Ervaringen met vlaskernen in 1972 8" dit vlasoogstmechanisatieproject wordt er vanuit gegaan dat vlas geoogst wordt zoals dit ook op de traditionele methode wordt verkregen. Het wordt echter bij deze proef in een iets rijper stadium getrokken en op zwaden gelegd. Nadat de bovenzijde van het zwad in een dag of 4 k 5 voldoende gedroogd is, wordt het ge keerd. Al naar gelang die weersomstandigheden meer of minder gunstig zijn kan als deze droog zijn, na een dag of twee geperst worden met een lagedruk pers.. Valt er nog regen dan zal er extra gekeerd moeten worden. Het grote risico bij dit systeem is dat bij voortdurende slech te weersomstandigheden het vlas niet binnengehaald kan worden en gaat rotten. De teelttechnische kant van het project wordt door het P.A.W., het I.B.V.L. en de Stichting Ned. Vlasteelt en Vlasbewerking begeleid. De mechanisatiekant door het Rijkslandbouwconsulentschap voor Landbouwwerktuigen. Jaarvergadering VVV Zeeland 31 yLAS heeft, niettegenstaande de nogal tegenval- lende financiële uitkomsten van de teelt, de be langstelling van de akkerbouwer. De vlasteelt biedt mogelijkheden van verruiming van de gewassenkeuze van het bouwplan dat met de hakvruchten en de granen toch al zo eenzijdig moet worden opgesteld. Vlas is een goede dekvrucht voor lucerne, graszaad en groen- bemesters en heeft tevens het voordeel dat het een vroeg ruimend gewas is, waarmee een zekere sprei ding in het oogstwerk bereikt kan worden. De tradi tionele oogstmethoden bij het vlas vragen echter de nodige arbeid en mede daardoor kan op vele bedrij ven de teelt van vlas niet meer op verantwoorde wijze ingepast worden. Om de mechanisatie van de oogst te stimuleren heeft het bestuur van het O.- en S.-fonds daarvoor een bijdrageregeling in het leven geroepen. Daarbij ontvangen de deelnemers aan de z.g. „vlas kernen" een subsidie van 500,per ha gedurende 3 jaar en een eenmalige investeringssubsidie op nieuwe oogstmachines van maximaal 25.000,Voor waarden tot deelneming aan de vlaskernen zijn dat de deelnemers in elk geval gedurende 3 jaar jaarlijks minimaal 3 ha vlas in één perceel telen. VLASKERNEN O deze basis zijn in het begin van ditN jaar een vier tal vlaskernen opgericht n.l. in de N.O.P., de Wie- ringermeer, in Groningen en op Noord-Beveland. Een spreiding werd toegepast teneindie na te kunnen gaan of dit vlasoogstmechanisatieproject klimatologisch voor de verschillende akkerbouwgebieden in ons land realiseer baar^ is. Het klimaat is bepalend voor het al dan niet slagen van deze proef, technisch -uilen de problemen kunnen worden opgelost. Alhoewel er ook van de zijde van West Zeeuws-Vlaanderen de nodige (belangstelling, om aan dit project mee te doen, bestond, is men er daar niet ingeslaagd voor deze subsidieregeling in aanmer king te komen, omdat de beschikbare geldmiddelen geen uitbreiding tot 5 vlaskernen toeliet. OPZET VLASOOGSTMECHANISATIEPROEF OPGEDANE ERVARINGEN QAT de weersomstandigheden doorslaggevend zijn voor het al dan niet slagen van het project is dit jaar reeds overtuigend bewezen. In Groningen zijn deze veel gunstiger geweest dan op Noord-Beveland. Het Groninger Landbouwblad melde als eerste ervaring dat na een week na het plukken, waarin nog 40 mm regen gevallen was, het vlas gereed was om geperst te worden. Alhoewel men moeilijkheden bij het scheiden van de vlasbundels en beschadiging van het vlas bij het persen verwachtte bleek, nadat na een half uur werken, de juis te afstelling gevonden was, de hooi- en stropers goed werk leverde. De droogperiode van een week, aldus dit verslag, zou nog wel iets korter kunnen, als nog iets later zou worden geplukt. Een paar diagen na het pluk ken waren de stengels al droog genoeg en het vochtge halte tot 1213 teruggelopen. In de knop zat echter toen nog 55 water. Dit betekent dat met het plukken moet worden gewacht tot de knop rijper is. De kwaliteit had gedurende deze week nog niet te veel geleden. De kleur was wel iets minder. De conclusie was dat deze vlaskern een