Jaarvergadering en jaarverslag Algemeen Orgaan Voedselvoorzienning 9Czlm excursie 1972: Oostenrijk Van het Landbouwschap 17 HÜ7T Algemeen Orgaan Voedselvoorziening houdt zijn 22ste jaarvergadering op donderdag 27 januari 1972 te 14 uur in Hotel Wittebrug te Sdheve- ningen. Op deze vergadering is het centrale thema: „De toekomstige structuur van het agrarische be drijfsleven". Op deze vergadering zal een inleiding worden gehouden door dr. J. van Lierde van het directoraat-generaal van de landbouw van de E.E.G. over het bovengenoemde onderwerp. De vragen welke n.a.v. dit onderwerp uit de ver gadering zullen worden gesteld, zullen worden be handeld door een forum, dat is samengesteld uit in stanties en groeperingen, die bij het agrarische be drijfsleven zijn betrokken en waarin zitting hebben: ir. J. A. P. Franke, voorzitter; dr. Jacques van Lierde, H. J. Meijer, mr. P. L. Schenderling, ir. A, de Zeeuw en drs. R. Zijlstra. IN (het jaaroverzicht van het Algemeen Orgaan Voedselvoorziening dat de agrarische markt structuur behandelt wordt ingegaan op de structuur wijzigingen, die zich in het agrarische bedrijfsleven voltrekken en op het beleid, dat in dit opzicht, zowel door de E.E.G. als door Nederland wordt gevoerd. In de E.E.G. bestaat te veel de neiging het handels verkeer in landbouwprodukten tot een sluitpost te maken van het markt- en prijsbeleid voor de E.E.G. zelf en wel door manipulaties met in- en zelfs uit- voerheffingen, waarbij men denkt aan de mogelijk heid van een uitvoerverbod voor bepaalde produk- ten. Het landbouwstructuurbeleid van de E.E.G. heeft in principe de instemming van het Algemeen Orgaan, mits dit beleid niet leidt tot verstarring en tot ondermijning van het ondernemerschap van de boer, de handelaar en de fabrikant. Dit zou het gevolg zijn van verwezenlijking van de voorstellen voor marktstructuur en met name van de ontwerp verordening voor producentengroeperingen. UET overgrote deel van het agrarische bedrijfs- leven bestaat uit zelfstandige ondernemers, die persoonlijk alle risico's dragen van hun onder neming. Daarom is het zelfstandigenbeleid van grote betekenis voor de agrarische produktie en handel. Dit beleid zal moeten zijn gericht op het niet alleen in fiscaal, dodh ook in economisch en sociaal opzicht en in het kader van het landbouwbeleid herstellen van de achtergebleven concurrentiepositie van zelf standige ondernemers: boeren, handelaren en klei nere industriële ondernemingen. In een bijlage bij het rapport is hiervoor een program aangegeven. Het inkomen van boeren kan niet alleen afhanke lijk zijn van prijsregelingen, die tot een steeds ver dergaande protectie zouden leiden. Daarom dient het inkomen, hangende de structuurverbetering in de landbouw te worden aangevuld met tijdelijke af lopende inkomenstoeslagen. Het prijsbeleid zelf zal mede moeten worden afgestemd op de marktver houdingen om het opnieuw ontstaan van overschot ten in de E.E.G. te voorkomen. UET rapport oefent kritiek op de praktijk van het subsidiebeleid dat vooral ten goede komt aan grote ondernemingen, terwijl op zichzelf goed geleide kleinere ondernemingen daarvan verstoken blijven. In dit verband wordt gepleit voor de nood zaak van een concurrentieregime voor landbouw produkten in de E.E.G. In het sociale beleid trekken zelfstandige onder nemers aan het kortste eind, omdat zij niet vallen onder belangrijke sociale voorzieningen. Voor jonge mensen is vooral daarom het zelfstandig onder nemerschap met alle risico's daarvan niet meer aan trekkelijk. Een gezonde levendige concurrentie, zo als die voor landbouwprodukten en levensmiddelen in Nederland bestaat, is de beste waarborg tegen prijsopdrijving. Daarom dient te worden gewaakt tegen machtsvorming en monopolies in het agra rische bedrijfsleven. Wat de toekomstige ontwikke ling van het agrarische bedrijfsleven betreft, besluit het rapport met het devies zich niet te laten leiden door hetgeen zou kunnen gebeuren, maar te hande len naar wat móet gebeuren. Bij voldoende deelname zal van woensdag 24 mei tot en met zaterdag 3 juni 1972 een ZLM- excursie worden gemaakt naar OOSTENRIJK met de hoofdstad WENEN als verblijfplaats. De reis gaat per vliegtuig van de K.L.M. vanaf Schiphol naar SALZBURG en terug, terwijl van Salzburg naar Werien en terug per bus wordt