■v - (§eiuicl THUIS-BEST-WERKER P.J. Z.-WEEKEND 32 leden de verhouding jongensmeisjes was ongeveer 5050 gaven zich op voor deel name aan het PJZ-weekend op 7, 8 en 9 januari j.l. in „Het Putven" te Chaam. Helaas maakte de griep enkele slachtoffers, waardoor niet alle 32 aanwezig waren. Bij zonder jammer, want we kunnen terugzien op een goed weekend, waarin naast een praat- en diiskussiegedeelte tevens een belangrijke plaats was ingeruimd voor een tweetal doe-aktiviteiten te weten: mime- en bewegings expressie en kreatief gebruik bandrekorder. Jongerenaktiviteiten KORTE WENKEN 27 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK CEN thuis-best-werker is iemand, die thuis best (hard) werkt, maar niets verdient. De Provinciale Raad voor Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant liet een onderzoek instellen aan dit onderzoek werk ten ook de voorlichtingsdiensten van de standsorganisaties mee naar de bedrijfsontwikkeling, de vermo gensontwikkeling en de vermogensvorming van de kinderen op land- en tuinbouwbedrijven in Noord-Brabant, waar een meewerkende zoon van minstens 16 jaar aanwezig was. Uit dat onderzoek komen een aantal opmerkelijke zaken naar voren: a. op de bedrijven waar de toekomstige boer werkt, geschiedt de bedrijfsaanpassing niet op tijd. Aan ver groting van de bedrijfsomvang wordt op die bedrijven gemiddeld vrij weinig aandacht besteed. Er treedt dan ook geen noemenswaardige inkomensverbetering op deze bedrijven op b. op het merendeel van deze bedrijven werden de boeren rijker. Op vijf van de zes bedrijven gaf de boek houding een vermogenstoename aan. En nu komt het: dit kwam doordat de arbeid van de meewerkende kinderen schamel werd beloond en/of door inkomsten buiten het bedrijf. Zou men alleen van de bedrijfs- inkomsten en de ontvangen kinderbijslag hebben moeten leven, dan was men op één van de twee onder zochte bedrijven te kort gekomen. De arbeid van de in het bedrijf meewerkende kinderen was dus op vele bedrijven nodig om een redelijk bestaan van het gezin te verwezenlijken. c. Aan het sparen voor een eigen startkapitaal kwamen vele toekomstige boeren dan ook niet toe. Niet min der dan 60 pet. van de op het bedrijf meewerkende kinderen ontvangt slechts kost, inwoning, kleding en zakgeld voor de arbeid op het ouderlijk bedrijf. CR zijn blijkbaar nogal wat jongeren die bereid zijn voor weinig of niets te werken. Dat is hun goede L recht. Wanneer het echter personen betreft, die over enige tijd ondernemer zullen worden, dan wordt het een bedenkelijke zaak, want: hoe wil hij straks het bedrijf overnemen is het niet meegroeiende bedrijf tezijnertijd rendabel enz. enz. Weinig gezonde uitgangspunten voor een mogelijke goede start voor de toekomst. De gezamenlijke platte landsjongerenorganisaties hebben een folder doen uitgaan, waarin deze problematiek aan de orde wordt ge steld. Het PJZ-sekretariaat verzond de folder aan een 200 willekeurig gekozen PJZ-leden met de bedoeling, dat deze personen de diskussie rond dit thema in hun naaste omgeving op gang brengen. Daarnaast ontvin gen de afdelingen een schrijven, waarin er bij het bestuur op aangedrongen wordt de eventuele vragen enz. vanuit de leden te bundelen in b.v. gespreksgroepen of te laten resulteren in de opzet van een informa tieavond/dag. Bij de brief is een vragenlijst gevoegd, waarop een aantal studieonderwerpen genoemd worden, welke be trekking hebben op het hoofdthema. We noemen er enkele: arbeid van kinderen in dienstbertekking arbeid van kinderen in maatschapsverband bedrijfsopvolging in familieverband a. bij leven b. na overlijden schenkingsrecht bedrijfsoverdracht en erfrecht, enz. Enkele dagen na verzending van de vragenlijsten ontvingen we reeds de eerste lijsten retour. Een hoopvol teken. We hopen dan ook dat alle ontvangers hun naaste omgeving in deze diskussie betrekken en dat men al naargelang de gewenste informatie, die men wil, de vragenlijst invult. Het PJZ-sekretariaat zal in nauw overleg met b.v. de voorlichtingsdienst der ZLM graag meehelpen op de opzet van een informatieavond/ studiedag of iets dergelijks: Over dit onderwerp is een goedkoop en goed leesbaar boekwerkje