Coöp. Grasdrogerijen VGN en VCG stellen contactcommissie in De dag van het paard gehouden op vrijdag 26 november j.l. te Goes DE merrieveulens waren noch naar hoeveelheid noch naar kwaliteit om over naar huis te schrijven. 37 QE Vereniging tot behartiging van de belangen van Coöperatieve Grasdrogerijen in Nederland (VCG) heeft in Utrecht haar herfstledenvergadering gehouden, die uitstekend bezpcht was. Daar voorzitter D. IJ. v. d. Werff te Leeuwarden wegens ziekte verhinderd was, had vice-voorzitter J. S. I. v. d. Wal te Beerto de leiding. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat de Neder landse drogerijen vergeleken met andere landen slechts een bescheiden rol spelen in de produktie van gedroogde groenvoeders. Internationaal gezien kunnen we ons niet veroorloven, dat de drogerijen in Nederland aparte clubjes vormen, aldus de heer Van der Wal. QE heer R. J. v. d. Leij te Leeuwarden, directeur van de VCG, behandelde een aantal belangrijke onder werpen. De leden van de drogerijen moeten ervoor zor gen dat men ongeveer viermaal per jaar een hoeveelheid gras ter droging aanbiedit. Doet men dit dan kan men erop rekenen tijdig geholpen te worden, ook bij slecht weer. Door een regelmatig aanbod van produkt kan de drogerij blijven doorwerken en betaalt het lid uiteinde lijk de laagste prijs voor het drogen. Het kunstmatig ge droogde gras heeft thans wel voldoende zijn superiori teit boven alle andere conserveringsmethoden aange toond, zo zei de heer Van der Leij. De grondstoffenpositie is ook van groot belang. Wan neer men voor 60 van de droogcapaciteit een beroep op de leden doet, is het niet zo moeilijk om de resteren de 40 aan te vullen met meer kilds van de leden, dan wel door aankoop van produkt van elders. Berekend is, dat bij een jaarcapaciteit van 10.000 ton droog produkt en een investering van 1,5 miljoen gulden, bij een afschrijving van de vaste activa in 10 jaar, er brokjes geproduceerd kunnen worden volgens de huidige methode voor 10 ct per kg. Deze prijs is exclusief het vervoer. Daalt de produktie tot 9000 ton, dan wordt de kostprijs elf cent, terwijl deze bij een jaarproduktie van 6000 ton (dus een ondierbezetting van 40 zal oplopen tot 15 cent. Het vochtgehalte is eveneens van belang, want door enigszins voor te drogen behoort een kostprijsverlaging van 30 a 40 tot de mogelijkheden. Voor de handels- drogers ligt dit wel iets anders, want zij zijn genood zaakt het produkt zo vers mogelijk aan te voeren, omdat de koper, de mengvoederfabrikant, het produkt koopt vanwege het carotine- en xantophyllgehalte, welke ge haltes bij voordrogen of bij dirogen in een te laat stadium en ook tijdens de bewaring snel teruglopen. QE heer Van der Leij legde ook de nadruk op de noodzaak het vervoer bij de gewijzigde omstan digheden aan te passen. Denk daarbij ook aan containers. Tenslotte maakte de directeur enkele opmerkingen over verlenging van het droogseizoen. De trommeldrogers zijn namelijk ook geschikt voor het dirogen, na het normale seizoen, van allerlei andere produkten zoals snijmais, dat steeds meer in opkomst is, aardappelvezels, bieten- pulp, mest enz. Zelfs is een proef genomen met het dra gen en pelleteren van een voordroogkuil. Het drogen en persen hiervan bleek mogelijk, het hakselen was echter het grootste probleem. Daarom zal in het volgende sei zoen geprobeerd worden een van te voren gehakselde