Binnenkort besluit over graanopslag in Europa HET gesprek over de verhoging van de prijzen van landbouwprodukten in EEG-verband komt pas dan weer op gang als de monetaire crisis is opgelost. Dit zei ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van het ministerie van landbouw, tijdens de jaarvergadering van de Gronin ger Maatschappij van Landbouw in Groningen. Kalenders 1972 Pak óók de vroegleveringspremie Zaai Polykuhn voor de hele levering QE EEG zal binnenkort wellicht een besluit nemen over het opslaan van een deel van 's werelds „ijzeren graanvoorraad" aan deze kant van de Atlanti sche Oceaan. iDeze verwachting sprak minister van land bouw, ir. P. J. Lardinois, uit voor „Nationale Coöpera tieve Raad voor Land- en Tuinbouw", die, na zijn tot standkoming door reorganisatie van de „Nationale Coöpe ratieve Raad" in Den Haag zijn eerste openbare verga dering hield. Op het opslaan van graanvoorraden in Europa dringen de Verenigde Staten aan, omdat ze de aan die opslag verbonden lasten voortaan met anderen willen delen. Minister Lardinois stond er niet helemaaal negatief tegenover, omdat de Nederlandse veredelingsindustrie dan in bijzondere omstandigheden niet meteen van grond stoffen verstoken zou zijn. Bij de huidige situatie zou het samenvallen van havenstakingen en/of slechte weers omstandigheden aan beide zijden van de oceaan ons wel eens duur komen te staan. Wel, zo meende de minister, zullen ook grote graanexporteurs zoals Canada en Australië moeten meedoen en zullen er regels moeten komen voor de prijsvorming. GEEN BETERE BEDRIJFSBEËiNDIGINGSREGELING TE VERWACHTEN Ir. Wellen verwachtte overigens in de toekomst een prijsstijging van 6 tot 8 procent. Dit is hoger dan de vice- voorzitter van de EEG-commissie dr. Mansholt verwacht, maar lager dan de internationale landbouworganisaties voor wenselijk houden. Ir. Wellen hield in Groningen een gematigd optimis tische rede. De Groninger boer heeft vele kansen en mo gelijkheden, vond hij. Voorwaarde is echter, dat de be drijven vergroot moeten worden, terwijl ook de kavels door ruilverkavelingen zo groot moeten worden dat men hier met de meest moderne machines kan werken. Ir. Wellen waarschuwde de boeren, die wachten op een betere beëindigingsregeling, dat zij lang kunnen wachten! Deze regeling wordt niet meer aangepast, aldus ir. Wel len, die voorts de waarschuwing liet horen, dat wat de oprichting van een grondbank betreft, ervan moet wor den uitgegaan, dat deze bank pas goed kan functioneren als de prijzen van de landbouwgronden niet te hoog wor den. De redaktie ontving tegen het einde van het jaar weer een aantal kalenders, zakagenda's, enz. voor het komen de jaar 1972. Onze dank voor de toezending daarvan aan de goede gevers. Onderlinge Levensverzekeringsmaatschappij OBF, Leeuwarden. Het bekende en doelmatige van grote afstand te lezen, kalenderblok, in het bijzonder ge schikt voor kantoorgebruik. Coöp. Verzekeringsfonds, Leeuwarden. Mooie twee- maandskalender met kleurenfoto's van schilderijen van Bouke van der Sloot, met op de achterzijde van elk blad een omschrijving van het schilderij. Bayer-Agrochemie N.V., Arnhem. De bekende, han dige en imooi uitgevoerde bureau-agenda, met als onderwerp „Ook in oog met insekten", ook dit jaar weer geïllustreerd met prachtige kleurenfoto's van alle mogelijke insekten. CHV, Veghel. Mooi uitgevoerde maandkalender met kleurenfoto's over het onderwerp „De geschiedenis van de landbouw <7). Op de achterzijde van de bla den worden de foto's op populaire wijze toegelicht door middel van een beschrijving van het betreffende werktuig met bijbehorende schetsen. C. Meyer N.V., Kruiningen. Tweemaands-kalender met mooie zwart-wit foto's van verschillende be drijfsgebouwen. |N het discussie na 's ministers inleiding maakte