verschenen, getiteld: ,,Als de opvol ger aantreedt". Dit boekje is gratis verkrijgbaar bij de KPJN te Den Haag. Studiegroepen kunnen bestellin gen doen via de PJZ te Goes. Na een korte kennismaking met de andere deelnemers aan het weekend vertelde de heer A. Schoenmakers, medewerker van Staatsbosbeheer, aan de hand van dia's wat overheid, instellingen, stichtingen, enz. op dit mo ment aan natuurbeheer doen of zouden moeten doen. Ook de taak van de individuele burger bij het in stand houden van een leefbaar milieu werd in de diskussie betrokken. Uit de diskussie kwam naar voren, dat de oorzaken van milieuaantasting moeten worden gezien als een kollektieve schuld en niet als de schuld van één be paalde bedrijfstak of bevolkingsgroep. Mentaliteitsver andering is een eerste vereiste. De afdeling zou op haar beperkte terrein hieraan een bijdrage kunnen leveren door het aandragen van informatie, door in te spelen op (vooral!) plaatselijke/regionale situaties. yOOR de zaterdag stond gepland: mime- en bewe gingsexpressie en kreatief gebruik bandrekorder. Het laatste onderdeel leverde weinig problemen op. Met behulp van de heer T. Dirkse, cineast-fotograaf, experi menteerde een groep met de verschillende mogelijkheden van een bandrekorder, die biuikbaar zijn in de afdeling. Men beperkte zich tijdens het weekend hoofdzakelijk tot het terrein van de geluidseffecten. De tweede groep beoefende onder leiding van mevrouw D. Pels, lerares bewegingsexpressie, de verschillende uit drukkingsmogelijkheden in mime en beweging. Een vooral in de beginfase moeilijk onderdeel, omdat je afgestomd door ons westerse cultuurtje en daardoor ern stig besnoeid in je uitdrukkingsmogelijkheden, waarover je in aanleg wel beschikt het idee hebt dat je je be lachelijk maakt. De docente wist deze spanning in de groep uitstekend op te vangen en met het verstrijken van de uren, zag je die groep enthousiaster en vrijer in haar bewegingen worden. Het resultaat voor velen was dit een eerste kennismaking na één middagje oefenen was bijzonder hoopvol. Op het eind van de middag werden de resultaten van beide groepen tot één totaaltheater samengesmolten. Deze middag bleek, dat het mogelijk is binnen een kort tijdsbestek en met vrij eenvoudige middelen een leuke en 'boeiende afdelingsaktiviteit op touw te zettén. We denken b.v. aan groepen, die toneel, cabaret of iets dergelijks spelen. Daarnaast zijn er diverse leuke com binaties mogelijk b.v. met gebruik van zelf gemaakte dia's (b.v. vloeistofdia's). Een vereiste is echter, dat men zich open stelt voor nieuwe ontwikkelingen en dat men elkaar de tijd en de ruimte geeft om zich daarop in te stellen. QE zaterdagavond werdi in gepaste ontspanning door gebracht. Een weekend in het hartje van Brabant en op een tijdstip vlak voor de carnaval betekent natuur lijk dat de avond een klein voorproefje werd op het grote gebeuren. Aanleiding tot de diskussie op zondag vormde de inhoud van een brief van mejuffrouw L. Mesu, lid van de afdeling Goes. In dit schrijven stonden een aantal in teressante opmerkingen, welke 'betrekking hadden op b.v. geïnteresseerdheid van de leden, programmakeuze, enz. Belangrijke onderwerpen, waarmee ieder afdelings bestuur vroeg of laat gekonfronteerd wordt. In diskussiegroepen werden een 6-tal vragen bespro ken. De vragen hadden ondermeer betrekking op onder werpen als: de werving van leden; betrokkenheid van het lid bij de opzet en uitvoering van een aktiviteit; wanneer spreek je van een geslaagde aktiviteit?; waarom komen ideeën/plannen, enz. niet van de grond? De werving geschiedt hoofdzakelijk via persoonlijke kontakten o a. via vrienden en familieleden. Wervings kracht, uitgaande van grote ontspanningsaktiviteiten b.v. ZES WEKEN NAAR IERLAND Deze zomer kunnen 9 plattelandsjongeren, meisjes en jongens, naar Ierland. Het vertrek is vastgesteld op 3 juli a.s. en men komt terug in Nederland op 11 augustus a.s. In deze periode zijn de deelnemers de gasten van de Ierse jongeren, die de vorige zomer in Nederland zijn geweest. Men wordt als zoon of dochter in het gezin opgeno men. Dat )>etekent dat men een handje helpt in 'be drijf of huishouding Daarnaast is er voldoende