Ledenraadsvergadering CVV Zeeland Verwachtingen marktsituatie h£t aantal aangeboden slachtrunderen is, zo zei de heer Van Dalen, tot heden minder geweest dan in 1970, mede door de hogere oriëntatieprijs, maar vooral door een grotere vraag en een belangrijk gunstiger prijs- 'beeldi op de slachtveemarkt. Dit is vooral voor de vet weiders, die dit jaar op rozen hebben gezeten, bijzonder van pas gekomen, dat het voor hen ook eens goed zat. De belangstelling voor mager vee van de zijde van de industrie doet verwachten, dat voor de weiderij benodig de dieren, het komende seizoen zeer duur zullen zijn. Ook de gebruiksveeprijzen zijn tot een ongekend hoog niveau opgelopen. Het krappe aanbod en de gunstige perspectieven in de melkveehouderij hebben dit in de hand gewerkt. Kostprijsberekeningen worden weieens opgezet, waarbij dan wordt opgemerkt, dat extra aan houden van jong vee minder verantwoordi zou zijn. Dit wordt nog gestimuleerd door de hoge prijzen voor de nuchtere kalveren. En de veehouders denken weieens: „Je kunt gemakkelijker geld dan nuchtere kalveren be waren". Wij menen, gezien de zeer hoge veeprijzen dat door wat ruimer dieren aan te houden, de rentabiliteit van die veehouderij gebaat is. Een stamboekhouder van rundvee wees er ook op dat bij dit kleine aantal jongvee aanhouden, al zijn het dan ook wel de beste van de bes te van je stal, de selectiemogelijkheden toch te klein zijn. ii iii iv bi. 33 Het jaarverslag van CW Zeeland over 1970, dat in de woensdag j.l. gehouden ledenraadsvergadering werd goedgekeurd, laat een gunstig beeld zien in vergelijk met die van het vorige jaar toen het boekjaar met verlies moest worden afgêsloten. Het. aantal leden steeg van 471 naar 510 terwijl de omzet met name in de slachtvarkens, fok varkens en biggen een belangrijke uitbreiding te zien geeft. Boekjaar 1970 kon dan ook met een batig saldo van ca. 2285,worden afgesloten. Het bestuur is van mening dat de coöperatieve veeafzet in Zeeland bij de sterk veranderende bedrijfsstructuur in een steeds gro tere behoefte zal gaan voorzien. yOORZITTER van CW Zeeland Joh. van Dalen uit Tholen gaf in zijn openingswoord een terugblik over 1970, voor zowel varkenshouders als slachtveepro ducenten een matig beeld. Over het lopende jaar 1971 merkte de heer Van Dalen oan. op dat de slachtvarkens „in de lift" gegaan zijn en vooral in de versvleessector een sterkere prijsvorming naar voren komt. De biggen- prijzen komen nog moeilijk mee maar er wordt, gezien de laatste dekkingscijfers voor 1972 een krapper aanbod en hogere prijs verwacht. De heer Van Dalen wees in dit verband op de gevolgen toen in 1970 die mesters de boot afhielden en de opleg-capaciteit onvoldoende benutten. Nu de fokkers het wat laten afweten, kan het funest zijn dat men juist in een dal op de top van zijn produktie zit en bij een top in de prijs juist het omgekeerde. Regel matig aanbod en afzet is de beste oplossing om deze moeilijkheden te voorkomen en neemt de gelegenheidis- mesters, die er in binnen- en buitenland nog altijd zijn, de wind uit de zeilen. De schapen- en lammerenprijzen hebben zich in 1971 goed hersteld. Ze liggen op de zelfde hoogte als in 1969- 1968 zo ongeveer, dus zal op die bedrijven de hogere lonen en kosten door een hogere produktie moeten wor den goedgemaakt. Het ontbreken van een E.E.G.