ir. IJ. de Boer, president-directeur van „Cebeco" zich wel wat zorgen. We hebben in West-Europa een grote graanoogst; als daar nog een voorraad bijkomt zullen de prijzen van de binnenlandse granen worden gedrukt. Bovendien zullen de V.S. voortaan verzekerd zijn van een voortdurende voorziening van West-Europa, want graanvoorraden moeten nu eenmaal van tijd tot tijd ver verst worden. Er ligt rond deze zaak voor boer en handel in West-Europa een problematiek, die goed bestudeerd zal moeten worden, vond ir. De Boer. De minister antwoordde oan. dat de aan te leggen voorraad niet beslist uit Amerikaanse granen hoeft te bestaan. West-Europa zou ook, bij een normale oogst, een paar miljoen ton, zijnde een deel van dat graan dat het anders exporteert, in silo's kunnen opslaan. Maar de voorwaarden zullen zo moeten zijn dat de voorraden de prijs niet kunnen drukken. Er zullen be paalde minimumprijzen moeten komen. Bij een produkt als melkpoeder geldt op het ogenblik al de regel dat de voorraden alleen worden aangesproken als de prijzen op de markt boven een bepaald minimum liggen. De minister achtte het mogelijk dat een internationale opslagregeling van 1973 af gaat gelden en dat dan al een deel van de oogst 1972 voor de opslag nodig zal zijn. De Amerikanen spreken over tien procent van de oogst. Voor de EEG zou dat neerkomen op een opslag van 7,5 miljoen ton, als het percentage over alle granen gerekend wordit en van 3 miljoen ton als het om tarwe gaat. QE Amerikanen gaat het volgens de minister vooral om het orde op zaken stellen op de wereldmarkt. Zij hebben vooral aandacht voor tarwe en voor de fikse /restituties, die EEG geeft bij export van deze graan soort naar de wereldmarkt. Van West-Europa vragen ze een meer terughoudend beleid. Dat, zo meende de minis ter, zou voordelen voor ons kunnen hebben en een extra- instruiment kunnen zijn om de wereldmarkt heter te laten functioneren. Maar het oplossen van de hele pro blematiek in een wereldomvattende overeenkomst zal niet van de ene maand op de andere maand mogelijk zijn. West-Europa zal niet eenzijdig concessies aan de Ame rikanen moeten doen, vond de minister. „Wij hebben ook een aantal wensen". Wel vragen de Amerikanen vol gens de bewindsman terecht, met wie ze in West-Euro pa op politiek niveau zaken kunnen doen. Hij signaleer de onduidelijkheid over de bevoegdheden die Europese Commissie en EEG-ministerraad in dezen hebben. West- Europa, vond de minister, heeft zijn verantwoordelijk heid op politiek terrein onvoldoende naar voren laten komen. |N deze eerste openbare vergadering van de „Natio nale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw", stelde de heer C. G. A. Mertens, voorzitter van de ge reorganiseerde raad, dat er een nauwe samenwerking moet zijn tussen centrale coöperaties en centrale land bouworganisaties. Een eerste vereiste is het, dat het be heer over de coöperaties in handen blijft van vertegen woordigers van de hoeren en tuinders. Meer dan tot nu toe zouden mannen van de standsorganisaties bestuur lijke functies moeten uitoefenen bij het coöperatieve be drijfsleven. De belangen die de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw (NCR) gaat behartigen raken zowel het land- en tuinbouwbedrijf, als de coöperaties en liggen vooral op sociaal-economisch, handelspolitiek, fiscaal en juridisch vlak. Dit betekent niet dat de centrale land bouworganisaties hun taak op het gebied van de land bouwpolitiek aan de NCR delegeren; wel zal in de NCR over de grote lijnen van het landbouwbeleid van gedach ten worden gewisseld. Vragen die zich volgens de heer Mertens voordoen: ontwikkelt de concentratie van en samenwerking tussen coöperaties zich snel genoeg, kan deze of gene coöpera tie bij de afzet van haar produkt niet beter in eigen ge