Verdere groei bij INedato N.V. 7 Ruim 27 van de voor de slacht bestemde varkens, 1,7 van de runderen en 8 van de kalveren worden in Nederland verwerkt door de slachterijen van twee koöperatieve verenigingen op dit gebied, Coveco en Boxtel. Er werd in 1970 in Nederland ruim 1 miljoen ton aan vlees en andere slachtprpdukten geproduceerd, 130.000 ton of 15 meer dan in 1969. Levend vee mee geteld bedraagt de stijging in 1970 zelfs 20 tot 524.000 ton met een totale waarde van ruim 2,3 mil jard. De twee coöperaties hadden een omzet van ge zamenlijk 1139 miljoen vergeleken met 927 miljoen vorig jaar. BELGISCHE VARKENSHOUDERIJ De tellingscijfers van 1 september j.l. hebben aan getoond dat de omvang van de varkensstapel in België vergeleken met vorig jaar met bijna 1 is gedaald. De daling was voor de verschillende categorieën nogal uiteenlopend. Het aantal mestvarkens boven de 50 kg alsook van 20 tot 50 kg was resp. 5,9 en 14 groter dan vorig jaar, doch het aantal biggen tot 20 kg was ruim 12 kleiner. Een en ander geeft aanleiding om voor het le halfjaar van 1972 met een kleiner aanvoer van slachtrijpe varkens te rekenen als in de eerste zes maanden van 1971. Ook in andere lidstaten van de E.E.G. zal het aanbod wat kleiner zijn, zij het dat dat in mindere mate het geval zal zijn dan in België. MINDER VARKENS IN DE E.E.G. Volgens gegeven van de O.E.S.O. was de omvang van de varkensstapel in det E.E.G. naar de tellingen van 1 augustus ca. 1 klein'er dan vorig jaar. Op te merken is daarbij dat het aantal fokzeugen nogal wat kleiner was dan vorig jaar. Over de samenstelling van de E.E.G.-varkensstapel werden de volgende gegevens vermeld: 1 september x 1000 1970 1971 Biggen, tot 20 kg 14.656 14.494 —1,11 Lopers, 2050 kg 12.464 12.510 0,36 Mestvarkens, 50 kg 19.064 19.037 0,15 Beren 244 250 2,45 Zeugen: gedekt 3.397 3.312 —4,45 niet gedekt 2.422 2.296 —4,21 Totaal 52.248 51.801 0,86 VARKENSHOUDERIJ IN FRANKRIJK Het was pas in 1961 dat in Frankrijk voor het eerst meer varkens werden geteld dan schapen. Aan een rapport van James M. Benson van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, waar men uiteraard vooral let op voergraanbelangen, ontlenen wij enkele bijzon derheden over de varkenshouderij in Frankrijk. Ge constateerd wordt een duidelijke schaalvergroting. Wat de fokkerij betreft,,zo is het aantal bedrijven met 10 of meer zeugen ten opzichte van 1966 verdubbeld tot 34.000. Op deze bedrijven bevindt zich de helft van alle zeugen. Er zijn thans ca. 1700 bedrijven met 50 of meer z'eugen, welke bedrijven een gemiddeld aantal hebben van 77. Ook bij de mesterij is deze tendens op te merken. Bedrijven met minder dan 10 varkens maken nog wel ongeveer twee derde van het totaal aantal bedrijven uit, doch bedrijven met meer dan 20 varkens, die slechts een 20 van alle bedrijven omvatten bezitten 78 van de totale varkensstapel. De heer Benson becijferde dat Frankrijk, om in de eigen behoefte aan varkensvlees te kunnen voorzien zou moeten kunnen'beschikken over een aantal zeugen van 1,5 tot 1,6 miljoen, terwijl er per dec. 1970 nog geen 1,4 miljoen geteld werden. VEE EN VLEES IN DE E.E.G. MEDIO DECEMBER België. De varkensmarkt was vast gestemd en licht oplopend, behoudens voor de extra-kwaliteiten, waar van op Anderlecht de aanvoer wat groter was dan gewoonlijk. De afzet van geslachte en levende var kens naar de partnerlanden Frankrijk en Duitsland zijn mogelijk iets minder, terwijl de afzet naar Italië zich goed handhaaft. De afzet van deelstukken* ver toont een ongeveer gelijke ontwikkeling. De markt voor slachtvee was zeer vast, mede door een wat korte aanvoer. Er vindt enige invoer plaats uit Engeland en Hongarije. In het afzetpatroon kwam weinig wijziging. Voor wol vee was de markt vast gestemd. Frankrijk. Uit Parijs werd een wat verminderde aanvoer van Belgische en Nederlandse varkens gemeld; wat heeft bijgedragen tot een wat vastere tendens. Op de markten in de verschillende departementen waren de noteringen veelal hoger dan voorgaande week, zij het dat de prijsstijgingen zich beperkten van 1 tot 4 centimes. De belle-coupe trok wat aan in prijs en ook voor deelstukken konden doorgaans wat betere prijzen worden gemaakt. Voor slachtvee waren de noteringen voor de prima kwaliteiten vast, doch voor de mindere kwaliteiten lichtelijk neigend naar een wat lager peil. Voor kalve ren trokken de prijzen voor de extra en le kwaliteiten met 30 en 20 centimes aan tot resp. Fr. 12,50 en 11,40. Voor de mindere kwaliteiten was de belangstelling slechts matig. Voor mestkalveren is de markt