9£dm BESTUUR VERGADERDE officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 7 JANUARI 1972 60e Jaargang - No. 3113 land en tuhffiouwblad Door het toenemen van de produktie per bedrijf en de vermindering van het aantal arbeidskrachten wordt de tijd die beschikbaar is voor het winnen van ruwvoer steeds minder. In dit opzicht is de verwerking van los hooi met behulp van hooiverdelers interessant. Op pagina 11 wordt nader ingegaan op het gebruik ervan. In dit nummer o.m.: Nogmaals de ziekten- kostenverzekeringen Pagina 3 Uit de praktijk Pagina 5 „Kansen voor uw kinderen" in verband met het aanvragen van studietoelagen' 72/'73 Pagina 7 Moderne akkerbouw bij samenwerking van produktie en afzet Pagina 9 Producenten organisatie conserven Almkerk - Biesbosch Pagina 10 Verslag Studiedag Terneuzen Pagina 12-13 Open hokken als bedrijfssysteem niet onaanvaardbaar Pagina 14 Deining om de melkprijs Pagina 15 Vee en Vlees, Granen, zaden en peulvruchten Pagina 18-19 N de eerste vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM in het nieuwe jaar, gehouden op maandag 3 januari te Goes, richtte voorzitter de heer J. B. Becu zich met de beste wensen voor het jaar 1972 voor gezin en bedrijf tot de aanwezigen. Hij sprak tevens de wens uit dat we er door gezamenlijke in spanning en arbeid in mogen slagen dat voor allen, die daarbij betrokken zijn, het werk van de ZLM ook in dit jaar weer de nodige vruchten mag afwerpen. Een speciaal woord van welkom richtte de heer Becu tot de nieuwe kringvoorzitter van West Zeeuws-Vlaan- deren de heer. C. J. Almekinders die de heer Iz. de Bruyne opvolgt en de heer K. Dees, die wegens ziekte enkele vergaderingen van het bestuur niet kon bij wonen. IN het kort terugblikkend op het afgelopen jaar moest de voorzitter constateren dat, alhoewel de weersomstandigheden in het algemeen gesproken gunstig waren geweest en de oogst niet tegenviel, door verschillende omstandigheden de land- en tuinbouw niet op een gunstig jaar kan terugzien. De heer Becu bracht de gevolgen van de steeds verdergaande in flatie in herinnering, de bezuinigingsmaatregelen van de nieuwe regering en de slechte afzetprijzen van ver schillende produkten als aardappelen en uien. Wat de ontwikkeling in 1972 betreft achtte de voor zitter het van essentieel belang dat er spoedig duide lijkheid komt inzake de waarde van de agrarische EEG rekeneenheid, die in verband met de internationale monetaire moeilijkheden aangepast zal moeten wor den. Ook een spoedig vaststellen van de nieuwe pro- duktenprijzen is voor ons allen bijzonder belangrijk, zo zei de heer Becu, met daarbij de noodzaak dat de inflatie dit jaar beter in de hand gehouden wordt dan in de afgelopen periode het geval was. De heer Becu bracht, wat de prijsvoorstellen betreft, het COPA- standpunt in herinnering waarin een zeker inhalen van de bestaande achterstand ingecalculeerd is. Vervol gens zal het onze taak zijn de afzet te bevorderen, aldus de heer Becu. De aan de gang zijnde ontwikke lingen dienaangaande doet verwachten dat het nodige zal worden gedaan. Teleurstellend in dit verband is dat de voorgestelde fusie van veilingen op Tholen mislukt is. Voor 1 kan ook verwacht worden dat het ge sprek over het Middelbaar Land- en Tuinbouwonder- wijs voortgezet zal worden. Een moeilijke kwestie, maar dit jaar zal, naar het zich laat aanzien, de be slissing vallen. Dit jaar kan de start van de Europese structuurpolitiek tegemoet worden gezien waardoor ook in Nederland met het verstrekken van rentesub sidies begonnen kan worden. Het zal ook onze taak zijn te trachten de mogelijkheden daartoe positief te begeleiden. Ook de grondbank zal onze aandacht vra gen alsmede de milieubeveiliging en de uitwerking van de verschillende streekplannen enz. Allemaal zaken waar we als landbouw ten nauwste bij betrokken zijn en onze volle aandacht aan zullen moeten wijden, al dus de heer Becu. AKKERBOUW CR is een nieuw 3-jarig brouwgerstcontract tot L stand gekomen, aldus de voorzitter in zijn over zicht betreffende de akkerbouw. De basis voor de prijsvaststelling is praktisch onveranderd gebleven. De maximale afname is vastgesteld op 40.000 ton. Waarschijnlijk komt er binnenkort een nieuwe steun regeling voor graszaad. Evenals bij het vlas kan het een geschilpunt worden aan wie de subsidie moet worden gegeven, aan de teler of de handel. De aardappelafzet blijft moeilijk. Er worden ernstige pogingen ondernomen om de afzet meer te bundelen. Hoewel hierdoor bij overproduktie niet alle problemen opgelost kunnen worden, moet het toch die rigjjting uit. Er is een toenemende vraag naar grote partijen van bepaalde kwaliteiten, o.a. voor verwerking en daaraan moet men tegemoet komen. Anders mist men de boot en helpt men b.v. Frankrijk in het zadel. De te lage prijzen voor de gegarandeerde produkten zijn aanleiding tot ongewenste verschuivingen in het bouwplan, zoals o.a. de te sterke uitbreiding van de teelt van aardappelen en uien laten zien. De akker bouwsector komt steeds meer in de knel. De te ver wachten vermindering van de graanteelt in ons land zal de spanning nog vergroten. Vanuit de vergadering werd de vraag gesteld of bij gebundelde afzet van aardappelen wel een betere prijs mag worden verwacht. Bij levering wordt thans zo streng gekeurd dat het geldelijk voordeel niet dui delijk is. Hierop werd geantwoord dat afzet tegen be vredigende prijzen altijd zeer moeilijk is bij overpro duktie. Maar het gaat er om of we aan willen sluiten op nieuwe ontwikkelingen of niet. Er is een toenemen de vraag naar grote partijen op lange termijnvoorwaar- den. Als men zich wil handhaven mag men deze kopers niet afstoten. Anders zullen andere landen het initia tief tot zich trekken en dan ziet het er voor de Neder landse aardappelteelt niet best uit. Met name Frank rijk zal graag bereid zijn om b.v. aan Duitse vraag naar grote partijen voor verwerking te voldoen. ONTWIKKELINGEN IN DE EEG IWIR. J. F. G. SCHLINGEMANN ging in zijn over zicht vooral in op de monetaire problemen in de EEG. Door 10 landen met een harde valuta is eind vorig jaar overeenstemming bereikt over een herwaar dering van de diverse munten ten opzichte van het goud. De Amerikaanse dollar werd met een vrij hoog percentage verminderd, de Italiaanse lire daalde ook iets, Frankrijk bleef met zijn franc vrijwel gelijk, ter wijl de munteenheden van Nederland, Zwitserland en vooral ook West-Duitsland stegen. Als landbouw zou dit alles niet zo erg belangrijk zijn, als men nu weer gewoon verder kon gaan. Maar er is een gemeenschappelijk EEG-landbouwbeleid, met prijzen die uitgedrukt zijn in eenheden met een waarde die gekoppeld is aan de goudprijs en overeenkwam met die van de dollar 3,60). (Zie verder pagina 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1972 | | pagina 1