Jaarverslag D. J. van der Have N.V. 1970/71 DINGEN VAN DE WEEK 22 Het jaarverslag van het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have n.v. te Kapelle (Z.) over boekjaar 1970/71 werd per 30 juni 1971 met een goed resultaat afgesloten. De omzet aan kweekprodukten steeg in deze periode met 2,4 millioen gulden n.L van 22,7 naar 25,1 millioen gulden, terwijl in bet voorgaande boekjaar reeds een stijging van 19,3 naar 22,7 millioen gulden werd be haald. In twee jaar tijd dus een totale omzetvergroting vain 5,7 millioen gulden. Deze omzetverbetering in 1970/71 die nagenoeg geheel in het binnenland is ge realiseerd, betreft voornamelijk de groepen graszaden en mais. Wanneer men de ontvangsten uit buitenlandse royalty-kontrakten omrekent naar zadenverkoop, be tekent dit een omzet van circa 15 millioen gulden. De geconsolideerde omzet komt dan op 40 millioen gul den. Van dit omzetcijfer uitgaande kan geconcludeerd worden dat ca. 65 van de bedrijfsaktiviteit op het buitenland betrekking heeft. De door de hogere omzet bereikte verbetering in de bruto-opbrengst is juist voldoende geweest om de stijging van de kosten op te vangen. Het bruto-winst cijfer kwam dit jaar op ƒ7.062.000,Na aftrek van algemene kosten, rente en afschrijvingen en na reser vering vennootschapsbelasting kon ruim 848.000, worden toegevoegd aan de algemene reserve. Over het geplaatste aandelenkapitaal wordt voorgesteld een dividend van 20 uit te keren. Van de beschikbare winst wordt 33,9 uitgekeerd. Evenals vorig boekjaar vormt de onheilspellend doorgaande kostenspiraal een bedreiging voor de handhaving van gelijke bedrijfsresultaten. Dit toe komstbeeld noodzaakt tot hernieuwde actie om omzet en imarge intensief uit te werken. De omschakeling van de meerkiemige suikerbieten- zaden op de nieuw ontwikkelde genetisch eenkiemige rassen, geeft mogelijkheden tot verruiming en tot een nieuwe benadering van markten en marktposities in vele landen. Verder biedt het artikel mais interes sante vooruitzichten door het creëren van een „vroege" mais met een gunstige afrijping, die nu ook in Neder land geteeld kan worden. Tijdige aanpassing van de bedrijfsoutillage, zoals verdere mechanisatie van de zaaizaadverwerking en nauwgezette regeling van het extern en intern transport, heeft speciale aandacht. De samenwerking met Pioneer Hibred International te Des Moines Iowa U.S.A. heeft geresulteerd in het be sluit om voor gezamenlijke rekening in Frankrijk een mais-veredelingsstation te stichten te Selommes aan de Loire. De stijging van het aandeel in de Nederlandse teelt van graszoden heeft zich over de verslagperiode voort gezet. Verwacht wordt een gestadige groei in deze sektor. Om de aansluiting te verbeteren met de maai dorsers die tegenwoordig praktisch uitsluitend losge- storte produkten oogsten, is in 1970 een begin gemaakt met de ontvangst van losgestort graszaad. Bij oogst 1971 is de aanvoer in zakken verder terug gedrongen. De losse ontvangst èn ontvangst in kisten is gebleken de meest gewenste werkwijze voor de toe komst te zijn. Dientengevolge zijn wij 'begonnen een groot aantal kisten van 2,7 m3 inhoud aan te schaf fen. De verwerking van graszaad te weten drogen, opslaan, schonen en verpakken vereist daardoor een geheel nieuwe opzet van het intern transport. Door onze technici is een pneumatisch transport systeem ontwikkeld met verbindingen tussen ont vangst-, drooginstallatie en schoningsapparatuur. In de loop van zomer 1971 zijn de voorbereidingen getroffen voor de bouw van een nieuw magazijn met een vloeroppervlak van 2000 m2 waarin opslag van gereedgekomen partijen zal plaats vinden. Tevens zal in de machine-afdeling de verwerking van het genetisch éénkiemig suikerbietenzaad worden geconcentreerd. Vooral echter worden de bedrijven in de zaaizaadsector op een zware proef gesteld door een onzeker, weifelend EEG-landbouwbeleid. Bij een aantal produkties voornamelijk graszaden is een looptijd van twee tot drie jaar een normale cyclus tussen aanvang en afwikkeling van de teelt. Op deze betrekkelijk lange termijn kunnen onzekere fac toren remmend werken. De ontwikkeling