willig, vooral voor de goede kwaliteiten. Duitsland. De aanvoer van varkens was veelal wat groter dan voorgaande week, wat tot een licht afbrok kelen van de prijzen leidde. Het gemiddelde voor de gehele BRD daalde voor de C-kwal. met DM 1,50 tot ca. DM 254. In NRW was de gemiddelde C-prijs DM 260,60 1,20)) De topprijzen in NRW lagen tus sen de DM 284 en 290. Voor de volgende week rekent men met weinig ver andering in de meest betaalde prijzen. De aanvoer van slachtvee was veelal wat kleiner. In NRW zelfs 10 kleiner. De handel was matig, wat leidde tot wat lagere prijzen voor stieren. Voor koeien en vaarzen was in het noorden en westen en hier en daar ook in het zuiden, de markt vrij vast. De aanvoer van slachtkalveren was doorgaans klei ner dan voorgaande week in NRW zelfs 36 De handel was vlug, in het zuidwesten evenwel slechts matig tot kalm. De prijzen trokken aan in NRW met DM 18,70 tot DM 480,20. OPLOPENDE MARKT VOOR SLACHTRUNDEREN De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen is voor de week tot 10 december becijferd op 278,12, dat is niet minder dan ruim 7 hoger dan voorgaande week. De gemiddelde E.E.G.-marktprijs steeg met 1,24 tot 264,88. De heffing op import uit derde landen werd verlaagd tot 29,07, met de bekende uit zonderingen voor enkele landen. Alle genoemde prij zen zijn gebaseerd op 100 kg levend gewicht. In alle lidstaten, behoudens in Italië was de marktprijs hoger. In Italië bleef deze gelijk aan voorgaande week. In de week tot 3 december werd 223 ton rundvlees uitgevoerd en 229 ton ingevoerd, behoudens 269 ton bevroren industrievlees. Voorts kwamen 325 levende dieren binnen, 127 uit Hongarije, 52 uit Engeland en 82 uit België. Uit Duitsland kwamen 108 dieren voor de mesterij (weiderij) binnen. KALVERPRIJZEN De gemiddelde marktprijs voor vette kalveren liep met 1,62 terug tot 469,90, waarmee niettemin de Nederlandse prijs in de E.E.G. de hoogste bleef. De gemiddelde marktprijs in de E.E.G. liep met 4,57 op tot 428,76. In de week tot 3 december werd 1192 ton kalfsvlees in hoofdzaak naar de partnerlanden in d!e E.E.G. afgeleverd, alsmede 437 levende mestkalveren. Uit Duitsland werden 572 nuchtere kalveren voor de mesterij ingevoerd, benevens 80 mestdieren uit Frank rijk. t VARKENSPRIJZEN ONVERANDERD De coöperaties en inkoopcombinaties hebben geen wijziging aangebracht in de uitbetalingsprijzen voor de in de week tot 18 december over te nemen varkens. Voor de NCB, de VAKO en de HOVA blijft de uit- gangsprijs 2,95 per kg voor geslachte varkens van le kwaliteit, gewichtsklasse 75/85 kg, on basis van a^-mesterij. Voor andere kwaliteiten en hogere ge wichten gelden de gebruikelijke kortingen. De Coveco gaat uit van een prijs die 4 cent hoger ligt, doch men houdt daar IV2 in voor kosten. In de week tot 28 november werden ca. 192.000 varkens geslacht. De uit voer had in de week tot 3 december betrekking op 11.416 levende en 38.061 geslachte varkens. Dat-vain gingen naar Frankrijk resp. 3906 18.474 st.: Duits land 3568 10.864; Italië 1557 8723 en naar België 2385 levende. Aan deelstukken gingen 490 t. hammen, 367 t. schouders en 218 t. carbonades naar de lid staten, alsmede 360 ton buikspek en 109 ton industrie- spek. De uitvoer in de week tot 10 dec. was ca. 8000 stuks kleiner dan voorgaande week. De varkensmarkt was in de afgelopen week wat aarzelend. Met een prijsdaling werd min of meer gerekend. De oorzaak is mede de zeer moeilijke situatie bij de afzet, als gevolg van de zwevende valuta. Het lijkt niet waarschijnlijk dat een algehele oplossing in het nabije verschiet ligt. Een deel-oplossing voor de Gemeen schap zou al soelaas kunnen brengen. Men moet ech ter rekening houden met een mogelijke opwaardering van de gulden, wat leidt tot veelal lagere opbrengsten van de afzet in het buitenland. v. d. W. Op 15 december 1971 vond in Oud-Beijerland de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van Ne- dato N.V. plaats. In zijn openingsrede schetste de President-Commissaris, Drs. K. C. van Kempen de situatie bij de Nederlandse Akkerbouw waarbij hij de betekenis van de aardappel daarin centraal stelde. De directeur van Nedato, de 'heer P. K. v. d. Heuvel presenteerde daarop het jaarverslag en gaf een uit voerige toelichting, waaraan wij het volgende ont lenen Met voldoening kon worden vastgesteld, dat het verslagjaar lopend van 30 juni 1970 tot 1 juli 1971 met een gunstig financieel resultaat kon worden af gesloten. Vergeleken met het voorgaande boekjaar konden zowel produktie als omzet aanzienlijk hogere cijfers bereiken. Zo steeg de produktie van de sor- BESTEMMINGSPLANNEN Domburg. Vanaf 17 december ligt een maand ter inzage het bestemmingsplan „Kampeerterrein Schelpweg", wel ke door G.S. is goedgekeurd. Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend,-kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Vanaf 24 december ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Zonneveld". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. Teraeuzea Vanaf 22 december ligt een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Feijterstraat". Ge durende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Hontenisse. Vanaf 17 december ligt een maand ter in zage de door G.S. goedgekeurde eerste herziening van het bestemmingsplan „Lamswaarde". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep in stellen bij de Kroon. Kortgene. Vanaf 2 januari ligt een maand ter inzage de eerste herziening van het bestemmingsplan Kats. Zij, teerafdeling met ruim 37 die van de wasserij met 30%, de klein verpakking met bijna 10%, t'erwijl de totale omzet met ruim 25 toenam. De gedurende het gehele jaar aanwezige hoge bezettingsgraad in de diverse afdelingen maakte het mogelijk het gestegen kostenpakket meer dan volledig te compenseren. Dank zij het gunstige financiële resultaat kon de eigen vermogenspositie van de onderneming verder worden versterkt, wat met het oog op verdere groeimogelijk heden door de directie noodzakelijk wordt geacht. Op voorstel van directie en. commissarissen werd een dividend vastgesteld van 10 uit te keren over het gestorte gedeelte van het aandelenkapitaal, ter wijl het resterende deel van de winst aan de reserve kon worden toegevoegd. Uit de mededelingen van de directie bleek, dat bij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aange brachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Mariekerke. Vanaf 22 december ligt een maand ter in zage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Buitengebied Mariekerke". Zij, die bezwaren hebben tegen de gedeelteijke onthouding van goedkeu ring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instel len bij de Kroon. Middelburg. Vanaf 17 december ligt een maand ter inzage het ontwerp van de 2e herziening van het be stemmingsplan „Stromenwijk II. Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingeddend bij de gemeenteraad. Axel. Vanaf 20 december ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Smitsschorre". Geduren de deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Oosterhout. Vanaf 20 december ligt een maand ter in zage het ontwerp-bestemmingsplan „Wegverbinding BeneluxTilburgseweg". Gedurende deze termijn kun nen schriftelijke bezwaren wordien ingediend bij de ge meenteraad. voortduring grote aandacht wordt besteed aan de zich wijzigende kwaliteitseisen die aan het produkt aardappelen worden gesteld en. die mede een gevolg zijn van de sterk toenemende industriële verwerking. Bij Nedato is thans een bed rijf slaboratorium in aanbouw. De daarin te verrichten onderzoekingen hebben tot doel enerzijds het produkt te selecteren voor de verschillende industriële bestemmingen, an derzijds om via deze onderzoekingen te bereiken dat aan de telers op grond van de door hen geleverde kwaliteiten gedifferentieerd zal kunnen worden uit betaald. De sterke concentraties, die als gevolg van deze ontwikkeling bezig zijn te ontstaan aan de vraagzijde van de markt, dwingen tot het formeren van eveneens grotere eenheden aan de kant van de aanbieders. Het verslag kon tevens melding maken van een verdere groei van het aantal geplaatste telers-aandelen, een stimulans voor de directie om naar verdere expansie te blijven streven. Hilvarenbeek. Vanaf 20 december ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Doelakkers". Ge durende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Borsele. Vanaf 20 december liggen een maand ter in zage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan „Rekreatieterrein Stelleplas" en een goedgekeurde wijzi- va de voorschriften van dit plan. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep in stellen bij de Kroon. Dit geldt ook voor diegenen die zich tijdig met bezwaren tot G.S. hebben gewend tegen in het ontwerp-plan aangebrachte wijzigingen. Vanaf 20 december ligt een maand ter inzage het ontwerp-bestem mingsplan Heinkenszand „Barbestein". Beek en Donk. Vanaf 20 december ligt een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem- mignsplan „Reijakkers-Noord". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij die Kroon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 7