De i naand januari op het zuidwestelj landbouw- jk Deu ryr 8 Deze keer willen wij ons artikel beginnen met een ieder die dit leest veel heil en zegen toe te wensen voor het nieuwe jaar 1972. Dit betekent voor de arbeid op het bedrijf ongeveer dezelfde weersomstandigheden als in 1971 en voor het bedrijfsresultaat een betere beloning van die arbeid, in de vorm van goede kg-opbrengsten en goede prijzen van de produkten. DE WERKZAAMHEDEN OP HET BEDRUF Deze zijn voor januari al gauw genoemd. In hoofdzaak beperkt zich dit tot het onderhoud van werktuigen en machines en verzorging van het viee. Daar kan in sommige gevallen nog bijkomen: het afleveren van aardappelen of uien, onderhoud van erf en gebouwen, opschonen van greppels en sloten, controle op de drainage. ACHTER HET BUREAU Een groot deel van de tijd wordt besteed aan het afwikkelen van de admini stratie en het opstellen van plannen voor het bedrijfsbeleid in het voor ons liggende jaar, zoals bouwplan en bemestingsplan, daarbij rekening 'houdend met arbeidsaanbod en arbeidsbehoefte en uiteraard met de verwachtingen die men van een bepaald gewas heeft, wat betreft het rendement. Dit alles vraagt de nodige aandacht. Ook de inventaris moet eens onder de loep worden genomen, zowel technisch als financieel. Hoeveel bedragen de totale bewerkingskosten, gesplitst in de kosten van arbeid, loonwerk en eigen mechanisatie? Is er een weg te vinden om deze kosten te drukken door de eigen inventaris uit te breiden of in te krimpen, door meer of minder loon werk in te schakelen, door samen te werken met één of meerdere buren, door werk voor derden te verrichten, enzovoort? Op ieder bedrijf is de situatie weer anders en er worden dan ook verschil lende systemen toegepast. Deze zijn afhankelijk van de bedrijfsgrootte, het bouwplan, de leeftijd van de boer en zijn interessen en de situatie waarin het bedrijf zich bevindt. ARBEIDSOVERSCHOT In de drukke perioden met soms een tekort aan arbeidskrachten weet men door middel van burenhulp, loonwerker en extra urén het werk meestal toch wel rond te krijgen. Moeilijker ligt het met de perioden met een teveel aan arbeid, dat wil zeggen dat er slechts weinig produktieve arbeid verricht kan worden. Op het akkerbouwbedrijf met weinig oj^geen vee is dit in eerste instantie de winterperiode. De oplossing voor dit probleem zal voor de ene boer binnen het bedrijf gezocht moeten worden, voor de andere zal het meer voor de 'hand liggen buiten het bedrijf te treden. Terwijl de natuur slaapt werkt de boer, die vertrouwen heeft in de toekomst, aan de nieuwe plannen voor de volgende oogst Voor zover men daar stalling voor heeft of met eenvoudige middelen kan creëren past op heel wat akkerbouwbedrijven de mest veehouderij goed. Ook is wel de suggestie gedaan om gezamenlijk aardappelen te gaan klaar maken. Gaan we onze arbeid buiten het bedrijf besteden, dan bootsen we daarmee de Amerikaanse boer na, die in de zomer op zijn eigen 'bedrijf werkt en 's winters in de fabriek of in een ander bedrijf. Alhoewel dit in een tijd van afnemende werkgelegenheid wellicht minder goed zal gelukken, zij toch opgemerkt dat sommigen in deze opzet goed geslaagd zijn. HET OPSTELLEN VAN BEDRUFSBEGROTINGEN Het nagaan van de mogelijkheden om het inkomen uit het bedrijf te ver beteren is zeer nuttig en soms zelfs van uiterst belang. Niet alleen moet men trachten een inkomensniveau te halen als dat van gelijkwaardige beroepen, ook zal er winst gemaakt moeten worden om voor een groot of kleiner ge- kÜÜ gereserveerd te worden voor de noodzakelijke aanpassingen van het bedrijf. Als zodanig is het maken van een rendementsbegroting waarbij wordt uitgegaan van de handhaving van het bedrijf een nuttige zaak, zij het slechts 1 1 iT A. DE REGT M. A. DE HOND Bedrij f svoorlichters C.A.R. - Goes een begin. Hierbij dient men uit te gaan van reële cijfers. Het is natuurlijk niet eerlijk om hierbij van de huidige slechte prijzen van aardappelen en uien uit te gaan evenmin van zeer hoge kg-opbrengsten van suikerbieten zoals deze in 1971 zijn behaald. Door uit te gaan van de resultaten, die over een aantal jaren op het eigen bedrijf zijn behaald en deze aan de verwachtingen hiervan in de toekomst te toetsen zal men wellicht toch tot een gefundeerde aanname van het opbrengstniveau komen. Wat de kosten betreft worden bij voortzetting van het bedrijf de produktie- middelen gewaardeerd op vervangingswaarde en zal als rente over de kapi taalgoederen zoals grond, gebouwen, machines, enz. de bankrente worden in gecalculeerd; dat wü zeggen dat we doen alsof we voor al deze goederen het geld hebben moeten lenen. Over de waarde die deze goederen nog vertegen- Om rendement uit de veestapel te kunnen halen moet men in ieder geval doelmatig voeren. Voederanalyses en rantsoenen wegen vormen de basis voor het samenstellen van een goed rantsoen woordigen (na afschrijving dus) dient de geldende bankrente in rekening te worden gebracht. Bij het bepalen van de kosten van arbeid, kunstmest, zaai zaad en pootgoed, loonwerk, bestrijdingsmiddelen, enz. dient men de zelfde lijn te volgen als bij de bepaling van de opbrengsten. Het spreekt vanzelf dat men ook bij deze kostenwaardering eerlijk zal moe ten blijven om zichzelf niet om de tuin te leiden. Alleen op deze wijze zal men tot een berekening van het bedrijfsresultaat kunnen komen waarvan de uitgangspunten en de opstelling gemotiveerd zijn. Nu zal men ook kunnen beoordelen of men zelfs nog wel rendabel produceert. Indien ihet onderste regeltje hierbij maar een matig of onvoldoende inko men aangeeft is dit op zichzelf natuurlijk nog geen reden er maar mee te stoppen. Een alternatieve begroting geeft mogelijk een 'beter resultaat en er zijn verschillende kosten als afschrijving en rente, die wel zijn berekend maar waarmee eigenlijk geen rekening behoeft te worden gehouden aangezien ze niet behoeven te worden betaald, ma.w. geen uitgaven zijn. Op deze wijze geraken heel veel bedrijven toch aan een inkomen waarvan ze kunnen rondkomen. Als de afschrijvingen ook nog worden opgegeten en de aflossingsverplichtingen niet of nauwelijks kunnen worden nagekomen, ont staan er moeilijkheden die elk jaar groter worden. Men kan natuurlijk wel weer hopen op een goed jaar, maar dikwijls is het al zover gekomen dat men alleen heel goede jaren kan gebruiken en dat is sprookjesachtig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 8