VAN DER HAVE TUINBOUW- KLANKEN voor graszaadteelt tel. 01102-1441* Enorme verschillen in bedrijfsuitkomsten Hebben wij onze voorzieningen al getroffen? DINGEN VAN DE WEEK 18 KORTE WENKEN Door de vroege verschijning van ons laatste dec. no. was het artikel van uw WALCHERSE correspon dent te laat en kon niet geplaatst worden. We schreven onder meer dat het voor de corresponden ten niet altijd gemakkelijk is om steeds een bijdrage te verzorgen. Dit zal ook voor het nieuwe jaar gelden. Immers ze behandelen geen gericht object. Verzorgt men een artikel voor bijv. uien of gladiolen of wat ook dan heeft men studie- of praktijkmate riaal of achtergrond. Onze rubriek daarentegen is meer een ambulante zaak. We hebben onze aanstel- lingsbrief nog eens nagelezen en we geloven dat dat ook indertijd de bedoeling was. Want eerlijk is eer lijk, we zijn aarzelend begonnen en ook nu nog aar zelt men wel eens over wat en hoe men schrijven zal over één of meer der vele onderwerpen die in onze rijk geschakeerde agrarische en tuinders wereld leven. Ook voor lange tenen moet men oppassen want het coupeermes onzer redacteur hangt als een zwaard van Damocles boven onze ontboezemingen!! Toch willen we weer proberen om in 1972 onze bescheiden bijdragen te leveren. Uit ervaring weten Ofschoon de maand januari gerekend wordt tot de „rustige" wintermaanden moet in deze tijd, onze aan dacht op THOLEN EN ST. PHILIPS LAND toch alweer gevestigd zijn op het zaaiplan voor 1972. Vooral de on dernemer met vollegrondstuinbouw, kan nóóit spreken van een ijzeren bouwplan, omdat er élk jaar weer aan geschaafd moet worden, om van het bedrijf het hoogst mogelijke rendement te halen. Aan de hand van éérder gemaakte resultaten, of fiasco's van eerder geteelde pro dukten, maken wij dan onze analyses, en bekijken of er in de teeltwijze nog iets te verbeteren valt. Ook de diver se kunstmestsoorten dienen nagegaan te worden, in hoe verre ze passen bij onze teelten en de hoeveelheden moeten tijdig opgegeven worden bij de leveranciers. Van zelfsprekend zijn de benodigde zaaizaden, en/of poot- goed al besteld of reeds ontvangen. Misschien nog veel te weinig, wordt er voldoende aandacht besteed, in hoe verre ons teeltplan ons voorziet, in de ons beschikbare arbeidsuren. Steeds zal er gezocht dienen te worden, om toppen zo mogelijk te vermijden en tijden met iets te weinig arbeid, aan te vullen met een uitvoerbare teelt die een voldoend uurloon kan opleveren. Niemand hoeft zich echter wijs te maken, dat hij in deze opgaaf voor 100 zal slagen, omdat altijd hetgeen nog vóór ons ligt, zoveel ongewisheden heeft, waar wij niet op berekend zijn geweest. Nogthans is het een harde noodzaak om zoveel als in ons is, te bezinnen op verbetering of hand having van onze bedrijfsinkomsten. Op organisatorisch gebied zullen onze gedachten ook steeds moeten uitgaan naar datgene, wat onze bedrijven ten goede komt voor nu en in de naaste toekomst. Zo hebben dan eind decem ber 1971, de gezamenlijke Thoolse veilingen zich uitge sproken, of ze mogelijkheden zagen in een topcoöperatie van de reeds bestaande veilingen. De uitslag was, zoals bekend, dat de best gesitueerde veilingen, het plan heb ben afgestemd omreden dat de aanwezige leden in de vóórgestelde opzet geen voldoende vertrouwen konden opbrengen. Het is wel zéér jammer dat het vele voorbe reidende werk, van de diverse besturen aan deze zaak verricht, niet tot een samenbundeling kon resulteren. Misschien dat wat méér voorlichting aan de leden, over de werkelijke situatie van het zich nu, en in de naaste toekomst sterk veranderende afzetpatroon van veel agra rische produkten, het de leden wat duidelijker werd waarom het gaat. Het feit echter, dat veel ledien, die het aanvoelen komen, dat hun zelfstandig bestaan verloren dreigt te gaan, spelen met de gedachte: het zal mijn tijd wel duren, en „na mij de zondvloed"! Het is niet te hopen dat het, met ons gewilde veilingsysteem, zó zal vergaan, als de doodzieke patiënt die geopereerd imoest wordien. we dat de artikeltjes die de praktijk zo direct betref fen veel gelezen worden en soms ook aan kritiek blootstaan. Velen onzer zullen momenteel reeds ongeveer weten hoe ze