voordroogkuil te gaan drogen. Wanneer men kans ziet het droogseizoen met enkele maanden te verlengen en de totaalproduktie met een paar duizend ton te verhogen dan veroorzaken deze meerdere tonnen een daling van de kostprijs. QE vier handelsdrogers van de VCG (Oostwold, Us- quert, Kortgene en Klaaswaal) hebben per 31 december hun lidmaatschap van de VCG opgezegd. Ze zijn lid geworden van de Vereniging van Groenvoedier- drogerijen in Nederland (VGN). In verband daarmee trad de heer Van der Wal als bestuurslid af. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Brandsma te Roodhuis. De vergadering ging akkoord met het voorstel tot in stelling van een contactcommissie van de VCG en VGN, bestaande uit drie personen van iedere organisatie. Het bestuur kreeg mandaat drie VCG-leden voor deze com missie aan te wijzen. Verder zullen de heren L. A. M. Elenbaas, secretaris van de VGN, en R. J. v. d. Leij, direc teur van de VCG, de wederzijdse vergaderingen bij wonen. Het contact tussen VCG en VGN is dus niet ver broken. QE heer Van dier Leij bracht verslag uit van de werk zaamheden van de voor Friesland ingestelde struc tuurcommissie. Het eindrapport wordt binnenkort ver wacht. De commissie heeft al rapporten uitgebracht .aan een drietal drogerijen waarvan de commissie meent dat ze op de kortst mogelijke termijn zouden moeten gaan samenwerken. Ook de overige drogerijen zijn beoordeeld. Daarbij is de commissie tot de conclusie gekomen dat in eerste instantie gestreefd zal moeten worden naar een minimum jaarproduktie van 6000 ton brokjes, uitlopend tot 10.000 ton. JR. P. J. J. PHILIPSEN te Wageningen hield een met cijfermateriaal toegelichte inleiding over „Toevoe ging van zetmeelriike produkten aan grasbrokjes". Het is mog^ijk door toevoegingen de verhouding tussen de eiwit- en zetimeelwaarde in grasbrokjes voor rundvee te verbeteren zo zei Ir. Philipsen. Er is vaak een overschot aan ruw eiwit in grasbrok en men krijgt door toevoeging van vet of melasse een betere verhouding REW en ZW. Het l/este is aan jonge partijen melasse toe te voegen en aan oude vet, omdat vet een veel hogere zetmeelwaar- de dan melasse heeft. Men krijgt zo een gelijkmatiger nrodukt De toevoeging moet geschieden voordat het materiaal tot brokjes wordt geperst. Gemiddeld is 1 vet voldoende en 7 k 8 melasse. Nu heeft vet een nega tieve invloed op de bindbaarheid van het produkt tot brok. Daarom moet men de juiste matrijzen en de juiste pers gebruiken. De houdbaarheid van het produkt is wel goed. Aan het slot van de bijeenkomst werd bij monde van secretaris J. T. Trinks te Boven Knijpe afscheid genomen van het scheidende bestuurslid, de heer Van der Wal. A. K. \A/AREN we bang voor regen, we kregen mist en betrekkelijk jachtweer, waardoor de beharing plakkerig werd en zodoende de dieren niet op hun best ter keuring kwamen. Veel erger was het voor de Zeeuws-Vlamingen, voor wie de mist bepaald funest tverd. Ze kwamen niet verder dan Perkpolder en de dieren werden daar na overleg gekeurd door de heer M. L. M. Ysebaert uit Axel maar dan vanzelf enkel voor de provinciale premiekeuring 1971. ^EENTJE VAN HET HOOGLAND door Elegant van Maarnhof van H. Serrarens was „hors concours" aangegeven en als zodanig getoond. Overbekend en eentje döe in Goes hoge ogen had kunnen gooien. Er was nog een volumineuse tante van dezelfde vader n.l. Rafaëlla van E. J. Verpoorte te Zaamslag, een