OP NAAR DE R.A.I.! officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant zlm VRIJDAG 14 JANUARI 1972 60e Jaargang - No. 3114 land en tuinbouwblad MAANDAGOCHTEND a.s. 17 januari zal voor de zevende maal de Land- en Tuinbouwwerktuigen- tentoonstelling in de R.A.I. te Amsterdam van start gaan. Tot en met 22 januari zullen weer tienduizen den boeren en tuinders zich op de hoogte kunnen stellen van de mechanisatiemogelijkheden voor hun bedrijven. Zoals uit het rapport „Prognose 1980" blijkt neemt zowel het aantal werkenden, het aantal bedrij ven als de oppervlakte cultuurgrond in de akker- en weidebouw af maar blijft de totale investering in land bouwmachines toenemen. Het aantal ha, dat per man gemiddeld per jaar wordt verzorgd, zal van 9,56 in 1970 toenemen tot 13,35 in 1980 en het aantal koeien van 20,7 tot 29,5. Aldus een van de conclusies van het rapport. [)E stijging van de arbeidsproduktiviteit zal voor een belangrijk deel moeten komen uit een ver dergaande mechanisatie. Niet zozeer door toeneming van het aantal landbouwwerktuigen dan wel door kwa litatieve verbetering ervan. Zo blijkt de tendens naar steeds krachtiger trekkers met meer pk's zich voort te zetten. Deze vraag naar krachtiger trekkers heeft een belangrijk deel te maken met het steeds gecom pliceerder en vaak ook zwaarder worden van de werk tuigen, terwijl ook bij de transportmiddelen op een steeds groter laadvermogen wordt gemikt. Die trekker is in feite de ruggegraat van de mechanisatie en zij zullen stellig weer een grote belangstelling genieten; er zijn deze keer trouwens nogal wat nieuwe typen. Tevens komt op de tentoonstelling de maisverbouw sterker naar voren als gevolg van de mogelijkheden, die de mais de laatste jaren biedt voor degenen die zoeken naar uitbreiding van het aantal gewassen in de akkerbouw. Er zullen maaidorsers te zien zijn voor de korrelmais en voor de snijmais, grote zelfrijdende machines uit Amerika; apparaten waarvan de prijs zich tussen de 75.000 en 100.000 gulden beweegt! Toch zijn er daarvan al in Nederland in gebruik! Opvallend is voorts de ontwikkeling op het terrein van de melkmachines, waarbij een groeiend aanbod is van de z.g. carrousel. De melktank vindt op steeds meer boerderijen een plaats en ook deze ontwikke ling vindt men terug in het aanbod op de tentoonstel ling. De steeds voortschrijdende mechanisatie in de melkbehandeling vraagt veelal ook een aanpassing van de gebouwen. Dat is trouwens een zaak, die in de toekomst grote aandacht van de boer en niet alleen van de veeboer zal vragen. r\E mechanisatie in de landbouw is geen zaak van vandaag en morgen. Zij is al eerder begonnen en echt-revolutionaire vindingen zijn dan-ook nauwe lijks te verwachten. Het is meestal een zaak van ge leidelijke ontwikkelingen, zoals bijv. te zien is bij de verwerking van aardappelen, waarbij opschepappara- tuur en stortbakken in steeds verbeterde uitvoeringen aan de markt komen. Dat is het boeiende van zo'n tentoonstelling als de Land- en Tuinbouw R.A.I., waar men zich steeds weer kan verbazen over weer zo'n kleine verbetering, die de efficiency in het bedrijf ten goede kan komen. Een noviteit, die zo nieuw is dat zij nog niet eens een producent heeft, is een vinding van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, n.l. een vlas haagmachine. Dit apparaat maakt het mogelijk het zeer arbeidsintensieve op hagen zetten van vlas vol ledig te mechaniseren. Op de Land- en Tuinbouw R.A.I. hoopt de exposant zaken te doen, dat is begrijpelijk. Maar waar het hier gaat om soms zeer hoge investeringen en dikwijls een moeilijke keuze voor de consument is het voor beide partijen van belang, dat de juiste weg wordt in geslagen en de juiste aankoop wordt gedaan. Op de Tuinbouw R.A.I. te Amsterdam kan veel objectieve voorlichting worden verkregen. Van deze voorlichtende instanties vermelden wij het Rijkslandbouwconsulent- schap voor Landbouwwerktuigen, het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen, het Rijkslandbouwconsu- lentschap voor Boerderijbouw, het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, het Rijkszuivelconsu- lentschap voor de Melkwinning, het Rijkstuinbouwcon- sulentschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeidsmetho- den, het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten, het Landbouwschap, de Arbeids inspectie (speciaal voor veiligheidsaspecten), de Cul tuurtechnische Dienst, de Bovag en de secties Land- bouwmechanisatiebedrijven en Vakopleiding van de Smecoma. TEVENS willen wij nog wijzen op de Prijsvraag Mechanisatie Land- en Tuinbouw R.A.I.die het vorige jaar meer dan vijftig inzendingen opleverde En wat voor inzendingen. Het mag toch een enorm succes worden genoemd, dat de vorig jaar bekroonde sla-oogstwagen niet alleen in produktie is gekomen, maar dat er al 145 zijn verkocht. Ook andere vindin gen zijn in produktie genomen en hebben inmiddels hun weg naar de bedrijven gevonden, zoals de papier serveerder voor de bollen- en bloementeelt, de poot- aardappelontsmettingsmachine, een stroverdeler, een loofafsla-apparaat en een met name in het zuiden van het land in gebruik genomen lopende band in kas sen. Ock ter gelegenheid van de komende tentoon stelling is er weer een prijsvraag uitgeschreven. Er zijn dertig inzendingen en de jury van Wageningse des kundigen onder leiding van prof. Quast zijn verrast door de gpede kwaliteit ervan. Op dinsdag 18 januari, dus op de tweede dag van de tentoonstelling, wordt de uitslag bekendgemaakt. (Zie verder pagina 2)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1