gereisd. De bus blijft voorts de gehele excursie ter beschikking van de groep om vanuit Wenen verschillende dagtochten te maken. Het verblijf in Wenen vindt plaats in een le klasse hotel en het spreekt vanzelf, dat de reis- leiding zal zorgen voor een aantrekkelijk pro gramma, dat voor een deel is afgestemd op de stad Wenen en naaste omgeving zelf, doch bovendien een aantal bezoeken aan agrarische objecten zal inhouden. De totale kosten voor deze reis (dus alle reis kosten per vliegtuig en bus, de totale verblijf kosten, luchthavenbelastingde reiskosten van Goes naar Amsterdam en terug) bedragen voor echtparen f 675,per persoon en voor alleen- reizenden 695,p.p. Het is van groot belang, dat indien u belang stelling voor deze 11-daagse excursie hebt, zich zo spoedig mogelijk, doch in elk geval VóóR 22 JANUARI A.S. opgeeft, hetzij aan het secre tariaat van de ZLM in GOES, TELEFOON 011005010 of bij het secretariaat van de ZLM IN ZEVENBERGEN, TELEFOON 01680—3730. Nadere inlichtingen kunt u inwinnen te Goes bij de heer W. Sinke. Uit een en ander blijkt, zo zei ir. Knottnerus, de nood zaak van een zuivelbeleid, zowel nationaal als in EEG- verband, dat in staat is alle marktfluctuaties te volgen. Een schommelende wereldmarkt zal z.i. meer stabiliteit verkrijgen met internationale handelsovereenkomsten. Bij het slachtgevogelte stonden die prijzen de laatste maanden van het jaar sterk onder druk van een ruim aanbod; de legpluimveehouders, die eerder in 1971 ern stige moeilijkheden hadden, kregen toen juist wat ver ademing door betere eierprijzen. Voor de Nederlandse tuinbouw in de ruimste zin was 1971 bepaaldi geen gemakkelijk jaar. De overheid heeft over de aardgasprijzen onlangs mededelingen gedaan, die tot grote onzekerheid in de kastuinbouw hebben geleid. Daarmee wordt een remmende invloed uitgeoefend op de overschakeling van stookolie op aardgas. De moeilijk heden voor de fruitteelt werden in 1971 niet opgelost. VOOR INPOLDERING „GROTE" MARKERWAARD Inpoldering van de Markerwaard is nodig. Een belang rijke beperking van het polderoppervlak vindt het schap onjuist. In een brief aan de minister van verkeer en wa terstaat zal dit uitvoerig toegelicht worden, zo besloot het bestuur. De minister heeft de inpoldering van de Markerwaard opnieuw in overweging genomen. Het gaat daarbij om de omvang van het in te polderen gebied, de vorm, bestemming en inrichting. Hoewel agrarisch ge bruik van de grond niet in alle gevallen de meest ren dabele gebruiksvorm zal zijn, is het Landbouwschap van mening dat landbouwproduktie onder optimale omstan digheden een aantrekkelijke zaak blijft. En die mogelijk heid biedt de nieuwe polder. Met de aanwinning van een relatief beperkte oppervlakte nieuwe landbouwgrond hoeft niet voor een „produktie-explosie" gevreesd te wor den, medie omdat de oppervlakte cultuurgrond in Neder land sneller daalt dan in de andere EEG-landen. De land- en tuinbouw hebben zeer veel belang bij een goede zoetwaterhuishouding. Het IJsselmeer vervult daarin een voorname functie. Volgens het Landbouw schap is het evenwel onjuist te stellen dat men de Mar kerwaard niet zou moeten droogmaken, omdat daardoor de mogelijkheden tot het opslaan van goed water kleiner worden. Vergroting van de opslag-capaciteit van water kan beter verkregen worden door het hoger opstuwen van het water op het .kleine" IJsselmeer of een gedeel te daarvan, omdat men dan de belangrijke verliezen door verdamping voorkomt, die immers recht evenredig zijn aan de oppervlakte. Het Landbouwschap vindt een geringe vergroting van het wateroppervlak door het handhaven van Marken als eiland zoals ook door de ANWB is voorgesteld in beginsel aanvaardbaar. Het Landbouwschap verwacht, dat de behoefte aan nieuwe stadsgebieden in de Markerwaard de eerste tijd niet zo groot zal zijn. Ook de behoefte aan industrieter rein zal dan waarschijnlijk beperkt zijn. Dit beeld zou echter drastisch kunnen veranderen indien de regering zou besluiten de tweede nationale luchthaven in de Mar kerwaard aan te leggen. AARDGAS EN TUINBOUW Het Landbouwschap heeft de minister van economi- cniio om eer onderhoud or» korte termijn over de aardgasprijs. Het wil daar ook graag de minister vuii iui.v»~0uw 'J.'t Lebbon.