geboerd hebben in 1971. Naar wat we zo te hooi en te gras vernemen zijn we het meest verbaasd over de enorme verschillen in financiële uitkomst. Over de gehele lijn en we schrijven dit met grote reserve is het gros er in geslaagd om de gestegen uitgaven op te vangen. Dit is uiteraard niet voldoende. Er zijn bedrijven die boven en ook helaas onder die streep komen! Een prognose stellen voor 1972 is o.i. een schot in de ruimte door het ontbreken van concrete ge gevens. Wat we zeker weten is dat de buitenlandse concurrentie groter wordt en dat de loon- en alge mene uitgavenpost omhoog gaat. Mogelijk wordt ook onze vergoeding opgetrokken!! Nu ieder praat over recessie, zouden we hier toch willen waarschuwen om dit niet te ver door te voe ren. Immers ieder jaar is anders. En géén produkt uit onze branches heeft een lang leven. Fruit, door goede bewaarmethoden tot V2 jaar en ook uien is zo'n artikel. Maar 't gros onzer produkten is geen langer leven beschoren dan globaal enkele weken. Waarmee we bedoelen dat elke situatie zich in deze korte spanne tijd van 1 maand grondig wijzigen kan. Waar we nog eens de aandacht op willen vestigen is dat men toch niet al te gemakkelijk gaat denken over de arbeidsvoorziening. Nu de lonen weer naar boven zijn, en evenzo de sociale lasten nog meer gaan drukken, zal de neiging om geheel of bijna ge heel zonder personeel te werken nog toenemen. We kennen reeds bedrijven waar men percelen braak laat liggen of onder een grof landbouwgewas beteelt. Toch geloven we dat meer ondernemers rekening moeten houden met het feit dat de loon- en sociale uitgavenpost volledig verrekenbaar is. Als men dus een beetje redelijk bedrijf heeft hoeft het (meer-)produktie-inkomen niet eens voor het volle bedrag opgebracht te worden. Het gemak dat men ook eens wat uit handen geven kan is o.i. ook niet te verwaarlozen. Uiteraard heeft men ook meer kans op een vergrote produktie. We hopen dat het ons gegeven zal zijn een voorspoedig 1972 mee te maken. Met dat de dokters, specialisten en familie langdurig zaten te redetwisten, op welke manier er dan geopereerd zou moeten worden, kwam de zuster binnen om te zeg gen dat het niet meer nodig was, want de patiënt was intussen overleden! LIET lijkt nuttig en nodig nog eens de aandacht te vestigen op een zaak die van grote betekenis lijkt te zijn voor de prijsontwikkeling in de fruitsektor. We bedoelen de kwestie van een geregelde aanvoer van goed fruit in de eerste maanden van het jaar. Wan neer we de laatste weken op de fruitveilingen in ons gebied komen dan zien we daar nog veel te veel fruit van slechte kwaliteit. Fruit dat veel te lang is bewaard geworden in de schuren van de telers die daarvoor niet zijn gebouwd. Bovendien is het rijpingsproces van het in de schuren bewaarde fruit nog eens extra ver sneld door de zeer hoge temperaturen van het najaar en het begin van de winter. Veel van dat versleten fruit draait door op het interventieprijsniveau maar er komt ook van op de markt en het doet daar niet direct de naam van het Nederlandse fruit eer aan. Er is een behoorlijke belangstelling naar fruit van goede kwaliteit maar dat wordt er te weinig aange boden. Slechts hier en daar is er Golden Delicious uit de koelhuizen in hoeveelheden van betekenis te koop. Hiervoor worden dan redelijke prijzen betaald, maar het gaat om kleine hoeveelheden. Nog sterker speelt dat bij de Conference peren. Er zitten er nog heel wat in de koelhuizen maar op ver schillende veilingen was gedurende de eerste weken van dit jaar geen aanbod van betekenis van deze peer. De handel had hierop terecht haar kritiek. Vo rige week moesten exporteurs in peren hun buiten landse afnemers teleurstellen en konden niet leveren omdat er geer. aanbod was. Wanneer we hierover spreken met telers die nog hoeveelheden peren van betekenis hebben dan komt naar voren dat men geen haast heeft omdat het toch wel vroeg is in januari uit de c.a.