-verorde- ning doet zich hier voelen. Ons schapenvlees is hoofd zakelijk voor Frankrijk bestemd. En dat land zorgt wel voor zijn eigen schapenhouders, waar wij dus van mee profiteren. Maar door de devaluatie van de Franse munt komen onze schapenhouders er slecht af. Het blijven aandringen in Brussel op dezelfdie regeling voor de scha penhouderij als voor de veehouderij blijft geboden. QVER de ingezette integratie in Coveco-verband zei de heer Van Dalen dat deze verrassend snel ver lopen is. Sedert 1 januari zijn in West-Nederland 15 inte graties van start gegaan. Terwijl 1 integratie n.l. de Ger- venhorst te Putten de eerste 3 jaar heeft afgesloten. En met algehele stemmen is besloten, een volgende 3-jarige periodie te beginnen. Dus zijn wij hier ook wel mee op de goede weg, 400 deelnemende fokkers en mesters wer ken in deze 16 plaatselijke integraties samen. Wat op een produktie van 85.000 slachtvarkens en 92.000 fyiggen op jaarbasis komt. West-Nederland is als eerste gebied per 15 augustus j.l. met de nieuwe struktuur van de buitendienst begon nen. Aanloopmoeilijkheden zijn er zeker maar het systeem begint te lopen. Alles wat nieuw is heeft zijn kinderziekte. Er wordt ook een zekere zelfwerkzaamheid van het lid-leverancier verwacht. Er moet nu eenmaal bij de elk jaar terugkerende loon- en kostenstijging zo goed) en snel mogelijk gewerkt worden. Wij ondervinden dat in onze eigen bedrijven ook. Wij moeten aanpassen en heel goed de kosten-faktor in het oog houden. Veel hangt ook af van de instelling van de betrokken ver tegenwoordiger. Om hem voldoende inzicht mee te geven wordt door middel van cursussen, een verbreding van parate kennis gegeven. Tevens blijft hij door wekelijkse berichtgeving van het marktgëbeuren op de hoogte. Om ook de afdelingsbestuursleden een beter inzicht te geven in de Coveco-problematiek zullen in de naaste toekomst conferentie-dagen worden gehouden. Tijdens deze bijeen komsten zullen medewerkers van eigen organisatie ver schillende onderwerpen inleiden over de achtergronden die in een coöperatie als de onze spelen. Wij hopen daarmee te bereiken, dat het kontakt bij die leden ook via plaatselijke bestuursleden met meer succes kan wer ken. Want bij Coveco staat steeds voorop dat bij het groter worden van de organisatie, toch steeds het kon- takt met de leden goed behouden dient te worden. QVER de Coveco zei de heer Van Dalen dat er ook daar zorgen zijn. De havenstakingen in Amerika, die valutacrisis en de terugloop in onze economie werken ook door in de resultaten van Coveco. Desondanks kan verwacht worden dat Coveco ook dit jaar met een posi tief resultaat zal kunnen afsluiten. De heer Van Dalen besloot zijn openingswoord met er op te wijzen dat we met zijn allen de zaak niet in de put praten en vooral de aanstaande jonge ondernemers kopschuw maken. Wel moeten we ze leren de vinger aan de pols te houden potlood en papier te gebruiken en indiien nodig tijdig de bakens te verzetten. Door wat meer-opbrengst per ha of in kg bij de koeien, varkens, of laimmeren te behalen, zult u het altijd langer kunnen volhouden. Aan de marxt- prijs kunt u niets doen, aan de kg-opbrengst wel VERKIEZINGEN N dé verkiezing van de drie leden van bestuur, werden de periodiek aftredende leden de heren G. de Jager te Vrouwenpolder en J. A. Lako te Breskens herkozen In de vakature W. J. de Vlieger te Nieuwdorp, die we gens het bereiken van de statutair gestelde leeftijdsgrens af moet treden, werd de heer D. Hannewijk te Heinkens- zandl voor de afd. Noord- en Zuid-Beveland benoemd. VERWACHTINGEN MARKTSITUATIE