- I.IedwJoliiv.' van de ministei van economische zaken aan de Eerste Kamer hebben bij het Landbouwschap de vrees doen ontstaan dat de maxi- mum-aardgasprijs voor grootverbruikers van 5,88 cents per kubieke meter doorbroken zal worden. De onzekerheid die hierover al is ontstaan heeft een remmende invloed op het overschakelen van glastuin bouwbedrijven van stookolie op aardgas. Die overschake ling acht het schap van groot belang voor het tegen gaan van de luchtverontreiniging. Het Landbouwschap wil ook met de Gasunie gaan pra ten over enkele onderdelen van de overeenkomst voor de levering van aardgas aan tuinbouwbedrijven, maar wil eerst van de minister van economische zaken duidelijk heid hebben over diens energiebeleid. REORGANISATIE HOOFDAFDELING VEEHOUDERIJ De hoofdafdeling veehouderij is gereorganiseerd om de belangen van de „veredelingslandbouw", met name de varkenshouderij en kalvermesterij beter te kunnen behar tigen. Deze agrarische bedrijfstakken zijn de laatste jaren van grote betekenis geworden, maar krijgen ook steeds meer te maken met milieuhygiënische, planolo gische en veterinaire eisen. De onder de hoofdafdeling ressorterende commissies gemengd bedrijf: vee en vlees, melk en zuivel, zijn nu opgeheven. In hun plaats zijn gekomen de commissie melkveehouderij en veredelings landbouw. Die laatste commissie heeft de zorg voor de op vleesproduktie gerichte veredelingslandbouw exclusief de pluimveehouderij, omdat deze bij het Landbouwschap al een eigen afdeling heeft. Secretaris van de commissie melkveehouderij is de heer P. Westra en van die commissie veredelingslandbouw ir. D. C. de Ridder. MET ZORGEN OVER DE DREMPEL AANWIJZINGEN Voorts passeerden nog enkele voordrachten en be noemingen het hoofdbestuur. Zo was daar de samen stelling van de nieuwe (zelfstandiger) commissies Melkveehouderij en Veredelingslandbouw in het ka der van de hoofdafdeling Veehouderij van het Land bouwschap. Als leden van de commissie Melkveehouderij werden voorgedragen de heren J. L. Nysingh te De Wijk, P. A. Oosterhof te Akkrum en T. Loman te Almen. Voor het K.N.L.C. krijgen in de commissie Veredelingsland bouw (varkens, kalveren, mestvee en schapen) zitting de heren H. J. Roerink te Enschede, J. de Veer te Scha- gen en H. Reurink te Neede. In de vacatures-D. R. Mansholt werden aangewezen in de commissie Land- bouwambachten van het Landbouwschap de heer B. J. Hoogland te St. Annaparochie en in de schapscom missie Boerderijbouw de heer P. N. Roele te Wogmeer (Post Spierdijk). BESTEMMINGSPLANNEN Provincie Zeeland. Vanaf 11 januari 1972 ligt geduren de 2 maanden ter inzage op de prov. griffie te Middel burg, Sint Pieterstraat 42, alsmede op de secretarie van de gemeenten Westerschouwen, Middenschouwen, Brou wershaven, Zierikzee, Duiveland en Bruinisse het ont- werp-streekplan Schouwen-Duiveland. Gedurende boven genoemde termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend tegen het ontwerp bij Prov. Staten van Zee land, St. Pieterstraat 42 te Middelburg. Exemplaren van het ontwerp kunnen, tegen een vergoeding worden be steld bij de Prov. Planologische Dienst, Nieuwstraat 27 te Middelburg. Halsteren. Vanaf 7 januari ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmings plan „Theodorushaven". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ont werp aangebrachte wijzigingen -en een ieder die 'bezwa ren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goed keuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep in stellen bij de Kroon. Helmond. Vanaf 7 januari ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „Dennenlucht", waaraan door G.S. goedkeuring werd onthouden. Zij, die bezwaren hebben tegen de voormelde onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Kortgene. Vanaf 17 januari ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Kortgene Noord-I". Ge durende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Tholen. Vanaf 7 januari ligt een piaand ter inzage de ontwerp-herziening van het bestemmingsplan „Poort- vliet-West". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Middenschouwen. Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage de bestemmingsplannen „Kerkwerve-West" en „Scterendijke 1970". Het besluit van G.S. tot goedkeu ring/ van deze bestemmingsplannen is onherroepelijk ge worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 17