redelijke start had en mogelijkheden voor die toekomst kan bieden. VLASKERN NOORD-BEVELAND QP Noord-Beveland heeft men met de tegenslag van bijzonder wisselvallig weer tijdens het keren van de vlaszwaden te maken gehad. Dit had tot gevolg dat het keren niet in dezelfde volgorde en achter elkaar kon doorgaan als bij het trekken van het vlas. Een uitvoerig verslag van de vlas kernervaring op Noord-Beveland .is door die heer Baarveld van de Ver. v. Bedrijfsvoorlichting Noord-Beveland opgesteld en wordt in het jaarverslag verwerkt. Uit de daaraan ontleende gegevens blijkt dat op 14 juli met plakken is begonnen en dat, zelfs met het hier en daar zwaargelegerde vlas, geen problemen op leverde. Zelfs zeer krom vlas was na het opstijven in het zwad redelijk rechtgetrokken. De 40 ha werden in 6 dagen getrokken. De hoeveelheid neerslag in dleze veldperiode varieerde van 067 mm verdeeld over 018 regendagen. Alle percelen werden tussen de 5 k 12 dagen éénmaal gekeerd. Daarna zijn, afhankelijk van de plaatselijk gevallen regen, 4 percelen voor een tweede maal en 2 percelen voor een derde maal (één k twee dagen vóór het persen) gekeerd. Op de percelen, waar drie maal werd gekeerd vondi de tweede keer-bewerking, ongeveer halverwege de veldperiode, plaats. Na een veldperiode van 6 tot 35 dagen kon met persen worden begonnen. De weersomstandigheden tijdens de veldperiode waren voor 10 van de 12 percelen zo ongunstig dat tot dauwroten moest worden overge gaan. Dit dauwroten, dat ondier begeleiding van het I.B.V.L. geschiedde verliep bevredigend, zodat toch nog een waardevol produkt kon worden verkregen dat tegen een behoorlijke prijs kon worden afgezet. Dauwroten was echter niet de opzet van deze proef en door de op getreden vertraging viel een en ander midden in de graanoogst! SLECHTS ZEER GEDEELTELIJK GELUKT Op Noord-Beveland is uiteindelijk het oogsten en mechanisch verwerken van het vlas in het vla's- kernproject op 6 van de 40 ha gelukt. Ook hier de erva ring dat over het algemeen te vroeg geplukt is en daar door het vochtgehalte in de kop te hoog bleef. Tevens is gebleken dat de ondervrucht lucerne schade heeft opge lopen en het de vraag is of lucerne als zodanig gehand haafd kan worden. Daar ook het zaadverlies tijdens het persen niet te verwaarlozen was en zowel de capaciteit als de betrouwbaarheid van de twee aangeschafte Rivièr- re Cassalis type TR2100 lagedruk persen te wensen overliet zal hieraan voor het komende seizoen nog het nodige moeten worden gedaan. Vergeleken met de tradi tionele oogstmethode levert het gemechaniseerde vlas- kernsysteem een besparing op van ca. 33 VLASHAAGMACHINE Tenslotte is naast deze methode nog een nieuwe ont wikkeling gaande het hagen van het vlas, en dus niet in zwad leggen. Een machine hiervoor is in ontwikkeling en maakt het mogelijk het arbeidsintensieve op hagen zetten volledig te mechaniseren. Wellicht zal er één op d-e aanstaande R.A.I. Land- en Tuinbouwwerktuigen Ten toonstelling te zien zijn. Het vlas wordt eerst met een voorplukker is zwaden getrokken. Nadat het vlas eerst enkele dagen in het zwad heeft kunnen opstijven, wordt van meerdere zwaden één zwad gevormd, dat in een haag gezet wordt. Is het vlas voldoende gedroogd dan kan het rechtstreeks vanuit de haag worden geperst. Zo wel zaadverlies als schade aan de ondervrucht zou bij dit opraap-haagsysteem beperkt kunnen worden. treft deelde hij mede dat de vereniging zich, zoals de vergadering destijds besloten had, onthouden heeft van verhuur. Wel is bemiddeld, waarbij provisie werd berekend, echter niet voor het hoofdseizoen. Alleen dan werd dit gedaan wanneer de betreffende huur overeenkomst tussen een huurder en een verhuurder tot stand kwam als gevolg van door de(VW Zeeland ontplooide activiteiten. Voor het seizoen 1972 is een overeenkomst afgesloten met een 'Nederlands reis bureau en het kader van bemiddelend optreden tus sen een reisbureau en een aantal exploitanten van vakantie-accomodatie. Het contract bepaalt naast wat