EN PRIJSVERLOOP OP KORTE EN LANGERE TERMIJN Secretaris van het bestuur en direktie van Coveco te Arnhem de heer HL L. H. Raben gaf in een uitvoerig over zicht de verwachtingen van de marktsituatie en het prijs verloop in de verschillende Rectoren weer. Betreffende het slachtvee wees hij op het grote tekort aan rundvlees in de E.E.G. waardoor met een zelfvoorzieningsgraad van 88 jaarlijks zo'n 600.000 ton voornamelijk uit Zuid-Amerika ingevoerd moet worden. Het wordt echter steeds moeilijker om vandaaruit voldoende te betrekken. Door de grote droogte en stijgende binnenlandse con sumptie loopt het aanbod van die kant terug. Vandaar dat Coveco de rundveemesterij tracht te stimuleden door geïntegreerde produktie en minimumgarantieprijscon- tracten. Dit geeft mogelijkheden voor die mesterij op akkerbouw- en gemengde bedrijven. De heer Raben wees erop dat in de rundveemesterij integratie evengoed mo gelijk is als bij de varkenshouderij. Naar zijn mening liggen de noteringen voor slachtvee op een goed niveau en daar in 1972 de rundvleesproduktie in de E.E.G. niet groter zal zijn dan dit jaar, kan opnieuw een verhoging van de oriëntatieprijs verwacht worden. Toekomstmoge lijkheden zag de heer Raben ook in de zgn. rundvlees deelstukken, waarmee Coveco de produktie begonnen is. De eerste reacties van grossierszijde zijn gunstig. QVER de varkenshouderij deeldte de heer Raben o.m. mede dat de vraag naar fokvarkens zeer groot is en dat te verwachten viel dat deze vraag voorlopig zal blijven bestaan. Wat de slachtvarkens betreft, de situa tie in de E.E.G. en Oostbloklanden en U.S.A. in aanmer king nemende, meende de heer Raben te mogen conclu deren dat de slachtvarkensprijzen zich in de komende jaren voor de producenten in gunstige zin zullen ont wikkelen. De Franse produktie stijgt door subsidierege lingen op nieuwbouwstallen, en op rationaliserende maat regelen in deze sector sneller dan de consumptie zodat een terugloop van de invoer te verwachten is. Ondanks deze ontwikkeling is toch dat tot en met 1975 een im port van slachtvarkens naar Frankrijk van 2y2 miljoen per jaar. In België wordt een daling van het aanbod ver wacht evenals in Italië. Ook in de Eftalandien een daling van 23 van het aanbod en in de U.S.A. van 712 Ook Japan zal in de verdere toekomst interessante mo gelijkheden kunnen bieden in verband met een verschui ving van de vis naar de vleesconsumptie. Van die zijde is interesse voor fokmateriaal en bepaalde vleeswaren- soorten. Ongunstig voor de komende ontwikkeling in de varkenssector zijn de onzekerheden op monetair gebied en de vraag in hoeverre de teruglopende conjunctuur in ons land verschuivingen in de afzet naar goedkoper vlees als kip tot gevolg zal hebben. De uitkomsten uit de varkenshouderij en de verwach tingen daaromtrent in aanmerking nemende meende de hre*- R-^ben te kunnen adviseren tot een verantwoorde uitbreiding van de varkenshouderij mits de kwaliteit daarbij inacht genomen wordt. 1972 INVOERING E.E.G.