WIJB0 NOG STEEDS AAN DE TOP Jaarvergadering VVV Zeeland H1 D Het is een bewijs van groot vakmanschap dat de „Wijbo" selekteurs, ondanks de zeer grote gebruikstoename van Wijbo uienzaad, de kwaliteit zo goed weten te handhaven. Terwijl andere rassen komen en gaan, blijft Wijbo" nog steeds aan de top. Dat is de reden waarom de meeste telers geen risiko nemen en het ras „Wijbo" blijven prefereren. Het ras dat in de praktijk zijn grote waarde heeft bewezen. Neem daarom geen risiko en teel het ras waaropmen vertrouwen kan: WIJBO 30 IET jaar 1970 is, voor wat het aantal overnachtin gen betreft, voor toeristisch Zeeland gunstig geweest. De stijging van 5.650.000 overnachtingen in 1969 naar 6.000.000 in 1970 is echter volgens het jaar verslag van de Prov. Zeeuwse VW in werkelijkheid waarschijnlijk nog veel groter geweest. Door het ont breken van betrouwbaar cijfermateriaal en officiële statische gegevens is geen grotere nauwkeurigheid mogelijk en komt men aan de hand van schattingen op dit aantal overnachtingen. Overigens een resultaat dat dank zij enkele toevallige faktoren kon worden be reikt. Het samenvallen van een reeks vrije dagen in de periode 30 april t/m 10 mei, de gunstig vallende schoolvakanties in Nederland t.o.v. die in Noord-Rijn land en Westfalen en de redelijke weersomstandighe den in de zomer van 1970 hebben een en ander gunstig beïnvloed. VW-voorzitter Mr. H. Bruin wees er in zijn ope ningswoord van de op 10 december gehouden Algemene vergadering op dat voor 1971, dank zij het uitstekende zomerweer ook van een gunstig sei zoen gesproken kan worden. Onderverdeeld in voor-, hoofd- en naseizoen is de indruk verkregen dat het voorseizoen ongeveer hetzelfde beeld vertoonde als in 1970 of mogelijk nog iets gunstiger was, het hoofd seizoen een vrijwel volledige bezetting te zien gaf en het naseizoen eveneens door het mooie weer als goed mag worden geboekstaafd. Helaas zijn ons nog geen cijfers bekend en deze zullen vermoedelijk ook niet beschikbaar komen omdat officiële statistieken ont breken. Hier mag van een ernstig gemis worden ge sproken, aldus mr. Bruin. Wij hebben 'hier immers te maken met wat met recht zo langzamerhand een industrie kan worden genoemd, die niet weet welke resultaten worden geboekt. Het aantal overnachtin gen is ongetwijfeld gestegen, een schatting en ik wijs er nadrukkelijk op, dat het dan ook niet meer dan een schatting isdoet ons uitspreken dat het getal van zes miljoen in 1970 in dit jaar met twee honderd vijftig duizend overnachtingen zal zijn ge stegen. En wij nemen dan nog aan, dat dit cijfer even als dat over 1970 aan de lage kant is geraamd. Wel licht kan de toeristenbelasting, die onze vereniging op zichzelf niet sympathiek vindt, doch waarvan zij de invoering wel als onvermijdelijk ziet, uitkomst brengen bij het vaststellen van het juiste aantal over nachtingen in de belangrijkste toeristencentra van onze provincie. MR. Bruin wees er op dat deze vergadering de laatste was onder de oude structuur omdat in 1972 de nieuwe statuten in werking treden. Het aan tal gewone leden zal dan beperkt zijn tot de zeven reeds bestaande of binnenkort op te richten streek- VW's. Aan aeze nieuwe structuur vera in 1971, zo wel op landelijk als provinciaal niveau gewerkt en de Koninklijke goedkeuring op onze nieuwe statuten is aangevraagd. Wij nemen aan, aldus mr. Bruin, dat in 1972 de nog niet bestaande streek-VW's opgericht zullen worden. Hierna zal alles afhangen van de be reidheid van de betrokkenen om met de mogelijkhe den die de nieuwe structuur gaat bieden, in de prak tijk te gaan werken. De nationale herstructurering betekent voor de