toch wel zeldzaam geworden vos. Verder de typische Jenny van C. N. den Hamer te Schoondijke, dochter van Favori v. Moerkapel- le en verder Wilma v. d. Linge door Dinant d'Orange van J. A. Inghels te St. Jansteen, ook een zware brok en des tijds kampioene op een Goesse junikeuring. Allen eerste prijs, dus toch nog niet voor niets. We zouden willen aanbevelen die premiekeuring voor Zeeuws-Vlaanderen voortaan te houden gelijk met de Jaarmarkt van St. Jan steen. Voor de nog resterende inzenders een acceptabele gelegenheid en een passende oplossing, want zo kan het ook niet blijven! Nu naar Goes. MERRIEVEULENS Kleine maat, 1 A: Wanda van Reimershoek door Gamin v. d. Hooi en beste veulen na arbitrage, van Jan Maris te Grijpskerke, aantrekkelijk geheel, beste bovenbouw, achter wat steil. Vóór niet te secuur en eerder midden maat. 1 B: Hennie van Vluchtenburg door Maurits van Geuste van Gebr. De Buck en Gijs de Werd te Oostkapelle en Alphen (N.-Br.), best gedaan en zal er wel komen. Middenmaat, 1 A: Carina van Bleijendaal door Bart van A. L. C. Brooijmans te Oud-Vossemeer, wat flauw in de rug, niet te veel voet en kniewijd. Grote maat, 1 A: Carla van Bleijendaal door Bart van Brooijmans vnd. in hetzelfde genre als Corina en even eens wat wijd in de knieën. 1 B: Mirza door Flic v. d. Meerkoetweg van M. J. Mol te Waarde. Gestopt, typisch beste voorbenen en achter wat zwak. HENGSTVEULENS 1 A en 1 B: resp. Bart v. Reimerswaal en Cesar, beide door Bart van Brooijmans en het laatste ook van Bovée te Halsteren. Zeer interessant en goed koppel veulens met toekomst uit heel beste moeders, die blijkbaar puik bij Bert passen. 18 MAANDEN MERRIES Kleine maat, 1 A: Erna van de Ranohoeve door Costaud van de Ranohoeve van Maris vnd. Veel Frans mager en gerekt. 1 B: Hilda van het Dorp door Favori van Moerkapelle van B. Simonse te Heinkenszand, veel soortiger, dik en diep en breed; goede tweede. Grote miaat, 1 A: Beatrix van Malland en Brunette van Bleijendaal. beide door Bart van Brooijmans en van het zelfde genre, wat slungelachtig en smallig, flink gebeend en vlot, typische Bart veulens. De 1 A werd tevens kam pioene. 18 maanden henesten: Kleine maat: 1 Rex door Bart van Brooijmans en Bovée, vlot overbouwd, grof gebeend achterbeen wat aan. Gelooen zal er wel komen. Zelfde moeder als Cesar. A N. Steendijk van Nieuwerkerk had er ook twee van Rainier van Karnelust, gebeend diep en soortig, beide nog niet direct klaar. 30 maanden, kleine maat: 1 A Bea v. Steenzwaan door Ramier v. Karnelust P. N. Steendijk vnd. Felgebeend, diep en soortig, goede gang. 1 B: Anja v. Vluchtenburg door Dinant di'Orange van Gebr. Ovaa te Oost-Souburg had het best gedaan sinds vorige zomer in het type van papa. Grote maat 1 A: Margriet v. Malland en 1 B Judith v. Kouwen- berf. beide door Bart en weer van Brooijmans. Judith beloofde in vorige jaren meer, is wat teruggevallen. Mar griet nam de rol over, extra draf jeugdkampioene, sanal, schenkel kon feller uitgesproken grote maat. De merrie van Steendijk had ook veel aanhang. Merrie 3Y2 jaar grote nurat: Enkel Christina v. d. Schanse door Favori van Ad» Gidieonse te St. Laurens, wel typisch met voetengang waren wel eens vlotter. Merrie 4Y>. t/m 81/?. jaar, grote maat: 1 A Emmy door Gaillard de Bievène van P. Duvekot te Grijpskerke, extra paard rondom. Daarbij vlot en mooi, beste kop. 1 B Lize Lore d'Orange door Simon v. d. Werve