CARAVAN RAI 1972 officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant In dit nummer o.m.: Vrij kamperen op boerderij of in boomgaard te Domburg Pagina 5 Ontwerp streekplan Schouwen-Duiveland Pagina 6 Vlasteeltonderzoek Pagina 7 Knolselderijteelt op rood Pagina 9 Mechanisatienieuws Pagina 11 Het telen van voedergewassen op landbouwbedrijven Pagina 12/13 Voor cfe vrouw Pagina 20/21 zlm VRIJDAG 28 JANUARI 1972 60e Jaargang - No. 3116 land en tuinbouwblad I JAN.TM FEBR. 71 basis van een enquête bij 890 Nederlandse gemeenten is de afdeling Recreatie van de ANWB tot de conclusie gekomen, dat het in principe mogelijk moet zijn de beschikbare kampeerruimte in ons land te verdubbelen. De grootste knelpunten, ook deze zomer is dat weer gebleken, zijn in de kuststrook te vinden; hier dienen de mogelijkheden op zo kort mogelijke termijn te worden vergroot. In de eerste plaats zullen plannen, die nu nog in voorbereiding zijn of op goedkeuring liggen te wach ten, zo snel mogelijk moeten worden gerealiseerd. Daarnaast zullen aldus de ANWB nieuwe moge lijkheden, zowel langs de Zeeuwse als langs de Hol landse kust moeten worden gezocht. Dit om de inwoners van de grote bevolkingscentra in het Westen kampeergelegenheid te bieden op be trekkelijk korte afstand van hun woonplaats. Een ander bericht dat ons trof was dat de verkor ting van de werkweek tot vier dagen in enkele grote Amerikaanse bedrijven van grote invloed op de re creatie blijkt te zijn. Volgens „The Financial Times" heeft de werktijdverkorting reeds geleid tot een toe nemende vraag waar o.m. tenten en caravans en de aanleg van nieuwe kampeer- en caravanterreinen op grote schaal. Hetl aanta caravans in de Verenigde Sta ten, dat momenteel 3 miljoen bedraagt, zal in 1980 oplo pen tot ca. 7,5 miljoen. Naast de tweede auto in het gezin heeft daar nu ook de „derde auto" zijn entree gemaakt: de caravan! Bij deze aantallen vergeleken is het aantal caravans dat thans in Nederland in gebruik is, verhoudingsge wijs zeer bescheiden, n.l. ongeveer 157.000 stuks. Elk jaar komen er echter enkele tienduizenden bij. Vorig jaar zo'n 37.000, een groei van 14 t.o.v. 1970! \A/AS de caravan oorspronkelijk het middel bij uit stek om zo comfortabel mogelijk te trekken, de laatste jaren is er een funktie bijgekomen, n.l. dat van mobiel tweede huisje. We zien een meer statisch ge bruik van de caravan ontstaan. Dit houdt niet alleen in dat men meer specifieke sta-caravans koopt, maar ook dat een aantal mensen hun toercaravan vaak als zodanig gebruikt. De toercaravan gaat dan wel mee op vakantie, maar voor en na de vakantie krijgt hij een vaste standplaats op een mooi plekje, liefst zo veel mogelijk in de buurt van de woonplaats. Men kgn dan de weekends naar buiten trekken, met de caravan als basis. Dit geldt vooral voor de (randste deling die recreatie buiten die volle (Rand)stad zoekt. Dat het statisch gebruik van de caravan de Jaatste tijd enige problemen met zich heeft meegebracht, daarop wees onlangs de heer F. Witte, voorzitter van de caravanafdeling van de R.A.I. Er is, zo zei hij, met de sta-caravan in onze zo kwetsbare ruimtelijke orde ning met name door particuliere gebruikers niet altijd even verstandig omgesprongen, in het bijzon der op gronden die door de overheden niet bestemd waren voor het plaatsen van caravans.'In sommige gemeenten ontstonden moeilijkheden. Men is thans bezig voor de hier en daar gerezen problemen een oplossing te zoeken. Bij het overleg over deze zaak tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Kampeerraad is nu ook de caravan afdeling van de R.A.I. betrokken. Dit overleg is nog gaande. De heer Witte merkte voorshands op dat de Cara van-afdeling van de R.A.I. het niet juist zou achten wanneer men de oplossing zou zoeken in de richting van het aanmerken van de caravans als een bouwsel in de zin der wet. Dat betekent immers dat de sta caravan volledig zou worden onderworpen aan de vele regels die voor de bouw van een vast recreatie-woon verblijf gelden. Het heeft geen zin de caravan als een vast verblijf te gaan bezien omdat de functie en dus de te stellen eisen verschillen. Bovendien biedt de Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Gemeentewet alle mogelijkheden om, waar nodig, regelend op te treden. Er is, ook wat de markt betreft, een groot ver schil tussen een vast bouwsel en een caravan. Het aanbod in caravans is groot en de onderlinge concur rentie zorgt er wel voor dat de klant waar voor zijn geld krijgt. Dat geld is maar in bepertke mate beschik baar en daarom koopt men een caravan. Zou de ont wikkeling hiervan tegengehouden of bemoeilijkt wor den, dan betekent dat het tegenhouden van sociale recreatie. De man die een ton over heeft voor een compleet stenen tweede huis komt toch wel aan zijn trekken. Aldus de heer Witte die met enkele cijfers de ontwikkeling van het statisch gebruik van de cara van schetste. In 1968 was het aandeel van de sta caravan in de verkopen 15% ©n het afgelopen jaar was dat 25%. Het C.B.S. heeft in 1969 een onder zoek gehouden naar het vakantiepatroon van de Ne derlandse bevolking, waarvan de laatste resultaten in oktober vorig jaar zijn gepubliceerd. Daaruit komt naar voren dat 90 van diegenen die de caravan bij hun vakantie gebruiken, de auto als vervoermiddel heb ben. Hetgeen zou inhouden dat de overige 10% van de caravans in ieder geval statisch gebruikt moet wor den. Vanaf zaterdag 29 januari tot en met 6 februari geeft de Caravan-R.A.I. te Amsterdam U een overzicht wat er allemaal op de caravanmarkt te koop is aan tour- en stacaravans, vouwwagens, accessoires enz. enz. De organisatoren van de Caravan-R.A.I. besteden al tijd veel zorg aan de „aankleding" van deze tentoon stelling. Boemen, planten, vijvers, enz. maken het be paald plezierig langs de stands door de verschillende hallen te dwalen. Het expositieterrein is bijna 25.000 m2 groot, de stands op de balkon in de Europhal niet mee gerekend. De Caravan-R.A.I. is dagelijks open van 10 17 uur en van 1922 uur. Zondags van 1017 uur. De toegangsprijs is f 3,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1