bied blijven; wordt naast het prijsbeleid van de overheid voldoende uit de markt gehaald; wordt voldoende aan research en ontwikkeling gedaan. Verbreding van de basis der coöperaties achtte de heer Mertens in vele gevallen nodig om de risico's te sprei den; eigen vermogensvorming dient grote prioriteit te krijgen. De NCR, zo verklaarde hij tenslotte, is niet van plan de overheid te verzoeken de subsidiekraan wijd open te draaien. COPA VRAAGT AMERIKAANSE LANDBOUWEISEN AF TE WIJZEN De COPA, het overkoepelend orgaan van de Europese landbouworganisaties, heeft in een vergadering te Brussel een dringend beroep op de Europese ministerraad gedaan om de eisen op landbouwgebied van de V.S., en met name het bevriezen van de landbouwprijzen, af te wijzen. De COPA is zeer verontwaardigd over de druk die wordt uitgeoefend om de aanpassing van het inkomen van de landbouwers aan dat van andere sociale groepen, af te remmen. De COPA heeft vastgesteld dat, naar aanleiding van de monetaire moeilijkheden, de Amerikaanse aanvallen op het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap in hevigheid toenemen. De COPA heeft zich tegen die aan vallen gekeerd. Ze suggereren, aldus de COPA, dat het EEG-landbouwbeleid verstrekkende gevolgen zou hebben voor de Amerikaanse betalingsbalans. Maar die aanvallen, aldus de COPA, missen iedere grond. Immers de handelsbalans in de landbouwsector vertoonde vorig jaar een positief saldo van 1,5 miljard dollar ten voordele van de Verenigde Staten (de Euro pees-Amerikaanse handelsbalans), en gedurende de laat ste zes jaar is de landbouwuitvoer van de V.S. naar Europa met 25 procent toegenomen. Bovendien is de totale Amerikaanse landbouwuitvoer in '70-'71 met 15 procent toegenomen in vergelijking met het voorafgaande bedrijfsjaar. Ess© Nederland N.V., Den Haag. Een kleine, maar handige maandbureau-kalender. Het onderwerp is auto's op postzegels. Op elk blad is in prachtige kleuren een zegel met historische auto's afgebeeld, het geheel ziet er vrolijk en goedverzorgd uit. H. C. L. Sieberg N.V., Ede. Importeur van Klöckner- Humbolt-Deutz A.G., Köln en Fahr Landbouwwerk tuigen. Een prachtige maandkalender in 6 talen met fantastische kleurenfoto's van verschillende dieren uit diverse streken. UTD Mengvoeder N.V., Maarssen. Een twee-maand kalender met een serie mooie kleurenfoto's van lan delijke plekjes in Nederland) met betrekking op de veehouderij. APPELOOGST RUIM 15% GROTER DAN VORIG JAAR; PERENPRODUKTIE 30 KLEINER Volgens het C.B.S. in samenwerking met (het mi nisterie van landbouw en visserij opgemaakte twee de en laatste oogstraming van appelen en peren voor' het seizoen 1971/72 van begin november komt de bruto-produktie van appelen uit op 580 min kg. De handelsproduktie wordt geraamd op ongeveer 520 min kg tegen 450 min kg in 1970/71. De bruto-pro- duktie voor peren werd berekend op 120 min kg. Van deze fruitsoort zal de handelsproduktie bij be nadering 110 min kg bedragen. In vergelijking met 1970/71 betekent dat een vermindering met 31 Handelsproduktie appelen Gerealiseerd Raming 1970/71 1971/72 min kg Totaal appelen 450 520 w.o. James Grieve 50 46 Cox's Orange Pippin 85 93 Jonathan 30 28 Schone van Boskoop 55 74 Golden Delicious 145 180 Handelsproduktie peren Gerealiseerd Raming 1970/71 1971/72 min kg Totaal peren 160 110 w.o. Clapp's Favourite 11 8 Bonne Louise 12- 9 Légipont 23 12 Conférence 38 32 Doyenné du Cornice 11 14 Cebeco, Rotterdam. Een royaal uitgevoerde zakagen da, waarin vele gegevens over allerlei zaken zijn opgenomen en goede wenken en adviezen zijn ver werkt. De nodige ruimte voor adressen enz. is be schikbaar. Assurantie Mij „De Zeven Provinciën", Den Haag. De traditionele kalender met maandblokje.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1971 | | pagina 20