van C. v. d. Hou ten een der beste dochters van een vader, die hier maar een seizoen dekte op „Monnikenhof", maar die beste paarden naliet, zo ook Lize Lore al kamt diie uit de N.O.P. 1 C Wilma van Steenzwaan door Carlo v. d. Broek van Steendijk. Carlo werkte ze wel niet zo netjes af maar ze zijn massaal, breed, diep en grof, iets kort in beweging. Zes eerste prijzen, tot achter toe heel goede paarden. Idem kleine maat: 1 A Jennie v. d. Sluis door Frik de Liffinge van B. de Maaker te Wolphaartsdijk, typisch kortgebeend met voeten en niet overgrof in mooie con ditie, verdiende zij alleszins die kop. 1 B Mimosa v. Victorinö door Favori v. Maris vnd. is zwaar en diep maar mist/onder kwaliteit. 1 C Jennie v. Baron door Baron v. Axel v. Simonse vnd. grof en gespierd best bovenpaard met massa, kort gelid waaronder de gangen lijden. QEZIEN hun hoge leeftijd, 9% jaar en meer, heel mooie klassen oudere merries en vier van de zes met gebruikswaarde certificaat. In de grote maat. 1 A Clara door Nico v. Ulft van Brooijmans zwaar, en diep en zeer vlot, stond ze er best voor. Thoolse kam pioene jr. 1 B Rosalie een der beste, Simon v. d. Werve dochters en al jaren zeer succesvol van Gideonse vnd. 1 C Carolien d'Orange door Nico v. Echt van A. v. Soele te Oost-Souburg, ongeveer gelijkwaardige blik- vangsters. M. en kl. maat: 1 A Tanja v. d. Hoek door Gaillard v. Moerkapelle van v. d. Houten te Kerkwërve. Kapitale book en zeker verdiend. Maar ook 1 B Sonja v. Melis- kerke door Union van Js. Boogaard te Meliskerke liet zich nog best zien vooral best van type. 1 C Bruna v. Eendenoord door Gambo v. d. Liter van J. de Visser te West-Souburg, felgebeend en stukkig gaf ze best partij. j^LLEENSTAAND bij de merrie's met afstammelingen met eerste prijs, Ingrid van Doolman door Bom bardier van Simonse vnd. met Hilda van Nellie v. h. Dorp. beide 2e pro's in hun categorie, dikke soortige merries zoals ze graag worden gezien. De jeugdstalgroepen waren wel eens talrijker en beter dan dit jaar, maar de drie Bart dochters van Brooijmans vormden een best lot. 1 A dus en 1 B Steendijk met soor- t:ge jonge paarden. De groepen boven 21/? jaar waren zondier uitzondering beste en daardoor moeilijk te vergelijken. Alles bii mekaar de mooiste rubriek van deze keuring, alle hoogbekroonde paarden die een machtige indruk maakten ook vooral op de aanwezige Belgen, die deze rubriek slechts kennen van hun Nationale (die dit jaar weer in Brussel is tijdens de Landbouwweek). 1 A B. Simonse had die meeste uniformiteit in kleur en soort. 1 B B. de Maaker. Zijn paarden hadden als groep over al wat van, evengoed zeer verdienstelijk. Trouwens al deze combinaties waren goed voor een kopplaats. Zo had 1 C Gideonse de meeste kwaliteit, maar die had er een zwartschimmel bij. Tenslotte 1 D de groep van C. v. d. Houten, die je ook goed kon zien staan. Alles bij mekaar toonden ze over duidelijk dat er hier nog heel wat beste paarden zijn. Het Kampioenschap bracht de 1 A van 4 rubrieken nog eens bijeen, stuk voor stuk heel knappe merries. Bleven tenslotte over Emmy en Clara en was het tenslotte de laatste die met de eer ging strijken, ofschoon Emmy wel de meeste aanhang had. Hoewel het steeds moeilijker wordt is deze keuring in bij de liefhebbers. Alle medewerking van de fokkers blijft echter een eerste voorwaarde! PAERDENVRIEND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 37