technische zaken onder meer, dat het reisbu reau uitsluitend via onze vereniging activiteiten in Zeeland zal ontplooien, terwijl van de kant van VW Zeeland wederkerig bepaalde aanbiedingen primair voor dit reisbureau ter beschikking zullen stellen. Wij hebben goede hoop, dat deze samenwerking vruchten zal afwerpen. zijn in onze provincie een aantal zaken aan de orde, die het toerisme en de recreatie mogelijk niet onberoerd zullen laten. Wij hebben in de afge lopen jaren een sterke uitbreiding gezien van de in dustriële bedrijvigheid in dit gewest. Hoe wij ook moeten erkennen dat zwaarwegende argumenten aan de gevoerde industriepolitiek ten grondslag hebben gelegen, toch moeten wij waakzaam zijn en blijven ten aanzien van mogelijke aanslagen op ons recrea tief areaal en zullen wij in deze niet mogen aarzelen onze stem te verheffen tegen naar ons oordeel onge wenste ontwikkelingen. Ik wijs op de zgn. Ontwik- kelingsschets, die de eerstkomende tijd het denken en praten over deze zaken wel zal beheersen. Het ligt in ons voornemen een commissie te benoemen, die terzake een studie zal maken, een studie waarvan' wij de resultaten te zijner tijd openbaar hopen te maken. Hoe zou ik in een Zeeuwse vergadering zwijgen over de veertarieven. U hebt gelezen, dat de provin cie het voornemen heeft een hoger zomertarief in te voeren, zulks met de argumentering, dat het juist het zomerverkeer is, dat een zware druk op het veer- bedrijf legt. Ik kan aan deze redenering redelijkheid niet ontzeggen, maar moet toch wel uitdrukkelijk waarschuwen, dat wij moeten oppassen om door te hoge tarieven ons de toe rist enmarkt te prijzen. Het woord prijzen bracht de voorzitter tot slot op het initiatiefvoorstel, dat bij de Tweede Kamer is in gediend en dat de strekking heeft om kansspelen, in zonderheid de roulette 'hier te lande mogelijk te ma ken. Voorzover de plannen nu bekend zijn, zou het „faites vos jeux" in Zeeland niet weerklinken. Wij zullen niet nalaten terzake alles te doen om het rou lette-balletje ook in onze richting te laten rollen. Al dus mr. Bruin. MET het jaarverslag 1970, de voorlopige jaarreke- ning 1971 en de contributieregeling 1972, n.l. een verhoging met 10 van het contributiebedrag van 5,per lid en ƒ1,per donateur van een plaatselijke WV werd door de vergadering accoord gegaan. Onder een donateur dan te verstaan een na tuurlijke- of rechtspersoon, die op geen enkele wijze direkte of indirekte materiële belangen heeft in het toerisme en de recreatie in de ruimste betekenis van het woord. Degene die wel direkte of indirekte ma teriële belangen heeft in het toerisme en de recreatie kan uitsluitend als lid worden beschouwd. Deze contributieregeling 1972 is een overgangsrege ling. Het Bestuur deed dit voorstel, omdat men het niet juist achtte, dat de Algemene Vergadering onder de oude statuten een regeling zou vaststellen waar aan de Vereniging in 1972 onder de nieuwe statuten gebonden zou zijn. In 1972 zal de nieuwe Algemene Vergadering een contributieregeling moeten vaststel len voor 1973. Daarbij zullen alleen de Streek-VW's als gewone leden van de Provinciale WV contribu- tieplichtig zijn. De huidige gewone leden (plaatselijke VVV's) betalen dan geen contributie meer aan de Provinciale VVV, doch aan de Streek-VW, waarbij zij zijn aangesloten, dan wel waarvan zij lid zijn. TENSLOTTE, èn buiten deze algemene vergade- ring staand, kunnen wij nog melden dat het Bestuur van WV Zeeland zich in november, mede naar aanleiding van een schrijven van de ZLM, heeft beraden over het al dan niet deelnemen aan de Stich ting „Vakantie op de Boerderij". Besloten werd eerst door een enquêtte na te gaan in hoeverre er in Zee land onder de agrarische bevolking belangstelling bestaat voor het bieden van vakantieaccomodatie op een agrarisch bedrijf. In samenwerking met de Pro vinciale Raad voor de Recreatie en de Gew. Raad voor Zeeland van 'het Landbouwschap zal e.e.a. nader uitgewerkt worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 31