ge legenheid wat van het land te zien, bezoeken te bren gen aan andere bedrijven, e.d. Van 811 augustus kunnen de deelnemers een internationale bijeenkomst in Ierland meemaken. Aan het verblijf in Ierland zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden. Zij betalen alleen de reis kosten naar Ierland en retour. De verzorging van het programma in Ierland berust bij onze zusterorganisatie „Macra na Feirme". Enige kennis van de Engelse taal is vereist. De kandidaten, die zich opgeven, worden uitgeno digd voor een gesprek. Daarna wordt beslist over een definitieve plaatsing voor deelname. Opgave vóór 20 februari a.s. bij: PJGN, Prins Mau- ritsplein 23, Den Haag (070-512541 of het PJZ-sekre tariaat (01100-5010). VOORLICHTINGSDAG Er zal nog één voorlichtingsbijeenkomst worden ge houden voor die jongeren, zowel jongens als meisjes, die dit jaar een stage willen doen in Canada, de Ver enigde Staten of één van de Europese landen. Op deze bijeenkomst word je uitvoerig ingelicht over de mo gelijkheden, de duur van de stage, de kosten, de be nodigde formulieren, enz. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Stich ting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland te Bergen (N.-H.), samen met de 3 emigratiecentrales en de 3 plattelandsjongerenorganisaties. Heb je plannen, kom dan op vrijdag 21 januari a.s. om 14.00 uur naar hotel Terminus(tegenover het N.S.-station) te Utrecht, in zaal 2. Neem je ouders mee, dan weten die meteen dat men met een safe instelling te maken heeft en dat de programma's goed zijn. STAGE OP EEN AMERIKAANS LANDBOUWBEDRIJF Jongeren, die individueel een stage op een Ameri kaans bedrijf willen doen, in de landbouw werkzaam zijn en/of een middelbare of hogere land- en tuin bouwschool hebben doorlopen, kunnen in de maanden januari en februari 1972 een aanvraag indienen. De reiskosten tot aan de plaats van bestemming en retour moeten door de stagiaire zelf worden betaald. (De huidige vliegtarieven zijn bijzonder gunstig.) De verdiensten in Amerika zijn meestal zodanig, dat deze kosten terugverdiend worden. De duur van de stage maximaal 18 maanden. De minimum leeftijd is 21 jaar, de maximum leeftijd 30 jaar. De bemiddelingskosten bedragen 125,Op gave: Stichting Uitwisseling te Bergen (02208-3301). scbuurfeesten, e.d., wordt nog onvoldoende uitgebuit. Daarnaast zou meer aandacht moeten worden geschonken aan publiciteit via de plaatselijke en regionale bladien. 0E informatie, die de afdeling ontvangt, blijkt ruim schoots voldoende te zijn, terwijl ook de gericht heid van de stof op de plaatselijke/regionale situatie vol doende is. Als belangrijkste oorzaak van het niet tot stand komen van plannen en aktiviteiten noemde men: het ontbreken van de benodigde vaardigheid bij het be stuur om met behulp van de voor handen zijnde infor matie een aktiviteit goed op te zetten. De snelle be stuurswisseling werd als een ernstige handicap be schouwd. Als tweede hoofdoorzaak werd genoemd: de grote ongeïnteresseerdheid bij een groot dieel van de leden. Tot slot gaf de voorzitter der PJZ een korte samenvat ting van het weekend. Spreker zag als ideale situatie, dat een groot deel van de handelingen door het provin ciale sekretariaat verricht, geschieden op impulsen van uit het grondvlak. C.A.R. Zevenbergen ER IS VEEL BELANGSTELLING voor uitzaai van suikerbieten en verschillende telers willen de opper vlakte uitbreiden. Denk echter aan het bietencysten- aaltje en houd de vinger aan de vols. Dit kunt u doen door monsters te nemen voor onderzoek op het voor komen van dit aaltje. Wees niet zo kortzichtig dat u door de teelt va.n koolzaad of te veel bieten straks in de narigheid komt. OP BEDRIJVEN WAAR VAAK uierontstekingen voorkomen is een algemene behandeling bij de droog- stand aan te bevelen. Overleg met uw dierenarts en volg de voorschriften op voor terughouding van de eerste melk. VEEL GRASLAND WORI>T BESCHADIGD doordat te grote hoeveelheden drijfmest in één keer worden gegeven. Er treedt dan korstvorming van de mest op, waardoor het gras verstikt. Geef daarom per keer hoogstens 1520 ton drijfmest per ha.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 27