moeten ervaren, dat we er eigenlijk niet meer op zijn ingesteld dat in de winter de fruithandel stil komt te liggen door lage temperaturen. De laatste jaren heb ben we hiermede weinig te maken gehad en dat is gelukkig, want we moeten er niet aan denken wat de gevolgen zouden zijn indien we twee maanden geen handel van betekenis zouden hebben vanwege de vorst. Nu moeten we niet direkt zeggen dat dit on denkbaar is, want hoewel strenge winters zeldzaam zijn geworden, betekent het niet dat ze niet meer kun nen voor komen. Wat dat betreft is er veel voor te zeggen om het fruit te verkopen op een mom'ent dat er vraag is en er bevredigende prijzen worden betaald. Op het ogen blik is de situatie wat verbeterd maar we hebben toch ook dit jaar weer een te lange periode gehad met te weinig aanvoer van goed fruit. Zeker, er zijn veilingen waar de situatie iets gunstiger ligt en waar men het vrij redelijk weet te regelen, maar over het algemeen mankeert er toch nog al wat aan de markt- voorziening met goed fruit in deze maanden van het jaar. We hadden hierover dezer dagen een gesprek met iemand die uit hoofde van zijn funktie op alle Neder landse fruitveilingen komt. Hij vertelde ons dat het overal hetzelfde liedje is. Al weken zitten we met een overvloed van versleten fruit en dat is jammer want het komt de totale afzetsituatie van ons fruit niet ten goede. Overigens blijkt ook duidelijk dat er dit jaar enorm veel fruit buiten de koelhuizen is bewaard moe ten worden en de meeste telers zijn niet ingesteld op dat zelf thuis bewaren van een deel van hun bewaar- fruit. \A/E hadden gehoopt dat na de jaarwisseling het z.g. schuurfruit op zou zijn maar het blijkt niet het geval te zijn. We zullen moeten gaan bekijken op welke manier een dergelijke gang van zaken voor komen kan worden in de toekomst want niemand heeft er belang bij dat het gaat op een manier zoals nu reeds vele weken het geval is. Er staat tegenover dat het bewaren van fruit veel geld kost en de angst leeft bij de teler dat dit er niet uit komt. Wanneer we zien en horen op welke wijze echter in het buitenland en speciaal in Frankrijk het bewaren van fruit is gestimu leerd en gesubsidieerd dan is het te hopen dat hier voor ook voor ons land een oplossing zal komen. Voor de toekomst van de Nederlandse fruitafzet zou be langrijk zijn indien er op de een of andere manier hulp werd geboden om het bewaren aantrekkelijker te ma ken. Daar mag dan gerust als stok achter de deur bij staan dat we de zeggenschap over een deel van ons fruit moeten overdragen aan onze afzetorganisatie. We zijn nu ook al zover dat we goed zien en besef fen dat we zelf moeilijk kunnen bepalen op welk tijd stip we moeten verkopten. Vorige week gaven som mige telers opdracht om hun peren uit de koelhuizen te halen om ze te laten sorteren. Dat gebeurde op het moment toen de prijzen van de Conference grote en middelmaten lagen rond 75 cent per kg en voor de kleine maat rond 65 cent. Toen ze enkele dagen later hun produkt aan de markt hadden lag de prijs 1520 cent per kg lager. Men kan dan als argument aan voeren dat dit niet te voorzien was, omdat de vorst hierbij de grootste rol heeft gespeeld, maar ondertus sen zit men toch maar weer met dit feit en het kost op zo'n moment flink geld. CR zitten nog al wat haken en ogen rond de kwestie van de centrale afzet van ons fruit, maar dat we die richting meer en meer uit moeten, staat vast. Een groep van tuinders die in deze weken met spanning de ontwikkeling rond de afzetmogelijkheden volgt, is die van de knolselderljtelers. Vooral in Zee land zijn die er nog al wat. Op Zuid-Beveland en Walcheren hebben de veilingen zich al vele jaren in gespannen om contracten af te sluiten voor hun le den. Toen zo'n jaar of tien geleden met de teelt werd begonnen lag de prijs rond 25 cent per kg. De laat ste jaren zijn we aangekomen op een prijs van 21 22 cent per kg. Het betreft hier een produkt waarvoor als voorwaarde wordt gesteld dat het met de hand wordt gerooid. De prijs van 2122 cent per kg is in feite te laag om onder normale omstandigheden van een goed teeltresultaat te kunnen spreken. Ze is zeker te laag wanneer men bekijkt de vele risico's die deze teelt in zich draagt. Totale oogstmis- lukkingen zijn al heel wat keren voorgekomen. Alles wordt duurder en de knolselderijtelers moeten het al enkele jaren doen met dezelfde of soms lager worden de prijzen. Dat kan niet blijven voortgaan. Daarom is er ook zoveel belangstelling voor de ontwikkeling van dit voorjaar bij het afsluiten van de contracten. Vast staat in elk geval dat op een prijsniveau dat niet hoger ligt dan het vorig jaar (plm. 21 cent) de animo voor deze teelt opnieuw zal afnemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 8