van nieuwe rassen vindt gestadig voortgang. Zowel op de Nederlandse rassenlijst als op de rassenlijst in enkele Europese landen zijn weer een aantal nieuwe rassen ingeschreven. De rassenstatistiek telt thans 58 rassen, opgenomen in de Nederlandse Rassenlijst. Verdergaande sanering van het fruitteeltbedrijf De Albertinehoeve N.V., Kloetinge werd noodzakelijk ge acht, zodat in boekjaar 1970/71 weer ca. 3.50 ha boom gaard is gerooid. Het resultaat van de landbouwbedrij ven „Havezathe" te Swifterbant-Oostelijk Flevoland (55.97 ha) en „Stuyvesanthoeve" (28.74.20 ha) bleef gunstig, doch viel dit jaar lager uit. Over het algemeen kon de kilo-opbrengst van de diverse gewassen gunstig geacht worden. De resultaten van het nog resterende areaal fruitteelt waren teleurstellend, zodat deze af deling verder zal worden teruggebracht. Het begin december 1970 aangekochte bedrijf in de Zimmermanpolder is 105.51.88 ha groot. De betrekke lijk jonge polder (in 1882 bedijkt, totaal 238 ha) 'bevat kalkrijke klei- en zavelgrond van een prachtige struc tuur. Bij de overname was ongeveer 10 ha fruitteelt aanwezig. Daar het evenwel niet langer verantwoord werd geacht verder in de fruitteelt voort te gaan is de gehele aanplant inmiddels gerooid, waarbij van de verhoogde rooipremie gebruik kon worden gemaakt. VERLENGING REGELING OMBOUW AARDGAS GLASTUINBOUWBEDRIJVEN O.- EN S.-FONDS Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft de regeling ter bevordering van de omschakeling van verwarmingsinstaillaties van glas tuinbouwbedrijven op aardgas met 2 jaar verlengd. Aanvragen voor een bijdrage kunnen nu tot 1 januari 1974 worden ingediend. Om voor de bijdrage van 3.000,in aanmerking te komen, dient het bedrijf van de ondernemer, die zijn hoofdberoep in de tuinbouw moet hebben, aan de volgende, reeds bekend'e voor waarden te voldoen: de op het glastuinbouwbedrijf aanwezige verwar mingsinstallatie mag niet reeds voor 1 juli 1970 op aardgas zijn omgeschakeld; het bedrijf moet naar het oordeel van de Hoofd ingenieur-Directeur voor de Bedrijfsontwikkeling perspectief biedend zijn; het bedrijf moet vallen onder een collectief aan sluitingsplan van een gasdistributiebedrijf. Dit plan dient o.m. in te houden, dat het betrokken gas distributiebedrijf aan de aan het plan deelnemende ondernemers: geen aansluitingskosten tot aan hun bedrijf in rekening brengt (behoudens door het bestuur in bijzondere gevallen verleende ontheffing bij zeer hoge aansluitingskosten binnen een collec tief plan) een voor alle deelnemers gelijk bedrag van in totaal ten hoogste f 1.500,in rekening brengt voor de kosten van de dienstleiding op hun bedrijven en behuizing van de meet- en regel- apparatuur; de aansluiting van het glastuinbouwbedrijf op het distributienet van het betrokken gasdistributiebe drijf moet voor 1 januari 1975 tot stand zijn 'ge komen; het betrokken gasdistributiebedrijf moet hebben verklaard het aardgasverbruik van het bedrijf op tenminste 130.000 m3 oer iaar te schatten. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de districts bureauhouder, binnen wiens werkgebied het bedrijf van de ondernemer is gevestigd. O IT zal al weer het laatste overzicht zijn dat we schrijven in 1971. Wekelijks mochten we op deze plaats in deze rubriek stil staan bij datgene wat ons als tuinders bezig hield. Velerlei en vele vraag stukken kwamen op ons af. Het leven van de tuinder is er in 1971 niet gemakkelijker op geworden; integen deel we ervaren dagelijks dat het een keiharde zaak is om zelfstandige ondernemer te zijn. Er wordt een grote mate van aanpassing en bijsturing gevraagd en degene die dit niet kan, om welke reden dan ook, moet ervaren dat zijn positie achteruit gaat. We hebben nog al eens te horen gekregen dat we dikwijls pessimistisch waren in onze beschouwingen binnen deze rubriek. We zijn van mening dat we van nature niet pessimistisch zijn maar we dreigen dat wel te worden wanneer we rondom ons kijken en zien in welke richting de maatschappij zich ontwikkeld. Er voltrekken zich structurele veranderingen waarbij men moeite heeft om zich er bij neer te leggen of bij aan te