MECHANISATIE- NIEUWS 11 NIEUWE WERKTUIGEN BIJ C. VAN DER LELY - MAASLAND C. van der Lely N.V. te Maasland introduceerde op de „Land- en Tuinbouw R.A.I. 72" een aantal nieuwe werk tuigen. Aan de ons hieromtrent verstrekte gegevens ont lenen wij o.m. de volgende bijzonderheden: LELY PIKANT KUNSTMESTSTROOIER De Lely Pikant strooier is evenals de Lely X-strooier ontwikkeld voor die bedrijven, waar kleinere hoeveel heden kunstmest worden verwerkt. Met zijn bakinhoud van 270 liter en eenvoudige bediening is de Lely Pikant strooier een geëigende machine daartoe. De aandrijving vindt plaats door een beschermde koppelingsas, terwijl de overbrenging plaats vindt in een gesloten vetbak. De werpschijf van de Lely Pikant is vierkant en is voorzien van 4 strooischoepen. Gecombineerd imet het strooi- mechanisme garandeert deze specifieke werpschijf een breed (10 meter) en gelijkmatig strooibeeld. De hoeveel- heidsregeling kan met de doseerhendel snel en eenvoudig vanaf de trekker geregeld worden. De constructie is de gelijk en de machine zeer gemakkelijk te reinigen. LELY 2500 KUNSTMESTSTROOIER Aan de serie Lely kunstmeststrooiers is nu ook de Lely 2500 model 1972 toegevoegd voor de verwerking van losse kunstmest (buiksysteem). De lage voorraadbak (1,45 meter) heeft een inhoud van 1.300 liter. Door een uitgebalanceerde constructie is het gewicht van zowel strooier als kunstmest zodanig verdeeld, dat insporen van de wielen tot een minimum wordt beperkt. Bij het L 2500 model 1972 is de verende aanvoerschroef gemakkelijk uitneembaar gemaakt waardoor deze kunst meststrooier ook voor transportwerkzaamheden ingezet kan worden. JOHN DEERE EN FIAT GAAN EIGEN WEG De onderhandelingen tussen John Deere en Fiat om te komen tot een gemeenschappelijke nieuwe onderneming, die ten doel had te karnen tot een bundeling van de aktiviteiten op het gebied van landbouw- en industrie machines in Europa en andere landen zijn afgesprongen. In gezamenlijk en vriendschappelijk overleg is besloten de onderhandelingen te beëindigen. De heren Dr. Giovanni Agnelli, president-direkteur van Fiat, en William A. Hewitt, president-direkteur van Deere, betuigden hun grote spijt over dit resultaat van vele maanden diepgaande studie door directie- en stafleden van beide concerns. De onderhandelingen werden ge voerd in een sfeer van zeer groot wederzijds respect en de vaste wil om tot een gunstige afronding te komen. Uiteindelijk bleek echter dat een aantal van de belang rijkste voordelen voortvloeiende uit het combineren van de activiteiten niet zouden kunnen worden gerealiseerd zoals aanvankelijk was gehoopt. Aldius meldt ons Louis Nagel te Arnhem die John Dee re in Nederland vertegenwoordigt. Overigens meldt Deere Company dat de resultaten van het concern over 1971 opmerkelijk goed zijn, rekening houdend met de algemene economische situatie, de diverse moeilijk heden die men in de agrarische bedrijfstak als geheel genomen heeft ervaren. De verkoop in het vierde kwar taal en de herwaardering van de voorraden bij het af sluiten van het boekjaar bleken gunstiger te zijn dan was voorzien. Hierdoor was de winst over dit kwartaal be trekkelijk hoog in verhouding tot de omzet. Daar John Deere er in is geslaagd de voorraden in 1971 aanmer kelijk te doen teruglopen door minder te produceren dan de verwachte verkopen van de dealers rechtvaardigden, zal dit mede een gunstige invloed op de gang van zaken in 1972 hebben. De verkoop van de dealers is momenteel zeer goed en de voorraden zijn kleiner geworden, zodat het boek jaar 1972 een produktiestijging van wel 10 verwacht kan worden. LELY ROTERRA 150 - LELY ROTERRA 450 Het programma van de Lely Roterra's is uitgebreid met: de Roterra 150, werkbreedte 1,50 m; de Roterra 400, werkbreedte 4,00 m; de Roterra 450, werkbreedte 4,50 m en de Roterra Combi 300. De Lely Roterra 150 is uitgebracht speciaal voor die bedrijven die voor hun culturen gebonden zijn aan spe ciale werkbreedten, bijvoorbeeld tuinbouwbedrijven. Met zijn werkbreedite van 1,50 meter is de Roterra 150 een machine om reeds achter een trekker vanaf 30 pk aan gekoppeld te worden. Het principe van de roterende ele menten waarmee de grond al naar wens grof of fijn ge legd kan worden, is mede door de toerentalvariatie gelijk gebleven aan de alom bekende Roterra 250 en 300. De Roterra 400 en de Roterra 450 met werkbreedten resp. van 4,00 en 4,50 meter zijn daarentegen ontwikkeld voor de zeer grote en de loonbedrijven, die