-CLASSIFICATIESYSTEEM SLACHTVARKENS Tevens ging de heer Raben in op het classificatie systeem slachtvarkens dat begin 1972 in de E.E.G. op de referentiemarkten wordt ingevoerd en waardoor het mo gelijk wordt het (varkens) marktgebeuren doorzichtiger te maken. Bij het nieuwe classificatiesysteem dat een sterke overeenkomst met het bestaande vertoont ge schiedt die beoordeling op basis van spekdikte (aangeduid met E, 1, 2 en 3) en type (aangeduid met AA, A, B en C). vo'gt. een indeFng, hetzij in uitbetalingsklasse extra (EAA), eerste (IA), tweede (2A en 1B), derde (3A, 2B en IC) of vierde uitbetalingsklasse (4) (alle overige varkens). Het heeft betrekking op geslachte varkens met een gewicht van 60 t/m 99 kg. Deze opzet verschilt ogenschijnlijk alleen met het huidige systeem door in voering van een klasse „Extra" boven de eerste uitbeta lingsklasse. Doordat de spekmaten scherper zijn gesteld zullen bij het nieuwe stelsel wat minder varkens in de uitbetalingsklassen E en I vallen dan thans in de eerste uitbetalingsklasse. Classificatieproeven van een beperkte opzet, geven een indruk welke verschuivingen zich ongeveer kunnen voordoen. uitbetalings klasse E I huidige systeem 61 27 8 4% per 1-1-1972 prijsverschil 5% 46 27 14 8 ƒ0,05 ƒ0,15 ƒ0,10 ƒ0,05 Het prijsverschil tussen de laagste en de hoogste uitbe talingsklasse is in het nieuwe systeem maximaal 0,35 per kg gel acht gewicht. In het thans bestaande stelsel is dit 0,22 per kg. SCHAPEN |N de eerste 3 kwartalen van 1971 zijn rond 262.000 schapen geslacht waarvan 98 naar Frankrijk. Het aandeel van Coveco hierin was 17 De gestegen referentieprijs van 1050 naar 1080 die gunstig voor de schapenhouders was is echter door de opwaardering van de gulden t.o.v. de franc te niet gedaan. Sinds augustus zijn de noteringen nogal wat hoger en het aantal slach tingen blijft achter. De prijsontwikkeling is echter vol ledig afhankelijk van Frankrijk en de maatregelen die daar genomen worden. De importbehoefte van ca. 30.000 ton per jaar zal eerder groter dan kleiner worden. Wel licht dat door de toetreding van Engeland tot de E.E.G. een soepeler regeling in Frankrijk getroffen wordt diie ook voor Nederland gunstig door zal werken. COVECO IN 1971 QE resultaten van Coveco over de eerste 40 weken van dit jaar zijn bevredigend. Het exploitatie- ro-n'tont trI nositjef zijn. aldus de heer Raben, echter aanmerkelijk lager dan dat van het vorig jaar (netto resultaat 2.600.000). Minder gunstige prijzen, valutamoeilijkheden en loonkostenstijgingen zijn daar debet aan. De slachtcapaciteit in Twello wordt belangrijk uitgebreid. Als de toelevering van de moderne appara tuur niet stagneert zal in mei-juni 1972 een en ander in bedrijf kunnen worden gesteld. Dan zal daar de slacht capaciteit op 480 stuks per uur of 15.000 stuks per week zijn gebracht. Daarvan wordt ca. 5000 stuks geslacht ge- ai mpt al zag d° heer Raben de persoectie- ven voor de prijsvorming van de verschillende dieren in de naaste toekomst redelijk gunstig! VETERINAIR AKKOORD MET HET verenigd KONINKRIJK BEREIKT Over de toepassing van de voorschriften van de E.E.G.- richtlijnen inzake veterinairrechtelijke vraagstukken, is tijdens de onderhandielingsconferentie van 11 december j.l. een akkoord bereikt met het Verenigd Koninkrijk. Dit akkoord houdt om in: Voor vers vlees van runderen, varkens en pluimvee zal het Verenigd Koninkrijk na toetreding in 1973, de veterinaire invoerbelemmeringen afschaffen. Ten aanzien van slachtdieren en fok- en gebruiks- dieren krijgt het Verenigd Koninkrijk een overgangs periode van vijf jaar teneinde zich aan te passen aan die voorschriften ingevolge de E.E.G.-richtlijn. Door het bereikte akkoord zal het in 1973 voor Neder land mogelijk worden om vers varkensvlees naar het Verenigd Koninkrijk te exporteren, indien de marktom standigheden daartoe gelegenheid bieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 33