passen wanneer men wat ouder is geworden en toch nog niet zo heel oud is. Wanneer we zien hoe veel jonge mensen staan tegenover het leven en het werken en we vergelijken dat dan met de wijze waarop we zelf en de meesten van de oudere garde zijn opgegroeid, dan begrijpen we dikwijls niet welke richting het uit moet. Overigens hebben we in 1971 moeten ervaren dat de bomen niet tot in de hemel groeien en dat we niet straffeloos kunnen voortgaan met het leven boven onze stand. De rekening van vele jaren hollende in flatie is in de loop van dit jaar gepresenteerd gewor den in de vorm van afnemende bedrijfswinsten en toenemende werkloosheid. Wanneer het gezond ver stand niet op korte termijn zegeviert, is helaas te vre zen dat 1972 een nog veel moeilijker jaar gaat worden. Er is ons de laatste jaren soms voorgehouden dat sparen het meest onverstandige zou zijn wat men kan doen. Toch zien we de laatste maanden dat er bij de grote spaarbanken belangrijk meer wordt ingelegd dan terug betaald. Zou het er op wijzen dat er toch bij een grote groep van mensen de angst leeft dat er een andere tijd kan komen en dat het dan verstandig kan zijn wat achter de hand te hebben? We weten het niet, maar die gedachte kwam wel bij ons op toen we dat lazen. \A/E gaan deze week geen overzicht schrijven over het jaar cjat voorbij ging in de tuinbouw. Het was gemiddeld wat minder slecht voor de fruittelers, maar de uientelers en die zijn er veel in ons ge bied zitten met een waardeloos produkt en het vorig seizoen was ook al slecht. We vernamen dat de veilingomzetten in onze provincie gemiddeld tussen 5 en 10% hoger liggen dan het vorig jaar, toen ze veel te laag waren. Het betekent dat de opbrengsten van onze produkten nauwelijks de stijgende kosten hebben bijgehouden. De kasgroenten hebben het dit jaar redelijk gedaan. Deze sektor was de meest winstgevende van de tuin bouw maar in ons gebied speelt deze juist geen al te grote rol. De kleinfruitteelt deed het redelijk maar deze sec tor loopt in belangrijkheid terug omdat het alleen maar interessant is wanneer men de pluk en andere werk zaamheden in gezinsverband kan verrichten en de mogelijkheden hiertoe worden steeds kleiner. We moe ten ook binnen de tuinbouw in ons gebied steeds meer gaan doen met steeds minder mensen en dat is geen gemakkelijke opgave. Daarom is het begrijpelijk dat het aantal onderne mers in onze sektor terug loopt. We betreuren dat, maar er gaan zoveel gevestigde waarden en zeker heden verloren in deze tijd. De aanpassing aan dit alles vereist veel. Er is veel onzekerheid op alle ter reinen en we vragen ons af waar het heen gaat. Als ouderen die de economische crisis van de dertiger jaren in zo sterke mate bewust hebben meegemaakt, vragen we ons af of we staan voor een herhaling van deze vreselijke tijd. De laatste tijd spreken we zelfs af en toe jonge mensen die zien dat de econo men de ontwikkelingen toch niet zo goed en stevig in de hand hebben als ze dachten. MISSCHIEN zegt u: het is weer geen opwekkend verhaal geworden dit laatste overzicht van 1971. Toch willen we besluiten met het waarschuwen tegen een te overdreven pessimisme. We vinden het uiter aard jammer dat er zulke grote veranderingen optre den, maar dat wil niet zeggen dat het ook niet tot iets goeds kan leiden. Dat er b.v. binnen de fruitteelt een drastische sanering noodzakelijk is, zal ieder erkennen die de huidige situatie goed bekijkt. Er komt nog veel te veel fruit van minderwaardige kwaliteit. Dat er ten aanzien van de afzet wat moet veranderen, staat als een paal boven water. We begrijpen nog steeds niet dat er nog mensen te vinden zijn die willen en kun nen verdedigen dat op Zuid-Beveland binnen een af stand van 20 km drie veilingen hun fruitprodukten aanbieden. Zeker, het is een historisch gegroeide si tuatie maar het feit ligt er dat het niet meer past in de wereld van 1971. Hoeveel zou er alleen al in dit gebied verloren gaan door deze nodeloze versnippe ring. We laten het bij deze enkele opmerkingen. We hopen enkel dat 1972 voor u allen een goed jaar mag worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 22