Provinciale VVV, dat ons bureau erkend wordt als een van de dertig steunpunten in het land. Dat betekent een grote verantwoordelijk heid voor het juist functioneren van het VW-werk in de gehele provincie. Wij bespeuren soms, dat de plaatselijke VW's niet volledig op de hoogte zijn van alles wat zich nationaal afspeelt op het gebied van de reorganisatie. Zelfs de provinciale nieuwe struc tuur is niet bij iedereen voldoende bekend. Wij wij zen er op, dat alle besluiten, zowel nationaal als pro vinciaal, genomen zijn aan de hand van de statuten; deze besluiten zijn derhalve rechtsgeldig en wij ne men dan ook zonder meer aan, dat alle VW's zullen meewerken aan de toepassing van de nieuwe struc tuur. DETREFFEJNDE de activiteiten van de WV Zee- land in 1971 wees mr. Bruin erop dat deelgeno men werd aan de België-campagne van het Nationaal Bureau voor Toerisme, in samenwerking met de Pro vinciale VW's van Limburg en Noord-Brabant. In hoofdzaak werd een advertentie-campagne gevoerd en deelgenomen aan de grote Vacantiesalon van Br us sel. Verder werd deelgenomen aan de Duitsland-cam- pagne in samenwerking met de VW's langs de Ne derlandse kust; in het kader hiervan werd een fraaie kleurenbrochure uitgegeven. Campagnes waarover wij tevreden mogen zijn, hoewel uiteraard verbete ringen altijd aangebracht kunnen worden. Op bin nenlands terrein was VW Zeeland actief in samen werking met de A.N.W.B. en andere organisaties; in hoofdzaak werd gewerkt met arrangementenpakket ten in het vóór- en naseizoen. Het bureau werd in 1971 gereorganiseerd, hetgeen in de praijtijk beteken de dat het aantal personeelsleden tot een minimum is teruggebracht. Dit werd mogelijk gemaakt door een grotere efficiëncy in het werk. Het resultaat is uitstekend. Echter zal zich naar verwacht kan wor den in de loop van 1972 of in ieder geval begin 1973 de noodzaak voordoen het personeelsbestand uit te breiden, gevolg van de toepassing van de nieuwe structuur. De minimale personeelsbezetting van dit ogenblik betekent wel, dat helaas minder bezoeken kunnen worden gebracht aan de plaatselijke VWs en dat b.v. het werk in commissies en vertegenwoor digingen soms wat in het gedrang dreigt te komen, zulks ondanks veel vrije tijd die hier nu al aan be steed wordt. IIET was met veel genoegen dat mr. Bruin de ver- gadering kon melden dat Zeeland wordt be schouwd als de beste provincie, wanneer het gaat over de Centrale Dokumentatie van het N.B.T. Wij merken nog wel eens, dat er altijd nog VWs zijn, die hun eigen organisatie onze vereniging als een soort geldkostend, min of meer overbodig insti tuut beschouwen. Ik zou dan ook uitdrukkelijk wil len constateren, dat Uw Provinciale WV zich op vele terreinen inzet voor de bevordering van het toerisme en de recreatie. Alleen al op het gebied van het ver strekken van dokumentatie aan de vele binnen- en buitenlandse persmedia, het corrigeren van publica ties, het leveren van illustratiemateriaal, het bijhou den van een uitgebreide dokumentatie is het bureau voortdurend uiterst actief. Juist de grote publicitiet over onze provincie heeft een optimaal gunstige uit werking en het is jammer, dat velen in ons gewest er nooit bij stil staan hoe deze publicaties tot stand komen en waar de gegevens vandaan gehaald moe ten worden! j|YE Massificatie van vakantieverblijven, waartoe werd besloten, is in bewerking. Het blijkt in de praktijk evenwel een uiterst gecompliceerde zaak te zijn, die veel studiewerk vereist. Wij hopen, dat in 1972 de studies afgerond kunnen worden, aldus mr. Bruin. Wat de verhuur van vakantie-accomodatie be- (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 30