-cellen te ruimen of men brengt als argument naar voren dat het zulk prima weer is voor de snoei- en rooi- of plantwerk- zaamheden dat men niet het werk gaat onderbreken om peren te gaan sorteren. Het kunnen elk op zich wel respectabele reden zijn maar het gevolg is toch dat er een hiaat is in de perenhandel en dat kan na delige gevolgen hebben voor de prijsvorming in het verdere van het seizoen. Niemand weet hoe de prijzen zich zullen ontwikkelen, maar vast staat dat er nu een goede vraag is op een zeer redelijk prijsniveau terwijl er geen of te weinig aanbod is. IA/E vinden deze kwestie van een geregelde markt- voorziening in de winter- en voorjaarsmaanden er een van de eerste orde. Het is bijzonder moeilijk hiervoor een pasklare oplossing te vinden maar dat er wat zal moeten gebeuren om geen al te grote brok ken te gaan maken, staat vast. Alleen is het erg moei lijk om aan te geven welke maatregelen er getroffen zouden moeten worden. We zouden al een heel eind zijn indien de veiling als afzetorganisatie de beschik kingsmacht kreeg over een groot deel van het aanbod van bewaarfruit. Minstens de helft van het fruit zou hiervoor beschikbaar gesteld moeten worden. De af zet zou dan plaats dienen te vinden op de manier zo als we dat altijd hebben gekend en nog wel kennen door middel van poolvorming. Daarbij zou er dan een mogelijkheid moeten zijn om degenen die hun fruit voor deze centrale verkoop beschikbaar stellen een geldelijke steun te verlenen boven degenen die niet mee willen doen. jWe denken b.v. aan hogere koelkosten voor dege nen die niet mee willen doen of op andere wijze faci liteiten voor degenen die wel een bijdrage willen leve ren om een geregelde marktvoorziening te verkrijgen. Het grote voordeel van een flink kwantum fruit in han den van een afzetorganisatie is dat men de handel de gelegenheid kan geven haar taak zo goed mogelijk te vervullen. Ook de handel is er niet mee gediend dat er verschillende weken zijn met geen of een veel te klein aanbod van fruit. We zijn er van overtuigd C.AJl. Zevenbergen DE WERKING VAN DE DRAINAGE is te contro leren door midden op het perceel vlak. naast de drain- reeks een gat te graven, dat iets dieper is dan de drainbuis ligt. Uit de wisselingen van de grondwater stand kunt u nu opmaken in hoeverre de drains goed werken. Slecht werkende drains moeten worden schoongespoten of vernieuwd. EEN KEER PER JAAR, liefst voor de winter, moe ten alle eindbuizen van de drains worden opgezocht om de werking van de drainreeksen te controleren. Verzakte eindbuizen gaan u een ongestoorde water lozing tegen en moeten opnieuw worden geplaatst. De drainbuis moet voldoende hoog boven het slootwater uitsteken. Is deze afstand te kort dan moet de sloot worden uitgediept. VEEL AFWATERINGSSLOTEN voldoen niet aan de eisen, zijn vervuild, ondiep en niet meer in staat het water vlot af te voeren. Vooral tussen kavels van verschillende gebruikers is dat nogal dikwijls het geval. Maak deze sloten open, zodat de sloot 1,30 tot 1,50 meter diep is en een bodembreedte krijgt van 50 cm met een schone bodem. Pas dan kan de ont watering goed functioneren. dat dit een erg moeilijke zaak is, maar toch zal er wat aan gedaan moeten worden, want de vrijheid die we kennen bij de afzet van bewaarfruit is niet altijd in het belang van een gezonde prijsontwikkeling. CEN andere zaak waar we deze week nogmaals op willen wijzen is die van de noodzaak om met goede kwaliteiten fruit aan de markt te komen. Dat wisten we al lang maar het is de laatste maanden weer opnieuw duidelijk geworden. Er komen veel klei ne maten van de verschillende appel- en pererassen aan de veilingen en deze brengen bijzonder weinig op. Meestal zijn ze niet te verkopen en wanneer ze verkocht worden is de prijs maar een fraktie van die van de grote maten. We moeten beslist naar grote vruchten toe. Hier zal alles op gezet moeten worden. Dat wil zeggen dat we al in deze tijd van het jaar onze maatregelen moeten nemen. De zorg voor de kwaliteit begint immers met de snoei. Omdat er geen markt meer is voor kleine vruchten kunnen we ons ook voorstellen dat er nog een aantal telers besluiten om oude en verouderde boomgaarden op te ruimen. Het zou wel eens een van de meest ver standige besluiten van dit pas begonnen jaar kunnen zijn want dat er geen verwachtingen meer zijn voor fruit van oude en verouderde bomen, staat vast.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 18