beschikken over zware trekkers. Een dergelijke werkbreedte maakte speciale voorzieningen noodzakelijk. Zo zijn deze Roter ra's standaard voorzien van een uitgebalanceerde freem- constructie, genormaliseerde ophangpennen Cat. II en III, een spiraalsgewijs gevormde kooirol met een diameter van 30 cm, die met behulp van aan de zijkanten aange brachte spindels in hoogte versteld kunnen worden. Ook hier echter is het grondprincipe van de Roterra gehand haafd. Bij de Lely Roterra Combi 300 is de Roterra 300 uit gevoerd met een inrichting voor het strooien van kunst mest, alsmede een tweede inrichting voor het zaaien van granen. Daarmee kunnen dus drie werkzaamheden uit gevoerd worden in 1 werkgang met 1 machine. De kunst mest wordt vóór de Roterra gestrooid en door de rote rende werking van de egtanden met de grond gemengd. Vlak achter de kunstmestbak is de zaaimachine voor het zaaien van granen aangebracht. Het zaad wordt vanuit de zaadbak door middel van plastic slangen naar een spreidplaat achter de machine geleid. Deze spreidplaat, de naam zegt het al, zorgt ervoor dat het zaad niet op rijen gezaaid wordt. De werkbreedte van deze Roterra Combi is 3.00 m. LELY SUPERTRAC Het allernieuwste op het gebied van de mechanisatie mag de Lely Supertrac wel genoemd worden. Een basis trekker, geschikt voor de op- en aanbouw van werktui gen voor grondtransport, maishakselen, frezen, mestver- spreiden, slotenreinigen, enz. De krachtbron is een 178 SAE-pk Perkins V 8.510 TA dieselmotor. De Lely Super trac heeft 10 versnellingen vooruit en 2 achteruit; de trekker is 4-wielaangedreven, waarbij zowel de voor- als achterwielaandrijving uitschakelbaar is. De cabine is in het horizontale vlak verstelbaar. Het voordeel hiervan is dat men als het ware naast de aangebouwde machine deze tijdens het werk kan observeren. Vóór of zijdelings ingesteld, vanuit de cabine heeft men steeds een goed overzicht op het werk! LELY ZAAIFREES 1972 Evenals bij de Lely grondfrees is het nieuwe model Lely zaaifrees voorzien van de overtop draaiende rotor, waarmee in combinatie met de gepatenteerde rooster- constructie in één bewerking het gras volledig wordt ondergebracht. Naast frezen wordt met de nieuwe zaai frees ook kunstmest gestrooid, de grond aangerold en graszaad gezaaid. „Meervoudige Plantgatenboor" van A. v. d. Oever uit Haaren (N.-B.) die hiervoor een 3e prijs kreeg. zijn ongeveer 30.000 agrarische ondernemingen ver dwenen. Tegen deze achtergrond gezien valt de daling van het aantal bezoekers hem nog mee. Volgens de federatievoorzitter is het bezoekende publiek deskun diger geworden. Zakelijk gezien is de tentoonstelling zeker geen tegenvaller geweest, zo merkte de heer Lems nog op. De verwachtingen waren gezien de eco nomische situatie niet hoog gespannen. Toch zijn er over het algemeen betere zaken gedaan dan was ver wacht. Opmerkelijk en verheugend vond de voorzitter de toename van het buitenlandse bezoek. Er werden zo'n 1.700 buitenlanders op de tentoonstelling geregis treerd. „Mechanische Bomenrooier" van R. Wiedenhoff. „Sleepband" eveneens van R. Wiedenhoff. R. Wiedenhoff uit Goes, voor „Mechanische Bomen- rooier" 'hij kreeg echter ook een Eervolle Vermel ding voor zijn inzending „Sleepband". Er werden in totaal 16 prijzen uitgereikt waaronder negen eervolle vermeldingen. De Land- en Tuinbouw RAI '72 heeft overigens 75.657 bezoekers getrokken. Dat is ongeveer 10.000 minder dan twee jaar geleden, toen 85.435 mensen deze tentoonstelling bezochten. De voorzitter van de federatie „Het Landbouw werktuig", de heer H. Lems, noemde Land- en Tuin bouw RAI '72 ondanks het geringere bezoek toch een succes. De afgelopen twee jaar, aldus de heer Lems, MECHANISATIEPRIJSVRAAG L. T. R.A.I. 1972 Dinsdag 18 januari werden in de glazen zaal van het R.A.I.-gebouw de winnaars bekendgemaakt van de Mechanisatieprijsvraag Land- en Tuinbouw RAI 1972, uitgeschreven door de Federatie „Het Landbouwwerk tuig". Ook dit jaar was deze prijsvraag weer een groot succes. Er werden 38 inzendingen ontvangen, waar mee een uitgebreide jury zich langdurig heeft bezig gehouden om deze te beoordelen. Er werd ditmaal geen hoofdprijs uitgereikt maar wel drie le prijzen. Deze werden toegekend aan J. A. M. Schoonen uit Hooger- heide, voor zijn inzending „Koppelinrichting voor tweede wagen", F. Vandenhove uit Lochristi (België) voor „Vacuümafsluitapparaat voor melkmachine" en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 11